Hatiora - domácí péče: vlhkost a další požadavky

Kaktus hatiora pochází z Brazílie. V tropických lesích dorůstá až několik metrů, doma - ne více než 50 cm, což je důležitý prvek výzdoby. Existují 2 poddruhy těchto sukulentů, z nichž každý má své vlastní vlastnosti.

Hlavní typy hatiory

Mezi pěstiteli květin jsou běžné salicornia a salicornia haciora.

Hatiora salicata

Vnitřní květina Hatiora se vyznačuje neobvyklou strukturou stonků a krásným bohatým kvetením. Hatiora solyankovidnaya dokonale zapadá do interiéru každé místnosti. Stonky mají velké množství malých segmentů (o průměru ne více než 3 mm).

Cactus hatiora

Jsou tenké a postupně klesají pod svou váhou a vytvářejí keř. Květy jsou oranžové, žluté, umístěné na špičce výhonků. Místo květů se brzy vytvoří malé bobule.

Hatiora salicorniform

Tato květina Hatiora se také nazývá „kaktus tančících kostí“. Tmavě zelené segmenty rostliny vypadají jako malý palcát nebo láhev. Nejsou delší než 2 cm a centrální výhonek rostliny se postupem času ztvrdne.

Květy Hatiory této „tančící kosti“ jsou oranžové, žluté, připomínající zvony. Mohou mít průměr až 7 cm.

Hatiora péče

Důležité! Tento kaktus není rád vystaven přímému slunečnímu světlu, ale také netoleruje stínování. Optimální pro něj bude přímé sluneční světlo na západním nebo východním okně. V létě může být rostlina umístěna venku, ale nezapomeňte ji zastínit.

Pokud je doma květina Hatiora, nebude péče o ni doma obtížná. Rostlina není vybíravá, ale aby potěšila oči bujným kvetením, je nezbytně nutné osvětlení a krátká doba odpočinku v zimě. Pokud květiny uschnou, je třeba je sevřít, aby se neplýtvalo energií na tvorbu semen. Kaktus lze oříznout, aby získal krásný tvar.

Vlhkost a teplota vzduchu

Pokud máte poskytovatele domácí péče, měli byste být opatrní. Majitelé Hatiory musí sledovat teplotní režim. Kaktus netoleruje náhlé výkyvy teploty. Během každé sezóny musíte udržovat jinou teplotu. V létě je to od 22 do 27 stupňů, v zimě - od 7 do 12. Pokud je kaktus hatiora v zimě teplý, nebude odpočívat a kvést v příští sezóně.

Půda pro hatioru

Hejno Hatiora je náročné na vysokou vlhkost vzduchu. Během horkého období musí být rostlina neustále zvlhčována. Pokud je v místnosti suchý vzduch, není to pro rostlinu fatální, ale kvůli ní se bude zhoršovat. V zimě lze postřik vynechat.

Půda a hnojení

U této rostliny se špatně vyvinutým kořenovým systémem byste měli zvolit malé květináče. Je nutné, aby měli malou vrstvu drenáže z oblázků nebo keramzitu.

Půdní směs musí být obohacena organickou hmotou. Pokud je půda chudá na organickou hmotu, pak bude rostlina slabá. Nezbytnou podmínkou pro rozvoj rostliny je vynikající propustnost půdy pro vzduch. Taková směs je optimální: trávník, listová půda, písek, humus. Reakce půdy by měla být mírně kyselá.Na mírně zásaditých půdách kaktus roste špatně.

Dobré zalévání zajišťuje vynikající stav rostlin

Rostlinu musíte nakrmit na základě vývojové fáze. Pokud tedy rostlina nekvete, musíte ji jednou za 2 týdny hnojit hnojením dusíkem. Když Hatiora kvete, do půdy se přidávají potašové směsi. V zimě, kdy rostlina „spí“, je nejlepší hnojení úplně opustit.

Zalévání

Hatiora vyžaduje pečlivé a pečlivé zalévání. Půda by měla být navlhčena a zalita teplou převařenou nebo usazenou vodou. Během aktivního vegetačního období je třeba rostliny pravidelně zalévat, což oslabuje zalévání na podzim, v zimě. Nepolévejte rostlinu studenou vodou z vodovodu - to vede k hnilobě kořenového systému.

Důležité! Pokud to přeplníte zaléváním, kořeny kaktusu začnou hnít. Půda by měla být vlhká, v žádném případě na rozdíl od kaše.

Kdy přesadit rostlinu

Chcete-li to provést, musíte si vybrat čas, kdy všechny květiny úplně vybledly. V procesu přesazování jsou kořeny pečlivě očištěny od zbytků staré Země. Mladé rostliny je třeba každoročně znovu vysazovat, abyste si k tomu vybrali více nádob.

Když šťavnatá hatiora dosáhne 3 let, frekvence transplantací klesá: jednou za 3 roky. Větší rostliny je třeba přesazovat ještě méně často.

Možnosti chovu kaktusů

Milovníci pokojových květin potřebují vědět, jak se hatiora množí. Hatiory lze množit semeny a vegetativně. Nejlepší je koupit si semena na jaře. Musí být zasety co nejdříve, aby neztratily klíčení. Semena jsou umístěna do malých misek naplněných směsí písku a rašeliny. Jsou pokryty zemí, pokryté fólií.

Tento skleník by měl být uchováván při pokojové teplotě. Po 2 týdnech - měsíci se objeví první výhonky. Sazenice se umístí na parapet a přístřešek se udržuje další 3 týdny. Poté se sazenice ponoří a umístí do malých nádob.

Výstřižky

Takto můžete kaktus rozmnožovat na jaře nebo v létě. Jediným požadavkem je, že rostlina musí být v aktivním vegetačním období. Nejprve je oddělena nejvyšší střela s několika laloky.

Pozornost! Tento výstřel je třeba přerušit, oddělit a neříznout.

Oddělená stopka by měla být po určitou dobu sušena na čerstvém vzduchu a teprve poté zakořeněna ve směsi rašeliny a písku. Mělo by být skladováno na teplém místě mimo přímé sluneční světlo. Někdy výhonky vypadnou z mateřské rostliny a samy se zakoření.

Někteří pěstitelé stonek odříznou a zuhelnítí dřevěným uhlím. V tomto případě dochází ke rootování stejným způsobem. Když se objeví nové malé listy, může být malá hatiora transplantována na nové místo.

Hatiora řízky

Kaktus je naroubován na pichlavou pereskii. V letních měsících musíte očkovat. Roubované místo je zafixováno omítkou. Odstraňuje se až poté, co potomek začne růst.

Hatiora kvete

Kaktus obvykle kvete v zimě, po období podzimní hibernace. Na podzim, když se růst rostliny zpomalí, se vytvoří pupen, ze kterého vyroste květ.

Během přípravy na kvetení se rostlina udržuje na chladném místě. Nemusíte ji zvlhčovat. Vraťte kaktus do normálních teplých podmínek a pokračujte v zalévání. To přispívá k vzhledu malých pupenů. Doba odpočinku je krátká - asi měsíc. Hojnost jejího kvetení závisí na podmínkách, ve kterých je rostlina udržována.

Důvody, proč nekvete

Hlavní důvody, proč Hatiora nekvete, jsou:

 1. Snížená vlhkost v místnosti.
 2. V zimě je rostlina umístěna na příliš chladném místě a netvoří se poupata.
 3. Majitel rostliny ji dostatečně nekrmí.
 4. Kaktus se nachází na severních oknech, kde není dostatek slunečního světla.

Kvetoucí kaktus

Chyby při péči o hatioru

Typické chyby při péči o tuto krásnou rostlinu:

 • nedostatečné zalévání;
 • příliš nízká teplota během období aktivního růstu nebo odpočinku;
 • nízká vlhkost vzduchu při zvýšených teplotách;
 • nedostatek krmení;
 • hydratace během odpočinku;
 • nesprávný výběr banku (příliš vysoký);
 • použití jílovité půdy;
 • nedostatek drenážní vrstvy v půdní směsi.

Pokud je o rostlinu nesprávně postaráno, mohou se objevit plísňové choroby. V tomto případě se na rostlině objeví šedé nebo hnědé skvrny s charakteristickým shnilým zápachem. Musí být odstraněny a ošetřeny fungicidním roztokem.

V létě může být rostlina poškozena roztoči, červy, šupinatým hmyzem. Kaktus by měl být nastříkán pod sprchou a ošetřen mýdlem na prádlo rozpuštěným ve vodě. Pokud je toto ošetření neúčinné, používají se insekticidní přípravky.

Květ domácí hatiory je krásný kaktus, který nevyžaduje profesionální péči. Na rozdíl od jiných sukulentů potřebuje pro normální vývoj hodně vlhkosti. Dodržování doporučení pro péči podporuje hojné a dlouhotrvající kvetení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada