Cibulovité květiny pro zahradní a pokojové rostliny

Cibulovité květy jsou rostliny, které mají zesílenou podzemní část stonku. Vypadá to jako cibule, odtud název. Toto zahušťování obsahuje všechny látky potřebné pro výživu. Pěstování těchto rostlin vyžaduje středně vlhkou a dobře odvodněnou půdu. Některé z těchto květin jsou odolné vůči zimnímu podnebí středního Ruska, takže je lze pěstovat v letních chatkách. Existuje také mnoho cibulovitých pokojových rostlin.

Druhy cibulovitých květů

Existuje obrovské množství cibulovitých a hlíznatých květů, které lze rozdělit do mnoha kategorií.

Gemantus je krásná cibulovitá rostlina

Zajímavý. Pokud se chcete seznámit s téměř celým sortimentem, můžete zajít do Keukenhofu - největší zahrady cibulovitých květů ze všech.

Prvosenky

Jakmile se sníh začne tát, objeví se prvosenky - cibulovité květy, které se svou krásou začnou chytat dříve než kdokoli jiný.

Proleska je krásná modrá cibulovitá květina

Prvosenky se obvykle objevují již v březnu, takže by měla být zdobena každá stránka.

Zde je několik cibulovitých petrklíčů:

 1. Vesennik nebo erantis. Rostlina s jasně žlutými květy, které se mohou objevit, i když se sníh neroztopil. Glade bude vypadat obzvláště krásně, pokud poblíž zasadíte květiny. Takový trávník budí dojem koupání na slunci.
 2. Muscari. Jedná se o malé květy velmi sytě modré barvy. Mohou být pěstovány samostatně nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Kromě toho se muscari velmi snadno starají a rychle rostou. Začnou kvést v dubnu.
 3. Iridodictium - miniaturní cibulovité duhovky. V kombinaci se skalky a skalky vypadá tráva velmi důstojně jako pozadí pro tyto květiny. Začátek kvetení na květinovém záhonu je konec března, v místnosti začínají potěšit svou krásou ještě dříve.
 4. Chionodox. Pokud doslovně přeložíte název, dostanete dvě slova: „sláva“ a „sníh“. Takže květina byla pojmenována, protože se cítí skvěle v době, kdy se sníh ještě neroztavil. Musíte ji pěstovat na slunném místě. Pak začne potěšit modrofialovými květy před kýmkoli jiným.
 5. Pushkinia. Květina s tak zajímavým názvem má bílé nebo modré květy. Pupeny se začínají otevírat v dubnu. Kvetení pokračuje až do začátku léta. Nejatraktivnější v krajinářském designu budou lesní a hyacintové druhy. První květy jsou zvonovité, druhé mají pupeny s modrou plísní. Bez ohledu na výběr, tyto rostliny vytvoří neuvěřitelný vzhled vaší zahrady nebo chaty.
 6. Bulbokodium jaro. Jedna z prvních květů, které mohou v mírném klimatickém pásmu kvést v únoru.
 7. Proleska. Neuvěřitelně krásné nebesky modré květy na velmi tenkém stonku. Není třeba se o ně vůbec starat. Stačí jen zasadit a v březnu bude rostlina ukazovat svou krásu.
 8. Tigridia. Původně květina z Jižní a Střední Ameriky, ale dokázala se přizpůsobit podnebí jiných kontinentů a zachovala si exotickou strukturu. To také nevyžaduje zvláštní pozornost.
 9. Sasanka. Zatímco mnoho petrklíčů je bílé nebo modré, sasanka má jasně červený odstín. Jeho květy mohou být pravidelné nebo dvojité. Mohou však kvést i na podzim.

Důležité! Nezapomeňte na klasičtější rané cibulovité zahradní květiny: tulipány a krokusy.Nejprve si o nich pamatuje osoba, které bude řečeno o petrklíčech. Všechny tyto cibulovité trvalky, zimující na otevřeném poli, budou moci potěšit oko letního obyvatele, když ještě nekvetly jiné rostliny.

Květy s úzkými listy

Rostliny s úzkými listy jsou dobré, protože celý pohled padá na květiny.

Zde jsou některé odrůdy tohoto typu žárovky:

 1. Zephyranthes. Je to bylina s úzkými listy ve tvaru pásu. Květ připomíná krokus. Stín se liší v závislosti na typu zephyranthes a je bílý, červený nebo růžový. Některé odrůdy jsou dvoubarevné. Rostlina obvykle kvete po celý rok. Doma lze pěstovat pouze 10 odrůd, ale obvykle se používá pouze pět z nich. Každý rok je třeba květinu přesadit, rostlina se množí dceřinými cibulkami.
 2. Hippeastrum. Tento rod zahrnuje 90 druhů rostlin. Je to blízký příbuzný amaryllis, ale roste v subtropických a tropických oblastech Ameriky, zatímco amaryllis je původem z Afriky. Má obrovské červené květy. Cítí se optimálně při teplotě 17-25 stupňů, kvete v srpnu. Má kulatou nebo kuželovou žárovku. Je dobré pěstovat květinu na parapetu s dobrým přístupem k rozptýlenému slunečnímu světlu.
 3. Spirálová albuka. Rostlina je příbuzným zástupců čeledi Asparagus. Má zajímavé listy ve tvaru lusku. Jeho charakteristickým rysem je schopnost vysunout stopku s bílými květy. Žárovka je bílá, její průměr je 5 centimetrů. Výška listů není větší než 15 centimetrů. Pokud jsou narovnány, mohou dosáhnout délky 35 centimetrů. Během extrémního tepla se rostlina kroutí, aby nedošlo ke ztrátě tekutin. Květy jsou světle zelené nebo světle žluté barvy a ve tvaru zvonu.
 4. Crinium. Další zástupce Amaryllisaceae, jehož listy jsou úzké kvůli tomu, že jsou ohnuté. Cítí se skvěle v subtropickém klimatickém pásmu, takže je dobré ji pěstovat na jihu. Cibule jsou velmi dlouhé - až 90 centimetrů, listy mohou dorůst až do délky jeden a půl metru. Vyniká svými květenstvími ve tvaru deštníku. Květy jsou bílé nebo růžové. Ovoce je krabička semen, která má dostatečný přísun vody, aby nová květina mohla sama vyklíčit. Proto není obtížné rozmnožovat rostlinu; voda zvenčí není nutná. Rostlina je nádhernou dekorací pro každou místnost nebo zahradu. Crinium lze navíc pěstovat také v akváriu.
 5. Ifeion. Rostlina s květinami, které připomínají šesticípé modré hvězdy. Patří do čeledi Liliaceae. Původem ze subtropů a tropů, proto není vhodný pro zimování venku. I když ifeion přežije jednu zimu, nebude kvést tak, jak by měl. Rostlina může kvést modrými, fialovými, bílými nebo růžovými květy. Hlavní období květu v přirozeném prostředí je na jaře, mladé výhonky rostou na podzim. Proto je lepší si nákup cibulí odložit na konci léta. Pokud budou zakoupeny dříve, mohou před vyloděním vyschnout.
 6. Rodofiala. Velmi vzácná rostlina, která má krásné červené květy. Také patří do rodiny Amaryllis. Pouze několik z 30 druhů lze pěstovat doma. Přestože rostlina pochází ze suchých zemí, je schopna odolat i mrazu. Pěstování květin není snadné. Musí zajistit chlad v době, kdy rostlina nekvete. Když nastane aktivní období, musíte zajistit dobré osvětlení. Je lepší pěstovat rostlinu v kontinentálním podnebí, kdy rozdíl mezi denní a noční teplotou může dosáhnout 15 stupňů.
 7. Iris holandský baňatý. Výsadba a opuštění je základní. Jedná se o vysoké rostliny, dosahující výšky 60 centimetrů.

Existuje mnohem více cibulovitých rostlin s úzkými listy.Výše uvedené jsou velmi krásné a mají oproti ostatním charakteristické výhody (například stejnou odolnost proti mrazu).

Květy se širokými listy

Jedním z nejoblíbenějších představitelů listnatých cibulovitých rostlin je Drimiopsis. Listy připomínají konvalinku. Zároveň mají zajímavou strukturu ve formě inkluzí po celé ploše. Z dálky květina vypadá jako konvalinka, ale na rozdíl od ní kvete hvězdičkami, nikoli zvony. Barva se časem mění. Drimiopsa na začátku kvetení má bílé „hvězdy“, které pak zezelenají.

Drimiopsis - květ se skvrnitými listy

Důležité! Charakteristickým rysem Drimiopsis je schopnost odolat téměř jakýmkoli podmínkám. Může se o ni starat jak o běžnou rostlinu, která vyžaduje hojné zalévání, tak o šťavnatou, která vodu potřebuje mnohem méně často.

Dalším zástupcem cibulovitých rostlin se širokými listy je zantedeschia. Celkem existuje 6 druhů této květiny. Zástupci tohoto rodu jsou šíleně zamilovaní do vlhkosti. Dokonce i v Africe, odkud tyto květiny pocházejí, rostou v blízkosti vodních ploch nebo bažin, je rostlina částečně ve vodě.

Vhodné pro časnou výsadbu na jaře

Všechny prvosenky popsané výše lze pěstovat brzy na jaře.

Zde jsou další zajímaví zástupci:

 1. Galanthus. Častější název je sněženka. Tato rostlina začíná kvést dlouho předtím, než se sníh roztaje. Lidé jsou zvyklí na to, že sněženky mají krásnou bílou barvu, ale existují například bílé a zelené druhy.
 2. Jarní krokus. Další populární jméno pro tuto květinu je šafrán. Doba kvetení ve středním pruhu je březen-duben. Kvetou v bílé, žluté, fialové a fialové květy.
 3. Krokus zlatý. Další typ šafránu, který je ve srovnání s předchozím mnohem menší. Současně se rostlina vyznačuje větším výběrem barev, i když nejčastější jsou oranžovo-žluté tóny. Mohou existovat také fialové a fialové barvy.
 4. Chionodox Lucius. Tato rostlina roste dobře ve stínu. Nelze jej zasadit na slunce. Kromě toho je mrazuvzdorný, takže cibule nemusí být každou sezónu odstraňovány z půdy. Poprvé tato cibulovitá trvalka začíná kvalitativně kvést jen několik sezón po výsadbě. Ale potěší majitele zahrady krásným kobercem.
 5. Lilie. Za přirozených podmínek se nacházejí v Eurasii a Severní Americe. Kromě vizuální přitažlivosti mají lilie léčivé vlastnosti. Musíte zasadit na podzim. Lilie je při odchodu nenáročná, ale v určitých intervalech je nutné půdu oplodnit. Krmte květinu poprvé na jaře, v době, kdy se objeví výhonky. K tomu se používá fosfor-draselné hnojivo.

Mnoho cibulovitých květů je schopno zdobit zahradu brzy na jaře.

Vhodné pro vnitřní pěstování

Všechny květiny uvedené v seznamu květů úzkolistých jsou vhodné pro domácí pěstování.

Zde jsou některé další cibulovité vnitřní květiny:

 1. Gemantus. Další zástupce rodiny Amaryllis. Rod Gemantus zahrnuje více než 40 druhů rostlin s květinami temně červené, bílooranžové barvy. Období květu hemantu je v červenci až srpnu. Je lepší ji pěstovat v jasném, rozptýleném světle, ale bude fungovat i částečný stín. Optimální teplota je 18-22 stupňů. Proto je bezpodmínečně nutné instalovat klimatizaci a také zajistit, aby se baterie v zimě normálně zahřívaly.
 2. Kislitsa. Rostlina dostala toto jméno podle chuti listů. V přírodě existuje asi 800 druhů této květiny. Rostlina se pěstuje doma od 17. století, lze ji pěstovat také na otevřeném poli. V Rusku je populární název pro kyselé zelí „zajíc zelí“. Charakteristickými výhodami rostliny je nenáročná péče a atraktivní vzhled. V Irsku je tato rostlina považována za národní symbol a je přičítána svatému Patrikovi. Kromě toho je oxalis běžný v subtropickém a tropickém podnebí.Má krásné bílo-růžové květy a tmavě hnědé listy. Květy lze také malovat lila tónem.
 3. Weltheimia. Je to vytrvalá baňatá rostlina, která pochází z Jižní Afriky. Má zajímavé růžové květy v podobě úzkých zvonů nebo ohňostrojů. Optimální rostoucí teplota je 10-14 stupňů. Proto je vhodný pro místnosti, kde je udržován režim nízké teploty, nebo balkony.

Jaká rostlina oxalis se zajímavými fialovými květy

Můžete citovat obrovské množství cibulovitých domácích květin. Mnoho z nich lze pěstovat na otevřeném poli, ale pouze v určitou dobu, poté vykopané z hlubin země pro zimování.

Cibulovité květiny

Cibule se dodává v bledě žluté, tmavě oranžové a bílé barvě. Proto mohou být jakékoli květiny s těmito barvami považovány za baňaté barvy. Typickým příkladem jsou žluté tulipány, které ve stínu ne vždy dokonale připomínají cibuli, ale jsou jí barevně blízké.

Tulipány jsou příkladem cibulovitých květů baňaté barvy

Tulipány mohou mít také bílou barvu. Mnoho z výše popsaných květů má také baňaté odstíny.

Existuje spousta cibulovitých květin pro zahradu nebo byt, všechny jsou schopny potěšit majitele svým vzhledem. Můžete si koupit několik různých druhů a užívat si kvetení téměř po celý rok.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada