Proč amaryllis nekvete doma - co dělat

Tato jasná květina byla do Evropy přivezena z Jižní Afriky. Zpočátku patřil k řadě divokých lilií, ale již v 18. století přisoudil Karl Liney amaryllis samostatnému rodu. Od té doby je rostlina považována za vytrvalý květ patřící do rodiny Amaryllis. Kvůli nízké mrazuvzdornosti a jižnímu původu se pěstuje v domě nebo ve speciálních sklenících. Často se objevuje otázka, proč amaryllis nekvete. Důvody a řešení jsou popsány níže.

Amaryllis kvetou, jak to vypadá

Z cibule vyrůstá květina. Jeho tvar je oválný, o průměru 4–12 cm, stonek je silný a odolný. Listy jsou rovné, tmavě zelené, úzké, dorůstají až 60 cm dlouhé a 4 cm široké. Rostou ve dvojicích. Během období květu se listy zmenšují. Na jihu kvete amaryllis koncem dubna - v květnu a je aktivní po dobu 6 týdnů. Doma je toto období zkráceno na 21 dní a spadá na konec srpna - začátek září. To je způsobeno skutečností, že aktivita rostliny se shoduje s létem v Jižní Africe.

Červená amaryllis

Jak vypadá květ?

Žárovka produkuje 1-3 stopky, ale je lepší snížit první stonku, jinak další výhonek zpomalí růst a vývoj květu. Když kmen doroste až 40-60 cm, objeví se na něm květenství. Tvarem připomínají deštníky. Poté květina dorůstá až do 85 cm, každý stopka má 4 až 12 okvětních lístků, které dorůstají až 10 cm a jsou uspořádány do 2 řad. Samotný pupen připomíná trychtýř nebo hluboký deštník. Pestíky jsou vláknité. V hloubce a na povrchu pupenu je viditelných 6 bílých tyčinek se zelenou špičkou.

Barva okvětních lístků amaryllis je červená, lila a růžová. Základna je bílá, zelená nebo nažloutlá. K dispozici jsou 3 barevné květy.

Rostlina je zajímavá, protože může kvést až dvakrát ročně. Období lze střídat uměle.

Důležité! „Strašně krásná“ je o amaryllis, protože její cibule a výhonky jsou plné jedu. V nízkých koncentracích je užitečné, protože pomáhá bojovat proti virům a infekcím. Překročení povolené úrovně jedu vede k otravě.

Doporučuje se květinu vyčistit mimo dosah dětí a zvířat a po výsadbě nebo opuštění si umýt ruce.

Proč amaryllis nekvete doma

Někteří milovníci exotických květin odmítají amarylku kvůli její náročné údržbě a péči. Také nedostatek pupenů během vegetačního období není neobvyklý.

Amaryllis listy bez pupenu

Hlavní důvody, proč květina uvolňuje pouze listy

Chcete-li, aby amaryllis kvetla, musíte zjistit důvody pro vzhled listů, ne pupen.

Hlavní důvody:

 • Stopka se možná nevytvořila z důvodu poškození žárovky.
 • Květina „zmátla“ fázi kvetení a klidu. K tomu dochází, když je teplotní režim nestabilní v bytě nebo na ulici.
 • Listy byly odříznuty, což výrazně oslabilo žárovku.
 • Nedostatek výživy a vlhkosti.
 • Minulý rok vzal na kvetení hodně energie a v nové sezóně je nutný delší odpočinek.
 • Podchlazení nebo nedostatečná teplota vzduchu.
 • Málo světla, nedostatek slunečního světla.
 • Stísněná kapacita.
 • Špatná kvalita půdy.

Pro vaši informaci! Nezapínejte alarm, pokud se stopky neobjevily do jednoho měsíce od zahájení činnosti a květina sama o sobě nevykazuje zjevné známky nepohodlí.

Správná výsadba je důležitým předpokladem pro kvetení.

Amaryllis miluje správnou domácí péči, proč rostlina nekvete? Protože před výsadbou byste měli věnovat pozornost výběru hrnce, půdy a cibule.

Proces výsadby květin

Výběr plavidla

Kvůli silnému a těžkému stopce může kontejner spadnout, takže musíte zvolit těžký a odolný sázecí stroj. Výsadba několika sazenic do jednoho květináče není vyloučena. Velikost nádoby závisí na žárovce. Průměr dna by měl být o 3–5 cm větší než hlava, hluboký 20–30 cm. Pokud je více než jedna květina, zohledňuje se také vzdálenost 2–3 cm mezi cibulkami. Můžete si koupit plavidlo se zúženým hrdlem. Aby byly kořeny dobře vyživovány kyslíkem, je lepší si vzít neglazované keramické nádobí.

Priming

Půda se prodává v obchodě, ale můžete si ji připravit také doma. Půdní recepty:

 • Smíchejte trávník 1: 1 a humus, přidejte 2 díly písku.
 • Vezměte trávník a zahradní půdu 1: 1: 1, říční písek, přidejte ½ části humusu.
 • Stejné části půdy ze zahrady, půdy, říčního písku, rašeliny a humusu.

Důležité! Jakákoli půda musí být dekontaminována. Za tímto účelem se umístí do mrazničky, udržuje se nad párou nebo se nalije vroucí vodou.

Drenáž

K tomu jsou vhodné oblázky, cihlové a keramické třísky, štěrk, keramzit. Materiál je smíchán s částí půdy a položen na dno. Ve středu je vytvořen otvor, který umožňuje únik přebytečné vlhkosti, a nahoře se nalije písek. Odtok udrží amaryllis před hnilobou a odstraní přebytečnou tekutinu.

Materiál

Pro výsadbu jsou vybrány pouze elastické, hladké, silné a krásné květinové hlavy, na kterých jsou malé kořeny. Nesázejte květinu, pokud žárovka:

 • ovlivněna hnilobou, korozí, prasklinami;
 • nemá žádné kořeny;
 • plesnivý;
 • voní nepříjemnou sladkostí.

Vhodná cibule

Pokyny pro přistání krok za krokem:

 1. Jemně oloupejte černé a béžové kůže z cibule.
 2. Vložte do nádoby s roztokem manganistanu draselného nebo kapalinou Bordeaux po dobu 30 minut.
 3. Cibuli položte na čistý ručník a vysušte po celý den.
 4. Polovinu hrnce přikryjte zeminou. Semenáček vložte do středu tupým koncem do půdy.
 5. Zakryjte ji zeminou, aby na povrchu zůstala ½ cibule.
 6. Stiskněte půdu rukama, mulčujte. Místo mulče lze použít zbytky drenáže.
 7. Zalijte dobře teplou vodou a nádobu vyjměte na určené místo.

Důležité! Objevené nemocné oblasti jsou ošetřeny Fitosporinem, brilantně zelenou a dalšími léky. Nemůžeš je vystřihnout!

Analýza podmínek zadržení, je vše vhodné

Pokud byla výsadba provedena správně, ale amaryllis nekvete, dává pouze listy, co mám dělat? Je nutné analyzovat podmínky zadržení, napravit nedostatky a začít se o ně náležitě starat.

Ať už rostlina odpočívá, střídání vegetační a vegetační fáze

Amaryllis kvete na podzim a v zimě a odpočívá na jaře a v létě. Když v Rusku přijde léto, květina „spí“ v domnění, že přišla zima. Vzhledem k tomu, že ve své vlasti v tuto dobu přichází chladná doba. Musí být připraven na „spánek“:

 • zkraťte den a poté jej úplně odstraňte ve stínu;
 • postupně snižujte teplotu na +10 ° C;
 • snížit frekvenci zalévání a krmení.

Zařízení je připraveno na aktivní fázi v opačném pořadí.

Zalévání a krmení

Intenzivní zavlažování rostliny začíná, když stopka dosáhne 10 cm. Indikátorem je horní vrstva země. Nesmí se nechat úplně vyschnout. Jak se blíží „spánek“ amaryllis, frekvence zalévání klesá, dokud se úplně nezastaví. Aby se zabránilo vysychání květu, stříká se z rozprašovače.

Důležité! Amaryllis je napojena ze stěn nádoby tak, aby voda netečela na cibuli. V opačném případě začne žárovka hnít a samotná květina přestane růst.

Rostlina je krmena speciálními směsmi pro cibulovité rostliny každých 10 dní až do úplného odpočinku.

Správné zalévání

Je v hrnci dost místa?

Pečlivě přistupují k výběru hrnce. Ve stísněné nádobě rostlina uschne a onemocní. Příliš prostorné - zaměří se na reprodukci, nikoli na tvorbu květů. Pokud je od žárovky ke stěnám méně než 3, ale více než 4 cm, amaryllis musí být transplantován.

Osvětlení a teplota

Částečná nebo úplná nepřítomnost světla dává amarylkám důvod pokračovat ve spícím období a přímé sluneční světlo rostlinu znervózňuje. Ideální by bylo slunné místo se světlým částečným stínem.

Přijatelná teplota pro amaryllis je + 18… +25 ° C. Pouze během klidové fáze může dosáhnout +10 ° C. Rostlina nemá ráda průvany a náhlé změny.

Co dělat, aby amaryllis kvetla

Nejjednodušší je diagnostikovat rostlinu a najít příčinu inhibice. Problém je odstraněn nezbytným způsobem. Dále byste se měli o rostlinu řádně starat a počkat na výsledek. Co dalšího je třeba udělat, aby kvetly exotické amaryllis? Je možné vytvořit podmínky blízké přirozeným podmínkám pro růst a vývoj. Květina je zvyklá na teplo, mírné sucho a občasné bouřky.

Možná, že amaryllis ještě není připraven kvést, pak stojí za to udělat z něj umělou dobu odpočinku, bez ohledu na roční období. Preventivní opatření proti škůdcům a chorobám nebudou nadbytečná.

Spící období

Amaryllis nebude schopen uvolnit pupen, pokud nebudou splněny všechny podmínky výsadby a péče. Rostlina může být rozkvetlá. K tomu musíte zjistit a eliminovat nepříznivé faktory. Pokud je to provedeno správně, amaryllis vás potěší krásnou květinou dvakrát ročně.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada