Květina Clerodendrum Thomsoniae - domácí péče

Clerodendrum Thompson je krásná a neobvyklá rostlina, která se šťastně pěstuje doma a která zase potěší oko a zdobí parapet. Tento článek hovoří o péči, reprodukci a dalších vlastnostech Thompsonova Clerodendrum.

Biologické vlastnosti

Clerodendrum Thomsoniae je druh kvetoucí révy z rodu Clerodendrum, čeledi Verbenaceae. Je to vždyzelená rostlina, která může dorůst až do výšky 4 m. Jeho listy jsou jasně zelené, podlouhlé, až 17 cm dlouhé, v průměru 13-14 cm s výraznými žilkami. Květy pěti okvětních lístků do průměru 2,5 cm se tvoří ve shlucích od 8 do 20 ks. na jednom v sympodiální květenství. Barva se pohybuje od čistě bílé po lila a karmínové odstíny. Corolla je červená, má 5 okvětních lístků a je 2 cm dlouhá.

Clerodendrum Thompson

Název závodu

V překladu z řečtiny znamená „Kleros“ „osud, hodně, štěstí“ a „Dendron“ znamená „strom“. Název květiny může být odlišný: krvácející sláva, hrozny s krvácejícím srdcem, begónie, ale tato jména lze použít také pro dalších 400 druhů rodu Clerodendrum.

Odkud název pochází, není známo do konce. Existuje několik verzí:

  • V devatenáctém století. žil skotský misionář D. Thompson, který přišel do Kamerunu sbírat květiny do Královské botanické zahrady v Kew a do Britského muzea.
  • George měl synovce W. Coopera Thompsona, který byl také misionářem, ale už v Nigérii, a bylo to na jeho počest, že byla rostlina pojmenována (původně krvácející srdce, poté, co byla přejmenována na Clerodendrum Thompson).
  • William byl ženatý a poté, co jeho žena zemřela, požádal, aby po ní pojmenoval květinu. Proto někdy můžete slyšet jméno Clerodendrum paní Thompsonové.

Obecně neexistuje přesná verze, ale je jasné, že se název točí kolem jedné rodiny misionářů.

Poznámka! Rod rostlin je velmi bohatý, ale pěstují se hlavně Mehonsol, Thompson, Wallich's Clerodendrum, Ugandan, Filipino, Spezum, Tripartite a Bunge.

Přirozené prostředí

Rostlina byla přivezena ze západní Afriky, respektive z Kamerunu na západ do Senegalu. V některých oblastech to nebylo nikdy možné pěstovat, takže to bylo naturalizované.

Clerodendrum Thompson: domácí péče

Clerodendrum Thompson je jedním z mála druhů rodu Clerodendrum, které se mohou udomácnit doma. K tomu však musí být splněny určité podmínky.

Správné osvětlení

Clerodendrum potřebuje hodně světla, přímé sluneční světlo květinu nepoškodí. Proto bude rostlina dobře vycházet na východní, jižní a západní straně. Na severu však nemusí mít dostatek světla pro tvorbu pupenů.

Clerodendrum Thomsoniаe

Zalévání a krmení pro kvetení

Je nutné rostlinu pravidelně a hojně zalévat (zejména na jaře a v létě), protože klerodendrum miluje vlhkost.

Důležité! Po zaschnutí ornice je nutné zalévat. Clerodendrum nemá rád sucho ani záliv. V zimě rostlina přestane růst a absorbuje málo vody, takže během tohoto období je důležité zajistit, aby v ní nebylo nadměrné množství vody. Můžete zalévat tekoucí usazenou vodou při pokojové teplotě.

Rostlině se také daří s pravidelným postřikem, zejména v létě, kdy je velmi teplo nebo pokud v místnosti běží silné baterie nebo ohřívače. Jinak listy zožltnou a rostlina vyschne.

V zimě (během odpočinku) může réva jednoduše odhodit listy. Pokud k tomu dojde, nebojte se a zkuste zvýšit vlhkost. Je to přirozený proces. I když by bylo hezké chránit květinu před přímým horkým vzduchem.

Poznámka! Během fáze aktivního růstu (jaro-léto) musí být rostlina hnojena tekutým hnojením pro kvetoucí pokojové rostliny. To by mělo být prováděno pravidelně: každý týden. Na podzim bude stačit 1-2krát za měsíc, v zimě to není vůbec nutné.

Jak propagovat révu Clerodendrum Thompson doma

Liana se může množit dvěma způsoby: řízky a semeny.

Výstřižky

K tomu je třeba odříznout stonek, semi-lignifikované řízky dlouhé asi 8–10 cm a odstranit spodní pár listů.

Klíčky klerodendra

Pak musíte připravit půdní směs. Mělo by se skládat z rašelinové půdy a perlitu (nebo hrubého písku). Měl by být smíchán v poměru 1: 1. Vysaďte, zakryjte igelitovou fólií a umístěte na dobře osvětlené místo s teplotou 20–21 ° C.

Poznámka! Je nutné udržovat stálou vlhkost půdy, jinak se rostlina neusadí.

Pokud je vše provedeno správně, pak asi po 4–6 týdnech bude možné výhonky znovu zasadit. Hrnce by měly být naplněny kompostovou půdou. Při přesazování by kontejner neměl být velký.

Během této fáze je také nutné provést postup sevření vrcholků výhonků, aby se květ navedl na kultivátor. Až trochu vyroste, bude možné ji přesadit do širších nádob.

Semena

Je-li květina zvadlá, je nutné sbírat semena z mateřské rostliny a semena jsou tvrdá a tmavá. Půda je nutná stejně jako u řízků, poté vytvořte skleník. Zde musíte obzvláště pečlivě sledovat teplotu, vlhkost a osvětlení, protože semena jsou mnohem slabší než řízky, takže nemusí klíčit. Pokud bude vše provedeno správně, asi za 7–10 dní uvidíte klíčky. Po 6-8 týdnech může být rostlina vysazena do velké nádoby.

Semena mateřské rostliny

I když nedojde k reprodukci, je nutné přesadit mladé i dospělé rostliny. První je třeba přesazovat každý rok, zvyšovat hrnec, a druhý - jednou za 2-3 roky. Hrnec se nemusí měnit, ale je důležité vyměnit půdu. To se provádí na jaře před fází aktivního růstu

Půda pro Thompsonovo klerodendrum

Půda pro dobrý růst klerodendra by měla být:

  • výživné, jinak klerodendrum postrádá minerály pro růst a vegetaci;
  • mírně kyselé, jinak rostlina zhnije;
  • snadný.

Můžete si buď koupit hotové směsi (pro růže a pro azalky, míchat v poměru 4: 1), nebo se připravit. To bude vyžadovat ve stejných množstvích písek, rašelinu, humus, listnaté a mokré typy půdy. Ve spodní části musíte vyložit dobrou vrstvu expandované hlíny nebo rozbitých cihel.

Bush formace

Tvarování keře je velmi zajímavý postup a Thompsonovo klerodendrum pro to funguje dobře. Může být pěstována jako ampelous květina, nebo ji můžete například nechat jít po obvodu, který chce majitel rostliny. To znamená, že můžete vytvořit nějaký druh rámu a růst podél něj, buď po místnosti, nebo v jakémkoli jiném tvaru.

Poznámka! Je také možné dát mu racemose nebo standardní strom pomocí formativního prořezávání.

Proč Thompsonovo klerodendrum nekvete

Clerodendrum nemusí kvést, protože postrádá světlo, živiny a vodu. Obecně platí, že umělé podmínky nejsou tak blízké přírodním podmínkám. Proto musíte sledovat vlastnosti důležité pro klerodendrum.Můžete také provést následující operaci: po vytvoření koruny (někde v únoru) musíte nechat výhonky (asi 60 cm dlouhé) a listy by zase měly být odříznuty. Na konci března - začátkem dubna již budou první květiny. Ale pro tento postup musí být rostlina dospělá.

Svěží zelený květ

Clerodendrum Thompson musí zajistit podmínky, které jsou co nejblíže přirozeným podmínkám, aby se dosáhlo kvetení a správného vývoje květin. To však nebude vyžadovat mnoho času a úsilí. Clerodendrum Thomsoniae je zajímavá, ne příliš rozmarná rostlina, která se snadno udržuje a která svým vzhledem potěší obyvatele domu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada