Druhy kaktusů: odrůdy rostlin bez trní nebo s listy

Flora se v průběhu let evoluce dokázala přizpůsobit životu po celém světě. Kaktusy jsou rostliny, které mohou přežít v extrémním horku a nízké vlhkosti. Zároveň překvapují řadou druhů.

Co je to kaktus

Podle biologické klasifikace patří všechny kaktusy do rodiny kaktusů, řádu karafiátů. Jsou to vytrvalá kvetoucí flóra, která může přežít v nejteplejších a nejsušších oblastech.

Rozmanitost kaktusů

Kaktusy tedy rostou i v poušti Atacama, kde je zaznamenána nejvyšší teplota na Zemi.

Kaktusy jsou sukulenty, tj. Rostliny, které mohou uchovávat vlhkost. Nejčastěji nemají listy, ale stopka je velmi vyvinutá. Je to on, kdo provádí fotosyntézu a zadržuje vodu.

Zajímavý. Některé druhy kaktusů jsou jedlé, jiné jedovaté.

Druhy domácích kaktusů

Některé z těchto drsných ekologicky šetrných rostlin lze pěstovat doma. Květinářství je velmi miluje, protože sukulenty jsou docela nenáročné. Nejslavnější typy jsou popsány níže.

Peyote

Přehlídku sukulentů zahajuje velmi zajímavý zástupce známý vědě jako Lophophora Williamsi. Jeho domovinou je severní část Mexika v Arizoně. Je také známý jako kaktus Peyote nebo Peyote. Ve vzhledu je to docela nenápadné - malá sférická zploštělá rostlina. Kvete růžovými nebo bílými květy. Je schopen se opylovat, protože jeho plody (růžové bobule se semeny) se objevují celé léto.

Peyote kaktus

Tyto sukulenty široce používali indičtí šamani k proroctví a uzdravení. Je to proto, že obsahují drogu - meskalin. Meskalinové kaktusy obsahují více než 50 alkaloidů, ale výše uvedený má halucinogenní účinek, velmi podobný účinku LSD.

Důležité! Udržování kaktusu peyotů v domě, kde žijí děti, se velmi nedoporučuje. U dítěte, které omylem spolkne bobule, mohou být následky nepředvídatelné.

Směs

Kaktusová směs se nenazývá konkrétní rostlinou, ale celým seznamem odrůd. V každém z nich jsou překříženy různé druhy sukulentů. Populární mixy jsou následující:

 • Epostoa. Liší se „načechraností“: ne trny vyrůstají z válcovitého stonku, ale dlouhé měkké chloupky.
 • Echinocactus Gruzoni. Sukulentní jako koule, dosahující průměru 40 cm. Je pokryta velkými nažloutlými rozetami trní.
 • Nástěnný kaktus. Tato rostlina má hodně žeber, zakřivená malými cikcaky. Existuje několik trnových rozet.

Mezi touto kategorií sukulentů je další druh, o kterém stojí za to hovořit podrobněji.

Indická linka

Odrůda indické linie se označuje jako směsi. Jedná se o nejběžnější podobné rostliny nalezené v domácnostech. Mohou vypadat jinak, obecně - pouze tři body:

 1. Malá velikost. Tyto sukulenty nerostou velké.

  Cactus Indian Line Mix

 2. Bílé trny. Mohou růst hojně, mohou růst s mírou, ale jsou tu vždy. Trny jsou tenké a poměrně dlouhé, bílé nebo mírně nažloutlé.
 3. Sférický tvar. Neexistují žádné ploché indické linky.

 Ostatní

Domácí kaktusy mají mnoho různých druhů. Méně populární, ale přesto pozoruhodné rostliny jsou popsány níže:

 • Echinocereus. Má sloupovitý stonek pokrytý rozptylem trní. Rostlina má mnoho aspektů, může dosáhnout 20-30 centimetrů.
 • Opuncie. Dekorativní druh sukulentů s plochým tělem a malými trny. Ovoce, květ, listy kaktusu jsou jedlé.

  Mamillaria

 • Mamillaria. Tyto malé kaktusy mají tvar koule. Jejich charakteristickým rysem jsou růžice dlouhých trnů, které se otevírají jako květina. U některých odrůd se dokonce ukázalo, že jsou do nich úplně zapleteny. Kvetoucí kaktus mamillaria vypadá velmi zajímavě: produkuje ne jednu květinu, ale několik, všechny jsou umístěny v kruhu v horní části stonku.

Kaktusy s jehlami

Většina druhů kaktusů je chráněna jehlami. Jedná se o upravené listy přizpůsobené k přežití v horku.

S barevnými jehlami

Páteře mohou být různých barev: bílé, nažloutlé, stříbřitě šedé. Druhé jsou nejčastější. Každá přirozená barva trnů je způsobena specifickými rysy. V zájmu zachování vzhledu vašeho domácího mazlíčka byste mu měli věnovat náležitou péči.

S vícebarevnými jehlami

Pokud jsou v obchodě všechny oči upřené na kaktus s červenými jehlami, bezpochyby zde pracoval muž. Je poměrně jednoduché malovat trny šťavnaté, tento postup nepoškodí rostlinu. Potravinářské barvivo se přimíchává do vody pro zavlažování nebo hnojivo a flóra se krmí nebo zalévá touto směsí. Kaktus pohltí barvu a změní barvu trnů.

Poznámka! Barvu kaktusových jehel si můžete tónovat sami doma. K tomu jsou vhodné všechny druhy klasů.

S dlouhými jehlami

Většina druhů kaktusů má středně velké jehly. Existují druhy, u kterých délka trnitého trnu může dosáhnout 5 cm, tohle je:

 • Echinocactus;
 • Carnegia;
 • Některé druhy mamillaria;
 • Ferocactus;

  Ferocactus

 • A mnoho dalších.

Bez jehel

Jsou zde zástupci flóry a bez jehel, např:

 • Hatiora. Navzdory skutečnosti, že vypadá spíše jako korálový keř, stále je to kaktus.
 • Ripsalis. Vypadá to jako hatiora, ale její stonky se svažují dolů a jsou delší.
 • Epiphyllum. Tento kaktus je také bez trní, velmi krásně kvete. Květy mohou být fialové, růžové, oranžové, jasně červené nebo dokonce smíšené.

Různé formy kaktusů

Tyto rostliny mohou mít mnoho různých tvarů: čtverce nebo hvězdy (jako astrophytum), keřovité a listové rostliny. To vše jsou jen odrůdy dvou tvarů: kulaté a ploché.

Kolo

Většina sukulentů má tento tvar. Takový kaktus bude kulatý, možná s lisovaným, zploštělým vrcholem. Některé odrůdy rostou a stávají se válcovitými. Takové stonky mají mnoho tváří - ze tří kusů. Patří sem například peyot, mamillaria, směsi.

Byt

Existují ploché kaktusy. Jejich stonky vypadají jako široké listy, zatímco jsou masité, husté. Plochý kaktus je pichlavá hruška, která již byla zmíněna. Jedná se o druh, který zahrnuje mnoho odrůd:

 • Bělovlasá opuncie;

  Bělovlasá opuncie

 • Aciculata;
 • Lindheimerova opuncie.

Kaktusové barvy

V závislosti na druhu může být sukulentní rostlina vícebarevná. Nejběžnější jsou zelené, šedavé, existují i ​​jiné barvy.

Růžový

Aby měl kaktus tmavě růžovou barvu, musí být upraven tak, aby uměle zakazoval vývoj chloroplastů. Jsou zodpovědní za všechny odstíny zelené v přírodě. Eliminace chloroplastů poškozuje flóru - bez ní je proces fotosyntézy nemožný. Proto existuje jen málo takových rostlin. Dostanou je takto: upravený výhonek se naroubuje na zdravý.

Zajímavý. Tento postup byl vynalezen v Japonsku, protože kaktusy se nazývají japonské.

Červené

Kaktus může být jasně červený, ale pouze nahoře. Výrazným příkladem toho je Mikhanovičův Gymnokalycium, variace Friedricha.Právě s ním začalo vytváření barevných sukulentů.

Gymnokalycium Mikhanovich

Horní červená část je potomek, který bez podnože nemůže existovat - spodní část, zdravá nemodifikovaná rostlina.

Modrý

Jasně modrý kaktus je v prodeji vzácný. V přírodě však existují modré sukulenty získané bez lidského zásahu, a to pouze díky přírodě, například Cereus Myrtillocactus geometrizans.

Méně oblíbený

V obchodech najdete vnitřní fialové kaktusy, oranžové, žluté. I když jsou nakupovány méně často.

Zajímavý! Jasné, do očí bijící barvy jsou každopádně známkou lidského zásahu, nikoli evoluce.

Velikosti kaktusů

Tyto rostliny přicházejí v různých velikostech. V přírodě existují exempláře, které mohou dosáhnout 15 metrů, přičemž nepřesahují obvod jednoho metru.

Velký

Největším kaktusem na světě je obří cireus. Je to on, kdo za vhodných podmínek může dorůst až 15 metrů. Rekordní číslo tohoto druhu, zaznamenané v Arizoně v roce 1988, je 17,86 m.

Malý

Nejmenší tak šťavnatá, kterou příroda vytvořila, je Blossfeldia liliputana. Blossfeldia miniatura roste hlavně v horách. Jeho průměr nepřesahuje 2 centimetry. Pěstování doma je vzácné - je to poměrně složitá kultura.

Kaktusy s listy

Kaktusy obvykle nemají obvyklé listy, přesto se vyskytují u některých druhů.

Kaktusy s dlouhými listy

Příkladem kaktusu s dlouhými listy je Pachypodium. Voda je v něm uložena „noha“ - kmen kaktusu, listy rostou nahoře. Vzhledem ke zjevné podobnosti je druhým názvem této rostliny madagaskarská palma.

Pachypodium

Listy mohou růst velmi dlouho (až 75% délky stonku), celé sukulentní mohou dorůst až 8 metrů.

Důležité! Pachypodium je jedovaté, proto se nedoporučuje zahajovat ho v domě s dětmi nebo zvířaty.

Jak se starat o kaktus doma

Sukulentní je rostlina, kterou lze pěstovat v běžném domě. Nemá žádné zvláštní požadavky. Je třeba dodržovat řadu existujících pravidel.

Požadavky na půdu a zalévání

Tyto rostliny milují mírně kyselou půdu. Jeho klasické složení pro ně je následující: list a půda, písek ve stejném poměru. U každého konkrétního typu se však upravuje v závislosti na konkrétních požadavcích. Substrát si můžete nalíčit sami, můžete si ho koupit v obchodě.

Poznámka! Hrnec musí být vhodný pro velikost kaktusu. Některé druhy, například mamillaria, často klíčí kořenové klíčky - „miminka“, to je také třeba vzít v úvahu. Na dně nádoby musí být drenážní vrstva.

Tito zástupci flóry potřebují mírné zalévání. V létě je nutné přidat vodu, až půda vyschne. V mimosezóně stačí zalévání jednou za měsíc. Po dobu odpočinku se zavlažování úplně zastaví.

Požadavky na teplotu a osvětlení

Tyto rostliny milují rozptýlené světlo. Přímé paprsky, zejména v létě, je mohou spálit.

Kaktusy na parapetu

Většina druhů kaktusů v létě, během období květu, je vhodná pro teploty od +15 do +25 stupňů Celsia. V zimě, během období odpočinku, se doporučuje snížit teplotu na +10–18 stupňů Celsia.

Jak krmit kaktusy

Sukulenty potřebují krmení, jako většina rostlin. Krmí se nejčastěji solemi dusíku, vápníku, draslíku, fosforu. Je snadnější koupit komplexní hnojivo pro tento typ flóry v obchodě. Je třeba mít na paměti, že ho můžete krmit pouze tehdy, když vyroste. Během období spánku (kdy přesně nastane, záleží na druhu rostliny, nejčastěji v létě) je krmení zakázáno.

Existuje mnoho druhů kaktusů. Mezi všemi odrůdami určitě existuje ten, který bude vyhovovat každé osobě. Péče o ně je tak jednoduchá, že to nebude těžké ani pro ty, kteří nemají vůbec čas.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada