Nolina: domácí péče a příklady transplantací

Tato tropická rostlina je vzdálený příbuzný agáve. Více nedávno to bylo považováno za exotické. V poslední době však domácí pěstitelé květin často používají nolin k výzdobě interiéru. Potěší oko s prolamovaným plexem perovitých listů a nevyžaduje velkou pozornost. Květina aktivně přijímá tekutinu z atmosféry a nevyžaduje intenzivní zalévání, na rozdíl od jiných jižních „hostů“.

Hlavní odrůdy

Nejoblíbenější odrůdy hrnkových květináčů jsou:

 • Bocarnea;
 • Rekurvata;
 • Razítko;
 • Stlačený.

Nolina - host ze vzdálených zemí

Existují i ​​jiné odrůdy, ale v Rusku jsou méně časté.

Zajímavý. Hlavní odrůdy noliny jsou často zaměňovány s fíkusy. Má však silnější hlaveň. Pomáhá rostlině dlouhodobě udržovat vlhkost v přírodních podmínkách.

Bocarnea

Nolina Bocarnea je jednou z nejkrásnějších odrůd. Tmavě zelené listy smaragdového odstínu tvoří kompaktní korunu. Kmen má na dně husté zesílení. Výška dospělé rostliny může doma dosáhnout 1,7 m.

Recurvata

Nolina Recurvata má úzké šipkovité listy krásné tmavě zelené barvy. V překladu z latiny tento název znamená „ohnutý“. Odrůda získala toto jméno kvůli charakteristickému klenutému tvaru tenkých listů. Skloní se a spadnou do krásné kaskády.

Stamper

Shtambovaya je nejnáročnější odrůda rostliny nolin. Tato odrůda má svěží korunu a kmen ve tvaru láhve. Nevýhodou této odrůdy je, že roste a vyvíjí se velmi pomalu, a to i při správné péči a podmínkách. Země pro Nolinu Štambovou musí být úrodná.

Ostatní

V domácích květinářstvích můžete koupit také nolina thin a guatemalštinu. Tyto odrůdy jsou náročnější na chemické složení půdy. Jsou kompaktní a rostou doma až do výšky 1,2 m.

Různé odrůdy se navzájem liší velikostí a barvou listů.

Domácí péče

Péče o květináče v květináči je snadná. Ve srovnání s kaktusy je tato rostlina považována za méně náročnou. Domácí péče Nolina je:

 • Zalévání;
 • Převod;
 • Uvolňování půdy;
 • Top dressing.

Rostlina nevyžaduje prořezávání. Reprodukce noliny se provádí bočními procesy.

Osvětlení a umístění

Ideálním místem pro květinu je jižní okno, kde neustále svítí slunce. Rostlina se nebojí přímého přirozeného světla, ale netoleruje částečný stín. Pokud je málo světla, může to vést k deformaci kufru (jeho prodloužení).

Půda

Půda je pro kaktusy ideální, protože nolina je vzdálený „příbuzný“ sukulentů. Můžete si také připravit směs rašeliny, listové zeminy, říčního písku vlastníma rukama. Přidá se malé množství uhlí jako absorbent. Jako půda pro nolinu se doporučuje použít zakoupenou půdu pro okrasné rostliny, aby nedošlo k infikování květu škůdci nebo parazity.

Zalévání

Standardní nolina potřebuje častější zalévání než jiné odrůdy. V zimě, kdy květina vstoupí do období fyziologického klidu, vůbec nepotřebuje vlhkost. Nejlepší je nalít kapalinu do jímky, aby nedošlo k zamokření půdy. Rostlina sama absorbuje vlhkost.Pokud přebytek zůstane, jsou opatrně vyčerpány.

Top dressing

Květina se krmí na jaře a v létě, jednou za měsíc, minerálními komplexními hnojivy pro sukulenty. Minerální výživa se pravidelně střídá s organickou. Koncentrace by měla být poloviční oproti hodnotě uvedené na obalu.

Teplota a vlhkost

Květina špatně roste při vysoké vlhkosti a daří se jí v zimě, když je vzduch suchý, díky práci ústředního topení. Nolinu je třeba chránit před průvanem a náhlými změnami teploty. Pokud je dům chladný, mělo by být v bytě instalováno topení.

V létě se doporučuje udržovat rostlinu doma při teplotě 22 stupňů.

Zajímavý. V létě lze květinu bezpečně vynést na balkon. Hlavní věcí je chránit jej před možnými srážkami a okamžitě jej přivést do místnosti, pokud prognostici slibují mrazy.

Transplantace rostlin

Mník je pokojová květina, která rychle roste za správných podmínek, takže včasná transplantace má velký význam. Každý amatérský květinář by měl vědět, jak transplantovat nolin doma. Užitečné tipy:

 • Doporučená frekvence transplantací je jednou za tři roky;
 • Po ukončení procedury není rostlina napojena po dobu nejméně pěti dnů;
 • Nový hrnec by neměl být příliš prostorný, aby kořeny nehnily;
 • Zesílená část kmene nesmí být pohřbena v zemi. To může vést ke smrti rostliny.

Mladé květiny se každoročně přesazují.

Metody reprodukce

Všechny odrůdy noliny jsou vnitřní květiny, jejichž péče je jednoduchá a nezabere mnoho času. Reprodukce je však pracnější proces a není snadné pěstovat tuto květinu ze semene. Ani kvalitní osivo nezaručuje dobré klíčení.

Semena

Při pěstování noliny ze semen vyžadují první výhonky velmi opatrný přístup. Chcete-li získat sazenice, semeno je namočeno v manganistanu draselném pro dezinfekci. Poté se připraví volná půda s říčním pískem. Doporučená hloubka setí není větší než 1 cm, jinak se klíčky neobjeví. Semena jsou pokryta tenkou vrstvou zeminy a umístěna pod sklo nebo film. Výhonky by se měly očekávat do tří týdnů. Když se na každém výhonku objeví tři listy, je vzorek zasazen do samostatného květináče. Péče o mladý růst se neliší od péče o dospělé. Hlavní věcí je zajistit dobré osvětlení a zabránit hnilobě kořenů způsobené hojným zaléváním.

Boční procesy

V nolině je reprodukce možná nejen semeny. Rovněž se reprodukuje bočními vrstvami. To vyžaduje:

 • Ostrým nožem opatrně oddělte postup od dospělého vzorku;
 • Nechejte na čerstvém vzduchu půl dne;
 • Odstraňte spodní malé listy;
 • Namočte do roztoku stimulujícího růst;
 • Rostlina v zemi pod sklenicí nebo sklenicí.

Když proces zakoření, lze víčko bezpečně odstranit. Aby se rostlina rychle přizpůsobila novému prostředí, musí být zasazena do speciální zakoupené půdy pro kaktusy. Nově zasazený řez musí být chráněn před přímým slunečním zářením.

Nejjednodušší způsob reprodukce jsou boční procesy

Možné problémy

Nolina je květina, která je zřídka ovlivněna chorobami a škůdci. Při vysoké vlhkosti vzduchu však může být rostlina obsazena roztoči. Řešení tohoto problému je poměrně jednoduché: musíte snížit zalévání a zvýšit teplotu vzduchu v místnosti. V zimě můžete využít zdroje dodatečného osvětlení a vytápění.

Listy padaly dolů

Stává se, že listy dlaně nolina neočekávaně spadnou dolů. To je velmi alarmující známka nevratných změn. Pokud listy spadly, kmen ztratil svoji pružnost. V tomto případě není možné znovu oživit květinu; s největší pravděpodobností je již mrtvá.Smrt stonku znamená smrt rostliny, protože většina živin je absorbována prostřednictvím zesíleného stonku nolinu. Zesílený vrchní obvaz již nepomůže.

Ostatní

Stává se, že během transplantace si květinářství všimne kořenů postižených houbou. V tomto případě jsou pečlivě oříznuty před umístěním noliny do nové nádoby. Je zaručeno, že včasné odstranění zkažených oblastí zachrání květinu před smrtí, proto při každé transplantaci musí být kořeny pečlivě prozkoumány. U dospělých jedinců jsou kořeny houbami postiženy častěji, než u mladých výhonků.

Zákernost plísňových infekcí spočívá v tom, že jsou asymptomatické a znatelné již v posledních fázích. Při pěstování noliny byste proto měli věnovat zvláštní pozornost režimu zavlažování.

Je nutné organizovat domácí péči o Nolinu takovým způsobem, aby se zabránilo zamokření země - to je plné výskytu plísňových chorob. Půda v hrnci určená pro nolinu by nikdy neměla být mokrá; je potřeba vrstva drenáže, která rychle absorbuje vlhkost na dně nádoby.

Nolina nemá ráda příliš vlhkou půdu

Při správné péči se nolin bude aktivně vyvíjet a růst po dlouhou dobu. Tato neobvyklá květina vyzdobí interiér vašeho domova a kanceláře a také pomůže vyčistit vzduch v jakékoli místnosti. Může se také bezpečně pěstovat v domě, kde jsou děti - strom nikdy nezpůsobuje alergické reakce. Rostlina však zabírá spoustu místa, takže není vhodná pro malý byt.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada