Proč clivia nekvete doma - péče

Každý, kdo někdy viděl rozkvetlou clivii, bude na tuto pozoruhodnou domácí rostlinu dlouho vzpomínat. Kultura má dlouhé kožovité listy a velké zvonovité květy, které rostou na dlouhém šípu. Po celý týden se květiny postupně otevírají a celý měsíc můžete obdivovat jasné gramofony tropické krásy.

Jak clivia kvete, podmínky kvetení

U mladých rostlin je kvetení charakteristické jednou za rok, ale když je clivia starší, pak dá šípy s pupeny dvakrát, hlavní podmínkou je, aby byla kultura zcela zdravá.

Jak vypadá clivia

V říjnu až listopadu začíná tropická krása období odpočinku. Clivia vytvoří na podzim květinový šíp. Jakmile doroste do výšky 10–15 cm, rostlina se přesune do jiných podmínek a začne se hojně zalévat.

Květinu se nedoporučuje přenášet dříve, než šíp zcela doroste. Jediné, co majitel musí udělat, je zajistit občasné a ne příliš hojné zalévání.

Stojí za to vědět! S prudkou změnou teploty se vývoj pupenů může zastavit.

Pokud je rostlina ponechána v klidu při pokojové teplotě, je nutné zvýšit frekvenci zavlažování. K tomu se používá teplá voda. Stimuluje tvorbu stopky.

Stopka v clivii

Proč clivia doma nekvete

Po mnoho let doma nemusí plodina produkovat květinový šíp. S největší pravděpodobností jde o podmínky nevhodné pro tropickou rostlinu:

 • vysoká nebo nízká pokojová teplota;
 • nadměrné nebo nedostatečné zalévání;
 • nedostatek osvětlení.

Hlavní důvody, proč květina nekvete

Stopky mohou chybět z mnoha důvodů, a to nejen z důvodu nevhodných podmínek pro rostlinu. Proč domácí péče Clivia nekvitnout?

Nesprávná péče

Osvětlení hraje důležitou roli při zajišťování správné péče. Jeho nedostatek vede ke zpomalení růstu květů. Počká na přijatelné podmínky. Kultura potřebuje jasné světlo, ale je třeba ji chránit před přímým slunečním zářením.

Na poznámku! Na konci května se umístí nádoba s květinou, aby se rostlina nevystavovala slunci. Stín by neměl být příliš velký, jinak by se květiny neobjevily.

Na druhém místě je půda a nádoba na výsadbu. Pokud clivia v květináči nemá dostatek místa pro růst kořenového systému nebo nejsou v půdě potřebné živiny, pak rostlina nebude schopna kvést. Doporučená směs pro zalévání by měla sestávat z následujících ingrediencí, které jsou odebrány v 1 dílu:

 • hlína;
 • rašelinová drť;
 • Hrubý písek;
 • kompost.

Nedostatek klidové fáze negativně ovlivňuje květinu. Tropická kráska potřebuje odpočinek na chladném místě doma. Po návratu do obvyklých podmínek bude kultura nejčastěji kvést.

Rašelinová drť - základ pro směs půdy

Porušení režimu zavlažování

Stejný režim zavlažování není pro danou rostlinu vhodný. Abyste se cítili dobře, doporučujeme dodržovat následující schéma:

 • hojné zalévání v létě;
 • od srpna snížit frekvenci zavlažování;
 • v zimních měsících se zvlhčení provádí v okamžiku, kdy půda v nádobě s květem vyschne;
 • od konce zimy počet zalévání roste.

Užitečná rada! Aby se zabránilo tvorbě kořenové hniloby na podzim a na jaře, vylije se z jímky přebytečná voda. Je přísně zakázáno přesazovat rostlinu během kvetení.

Nesprávné hnojení

Proč clivia nekvete? Přebytek nebo nedostatek hnojení je pro rostlinu škodlivý. Díky častému používání hnojiv budou listy dobře růst, ale na úkor vývoje stopky. Nejlepší způsob, jak zavádět živiny, je kořen. Cvičí se v období, kdy květina rychle roste (jaro-konec července) jednou za 14 dní. V srpnu přestanou clivii krmit, aby měla čas se připravit na spící období.

Hnojiva jsou nezbytná pro regulaci

Nemoci a škůdci

Zahradníci se často potýkají s následujícími problémy s clivia:

 • červi;
 • kořenové nematody;
 • pochvy;
 • virové infekce;
 • plísňové infekce.

Virová onemocnění se často šíří hmyzem nebo pomocí inventárních nástrojů, které nebyly dezinfikovány. Taková onemocnění nelze léčit, a proto je květina zničena.

Porážka pochvy

Chladná místnost nebo nadměrné zalévání povede k tvorbě plísní. Infikovaná clivia je přenesena do jiných podmínek. Ovlivněné listy jsou prořezány a rostlina je ošetřena fungicidním prostředkem. Ze všech výše uvedených důvodů je možné, že tropická kultura nekvete.

Ať už rostlina odpočívá, střídání vegetační a vegetační fáze

K udržení clivia je docela vhodná místnost s normální pokojovou teplotou. Během období růstu je třeba květinu zvýšit z +20 na +25 ℃. V říjnu začíná rostlina spící období a poté se teplota sníží na 12-14 ° C nad nulou.

Dodatečné informace! Po objevení stopky je clivia přeskupena do teplejší místnosti s režimem 18-20 ℃ nad nulou.

Clivia v klidu

Příliš mladá rostlina

Majitel potřebuje vědět, jak byla květina pěstována. U rostlin získaných ze semen je kvetení charakteristické až ve 4. roce života. Vzorky vypěstované z vrstvených dětí začnou kvést o něco dříve. Je možné stimulovat proces tvorby stopky nebo rozkvétat clivii prodloužením doby odpočinku na 120–150 dnů. Při tak radikálním přístupu je důležité, aby pěstitel nevynechal, když clivia uvolní květinový šíp.

Co dělat a jak rozkvétat clivia

Pokud rostlina stále nemá období květu, musíte se ujistit, že podmínky jsou zcela vhodné pro tropickou krásu. Pokud jsou zjištěny nedostatky, jsou odstraněny a jsou vytvořeny příznivé podmínky.

Clivia nekvitne, co mám dělat? Musíte se pokusit změnit podmínky růstu:

 • zajistit dobré zalévání v letních měsících;
 • pravidelně nanášejte krycí obvaz v době, která je k tomu striktně vyhrazena;
 • zajistit jasné osvětlení chráněné před přímým slunečním světlem;
 • minimalizovat dopad škodlivého hmyzu;
 • sledovat zdravotní ukazatele keře.

Když zjistíte nejrůznější důvody nedostatečného kvetení v clivii, bude každý milovník pokojových rostlin schopen poskytnout svému zelenému mazlíčku tu správnou pomoc.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada