Lantana flower: domácí péče a metody chovu

Někteří pěstitelé dávají přednost nenáročným rostlinám, které se cítí stejně dobře na záhonu i v květináči. Lantana je květina, která dokonale odpovídá této vlastnosti. Rozmanitost odrůd této krásné trvalky zapůsobí také na milovníky původních pěstovaných rostlin.

Historie vzhledu

Lantana je rostlina, která do Ruska přišla z Latinské Ameriky. Pro svou schopnost rychlého růstu získal přezdívku „kletba pěstitelů“. Krásné keře s voňavými pupeny doslova zabíraly půdu určenou pro pěstování jiných plodin. Ale v zahradách nebojovali proti dominanci keřů, naopak ji s radostí zasadili.

Kvetoucí lantana

Lantanu poprvé popsal v roce 1737 Carl Linné ve své práci „Genera Plantarium“. Vědec dal květině stejný název jako v té době keř Viburnum Gordovina (rostliny mají velmi podobné květenství).

Zajímavé vědět! Kvůli vnější podobnosti listů lantany s kopřivy se keř mezi lidmi někdy nazývá kopřiva.

Vzhled

Lantana může být ve formě keře nebo malého stromu. Existují také rozsáhlé odrůdy rostlin. Květina se rychle přizpůsobuje novým podmínkám, a tak se zakořenila ve volné přírodě v mnoha zemích: Indie, Mexiko, Kolumbie. Najdete ji ve Střední Asii a ve Středomoří.

Větve rostliny se rozšiřují, stonky jsou vztyčené, rozvětvené. Při správné péči může lanthan dorůst až do výšky 3 metrů. Je velmi aktivní ve svém růstu, takže vyžaduje spoustu volného místa. Existují moderní hybridy, které se nevyvíjejí tak rychle a nepotřebují místo.

Kořenový systém této zajímavé rostliny je velmi dobře vyvinutý a vyžaduje také spoustu místa. Při pěstování doma byste proto měli zvolit objemný hrnec, jinak budete muset každých pár měsíců transplantovat.

Větve rostliny jsou pokryty světle zelenou kůrou. Na výhoncích lze nalézt trny (rys některých odrůd).

Listy s krátkými řapíky jsou uspořádány opačně nebo spirálovitě. Samotné dlahy jsou pubertální, zubaté, vejčité. Jejich velikost obvykle nepřesahuje 5 cm, barva listů je jasně zelená, u některých druhů jsou podél okrajů světlé pruhy.

Poznámka! Na listech lanthanu jsou speciální žlázy, kterými rostlina vylučuje éterické oleje se specifickým zápachem.

Květenství Kamary

Na jaře se stopky objevují z paždí listů na vrcholcích výhonků. Končí malými (průměrem 5 cm) květenstvími, které vyzařují nádhernou vůni. Ne nadarmo se celá hejna hmyzu shromažďují na kvetoucí rostlině v Africe.

Nejzajímavějším detailem vnějšího popisu je, že barva okvětních lístků lantany během období květu se mění z bílé a žluté na růžovou a červenou. Někdy se na jednom květenství kombinuje několik odstínů. Tato nádhera barev začíná v květnu a končí v září.

Běžné odrůdy

Existuje asi 150 druhů lanthanu, z nichž se pěstuje pouze kamara lantana a její hybridy.

Mezi přírodními druhy květin lze rozlišit následující:

 • Lantana pichlavý. Keř, vysoký až 1,5 m. Na výhoncích jsou silné trny. Listy jsou vysazeny na dlouhých řapících, desky jsou sytě zelené, dole mírně pýřité. Vůně je specifická.Barva květů se mění od žluté po šarlatovou;

Lantana selloviana

 • Lantana Sello (Selloviana). Rostlina s tenkými, jako řasy, výhonky. Listy jsou jasně zelené, níže pýřité. Volné květenství se shromažďuje z malých květů, na okraji fialové a uprostřed bílo-žluté;

Lantana Montevideo

 • Lantana Montevidensis (Montevidensis). Majitel pružných, lignifikovaných výhonků na základně. Pěstuje se jako ampelous, i když je poměrně obtížné jej najít v prodeji. Kvetení nastává od června do listopadu. Když se dotknete květů, ucítíte, jak se šíří ta nejjemnější vůně;

Vrásčitá lantana

 • Lantana rugose (Rugulosa). Keř vysoký až 1 m s mnoha malými trny. Listy jsou tmavé barvy, drsné. Květy jsou malé, fialové nebo fialové barvy.

Thorny lantana (lantana camara) způsobila zrod mnoha hybridních odrůd:

 1. Lantana Grenadine (Grenadine). Majitel jasných květin a hustých listů. Ideální pro domácí pěstování. Má příjemnou vůni.

Rozmanitost sněhu

 1. Sníh. Bílá lantana, která vypadá skvěle v květu. Odrůdy White Dwarf a Ice Queen mají stejnou barvu okvětních lístků.

Esperanta Pink odrůda

 1. Esperanta růžová. Odrůda, jejíž květy jsou namalovány v sytě růžové barvě;

Odrůda Samanta

 1. Samanta. Okvětní lístky této odrůdy potěší oko bohatou limetkovou barvou;

Odrůda Sunkiss

 1. Sunkiss. Lantana má jasně oranžové květy, které mohou mít barvu cihel.

Zajímavé vědět! Jelikož je název květiny shodný s názvem chemického prvku, vyhledávače často vrátí výsledek „hydrid lanthanu“ pro dotaz „hybrid lanthanu“. Neméně překvapení čeká na ty, kteří chtějí najít odrůdu Pharaoh lantana prostřednictvím vyhledávače - ukázalo se, že se tak jmenuje píseň mladého umělce Pharaoh, a ne odrůda lantana.

Domácí péče

Výsadba a péče o lantanu není velký problém. Aby se rostlina dobře rozvíjela a potěšila dlouhým kvetením, měli byste věnovat pozornost zvláštnostem péče o ni.

Zalévání

Krásná trvalka nevyžaduje speciální režim vlhkosti. Stačí se ujistit, že hliněná hrudka v květináči nevyschne. V zimě, kdy má rostlina spící období, je nutné do půdy pouze postupně přidávat vodu, aby nevyvolávala kořenová onemocnění.

Teplota

V létě lantana preferuje teplo, ale ne teplo. Stačí jí od 18 do 25 ° C. V zimě keř vyžaduje odpočinek, proto stojí za to najít chladné místo (14-16 ° C) bez průvanů předem.

Vlhkost vzduchu

Jako skutečný obyvatel tropů lantana (péče o ni doma je mnohem snazší než u většiny exotických rostlin) miluje zvlhčený vzduch, takže v létě stojí za to stříkat častěji. Kromě toho takový postup slouží jako prevence útoku roztoče, který nemá rád vlhkost. V zimě také stojí za to stříkat, ale o něco méně často.

Půda

Rostlina není příliš náročná na složení půdy, ale pro dosažení intenzivního a dlouhého kvetení je lepší starat se o dobrou výživnou půdu. Při přípravě půdní směsi vezmou zeminu, rašelinu a písek. Kromě toho je vhodné přidat rašelinu alespoň 30% z celkové hmotnosti hotové půdy, protože to je on, kdo udrží vlhkost.

Bobule rostliny jsou nepoživatelné

Důležité! Lantana přináší ovoce ve formě bobulí. Doporučuje se je odříznout, protože rostlina vydává energii na vývoj semen, místo aby bohatě kvetla. Bobule jsou navíc jedovaté.

Funkce transplantace

Lantanu musíte transplantovat každý rok, na jaře. Pokud to není provedeno, rostlina nemusí kvést. „Přesídlení“ květu se provádí jeho přenesením z jednoho květináče do druhého. V tomto případě zůstane hliněná kostka na kořenech, nemusíte ji setřásat. Volný prostor v nové nádobě je vyplněn půdní směsí, předtím je třeba na dno nádoby umístit drenáž (3-4 cm) z malých oblázků nebo kousků kůry.

Pokud je rostlina velká, spodní část kořenů lze odstranit pomocí ostrého nože.

Po dokončení transplantace by měla být květina mírně napojena a umístěna na zastíněné místo, aby se přizpůsobila. Po 2-3 dnech se vrátí do dobře osvětleného prostoru.

Vytrvalá květina nemusí být přesazena, aby ji zbavila zbytečného stresu. Stačí jen vyměnit ornici v hrnci.

Poznámka! Někteří pěstitelé umístí do jedné nádoby několik různých odrůd lantany. Během kvetení se získá pestrá živá parta.

Metody reprodukce

Doma květina žije po dobu 5-6 let. U starší rostliny se růst zpomaluje, kvetení se stává vzácným. Trvalka se snadno množí a získává několik nových kopií exotické krásy. To lze provést dvěma způsoby.

Semena

Semena připravená k setí snadno najdete v prodeji, a to jak ve specializovaných prodejnách, tak na internetu.

Reprodukce semen lantany:

 • Naplňte nádobu živným substrátem;
 • Rozložte semínka na její povrch ve vzdálenosti 10 cm od sebe. Mírně na ně zatlačte prstem;
 • Výsadbu pokropte vodou, přikryjte víčkem nebo sklenicí. Umístěte na parapet, kde je hodně tepla a světla;
 • Postarejte se o výsadbu: denně otevřete nádobu pro větrání, navlhčete půdu, sledujte teplotu (optimální indikátor je od 20 do 24 ° C);
 • Sazenice se objeví za 2-3 týdny. Od této chvíle lze nádobu lehce otevřít, poté lze víko zcela sejmout;
 • Když sazenice dosáhnou výšky 12 cm, ponořte je. V této fázi je čas trochu snížit rostoucí teplotu a přidat osvětlení. Možná bude potřeba další osvětlení.

Vyrostlé sazenice zasejte do samostatných nádob.

Semena lantany

Důležité! Semeno můžete také sbírat sami, z domácí květiny. Výsledné mladé lanthany si s největší pravděpodobností nezachovají hybridní vlastnosti mateřské rostliny.

Výstřižky

Je jednodušší množit trvalku řízky než metodou semen.

Jak pěstovat lantanu z řezání:

 • Řezy odřízněte od mladých, nikoli lignifikovaných výhonků, dlouhých 10 cm, aby každý měl 4 listy. Řezání se provádí v polovině února - začátkem března;
 • Odstraňte 2 spodní listy z řízků. Ponořte spodní okraj každé větve do Kornevinova roztoku;
 • Pro zakořenění mohou být řízky umístěny do směsi písku a rašeliny nebo do sklenice vody;
 • Zajistěte skleníkové podmínky pro řízky zakrytím plastem nebo nádobou. Umístěte na teplé a dobře osvětlené místo;
 • Provětrávejte improvizovaného chlapce denně; při použití pískové směsi nezapomeňte na zvlhčení. Teplota pro zakořenění by měla být udržována v rozmezí 20–22 ° C;
 • Po 30-40 dnech se objeví kořeny, sazenice začnou vylučovat nové listy. Od tohoto okamžiku musí být teplota postupně snižována. Uveďte indikátor na 15 ° С;
 • Když rostliny zesílí, mohou být zasazeny do květináče a okamžitě přitlačeny k vrcholu, aby vytvořily krásnou korunu.

Mladé lanthany mohou kvést již v prvním roce života, ale pupeny by měly být pečlivě odtrženy, protože rostlinám vezmou hodně energie.

Hrnková lantana venku

Lantana je květina, o kterou se snadno postará doma. Pokud budete dodržovat všechna popsaná pravidla, bude reagovat dlouhým a násilným rozkvětem, kterým se můžete chlubit svým sousedům. Rostlina se cítí skvěle venku, kde každý může vidět pestré květiny.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada