Vnitřní růže: domácí péče a metody chovu

Růže je dekorativní květina, kterou zpívá mnoho básníků, je opradená legendami a provází člověka od nepaměti. Překvapuje různými barvami a tvary květin, nádhernou vůní. Inspiruje k vytváření nových odrůd a zvyšuje počet obdivovatelů, kteří sní o tom, jak pěstovat domácí růži pro sebe a své rodiny.

Kdy a jak kvete

V obchodech velmi často růže v zimě kvete a narušují normální cyklus. To je způsobeno zavedením léků, které stimulují kvetení.

Kvetoucí pokojové růže v interiéru

Když se květina usadila doma, obnoví přirozený průběh procesů.

Kvetoucí období

Jednotlivé druhy této rostliny kvetou různými způsoby. Doba květu závisí nejen na druhu, ale také na tom, kdy a kde byl vyšlechtěn.

Kvetení se obvykle pozoruje na jaře a v létě, protože růže je heliofyt (rostlina milující světlo), za příznivých podmínek může v zimě kvést. V jižních oblastech kvete jednou za tři měsíce a ještě častěji, pokud jsou vytvořeny pohodlné podmínky, růže kvetou každé 2 měsíce, od jara do podzimu.

Malé květy některých odrůd jsou zcela bez zápachu, jiné vyzařují silnou vůni. Květina trvá asi dva týdny.

Dodatečné informace. Květy růžové růže obvykle nezpůsobují alergické reakce.

Změny péče

Když začíná kvetení, růže vyžadují častější zalévání, nákup a hnojení jednou týdně.

Hlavní typy

Neexistují žádné speciální odrůdy určené k pěstování pouze doma. Obvykle za to berou obyčejné růže s malými velikostmi, které se pěstují na otevřeném poli.

Klasická pokojová růže je krátký keř nebo malý strom s květinami různých odstínů: od bílé, krémové a žluté po růžovou a šarlatovou, s kopinatými listy se zubatými okraji.

Čaj, malý polyanthus, miniatura, bengálské růže a hybridní nádoby jsou pro tyto účely nejvhodnější.

Čajová růže je ideální pro pěstování v interiéru. Byl vyšlechtěn jako směs několika odrůd bengálských růží. Většina jeho odrůd je vytvořena přesně jako pokojové květiny. Keře vypadají dekorativní, s hustými zelenými listy, květy jsou jemné a voňavé.

Čínská růže je ceněna pro svůj dekorativní efekt - malé květy úplně pokrývají keř.

Bengálské růže se jako první v Evropě objevily jako jediná kvetoucí odrůda. Nepotřebují prořezávání a zvláštní péči, provádějí pouze hygienické prořezávání. Dobře se rozvětvují a nevytahují se do výšky. Výhody těchto růží jsou považovány za dlouhé kvetení a kompaktní keř, některé z nich jsou zcela bez zápachu.

Vnitřní růže v podobě stromu

Polyanthus růže jsou vnitřní odrůdy vytvořené křížením rozvětvených růží. Keř dosahuje v průměru 50 cm výšky, rozvětvené a husté. U některých odrůd se květiny shromažďují v kartáčích, existují dvojité a polodvojité typy. Tyto růže se cítí skvěle nejen v bytě, ale také na balkonech.

Keře miniaturních růží jsou kompaktnější, květy jsou často osamělé nebo tvoří květenství několika kusů.

Rada. Při výběru růže pro domácí pěstování byste měli vzít v úvahu přítomnost a intenzitu aroma, protože.ne každý může tolerovat silný zápach, který u některých lidí může způsobit alergie a bolesti hlavy.

Široká škála druhů a odrůd vám umožňuje vybrat si květinu podle vašich představ.

Domácí péče

Jak se doma starat o růži v květináči trápí mnoho zahradníků. Pěstování pokojové růže bude vyžadovat určitá pravidla pro údržbu a péči o květinu. Miluje jasně osvětlená místa a čerstvý vzduch. Bude užitečné přeskupit v teplé sezóně na otevřenou verandu nebo balkon, umístění u otevřeného okna, pokud jsou vyloučeny průvany, kterých se bojí.

Potřebuje volný prostor, takže nepřetěžujte parapet. Chcete-li vytvořit krásný svěží keř, budete muset hrnce otočit a vystavit světlu různé strany keře.

Domácí růže v květináči, jak se o ni starat v zimě? V zimě je nutné zajistit rostlině odpočinek a vytvořit podmínky pro spící období. Pouze v tomto případě růže, která získala sílu, s nástupem jara, poskytne bohaté kvetení.

Rostlina získá dobře upravený zdravý vzhled, pokud zaléváte a krmíte květinu včas, pravidelně stříkáte, přesazujete, udržujete teplotu nezbytnou pro každé období, pečlivě pravidelně zkoumáte rostlinu, zjišťujete přítomnost škůdců a objevujících se příznaků onemocnění v čas.

Teplota

Pohodlná teplota pro udržení pokojové růže bude 20–25 ° C. Během období nečinnosti (říjen-únor) je nutný pokles na 5-8 ° C. Na začátku jara, kdy začíná fáze aktivního růstu, musí být teplota postupně zvyšována.

Jedná se o otevřenou polní rostlinu, pro plný růst potřebuje čerstvý vzduch. V létě je užitečné vzít si ji na zahradu nebo na balkon. Zbytek času stačí zajistit pravidelné větrání, aby se zabránilo průvanu.

Půda

Jak dobře pokojová růže vyroste, závisí do značné míry na zvolené půdě. Musí dobře procházet vodou a vzduchem. Pro růže s nízkým obsahem rašeliny je lepší použít směs zakoupenou v obchodě.

Samostatně připravená půda by měla obsahovat po částech:

 • 4 - země drnu;
 • 4 - humus:
 • 1 - písek.

Druhá verze skladby:

 • 1 - humus;
 • 1 - listnatá země;
 • 1 - jehličnatá půda;
 • 3 - země drnu;
 • 1 - písek.

Vlhkost vzduchu

Péče o růži doma vyžaduje dodržování režimu zalévání a zvlhčování. Okolní vzduch by měl být vlhký na 60–65%. Suchší vzduch způsobí výskyt škůdců. Za slunečných dnů byste se měli zdržet stříkání listů, aby nedošlo k popálení. Během topné sezóny, kdy je vzduch v bytě velmi suchý, se stříká pravidelně nebo se nádoba umístí na paletu s mokrou expandovanou hlínou.

Poznámka! Způsoby zavlažování se střídají: 1krát - u kořene; druhá nalévá vodu do pánve. V každém případě musí být z pánve vypuštěna přebytečná voda.

Je nutné zajistit, aby byla hliněná kostka vždy vlhká. Zalévání se provádí, když je ornice suchá. Četnost zalévání závisí na vegetačním období rostliny: v létě jsou častější, na podzim-zimu jsou sníženy. Pokud zalévání zcela opustíte, růže může odhodit listy.

Důležité! Pro zalévání a stříkání se doporučuje používat pouze usazenou vodu o pokojové teplotě.

Osvětlení

Vnitřní růže, jako každá květina, je rostlina milující světlo. Pro normální pohodu potřebuje hodně světla; umístění na jižním okně bude dobrou volbou. Přímé sluneční světlo však není pro růži vhodné, zejména v letních vedrech, musíte ji zastínit a chránit ji před spalujícími paprsky.

Pro vaši informaci. Umístění růže na parapetech orientovaných do jiných částí světa bude vyžadovat v zimě umělé osvětlení.

Převod

Zakoupená rostlina musí být přesazena změnou půdy a nádoby. Někdy v zakoupeném hrnci je několik keřů, které je třeba zasadit.Půda pro vynucení květu obsahuje látky stimulující růst a kvetení, které z ní vytlačují veškerou sílu. Plastové nádoby jsou často vybírány malé, ve kterých je kořenový systém po krátké době stísněný.

Rychlé vysychání půdy, vadnutí, žlutá barva listů, stonků a pupenů naznačuje, že je nutná transplantace. Provádí se převedením květu do nové nádoby s úplným nahrazením půdy čerstvou.

V případě květinové choroby, pokud začne vysychat, dlouho nekvete, za předpokladu dodržení pravidel údržby je také nutná transplantace.

Transplantace růží po zakoupení

Jak po nákupu transplantovat vnitřní růži zakoupenou v obchodě? Před přesazením byste měli odříznout všechny květiny a pupeny, které jsou na keři, abyste soustředili sílu rostliny na růst kořenů.

Postup transplantace krok za krokem:

 • Opatrně odstraňte růži s hliněnou hrudkou ze starého hrnce.
 • Prozkoumejte kořeny, proplétající hrudku, zdravé kořeny - nažloutlé nebo bílé.
 • Suché, shnilé a zčernalé kořeny, pokud je jich málo, jsou odstraněny.
 • Na dno nového hrnce je položena drenážní vrstva z keramzitu.
 • Nalije se vrstva připravené půdy, zhutní se.
 • Je nainstalován keř s hrudkou, usínají a zhutňují půdu pro nehybnou fixaci rostliny.
 • Zalévání

Pokud byla nově zakoupená rostlina transplantována, zajistěte ošetření proti škůdcům pomocí přípravku „Fitoverm“ a proti plísním pomocí „Fitosporinu“.

Prořezávání místnosti vzrostlo

Vnitřní růže potřebuje jarní prořezávání. Provádí se, když začíná růst pupenů, protože na nových výhoncích dochází k tvorbě pupenů.

Obvykle po odkvětu je keř také prořezán. Pokud nebudete stříhat, nebudete moci dosáhnout bohatého kvetení. S pomocí správného prořezávání vznikne neostříhaný krásný keř. Při odřezávání větve je nutné na ní ponechat 4-5 pupenů. Vybledlá květina je řezána na úrovni prvního listu, na jehož základně je pupen otočený ven. Tenké a slabé výhonky jsou také odříznuty.

Dodatečné informace. Nezapomeňte odstranit větve rostoucí uvnitř keře.

Možné narůstající problémy

Chyby způsobené při péči o růži způsobují její nevolnost. Často se obává nedostatku květin na rostlině, jejichž hlavním účelem je kvetení a vůně.

Existuje několik důvodů:

 • Nejběžnější je absence spícího období;
 • Nedostatečné osvětlení;
 • Nevhodné složení půdy;
 • Nedostatek nebo nedostatek živin v půdě;
 • Nesprávná velikost hrnce.

Oslabená rostlina je napadena škůdci a chorobami.

Rostlina vysychá

Růže vysychá v příliš horké místnosti. Situaci můžete zachránit přesunutím květu od zdroje tepla nebo umístěním na paletu s mokrým expandovaným jílem, nezapomeňte navlhčit půdu. Je užitečné nastříkat listy.

Docela často mazlíček vysuší a listy začnou padat kvůli rozpadu kořenového systému způsobenému nadměrným zaléváním, které vede k zamokření půdy nebo použití studené vody. Příliš hustá půda nemá čas před dalším zaléváním vyschnout, což také způsobuje hnilobu kořenů. Problém můžete vyřešit vyčištěním kořenů ze staré půdy a odstraněním shnilých kořenů, jsou měkké a průhledné a zbytek lze umýt ve slabém růžovém roztoku manganistanu draselného (manganistanu draselného). Poté udržujte kořeny v roztoku fungicidu "Fitosporin-M" po dobu půl hodiny, poté sušte na vzduchu po dobu 2 hodin. Transplantujte do jiné nádoby s čerstvou, volnou a výživnou půdou.

Listy zežloutnou

Pokud listy zežloutnou, může to být podmáčená půda v květináči. Chcete-li obnovit květinu, zavlažování se na chvíli zastaví, pouze postřikem listů.

Pokud existují známky okyselení půdy, květina se přesadí do substrátu pro růže zakoupené v obchodě.

Poznámka! Je užitečné krmit zažloutlou květinu komplexními hnojivy, například „Bona Forte“ nebo „Greenwold“.

Ostatní

Pokud nově získaná květina začne zbavovat své listy, reaguje tak na změnu svého prostředí. Stačí, aby pro něj našel koutek na teple osvětleném parapetu bez průvanů, aby se vrátil k jeho bývalému živému vzhledu.

Vadnutí květů a pupenů, zčernalé listy a jejich opadávání mohou naznačovat plísňové infekce, napadení škůdci nebo omrzliny růže. To je důvod, proč květina přivezená z obchodu není umístěna tam, kde jsou umístěna zelená domácí zvířata, což zajišťuje dvoutýdenní karanténu.

Skvrny na listech se objevují kvůli příliš vysoké teplotě a vysoké vlhkosti, velmi husté půdě v květináči, zesílené výsadbě. Hnědé skvrny rostou, části rostliny odumírají. Zasažené oblasti by měly být okamžitě odstraněny, celá rostlina by měla být ošetřena přípravkem obsahujícím měď nebo síru.

Metody reprodukce

Jak pěstovat domácí růži? Růže se množí semeny a řízky. První metodu používají chovatelé k vývoji nových odrůd. Je jednodušší pěstovat růži sami z řízků. Tato metoda nejen zachovává odrůdové vlastnosti mateřské rostliny, ale také produkuje vzorek přizpůsobený podmínkám domu.

Výstřižky

Odřezky se sklízejí z větví, které zůstaly po prořezání. Řezy se vybírají ze zdravých, dobře vyvinutých větví se 3 až 4 palicemi o délce až 15 cm, spodní řez by měl jasně přecházet pod pupen. Pupeny a spodní listy jsou odstraněny. Připravené řízky se umístí na jeden den do nádoby s roztokem, který stimuluje tvorbu kořenů.

Zakořenění lze provést několika způsoby:

 • Umístěte řízky do nádoby s vodou, umístěnou na dobře osvětleném a teplém místě.
 • V bramborové hlízě vytvořte prohlubeň, vložte stopku. Hlízu zasaďte do písku, malou část ponechejte nad povrchem a přikryjte skleněnou nádobou. Nezapomeňte zalévat a větrat.
 • Zasazte řízky pod úhlem přímo do připravené půdy (humus + rašelina) a nahoře posypte pískem. Zakryjte sklenicí.

Řízky ve vodě

Poté, co se objeví kořeny a listy, se řízky přesadí do samostatných nádob.

Výsadba řízků v bramborové hlízě

Navzdory rozmarnosti a náročnosti v péči o pokoj vzrostla jeho popularita mezi profesionálními i amatérskými květinářstvími neustále. Spolu s ibiškem, oleandrem a hortenzií se růže řadí mezi nejoblíbenější kvetoucí pokojové rostliny.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada