Květ mimózy: podmínky pěstování a možnosti péče o rostliny

Mimosa je běžná rostlina. Jeho tenké zelené stonky jsou poseté malými načechranými žlutými hrudkami, vyřezávané světle zelené peřnaté listy s klky dodávají květu zvláštní něhu.

Již na začátku jara je vidět v květinářství. Květina se tradičně věnuje ženám 8. března.

Hlavní typy

Tato rostlina má několik odrůd, které se navzájem velmi liší.

Mimosa kvete

Nejběžnější odrůdy jsou Bashful, Hostilis a Yellow.

Mimosa stydlivá

Je to vytrvalá léčivá a zároveň okrasná bylina. Plachá mimóza má načervenalý stonek, květenství ve formě koule, její růžové květy připomínají pompony. Květina má extrémně citlivé listy: když se jich něco dotkne, sklopí se a spadnou. Listy reagují podobně jako západ slunce. Tato vlastnost vytváří iluzi, že rostlina je v rozpacích, pro kterou odrůda dostala své jméno.

Mimosa Hostilis

Rostlina mimózy vypadá jako malý strom s trny na kmeni. Brazílie je považována za rodiště odrůdy. Jeho listy jsou peříčité, členité. Tato odrůda kvete bílými voňavými květy. Mimosa kvete jako klásek. Již dlouho je známo, že tento typ mimózy obsahuje psychotropní látky.

Pro vaši informaci. Kořeny mimózy tenuiflora obsahují látku zvanou nigerin, která se používá k výrobě rumu.

Mimosa žlutá

Tato odrůda je známá také jako „stříbrná akácie“. Její domovinou je Austrálie, kde začíná kvést v lednu. Mimosa vypadá jako načechrané koule blízko sebe.

 Zajímavý fakt. Odrůda je rozšířená nejen v Rusku, ale také v Evropě. Vzhledem k tomu, že jaro v evropských zemích přichází dříve než v Rusku, je obvyklé dávat mimózám ženám ne 8. března, ale 14. února.

Domácí péče

Kultura se zřídka pěstuje na loukách, protože rostlina je jedovatá. Nejběžnějším domácím kultivarem je mimosa pudica. Správná péče o stydlivou mimózu doma je důležitá.

Vlhkost vzduchu

Lidé, kteří se rozhodnou začít doma, si musí pamatovat, že rodištěm květu jsou tropické lesy, kde je velmi vysoká vlhkost vzduchu. Hlavní podmínkou pro pěstování doma je vlhkost vzduchu. Rostlina netoleruje suchý vzduch a teplo. Doporučuje se pravidelně stříkat vzduch, aby byla vlhkost udržována na 75-85%.

Pozornost! Nestříkejte samotnou rostlinu za slunečného počasí - to může vést k popáleninám na listech.

Domácí mimóza

Stříkání vzduchu není jediným způsobem, jak zvýšit vlhkost vzduchu. Vedle rostliny můžete jednoduše umístit nádobu s vodou. Kromě toho květina obdrží další vlhkost, pokud stojí na paletě, do které se nalije vlhký expandovaný jíl, oblázky nebo mokrý písek. V takovém případě nesmíte ponořit hrnec do vody.

Zalévání

Během období květu potřebuje krása hojné zalévání. Ranní hodiny jsou považovány za nejlepší čas na zalévání. K zavlažování použijte usazenou vodu při pokojové teplotě. Občas jej můžete nastříkat teplou vodou.Tento postup se obvykle provádí večer.

V zimě je keř napojen každých 7-8 dní, aby se zabránilo zamokření půdy. Nadměrné zalévání vede k tvorbě kořenové hniloby a smrti rostliny.

Kromě systematického zalévání akátu jsou potřebná hnojiva po celou dobu kvetení. Minerální obvazy se přidávají každé 2 týdny. Při použití komplexních továrních hnojiv pro pokojové rostliny se doporučuje krmit mimózy poloviční dávkou uvedenou v popisu léku.

 Důležité! Vnitřní akácie je napojena měkkou vodou. Dokonce i v zimě, kdy má akát spící období, by se v zájmu zachování rostliny nemělo nechat vyschnout vrchní vrstva země v květináči.

Teplota

Květ mimózy miluje světlo, je lepší dát ji na jižní, východní nebo západní okna. Pro zdravý vzhled a dobré kvetení musíte dodržovat teplotní režim: v zimě, během období spánku, se keř cítí pohodlně při teplotě 15 ° C (na zimu se často vnitřní akácie umístí na uzavřený balkon), během období květu je nutné udržovat teplotu vzduchu v místnosti v rozmezí 20-22 ° C.

Touch-me-not mimosa potěší svého majitele jasným a intenzivním kvetením, pokud bude v létě příležitost dát hrnec venku.

Plachá mimóza v zimě

Při výběru místa pro umístění krásy v bytě se doporučuje upřednostňovat ložnici nebo obývací pokoj. Nejvhodnějším prostorem pro vrtošivou květinu bude kuchyně kvůli častému nedostatku čerstvého vzduchu během vaření a také průvanu z otevřeného okna.

Zimování při relativně nízkých teplotách je pro odrůdu nutné, aby se zabránilo útokům škůdců. K zachování vitality potřebuje vnitřní keř další jasné umělé osvětlení po dobu 3-4 hodin denně.

Pozornost! Navzdory skutečnosti, že se kultura v zimě cítí pohodlně v chladné místnosti, průvan a tabákový kouř jsou pro rostlinu škodlivé.

Půda

Aby mimóza dobře rostla, je nutné půdu řádně utvořit. Mělo by zahrnovat ve stejném poměru:

 • rašelina;
 • rašelina;
 • humus;
 • písek;
 • kostní moučka pro výživu;
 • perlit nebo polystyren jako prášek do pečiva.

Pokud není možné připravit půdu sami, můžete použít tovární půdu pro pokojové rostliny s vysokým obsahem rašeliny. Současně, okamžitě po výsadbě, musíte přidat komplexní hnojivo pro kvetení pokojových rostlin.

Důležité! Plachá mimóza potřebuje volnou půdu, která dobře absorbuje vlhkost. Půda v květináči musí být pravidelně kypřena, aby se zabránilo tvorbě kůry na povrchu. Mělo by se také postarat o odvodnění.

Transplantace rostlin

Kořeny keře jsou velmi křehké, takže stojí za to jej znovu vysadit metodou přenosu a pouze v nezbytných případech. Indikace pro transplantaci jsou:

 • nemoc rostlin;
 • rozpad země.

V květináči připraveném k přesazení musí být dole otvory, které odvádějí přebytečnou vlhkost. Aby se zabránilo rozpadu kořenů, nejprve se do hrnce nalijí kameny pro odvodnění.

Pro dospělého vnitřního keře je vhodná jakákoli půda určená pro kvetoucí rostliny. Hlavní požadavky, které musí připravená půda splňovat, jsou nutriční hodnota a kyprost.

V novém hrnci a půdě je rostlina umístěna spolu s hrudkou staré země, která zůstává na kořenech. Optimální doba pro přesazení je ráno nebo večer, kdy sluneční světlo nevstupuje do oken - to umožní, aby se keř rychleji přizpůsobil nové půdě.

Prořezávání

Existují 2 možnosti pěstování okrasné odrůdy doma: jako jednoletá rostlina nebo jako trvalka. V případě pěstování mimózy jako každoroční květiny je po vyblednutí odříznuta: kmen je zkrácen a ponechává pouze výhonky sousedící s kmenem. Kromě toho je na jaře roční rostlina sevřena, takže rostlina má kompaktní vzhled.Sevření dává dospělým rostlinám nádheru. Bez sevření se silně táhne nahoru, vypadá slabý.

Oříznutá rostlina

Pokud je keř pěstován jako trvalka, pak je místo prořezávání sevřen. První sevření se provádí v dubnu se začátkem vegetačního období: dlouhé výhonky se zkracují. Toto opatření prodlužuje období květu.

Opětovné sevření se provede, když akácie vyblednou. Toto opatření je nutné, aby rostlina mohla příští rok aktivně tvořit boční výhonky.

 Pozornost! Je nemožné příliš zkrátit výhonky, jinak by akát těžko přezimoval.

Metody reprodukce

Za hlavní metody reprodukce krásy se považuje výsev semen a řízků. Většina pěstitelů květin dává přednost zasít semena každý rok, protože rostlina je velmi rozmarná - stává se, že ani při dodržování všech pravidel péče nemá stydlivá kráska dostatek síly na to, aby přežila zimu.

Mimosa stydlivá pěstování ze semen doma

Semena lze zakoupit nebo sklízet z již rostoucích domácích akáciových stromů. Aby se semenné lusky mohly objevit na domácí rostlině, musí být opylovány samy: pomocí štětce přeneste pyl z tyčinek jedné květiny na pestíky jiných květů.

Na opylovaných květinách se po odkvětu vytvoří lusk se semeny. Když je kapsle zralá a suchá, je vyjmuta a vložena do papírové obálky až do jara. Semenné lusky by měly být skladovány v chladničce až do jara.

Semena se vysévají v březnu. Mají tvrdou kůži, takže je nutné provést vertikutaci: proveďte mělký řez semene čepelí. Před zasetím jsou semena namočena v horké vodě po dobu 30-60 minut, aby nabobtnala.

Důležité! U semen vezměte půdu, která je mírně kyselá nebo neutrální v kyselosti. Před výsadbou musí být půda napojena antiseptikem. K tomu použijte manganistan draselný nebo fytosporin. Alternativním způsobem dezinfekce půdy je zahřátí v sušárně.

Semena můžete zasít do velké krabice nebo samostatných nádob. V případě výsadby ve velké krabici bude nutné sazenice ponořit. Postupný výsadbový proces vypadá takto:

 1. Semena jsou pohřbena 1 cm a nahoře posypána zeminou. Horní vrstva země není zhutněná - musí zůstat volná. Potom jsou nádoby se semeny pokryty fólií, kde mimóza roste jako v tropech. V krabicích se semeny musíte udržovat teplotu 25-30 ° C a také si pamatujte, že potřebují světlo. Doporučuje se však vyvarovat se přímého slunečního záření. Semena potřebují provzdušnění, proto jsou plodiny mírně otevřeny 2-3krát denně.

Sazenice mimózy

Kromě provětrávání musíte semena pravidelně zalévat. To se provádí pomocí lahve s rozprašovačem.

 1. S vysoce kvalitním obsahem semen se první výhonky objeví za 20–30 dní. Můžeme předpokládat, že semena úspěšně zakořenila, když výhonky dorostly do výšky 5 cm a obsahovaly 3 listy. Ihned poté se polyethylen odstraní. Pokud byla semena zasazena do jedné velké krabice, pak nastal čas, aby se potápěli.
 2. Po provedení sběru se teplota sazenic postupně snižuje, čímž se přibližuje přirozené pokojové teplotě. Od fáze semenáčků po fázi dospělých trvá průměrně 2 až 6 týdnů.
 3. 3 měsíce po vyklíčení semen je třeba sazenice přesadit do prostorného květináče. Můžete vysadit 3 rostliny do 1 květináče najednou - takže vzhled květu bude krásnější. Po uplynutí 3 týdnů po přesazení se půda začne oplodňovat. V případě potřeby lze stonky připevnit k podpěrám.

dodatečné informace. Půda před výsadbou semen nepotřebuje hnojení. Rostlina, která vyrostla ze semene, s dobrou péčí, bude kvést 2-3 roky.

Výstřižky

Šíření řízky je poměrně komplikovaný proces. Květinář, který se rozhodne šířit kulturu řízky, by měl vědět, že ne všechny budou klíčit.

Pro sklizeň řízků je vhodný pouze hrot hlavního výhonku. Aby se stonka zakořenila, musíte vynaložit velké úsilí a věnovat sazenici každodenní pozornost, péči a péči.

Stonek

Trvá 2-3 měsíce, než se odřezky pokojového akátu zakoření. Po celou tuto dobu musí být sazenice pravidelně napojena. Kromě zalévání se musíte postarat o dostatečné osvětlení. Zvláštností vnitřní akácie je to, že roste velmi pomalu, s nedostatkem slunečního světla, vývoj peřícké krásy se zastaví úplně - keř nebude kvést.

Možné narůstající problémy

Mimosa je rozmarná a jemná květina, takže je užitečné pro ty, kteří se rozhodnou ji pěstovat doma, aby věděli o obtížích, které mohou nastat.

Padající listí

Příčinou problému je nedostatečné a nepravidelné zavlažování. Kromě toho mohou listy v důsledku častého dotyku spadnout. K vyřešení problému musí rostlina najít útulné, teplé a světlé místo, kde ji nebude rušit dotek, a zajistit pravidelné a dostatečné zavlažování.

Žloutnutí

Listy zežloutnou nebo se neotevřou při východu slunce. Důvodem je nadměrné zalévání nebo příliš suchý vzduch v místnosti.

Plachá mimóza

Kromě toho mohou listy žloutnout v důsledku poškození rostliny roztoči nebo mšicemi. Chcete-li se zbavit škůdců, musíte nejprve ručně sbírat hmyz a poté otřít listy rostliny na obou stranách mýdlovou vodou. Pokud existuje mnoho příznaků napadení parazitickým hmyzem, musí být rostlina postříkána speciálními roztoky.

Nedostatek barvy

Výhonky jsou silně natažené a ztrácejí svoji pružnost, rostlina nekvete. Důvodem je nedostatek světla nebo nízká teplota vzduchu v místnosti. K vyřešení problému musí rostlina najít vhodnější místo.

Možným důvodem nedostatečného kvetení může být stará vyčerpaná půda. Aby se to odstranilo, musí být půda oplodněna.

Je zřejmé, proč se tato květina zřídka vyskytuje doma. Vyrůstat a starat se o vrtošivou krásku je problematické. Říká se: „Nic není nemožné!“ To znamená, že pokud existuje sen pěstovat domácí akacii, musíme se ze všech sil snažit si to uvědomit.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada