Lawsonův cypřiš Elwoody a Yvonne, hloupá Nana Gracilis a další

Jen před několika lety byly druhy stromů považovány za nevhodné pro pěstování ve vnitřních prostorách. Postupně se názor začal měnit a mnoho obyvatel letních chalup je začalo pěstovat ve svých domovech, postupem času se tato myšlenka přesunula ze soukromých domů do bytů a kanceláří. Jednou z těchto rostlin je cypřiš.

O historii vzhledu

Podle popisu patří cypřiš k vždyzeleným rostlinám. Vlastí těchto jehličnanů je Severní Amerika. Právě v této oblasti se rodina Cypressů vyskytuje ve volné přírodě.

Cypřiš

Kužely rostlin jsou nahnědlé a sférické. Jejich velikost je malá, průměr největšího kužele je pouze 1 cm, charakteristickým rysem cypřiše je květ na kuželích šedého odstínu. Je známo velké množství odrůd tohoto druhu, z nichž většina je mrazuvzdorná.

Před více než 200 lety byl cypřiš zavlečen do západní Evropy, odkud se rozšířil po celém kontinentu. Během této doby byly vyšlechtěny nové odrůdy, které se snadno přizpůsobily určitým podmínkám, dokonce i těm nejnáročnějším.

Cypress jehly

Cypřiš a cypřiš: jaký je rozdíl

Cypřiš má tenké ploché jehly; ve spodní části nebo podél žíly lze často pozorovat projev světelného pruhu. S věkem vrcholek cypřiše klesá.

Cypřiš je strom s korunou ve tvaru oválného kužele. Jeho jehly jsou světle zelené barvy se zlatým odstínem. U cypřiše je charakteristickým rysem cypřiše barva kmene - má šedivý tón.

Důležité! Externě jsou rostliny velmi podobné, ale cypřiš má větší větve, ale plody jsou mnohem menší. V obou rostlinách jsou plody šišky.

Běžné odrůdy pro pěstování v květináči

Cypress je jednou z odrůd rostlin, kterým se daří v interiérech. Mohou být použity jak pro terénní úpravy balkonů, tak pro velké místnosti.

Cypress zahrnuje 7 druhů, všechny rostou v horských lesích, na pobřeží moří a v bažinatých oblastech. Dobře snášejí zamokření a chlad. Tyto stromy mohou dosáhnout výšky až 25 m (cypřiš hrachový), některé dorůstají i nad 60 m (cypřiš Lawson). Chovatelé také chovali nízko rostoucí odrůdy, které nepřesahují 5 m, některé patří k trpasličím - až 1 m.

Začátečníci v pěstování této rostliny by měli upřednostňovat nízké odrůdy, například odrůdu cypřiše BeBi Blue. Poprvé si můžete vzít i hloupý cypřiš Nanu Gracilis. V průběhu času mohou být tyto odrůdy zasazeny do země, kde se budou i nadále rozvíjet.

Lawsonův cypřiš

Nejvyšším představitelem společnosti Cypress je právě Lawson. Některé odrůdy jsou schopné dosáhnout výšky až 70 m.Při pěstování se snaží snížit výšku kvůli tomu, že je růstový bod (koruna) sevřen.

Lawsonův cypřiš

Populární odrůdy:

  • Golden Wonder. Ne příliš vysoký strom (pouze 7 m), s kónickou korunou. Větve odrůdy jsou velmi silné, rostou o 15 cm za rok. Jehly mladých výhonků jsou pevně stlačené, mají zlatý odstín. Vyvíjí se špatně na špatných půdách, netoleruje průvan. V krajinářském designu se často používá pro jednotlivé výsadby.
  • Columnaris Glauka. Strom s pyramidovou korunou, schopný dorůst až 10 m. Rozvíjí se rychle, výhonky rostou o 20 cm za rok. Jehly jsou namodralé nebo kovové barvy, s nástupem chladného počasí mění barvu na šedou. Skvělá volba pro terénní úpravy balkonu nebo terasy.
  • Elwoody. Cypřiš Elwoodi dorůstá do výšky pouze 2 m. Mnoho lidí přitahuje svým kompaktním tvarem koruny, který mírně klesá dolů. Vrcholem odrůdy cypřiše Lawson Elwoodi je neobvyklý odstín jehel - modrošedý. Někteří nezkušení letní obyvatelé, kteří si pletou rozmanitost výsadby, tomu říkají cypřiš Elwoodi.

Lawson Elwoody Cypress

  • Globoza. Toto je další poddimenzovaná odrůda druhu Lawson. Dorůstá do výšky pouze 1 m. Díky umístění větví (vodorovně) připomíná keř se zeleno-modrými jehlami.

Tupý cypřiš

Také se mu říká tupý list. Mnoho zástupců tohoto druhu nepřesahuje značku výšky 2 metry. Ze všech odrůd jsou nejoblíbenější pro pěstování v Moskevské oblasti:

  1. Drath (Dracht) je keř, který roste do výšky od 1,5 do 2 m. Ročně může růst v růstu pouze 5 až 10 cm. Má kompaktní kuželovitý tvar koruny. Jehly mají šedozelený odstín.
  2. Rashahib. Trpasličí keř s rozšiřujícím se tvarem koruny. Větve nejsou uzavřené, takže koruna vypadá uvolněná. Keř má jasně zelený tón, na kterém jsou umístěny nahnědlé nebo načervenalé kužely.
  3. Nana Gracilis je zakrnělý keř. Keř je schopen dorůst až na pouhých 60 cm a má širokou korunu, která má kuželovitý tvar. Vynikající volba pro pěstování doma, protože rostlina s krásnými tmavě zelenými jehlami.

Hráškový cypřiš

Cypřiš dorůstá až do výšky 3,5 m, do šířky může dosáhnout 2 m. K jeho pěstování potřebujete prostor se spoustou světla. Při delším zastínění ztrácejí jehly svůj přirozený tón.

Některé odrůdy:

  • Filifera Nana je hrachový cypřiš, který může dorůst až do výšky 2 m. Za prvních 10 let dosahuje výšky pouze 50 cm. Výhonky jsou tenké a tvoří padající korunu. Větve mírně připomínají nazelenalá lana.
  • Boulevard je cypřišová odrůda, jejíž strom dorůstá pouze do výšky 2 m. Byl vyšlechtěn speciálně pro malé zimní zahrady, které používají směs kvetoucích rostlin a zakrslých vždyzelených stromů, včetně cypřišového bulváru (další verze ruského název odrůdy).

Cypress Boulevard

  • Sangold je malý kulovitý keř. Může dorůst až pouhých 50 cm a získal si popularitu v domácím zahradnictví díky měkkým jehlicím, které mají zeleno-zlatý odstín.

Cypress Boulevard

Vždyzelený (Cupressus sempervirens)

Vždyzelený cypřiš má šupinaté listy, které se nacházejí na výhoncích. Uspořádání je nestandardní - protilehlé. Kužele na cypřiši jsou velké, s jasně viditelnými tuberkulózami. Jehly jsou tmavě zelené barvy a mají kompaktní sloupkovitý tvar.

Kašmír (Cupressus Cashmeriana)

Středně velká rostlina s pyramidovou korunou. Rostlina je velmi náročná na podmínky pěstování. Je nutné dodržovat teplotní a zavlažovací režimy. Na zimu je třeba strom přenést z balkonu nebo lodžie (zejména z otevřených) do vytápěné místnosti.

Velkolistá (Cupressus macrocarpa)

Popularitu si získalo díky neobvyklé vůni - citronu.Výrazným představitelem druhu je odrůda Goldcrest Wilma - cypřiš s lipovými jehlami. Navzdory skutečnosti, že nekvete a nedává šišky, stále se používá při terénních úpravách obytných budov, kanceláří a pozemků.

Péče o cypřiše doma

Hlavní péče o rostlinu je pravidelné zalévání postřikem. Při pěstování těchto výsadby je třeba vzít v úvahu některé nuance.

Osvětlení

Cypřiše mají velmi rádi světlo, takže se o to musíte postarat. Snadno snášejí krátkodobé zastínění, je lepší nedotýkat se rostlin přímým slunečním světlem, protože to ovlivní stav jehel a celého stromu.

Teplota

V letním období pro Cypřiše je optimální teplota považována za 23 až 25 stupňů, v zimě - od 11 do 15. Pokud je v místnosti, kde cypřiš roste, velmi horké, stojí za to otevřít okno nebo otočit na klimatizaci.

Zalévání

Je žádoucí, aby hliněná hrudka byla vždy vlhká.

Ochotný! Rostlina je náročná na vlhkost, proto je nutné ji pravidelně zalévat, nejlépe každý druhý den, v horkých dnech - denně.

Stříkání

Postup stříkání by měl být prováděn častěji než zalévání. Po celý den musíte několikrát chodit s rozprašovačem po větvích a jehlách cypřiše.

Vlhkost vzduchu

Cypřiše netolerují sucho ve vzduchu. Pro vytvoření optimálních podmínek pro rostliny je nutné pravidelně stříkat vodu do vzduchu. Je nutné sledovat indikátor vlhkosti vzduchu, neměl by klesnout pod 50%.

Priming

Nejlepším řešením by bylo koupit hotový substrát pro jehličnaté výsadby v obchodě. Před zasazením cypřiše do květináče musíte půdu trochu načechrat, aby byla nasycena vzduchem. Cypřiše nemají rádi sraženou půdu. Pokud se podklad připravuje samostatně, je nutné dodržet proporce: rašelinová půda (3 díly), rašelina (1 díl), listová půda (1 díl) a písek (1 díl).

Top dressing

Cypřiše vždy dobře reagují na minerální a organická hnojiva. Při krmení by se tyto dva typy měly střídat. Ideální možností by bylo hotové krmení pro bonsaje a okrasné výsadby.

Během odpočinku

V zimě se počet zavlažování snižuje a vrchní úprava se neprovádí. Požadavek na vlhkost vzduchu zůstává. V zimě lze cypřišovou vanu umístit daleko od okna, bude se cítit dobře i ve vzdáleném rohu místnosti, spíše než v blízkosti okna, kde jsou topná potrubí.

Jak se cypřiš množí

Existují tři způsoby, jak šířit cypřišový strom. Každý z nich je svým způsobem pracný; pro dosažení výsledku stojí za to každý z nich vyzkoušet.

Klíčící semena

Energeticky nejnáročnější způsob. Semena musí být sbírána, před setím je nutné provést stratifikaci, která trvá asi 3 měsíce. Semena jsou umístěna v místnosti, kde je udržována vysoká vlhkost a teplota (až 7 stupňů).

Ochotný! Později jsou odeslány ke klíčení, prováděné při teplotách nad 22 stupňů. Poté se semena zasejí do země.

Zakořenění řízků

Řezy 9-11 cm jsou řezány, umístěny do speciálního skleníku (kde je teplota udržována na 22-23 stupňů), kde je na živnou půdu nalit vlhký písek. Řezy jsou zasazeny pod úhlem a ponechány tam, dokud se neobjeví kořeny. Pravidelně se provádí kontrola a zavlažování místa. Po 2-3 měsících by se měly objevit první zakořeněné řízky.

Vrstvení vzduchu

Střílení zpracovává Epin. Poté, co se v místě zpracování objeví kořeny, se výhonek odřízne a zasadí do školky až do úplného zakořenění. Poté může být sazenice zasazena na trvalé místo v otevřeném terénu nebo v květináči.

Převod

Jelikož se mnoho zástupců Cypressu vyvíjí velmi rychle, musí být transplantováni alespoň jednou za pár let.Musíte zasadit rostliny do prostorné nádoby, nezapomeňte zajistit drenáž (oblázky nebo keramzit). Příprava půdy byla zmíněna výše. Po výsadbě, pokud byla směs připravena sama, měli byste rostliny nakrmit.

Výsadba cypřiše

Možné narůstající problémy

V důsledku nedodržování pravidel péče může dojít k problémům, které rostlinu utlačují nebo dokonce vedou k její smrti.

Jehly zežloutnou a spadnou

Častý výskyt během topné sezóny. Pokud rostlina začne žloutnout, je naléhavě nutné ji přesunout dále od baterie, vody a postřiku. Takový problém také nastane, když přímé paprsky zasáhnou jehly, pak musí být cypřiš zastíněn nebo odsunut od okna. Rostlina může žloutnout kvůli nedostatku zálivky nebo minerální výživy. Chcete-li zjistit nedostatek půdy, měli byste se zbavit velkorysé hrudky a pozorovat rostlinu několik dní, nezapomeňte na pravidelné zavlažování a postřik.

Špičky jehel suché

To je známka toho, že rostlina nedostává požadované množství vlhkosti z půdy a vzduchu. Proto, abyste jej obnovili, musíte pečlivě odstranit poškození, zbavit rostlinu a nastříkat jehly cypřišového stromu, zejména Nutkan, který má plačící výhonky.

Cypřiš, výsadba a péče

Škůdci

Stejně jako jiné pokojové rostliny je cypřiš poškozen škůdci. Velkým problémem pro něj je šupinatý hmyz a roztoč. První poškodí kmen, škůdce lze okamžitě zaznamenat. Na kmeni a výhoncích se vytvoří hrčky nahnědlého nebo nažloutlého odstínu. Klíště poškozuje samotné jehly. Pokud se na větvích objevila pavučina a jehly se začaly vlnit, je to známka výskytu tohoto škůdce na rostlině. Nejoptimálnější věcí je zpracovat strom pomocí nástroje actellik.

Ochotný! Existují analogy Actelliku, ale praxe ukazuje, že tento lék je nejúčinnější. Je nemožné neustále zpracovávat pouze je - to způsobí závislost na škůdci.

Takové nuance péče o zástupce společnosti Cypress jsou k dispozici, pokud jsou uchovávány v pokojových podmínkách. Pokud chcete v bytě pěstovat zajímavou rostlinu, mírně připomínající thuose Bush, měli byste podrobně studovat podmínky růstu pro konkrétní odrůdu. Navzdory skutečnosti, že mnoho z nich má vysokou zimní odolnost a nenáročnost, všechny, když jsou pěstovány v pokojových podmínkách, vyžadují zvláštní pozornost.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada