Květina Medinilla: domácí péče a metody chovu

Úžasný květ Medinilla se v přírodě vyskytuje velmi zřídka. Mezi stanoviště patří deštné pralesy na Filipínách a také ostrov Jáva na Madagaskaru. Medinilla je vzácná květina v doslovném smyslu slova. Několik větví s květinami krásného keře se odhaduje na 500-700 $.

Původ

V přírodních podmínkách tropické Afriky, Asie a tichomořských ostrovů existuje asi 300 druhů rodu Medinilla. Je členkou rodiny Melastomovů. Někteří zástupci Medinilla vypadají jako dlouhá liana, dosahující délky tří metrů, ale většina z nich roste ve formě bylinného keře. Někdy medinilla lze nalézt ve formě malého stromu.

Kvetoucí medinilla

Zajímavý fakt... Květina dostala své jméno na počest guvernéra Mariánských ostrovů patřících do španělské kolonie - Jose de Medinilla y Pineda. Evropa se o Medinille dozvěděla v roce 1850. Objevila se ve skleníku slavného Angličana pana Veitche.

Doma se medinilla rozšířila jako keř. Jeho výška se liší od přirozených rozměrů. Rostlina v květináči má výšku 70 cm až 1,2 metru.

Hlavní typy

Květinářství pěstuje omezený počet druhů. Nejznámější jsou následující.

Medinilla Magnifica

Také se jí říká nádherná medinilla. Je považován za nejběžnější typ v domácím květinářství. Její domovinou jsou Filipínské ostrovy. Chovatelé jako základ Medinilla Magnifica obdrželi odrůdy jako:

  • Dolce Vita - má obrovské shluky růžových květenství.
  • Bello - je miniaturní odrůda medinilla. Má krátký květinový kartáč.

Nádherný

  • Jadore Tresor je zástupcem málo rostoucí odrůdy. Má bílo-fialové nebo neobvykle namodralé květy.

Medinilla žilní

Žilní melastom je druhé jméno medinilla. Její domovinou je Malajsie. Rostlina má vzdušné kořeny, které sestupují k zemi. Proto je žíla medinilla považována za poloepifyt.

Žilkovaný

Listy tohoto typu medinilla jsou malé, se štětinatým povrchem a ostrým koncem. Květenství je masově zbarvené a má vzhled deštníku.

Medinilla Cuming

Vlasti tohoto typu medinilla jsou Filipíny. Toto je poloepifyt. Listy jsou lesklé, s mírnou konkávností.

Cuming

Květenství medinilly má podobu štětců s růžovými květy, připomínajících šeříky.

Jávská Medinilla

Jedním z populárních druhů medinilly běžných ve vnitřních květinářství je jávština. Květina je nenáročná na péči, vypadá jako malý keř vysoký až 1 metr. Jávské květy s malými fialově fialovými květy na kartáčích. Neodlišuje se zejména dekorativností, protože nemá listeny.

Medinila Javanese

Při nákupu medinilly v květinářství je třeba ji pečlivě prozkoumat. Pokud je na stoncích nalezena tmavá skvrna, znamená to známku choroby rostlin. Zkušení pěstitelé, kteří chovají odrůdy Medinilla, nedoporučují kupovat zlevněné rostliny. Pokud je rostlina zlevněna, pak něco není v pořádku s jejím zdravím. V tomto případě budou peníze utraceny, z nákupu nebude žádné potěšení.

Péče o Medinilla doma

Aby pěstitelé květin viděli krásu kvetení Medinilla, vytvářejí pro to nejen dobré, ale i ideální podmínky. Z čeho se skládá domácí péče o Magnifica medinilla?

Pro rostlinu musíte vytvořit nejpřesnější podmínky tropů - vlhkou a teplou atmosféru. Květinářství, které má v domě zimní zahradu nebo skleník, může takové podmínky vytvořit.

Zvážit! Adaptace květiny při změně jejího umístění je obtížná. Medinilla je příliš rozmarná. Domácí péče o ni závisí na ročním období.

Osvětlení

Na jaře a v létě miluje medinilla jasné, ale rozptýlené světlo. Nejlepší místa pro umístění květináčů jsou v parapetech oken směřujících na jih, východ nebo západ. Květináče by neměly být blízko okenní tabule, aby se přes ni nepopálily listy od poledního slunce. Je vhodné nehýbat hrncem - květině se to nelíbí. Během jasného slunce musíte zastínit okna.

Medinilla v domě

V období podzim-zima zorganizujte pro květinu denní hodiny alespoň 12 hodin. Za tímto účelem se provádí umělé osvětlení. Při vytváření takového světelného režimu jsou pupeny nastaveny na jarní kvetení.

Teplota

Teplotní režim je také udržován v závislosti na ročním období. Optimální teplota během období jaro-léto je od +20 do 25 ° С. Květina se bude na zaskleném balkonu cítit skvěle.

Poznámka! Medinilla reaguje negativně na náhlé změny teploty a snížení vlhkosti v místě svého umístění. Strach z průvanu. Kvůli nepříjemným podmínkám se růst může zastavit a nedojde k rozkvětu.

V období podzim-zima je pro květinu vhodná mírná teplota + 17-18 ° C. Nemá ráda tropickou rostlinu poblíž topných zařízení a studeného skla.

Vlhkost vzduchu

Je nutné zajistit vysokou vlhkost vzduchu 70-80% celoročně. V zimě, když je zapnutý topný systém, musí být květina nastříkána dvakrát denně. Kapky by neměly padat na pupeny. Vzduch můžete zvlhčit různými způsoby: vložte podnos s vodou nebo použijte dvojitý hrnec, vyplňte prostor mezi stěnami mechem a neustále jej zvlhčujte.

Zalévání

Pro rostlinu je zalévání během vegetačního období nesmírně důležité. Nemělo by být povoleno zamokření ani vysychání půdy. Zalévejte pouze tehdy, když vrchní vrstva vyschne. Kvalita vody hraje ve výživě rostlin důležitou roli. Voda pro zavlažování by měla být při pokojové teplotě, oddělená.

Medinilla ve skleníku

Na jaře a v létě je květina hojně napojena. V zimě se zalévání provádí jednou za dva týdny. Zadržování vlhkosti v hrnci je zajištěno mulčováním.

Půda

U medinilly musí být půda správně vybrána, protože je to médium, z něhož kořeny dostávají výživu a vlhkost. Květina preferuje sypký substrát nebo hotovou půdu pro epifytické rostliny.

Top dressing

Aby si rostlina zachovala dekorativní efekt, potřebuje krmení. Za tímto účelem se tekuté minerální hnojivo nanáší na půdu jednou za dva týdny, a to od konce března do začátku srpna. V zimě není medinilla krmena.

Transplantace rostlin

Květinářství, která chovají medinilu, doporučuje tuto tropickou rostlinu každoročně vysazovat. Je třeba poznamenat, že po transplantaci se vyvíjí rychleji. Horní část květu je velká díky listům a květinovým kartáčům, kořenový systém je přizpůsoben tak, aby pronikal pouze do horní vrstvy půdy, takže nemá smysl volit hluboký hrnec. Pro Medinilla jsou vhodné široké nádoby, kde lze kořeny květu rozšířit téměř blízko povrchu.

Na dno hrnce je nutné dát drenážní vrstvu, na ni nalijte půdu a pokud je rostlina přesazena, květina extrahovaná hrudkou země se přesune do nové nádoby.Nejprve musíte zkontrolovat kořeny, v případě potřeby je trochu zkrátit. Naplňte novou zeminu a zhutněte ji tak, aby v ní nebyly žádné mezery. Po výsadbě rostlinu zalejte, nastříkejte a nádobu umístěte na trvalé místo.

Prořezávání

Nejlepší čas na prořezávání je při převodu rostliny do nového květináče. To se obvykle provádí po odkvětu. Je zapotřebí prořezávání, aby byl keř čistý. Podlouhlé větve, suché květenství jsou odříznuty a výhonky jsou také zkráceny.

Metody reprodukce

Zkušení pěstitelé poznamenávají, že květ medinilla není vhodný pro domácí reprodukci. Stále jej však lze pěstovat ze semen a dřevitých řízků.

Výsev semen

Je těžší pěstovat medinilu ze semen než řízky. Semena této rostliny jsou drahá, někdy obtížně dostupná. Pokud se přesto rozhodne pěstovat Medinilla ze semen, je třeba ji na konci zimy zasít do skleníku s navlhčenou půdou. Semena nejsou zapuštěna do půdy. Teplota, při které semena vypučí, je + 25-30 ° С. Musí být vytvořena vysoká vlhkost.

Osvětlení klíčků ve skleníku

Sazenice se vysazují v samostatných květináčích a nadále jsou ve skleníku. U pěstovaných sazenic musíte rozvětvit vrcholky.

Výstřižky

Reprodukce řízky je kombinována s jarním prořezáváním rostliny. Řezané semi-lignifikované výhonky se třemi pupeny se umístí na několik minut do roztoku s fytohormonem, aby se urychlila tvorba kořenů. Dále jsou řízky umístěny do skleníku s mokrým pískem. Ke kořenům dochází pouze při teplotě + 28-30 ° C během měsíce. Mladé rostliny se poté vloží do živné půdy na trvalé místo.

Květinářství poznamenává, že pokud se o rostlinu dobře staráte, bude každý rok potěšením kvetením.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada