Je možné udržet fikus doma - je to dobré nebo špatné?

Mnoho zahradníků se zajímá o otázku, jak užitečný je fíkus při domácí údržbě, jaké jsou příznaky spojené s touto neobvyklou rostlinou. Podle některých z nich se pěstování květiny v domě nedoporučuje, podle jiných názorů je květina ideální pro pěstování v interiéru. Článek pojednává o tom, co je to fíkus, zda ho lze pěstovat doma, zda je jedovatý, zda fikus kvete a jak správně uspořádat květ podle feng-šuej.

Známky o vnitřním fikusu

Abyste pochopili, zda je možné udržovat fíkus doma, měli byste se seznámit s pozitivními i negativními recenzemi o této rostlině. V mnoha cizích zemích se obecně uznává, že květina má příznivý vliv na rodinné vztahy, posiluje manželství a přináší harmonii domu a chrání jej před ničivými silami. Například v Thajsku má tento zástupce flóry status posvátné květiny, která je nejen symbolem země, ale také rostlinou talismanu, která přináší štěstí.

Vnitřní fikus

Pro obyvatele Číny je ficus květinou, která dodává teplo a pohodlí, vytváří v domě atmosféru klidu. Podle jejich názoru má rostlina také schopnost přilákat peníze. Mnoho lidí touto květinou zdobí kancelářské prostory, protože nejen přitahuje zisky, ale také přispívá k lepšímu výkonu (což je často klíčem k velkým finančním úspěchům).

Na notu. Díky své svěží zeleni slouží květina (zejména odrůdy listnatých) jako vynikající filtr, který čistí vzduch v bytě: fíkus aktivně absorbuje oxid uhličitý a uvolňuje kyslík. Proto je tak užitečný pro lidi žijící ve velkých městech, kde je stav životního prostředí velmi žádoucí.

Předpokládá se, že pokud dáte do kuchyně květinu, rodina nikdy nebude mít hlad a nebude potřebovat peníze. Další víra říká, že rostlina má příznivý účinek na ženské tělo a pomáhá rychleji otěhotnět. K dosažení nejlepšího účinku lze květinu umístit do ložnice vedle postele.

Existuje názor, že fikus má schopnost transformovat negativní emoce na pozitivní, zmírňuje stres, potlačuje úzkost a úzkost.

Zajímavý. Pro buddhisty a muslimy je tato květina posvátná. Sedící pod tímto stromem dosáhl Buddha osvícení. Podle Bible to byl fikus (jinak fíkovník nebo fíkovník), který sloužil jako strom poznání dobra a zla. Adam a Eva se zakryli fíkovým listem, když si uvědomili, že jsou nahí, když se dopustili pádu. V přeneseném smyslu stabilní výraz „schovat za fíkový list“ znamená pokus skrýt nestydaté činy a nevzhledné činy. Bengálský fikus (nazývaný také strom světa) symbolizuje věčný život a znovuzrození.

Adama a Evu, fíkový list byl velmi často zobrazován na starých rytinách a obrazech

Ficus v ložnici

Mnoho majitelů květin se zajímá o otázku, zda je fikus vhodný v ložnici, je možné nebo nechávat ho vedle postele? Rostlina zlepšuje plodnost. Pokud se manželský pár marně snaží mít potomky, doporučuje se umístit tento zázračný květ blízko jejich postele.

Kromě toho rostlina dokonale čistí vzduch, což má příznivý vliv na zdraví a kvalitu spánku.Spánek v takových podmínkách je mnohem příjemnější: odpočinek přináší potěšení, dodává tělu energii a zvyšuje efektivitu.

Na notu. Rostlina nevypouští toxické látky, které otravují vzduch.

Proč nemůžete mít fikus doma

O této květině nejsou jen pozitivní víry. Na rozdíl od obyvatel výše uvedených zemí je mnoho slovanských národů podezřelých z této květiny. Podle jejich názoru vůbec nezachovává pohodlí a harmonii v domě, a co je ještě horší, může vyděsit potenciálního ženicha a nedovolí ženě vytvořit rodinnou unii.

Podle další negativní víry fikus nepříznivě ovlivňuje formování mužské postavy.

Ficus v ložnici

Předpokládá se, že rostlina přitahuje destruktivní pocity a emoce, včetně závisti a drby, které vytváří. Proto se nedoporučuje udržovat rostlinu v bytě.

Je fikus jedovatý

Po mnoho let zůstávala otevřená otázka, zda je fikus jedovatý nebo ne. Ne tak dávno se však odborníkům podařilo zjistit, že květina je jedovatá rostlina. Navzdory tomu lze fikus uchovávat doma. Abyste chránili sebe a svou domácnost, musíte dodržovat jednoduchá pravidla pro zacházení s kulturou.

Květina je oficiálně uznána jako jedovatá, a proto profesionálové používají rukavice při procesu prořezávání a tvarování koruny.

Odrůda Elastic obsahuje ve svých tkaninách až 40% gumy. Pokud se šťáva dostane na otevřené oblasti pokožky, může se objevit alergie ve formě svědění a zarudnutí. Nedovolte, aby se šťáva dostala na sliznice, protože by to mohlo způsobit silné podráždění.

Květina je také nebezpečná pro zvířata - domácí zvířata často chutnají po květinách. Proto, pokud jsou v domě kočky, psi, křečci atd., Je lepší fikus odstranit z dosahu zvířat.

Pokud člen rodiny trpí alergiemi (zejména pokud má negativní reakci na latex), obecně se nedoporučuje kupovat fíkus. Mléko obsažené v listech květu lze vylučovat ze dvou důvodů:

 • Kvůli mechanickému poškození tkáně.
 • Jako příznak nemoci.

Důležité! Míza rostliny patří mezi nejčastější dráždivé látky, které vyvolávají alergickou reakci.

Děti se rádi všeho dotýkají, voní a chutnají, proto by také měly omezit přístup ke květině. Jinak existuje velké riziko otravy.

Charakteristický

Rod Ficus patří do rodiny Mulberry a je monotypickou skupinou rostlin Ficus. Téměř všechny druhy jsou vždyzelené a pouze některé jsou opadavé.

Nejběžnější formou je fíkovník. Rostlina je známá také pod jinými jmény: fíkovník, fík, fík, víno, bobule. Na druhém místě v popularitě je Benjaminův fíkus, který se často pěstuje doma jako okrasná plodina. Květina se vyznačuje dvoubarevnými skvrnitými listy.

Ficus Benjamin

Kultura může být zastoupena v jedné ze tří forem:

 • Strom fíkus;
 • Keř;
 • Liána.

Stromovité tvary vypadají skvěle v interiéru, na vinici - v závěsných květináčích.

Ve volné přírodě je mnoho druhů na začátku svého vývoje epifytem. Pak začnou růst dobrodružné kořeny. Postupem času rostou natolik, že se promění v mocné sloupy, které podporují těžkou korunu (banyán).

Ficus Bengal v přirozeném prostředí, ilustrace ukazuje zvláštní formu života - banyán

Zajímavý. Některé druhy spadají pod popis parazitických rostlin - vzdušné kořeny pokrývají kmen hostitelského stromu tak pevně, že vyvolávají jeho smrt. Taková rostlina se nazývá ficus strangler.

Uspořádání listů je střídavé, povrch je pevný, má laločnaté nebo zoubkované okraje. Velké palice zakrývají pupen, ale na květině zůstávají velmi krátce; po rozkvětu listů přetrvávají jen ve výjimečných případech.

Udušení rostlin

Rostlinné tkáně obsahují mléčnou šťávu. U některých typů má látka léčivé vlastnosti, které se aktivně používají v medicíně. Plody jsou ořechy umístěné v masité nádobě.

Nejběžnější druhy a odrůdy jsou následující:

 • Benjamin.
 • Pryž (elastická).
 • Plíživý.
 • Bengálsko.
 • Trpaslík.
 • Karika.
 • Binnedyka.
 • Balíček.
 • Posvátný.

Plody fíkusu - platany

Původ

Vlasti květiny jsou tropické a subtropické lesy Afriky a Asie. Nejvíce ze všeho je květina rozšířená v jižní Africe, stejně jako na ostrovech a pobřežích Tichého oceánu, Indického oceánu a Středomoří. Nalezeno také v oblastech s mírným podnebím, například ve Střední Asii, na Krymu nebo v Zakaukazsku.

Jak fíkus kvete

Květenství jsou umístěna v paždí listů, mohou být buď skupinová, nebo jednotlivá. Na holém výhonku se může vytvořit jedno květenství ve tvaru hrotu nebo klasu.

Nádoba má tvar prázdné koule nebo hrušky, jejíž horní část je opatřena otvorem. Je nutné, aby byla rostlina opylována. Uvnitř jsou malé květy. V závislosti na jejich pohlaví může existovat několik možností umístění:

 • Samčí květy spolu s ženskými.
 • Muži jsou odděleni od žen.
 • Pokud je velmi málo samčích květů, pak hlavní část je obsazena samičími květinami a první jsou umístěny blíže k otvoru.

Květy fikusu se skládají z 2-6 okvětních lístků světlého odstínu. Barvy lze měnit:

 • Světle modrá;
 • Béžový;
 • Světle růžová;
 • Bílý.

Prašníky mohou přesahovat okvětí nebo zůstat uvnitř. Palička nevyčnívá. Opylování probíhá pomocí hmyzu. Rostlina může kvést bez ohledu na roční období.

Kvetoucí keř

Ficus v domě téměř nikdy nekvete. Výjimkou jsou velké skleníky a botanické zahrady - v nich je mnohem snazší vytvořit podmínky nezbytné pro plný růst a rozvoj Tropicany. Přesto může být kvetení rostliny obtížné.

S domácí údržbou lze stále dosáhnout kvetení, ale to je možné jen ve výjimečných případech. Tato složitost je způsobena teplotními změnami, prudkými změnami úrovně vlhkosti atd.

Důležité! Proces kvetení bere hodně energie z fikusu. Proto se nedoporučuje dosáhnout rozkvětu domácí kultury, jinak může rostlina zemřít.

Pokud chcete vidět, jak fikus kvete doma, péče o rostliny musí splňovat následující podmínky:

 • Udržování stálé a dostatečné úrovně vlhkosti. Ukazatel by měl být od 50 do 60% a neměl by se měnit po celý rok.
 • Správné osvětlení. Květina netoleruje příliš jasné světlo, zároveň je pro květinu špatnou volbou stínovaná oblast. Vedle závodu lze umístit speciální lampu, která zajistí potřebné osvětlení.
 • Kompetentní zalévání. Postup se provádí po vyschnutí ornice. Květině prospěje občasné zavlažování (druh tropického deště).
 • Trvalé stanoviště. Ve vnitřních podmínkách musíte rostlině přidělit jedno místo a nikdy jej neměnit.
 • Top dressing. Fíkusy lze hnojit směsí jako „Rainbow“ a „Palma“.

Ficus ve Feng Shui

Mnoho, získávající kulturu, ani nepřemýšlí o tom, jaký vliv může mít fíkus na celkovou atmosféru domu, pohodu a psychologický stav jeho obyvatel. Systém Feng Shui vám umožňuje určit význam konkrétního druhu rostliny a pochopit, které místo v domě je pro něj nejvhodnější.Posouzení jednoduchých pravidel výrazně zlepší energii domova.

Zajímavý! Podle starověkého čínského učení je fíkus jednou z rostlin, které do domu přinášejí mimořádně pozitivní energii.

Jak dlouho žije fikus?

Ve vnitřních podmínkách je při správné péči životnost květu asi 15 let.

K čemu je fikus v domě?

Aby rostlina měla dobrý vliv na mikroklima v rodině, musí být umístěna v příslušné zóně. Jihovýchodní část místnosti bude květině vyhovovat. Předpokládá se, že takové uspořádání dává svým majitelům důvěru a moudrost, pomáhá přijímat správná rozhodnutí, dosahovat cílů a snižuje úroveň agresivity.

Obývací pokoj bude vypadat mnohem atraktivněji, pokud do něj umístíte květináč s fíkusem. Příznivá atmosféra vytvářená květinou připraví hosty na příjemnou zábavu.

Ficus v obývacím pokoji

Rostlina může být použita k dekoraci nejen bytu nebo domu, ale také kancelářských prostor. Květina vedle pracoviště dodá další energii a pomůže vyrovnat se s emočním stresem.

Ficus je jedinečným zástupcem flóry, která přitahuje pozornost svým neobvyklým vzhledem a nenáročnou péčí.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada