Kyslík v místnosti (oxalis) - domácí péče

Křehký host ze zatemněného lesa, který je registrován na parapetech amatérských pěstitelů květin, se nazývá motýl, květ štěstí, kyselý. Má asi 800 druhů. Pokojová kyselina nevyžaduje komplexní péči, ale potěší vás svým dekorativním účinkem po dobu delší než jeden rok.

Populární odrůdy

Oxalis Bowiei

Krásně kvetoucí Oxalis Bowiei vyniká svými velkými růžovými pupeny, které stoupají nad listy na tenkých stoncích 25 cm.

Vnitřní květ oxalisu a jeho druhy

Termofilní květina s kožovitě nazelenalými listy se pěstuje jako venkovní rostlina v jižních oblastech.

Mnohobarevný oxalis (Oxalis versicolor)

Je těžké zaměnit Versicolor s jinými zástupci Oxalis. Lidově se tomu říkalo „vánoční cukroví“ kvůli zkrouceným bílým lístkům s bohatě červeným okrajem.

Květy jsou jako lékořice a zdobí trochu kultury. Charakteristickými rysy Versicolor jsou jasnost kvetoucích a jehlicovitých listů.

Versicolor - sladký lékořice

Jihoafrický host - pestrá oxalis se aktivně pěstuje ve vnitřních podmínkách, stejně jako v zahradách v jižním Rusku a ve sklenících.

Oxalis oxalis (Oxalis adenophylla)

Železitý oxalis se vyznačuje zimní odolností a nenáročností. Pěstuje se na záhonech jako 10 cm půdní kryt. Zahradníci mají rádi nenáročnou rostlinu a její dekorativní vlastnosti: stříbřitě nadýchané listy a narůžovělé květy s karmínovými žilkami a skvrnou na spodní části okvětního lístku.

Oxalis Adenophylla se také nazývá stříbrný trojlístek nebo chilský kyselý. Kultura toleruje zimování v podmínkách průměrného ruského pásu. Kislitsa právě pro výzdobu hranic a alpských skluzavek.

Oxalis trojúhelníkový nebo fialový oxalis (Oxalis triangularis)

Pokoj fialový oxalis (latinsky Oxalis triangularis) je bylinná trvalka, patří do rodiny Sislichnye. Eskapád z jižních oblastí Ameriky a Afriky byl v Rusku pojmenován jako motýlí květ; oxalis je oblíbený u letních obyvatel díky svým užitečným vlastnostem.

Trojúhelníkový oxalis

Rostlina je zodpovědná za čištění vzduchu od toxinů, uzdravuje a posiluje tělo. Květinu umisťují do interiéru ti, kteří se chtějí léčit rychleji a zůstat v dobré fyzické kondici. Umístění rostliny v kanceláři na plochu nebo v ložnici pomůže majiteli správně porozumět jeho povolání.

Fialový jedlý oxalis je vhodný k lidské spotřebě. Používá se k léčbě v alternativní medicíně.

Zahraniční nováček se od minulého století stal ozdobou parapetů. Rostlina udeří s trojúhelníkovými listy a intenzivní fialovou barvou. Kromě toho lze na plechových deskách snadno rozlišit tahy a skvrny jiné barvy.

Pozornost! Tento druh má zelenou barvu, která je nápadná svou dekorativností a elegancí.Malé bílé květy vás potěší téměř po celý rok.

Oxalis obecný (Oxalis Acetosella)

Listy Oxalis acetosella jsou tripartitní, v některých odrůdách - se 4 polovinami.

Květ šťovíku se vyznačuje kruhovým uspořádáním okvětních lístků na tenkých výhoncích, nízko nad půdou a podobností s křídly motýlů. Stonky se shromažďují v křoví. Hojnost výhonků dává nádheru. Květina má tmavě zelenou nebo fialovou barvu. Výška rostliny je omezena na 30 cm.

Malé květy stoupají nad listy. Populární odrůdy oxalis obyčejné mají světle růžové, sněhově bílé nebo fialové pupeny.

Dodatečné informace. S kyselou rostlinou jsou spojeny různé víry. Předpokládá se, že květ na Vánoce je nejlepším dárkem pro přátele a rodinu (přináší prosperitu a úspěch).

Vrchol dekorativnosti vytrvalé kultury spadá na jaře a v příchod letní sezóny.

Čtyřlistý oxalis

Kislitsa se čtyřmi listy je považována za vysoce dekorativní kulturu. U obyčejných lidí se tomu říká květina štěstí, falešná trojlístek.

Květinářství pěstuje Deppova Železný kříž Oxalis jako kulturu hrnců.

Charakteristickým rysem Deppova šťovíku jsou vínové skvrny uprostřed listové desky, odtud název rostliny - železný kříž.

Železný kříž Oxalis Depp

Původní struktura listové desky připomíná jetel. Oxalis se používá v krajinářském designu. Jsou ideální pro pěstování v nechráněné půdě jako půdní plodina ve skalnatých zahradách a na kobercových záhonech.

Vytrvalé květy po dlouhou dobu. Květenství má červeno-karmínový tón. V mlhavém Albionu tomu říkají šťastná jetel.

Rohovník oxalis

Bylinná vytrvalá plodina dosahuje výšky 40 cm. Tenké plíživé výhonky uvolňují při kontaktu s půdou kořeny v uzlech listů, které jsou mírně pubertální. Složené listy Oxalis Corniculata obsahují 3 srdčité segmenty. Délka řapíku je 1-7 cm.

Vztyčte tenké stopky Rozhkovy šťovíku od 1 do 5 žlutozlatých pupenů ve tvaru pohárku s 5 dlouhými okvětními lístky nahoře. Barevná paleta listů obsahuje odstíny nazelenalé, vínové, lila, hnědé.

Rohovník oxalis není jen ozdobou, ale také trávou na zahradě

Carob oxalis se množí agresivně, proto je jeho vývoj často omezován a bojuje jako plevel.

Kislitsa Ortgis

Výška bylinné kyseliny se vztyčenými silnými stonky vínové barvy se pohybuje v rozmezí 15–30 cm. Listy Oxalis ortgiesii jsou složité, tenké dlouhé řapíky zahrnují 3 listové části, které svým tvarem připomínají rybí ocas. Listy s pubertou a leskem, rozvětvené žíly, barva - zeleno-modravá nebo zelená. Bezlisté stopky končí nažloutlými, nálevkovitými květy s 5 okvětními lístky.

Péče o kyselé doma

Který hrnec zvolit

Při pěstování kyselého dřeva zahrnuje domácí péče použití mělkého květináče. Keramika je ideální, protože umožňuje průchod vzduchu a vlhkosti. Při absenci keramického nádobí se používá plast. Bude nutné pravidelné kypření půdy pod rostlinou - materiál zabraňuje cirkulaci vzduchu.

Pokud je květina přesazena, vybere se hrnec pokaždé o 3-4 cm větší. Na dně nádoby jsou vytvořeny drenážní otvory. Pro odvodnění používají rozbitou cihlu, perlit, keramické střepy, keramzit, vermikulit.

Důležité! Hluboký hrnec není vhodný kvůli slabým kořenům, které leží blízko povrchu. Nedovolte, aby na parapetu ležely visící listy.

Rostliny vypadají skvěle v nádobách ve tvaru kruhu, dlouhého obdélníku nebo oválu. Několik hlíz je zasazeno do 1 řady. Když keře rostou, fascinují svým vzhledem.

Teplotní režim

Pokojová kyselina nepotřebuje zvláštní podmínky zadržení:

 • jakékoli okno je vhodné, kromě severního otvoru;
 • v létě budete určitě muset stínovat;
 • sledujte teplotu + 20 ... + 25 ° С v létě, + 12 ... + 18 ° С v zimním období.

Květ štěstí

Nedostatek osvětlení vede k zastavení kvetení, bledosti listů a jejich výtoku.

Vlhkost a zalévání

 Oxalis se vyznačuje svou náročností na vodní režim:

 • vysychání půdy a stagnace vlhkosti nejsou povoleny;
 • napojena rovnoměrně bez ozdůbek;
 • listy se stříkají dvakrát nebo třikrát týdně v létě a na jaře.

Důležité! Rostlina potřebuje vysokou vlhkost. Během odpočinku není višně napojena. Pokud je vzduch v místnosti v zimě velmi suchý, je postřik obnoven.

Listům se to líbí, pokud se na nich hromadí kapky měkké usazené vody. Hlavní věcí je vyhnout se přímému slunečnímu záření na mokré rostlině.

Top dressing

Dobíjení se provádí během období intenzivního vývoje oxalis: od poloviny jarní sezóny do začátku podzimu, každé 2-3 týdny. Během období spánku není květina krmena. Používají univerzální květinové obvazy:

 • Květinový ráj a Fertika;
 • E-alfa a květinářství Micro;
 • Meister Agro a BioMaster.

Ředění hnojiva se provádí podle pokynů.

Jak transplantovat

Pro přesazení je vhodná univerzální půda, která se kupuje v květinářství. Substrát můžete připravit sami, ve stejném poměru:

 • písek;
 • rašelina;
 • rašelina.

Je použita drenáž. Kontejner je dostatečně široký, několik cibulí nebo hlíz je zasazeno najednou, takže v budoucnu se ukáže svěží keř.

Rada. Transplantace višně se každoročně provádí na jaře kvůli jejímu rychlému růstu. Po dosažení věku 4 let - jednou za 3 roky, aby rostlina zůstala dekorativní.

Transplantace se provádí opatrně, nepoškozuje kořenový systém - kvalita manipulace určuje zakořenění a přežití květu.

Použijte podrobné pokyny:

 • připravte půdu a novou nádobu předem;
 • nalijte do misky 2 cm drenážní vrstvu, poté zeminu;
 • hojně nalijte oxalis, vyjměte ze starého hrnce;
 • naaranžujte rostlinu do nového květináče;

  Kořeny Oxalis

 • vyplňte dutiny zbytky půdy, udržujte stejnou úroveň půdy;
 • zalévejte sazenice a umístěte je na slabě osvětlené místo.

Metody reprodukce

Pěstování višní ze semen

Oxalis se množí semeny, ale mezi zahradníky je to nepopulární způsob. Výsadbový materiál je zaset na povrch půdy. Je-li to žádoucí, hodí se do mini skleníku, kde se neustále udržuje vlhkost. Semenné výhonky čekají asi 3 týdny. Pro pěstované výhonky budete potřebovat širokou nádobu, kde je pro nádheru umístěno několik sazenic.

Listové řízky

Oddělení řezu listů se provádí opatrně, umístí se do vody a udržuje teplotu + 23 ... + 25 ° C. K tvorbě kořenů dochází po celý měsíc.

Stonkové řízky

Pro klíčení řezu stonku je nutný zvlhčený písek. K udržení vlhkosti a konstantní teploty je kyselina pokryta plastovou lahví. Zakořeněný výhonek se přenese do připravené půdy.

Rozdělením kořenů

Při přesazování květu čistým prořezávačem nebo nožem jsou kořeny rozděleny na několik částí. Řezaná místa jsou ošetřena aktivním uhlím.

Dělení kořeny

Pozemek je zasazen do samostatného květináče s výživnou půdní směsí a odvodněním.

Hlízy nebo cibule

Mezi oblíbené metody reprodukce Oxalis patří cibule a hlízy, které během vegetačního období přerostou kulturu. Provádí se separace od mateřské kultury a výsadba do samostatné nádoby.

S příchodem jara jsou vybrány zdravé hlízy, zasazené do společného hrnce. Je prohloubena o 1 cm, na vrchu posypána 1 cm vrstvou zeminy. Dokud se hlízy neusadí, je nutné udržovat teplotu + 8 ... + 11 ° C a pravidelně zvlhčovat půdu.

Šíření hlíz

Po měsíci se teplota zvýší.Před výsadbou jsou hlízy dezinfikovány v roztoku manganistanu draselného.

Rostoucí problémy

Proč nekvete

Mezi důvody považují absenci doby odpočinku, vyčerpání oxalis. Kultura nebude kvést, pokud je hnojivo aplikováno v přebytku.

Fyto-nemoci

Oxalis je odolný vůči chorobám. Nadměrné zalévání však vyvolává hnilobu kořenů. Rostlina se znovu oživuje přesazením do suché půdy, prořezáváním nemocných rostlinných oblastí a snížením zálivky.

Nedostatek vody a vyčerpání půdy způsobují, že rostlina chřadne. Sušení listí vede k spálení sluncem, suchému vzduchu, neschopnosti nových podmínek.

Škůdci

Mšice

Odolávají parazitům 3 způsoby:

 • mechanické: škůdci se sklízejí ručně;
 • chemická látka: sazenice jsou ošetřeny insekticidy (Inta-Vir, Aktara);
 • lidově: nastříkejte rostliny mýdlem na prádlo.

Mšice

Štít

Abychom se zbavili pochvy, listy se otřou ubrouskem nebo kartáčkem na zuby, které jsou navlhčeny v roztoku mýdla nebo alkoholu a nastříkány Aktarou.

Whitefly

Květina je omyta vodou z vodovodu, ošetřena přípravkem Fitoverm, Aktellik.

Spider roztoč

Je nutné listy opláchnout tabákem a mýdlovou vodou, opláchnout vlažnou vodou a ošetřit kulturu přípravkem Akarin.

Spider roztoč

Nemoci jsou signalizovány následujícími příznaky, pokud není kyselina správně ošetřena:

 1. Zastavení růstu. Teplotní režim neodpovídá. Vyžaduje se přeskupení.
 2. Vzhled šedé hniloby. Snižte zalévání, nastříkejte Fundazolem.
 3. Zavírání listů uprostřed denního světla. Paprsky slunce padají, půda je suchá. Zalijte keř a vložte jej na jiné místo.
 4. Smrt květu. Je možný přetok a hniloba hlíz. Kultura je vyhozena z nádoby, jsou vybrány neporušené hlízy a vysazeny do čerstvé půdy.
 5. Skvrnitost listů. Pro ochranu před popáleninami je oxalis umístěn na stinném místě.
 6. Tvorba zeleného odstínu na listech. Při nedostatku světla se pro hrnec nachází další okno, ale ne na přímém slunečním světle.
 7. Pozastavení kvetení. Vyčerpání půdy, žádné spící období. Bude nutná transplantace do nového substrátu.

Spící období na kyselině

Některé odrůdy kislitsa mají výrazné období spánku, které v zimě vyžaduje maximální teplotu +14 ° C.

Pozornost! Odrůdy Oxalis se liší v období odpočinku: Orgtisův oxalis - úplně zimní sezóna, Deppův oxalis - od prosince do ledna.

Během tohoto období je květina zřídka napojena nebo není napojena vůbec. Zastavení růstu a pokleslé listy naznačují, že rostlina potřebuje zalévat. Vypouštění listí znamená, že musíte přestat zalévat, dokud se oxalis neprobudí. Kyselina se odstraní v chladné a temné místnosti, kde nedochází k žádným teplotním skokům (+14 ° C). Nové výhonky signalizují probuzení rostliny, následuje obnovení zavlažování a návrat na staré místo.

Květina Oxalis je na jaře a v létě vytažena do zahrady, aby byla krajina vyzdobena květináči.

Oxalis v krajinářském designu

V květnu je zahradní višně zasazena do otevřeného terénu, po měsíci nebo jeden a půl se kultura zakoření a začne kvést. Je vhodné sbírat postele, aby na rostlinu nespadalo přímé sluneční světlo.

V říjnu musí být rostlina vykopána - nebude tolerovat mráz. To se týká marťanských oxalis, sezónní plodiny. Cibule na zimu budou muset být odstraněny poté, co listy zemřou, s nástupem jara, znovu je zasaďte a obdivujte krásu.

Dodatečné informace. Někdy je alpský horolezec (višně Zlatoust) zaměňován se zajícovým zelím. Rostliny patří do různých rodin: první - pohanka (je to medová rostlina), druhá - kislichny.

Při pěstování úžasné rostliny - višně není péče doma obtížná. Jemně kvetoucí téměř po celý rok, není rozmarná drobnosti, po dlouhou dobu potěší majitele domu svou přítomností a přináší pouze pozitivní emoce (láska, štěstí).

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada