Vnitřní prvosenka: možnosti domácí péče a chovu

Primula je malá okrasná rostlina, jejíž období kvetení začíná brzy na jaře. Jiným jménem je prvosenka, zakoření se jak v otevřené půdě, tak doma.

Jak vypadá prvosenka?

Květ prvosenky je bylinná vytrvalá rostlina patřící do rodiny prvosenky. Listy jsou namalovány v šedozelených odstínech, často jednobarevných. Mají tvar podlouhlého oválu, který se zužuje dolů. V závislosti na odrůdě jsou okraje listů rovnoměrné nebo zoubkované, povrch je hladký nebo reliéfní. Listy jsou pokryty jemným zdřímnutím, měkkým a na dotek mírně načechraným.

Výška kvetoucí stonky obvykle nepřesahuje 25-50 cm; na základně, která je umístěna na půdě, roste hromada listů. V horní části stopky je květenství ve tvaru deštníku, které se skládá ze skupiny květin. Existují odrůdy s krátkou stopkou a samostatnými květy. Květy mohou být zbarveny žlutě, fialově, bíle a červeně, stejně jako růžové a lila odstíny. Okvětní lístky mohou být pevné nebo pestré, jádro květu je často žluté.

Růžové květy

Poznámka! Prvosenka není jen okrasná rostlina, její listy lze snést. Obsahují velké množství vitamínů a karotenu. Listy prvosenky obsahují více kyseliny askorbové než citron. Listy jsou vhodné k přípravě salátů, přidávají se do polévek a dušených pokrmů.

Květina v plném růstu

Běžné odrůdy

Existuje asi 20 odrůd prvosenky, které se zakládají v klimatických podmínkách středního pruhu, mezi ně patří:

 • Primula obyčejná bez stopky dosahuje maximálně 20 cm na výšku. Listy mají oválný tvar, povrch je žebrovaný, malovaný v sytě zelené barvě. Květenství se skládá z květů o průměru 3-4 cm, barva se může lišit. Kvetení začíná v dubnu a končí v červenci;
 • Pramen lékařský Je vytrvalá rostlina, která se nachází v divokých lesích, na polích a na loukách. Dobře se zakořenil na zahradních pozemcích. Délka kvetoucí stonky je v rozmezí 15-25 cm, listy jsou podlouhlé s nerovným povrchem a zubatými okraji. Květy jsou žluté, shromážděné v květenství ve tvaru deštníku;
 • Prvosenka odrůdy ucho dobře se zakořenil ve skalnatých oblastech, jeho listy jsou tvrdší. Povrch listu je hladký a lesklý, zbarvený zeleně se šedým odstínem. Květonosná stonka je vysoká, dorůstá až do délky 20–25 cm. Nahoře je květenství ve tvaru hrotu, které se skládá ze 6 žlutých květů;
 • Prvosenka s malými zuby - Jedná se o velkou rostlinu, její výška dosahuje 30 cm, listy jsou oválné a široké, povrch je na okrajích vyražen zuby. Listy dorůstají až do délky 40 cm. Květenství má tvar koule o průměru 8–10 cm, sestává z trubkovitých květů o velikosti 10–15 cm. Květy kvetou v dubnu až květnu, jsou natřeny bílou barvou , červená, fialová nebo fialová;
 • Viala prvosenkanebo Orchidej, se liší od ostatních odrůd, navenek to nevypadá jako obyčejný prvosenka. Rostlina byla chována v Číně, dobře se zakořenila ve vlhké půdě. Kvetoucí stonek vysoký až 20 cm s květem po celé délce, je korunován květenstvím se zvonovitými pupeny. Během kvetení se Viale petrklíček tvarem a barvou podobá květům levandule;
 • Odrůdy prvosenky Siebold - vytrvalá rostlina, pojmenovaná po botanikovi, který jako první přivezl do Evropy několik odrůd rostlin z Japonska. Květenství ve tvaru deštníku může obsahovat od 5 do 15 květů najednou, barva je bílá, lila nebo fialová;
 • Terry prvosenka byl chován chovateli, jeho charakteristickým rysem je velké množství okvětních lístků ve srovnání s jinými odrůdami. Navenek květiny připomínají malé svěží růže, mohou být bílé, červené a růžové;
 • Odrůda prvosenky Obkonika - malá rostlina, která se dobře zakoření doma. Rostlina se svěží růžicí listů nepřesahuje 30 cm na výšku. Velké květy dorůstají až do průměru 8 cm, mají zaoblený tvar a shromažďují se v deštníkových květenstvích. Kvete téměř po celý rok s přestávkou v létě;
 • Divoký prvosenka - rostlina, na jejímž základě jsou odvozeny všechny ostatní odrůdy a odrůdy. Roste ve volné přírodě, v lesích a na polích;
 • Japonská zahradní Petrklíč - vytrvalá rostlina, patří do skupiny svícnů díky víceúrovňovému uspořádání květenství. Hlavní stonek dorůstá až do výšky 40-50 cm, listy jsou podlouhlé, na základně jsou spojeny v symetrickém svazku. Květy jsou zbarveny v různých odstínech červené a růžové.

Historie vzhledu

Není známo, kdy přesně se prvosenka objevila; dokonce i ve starověku lidé věděli o jejích léčivých vlastnostech. O původu květu existuje několik legend. Jeden z nich říká, že apoštol Peter byl držitelem klíčů do ráje, a jednoho dne se dozvěděl, že jeho klíče zfalšovali duchové. Peter se vyděsil a svou nerozvážností odhodil svazek na zem, později na tomto místě vyrostla květina, která mu tuto událost připomněla. Květenství prvosenky vzhůru nohama vypadá jako svazek klíčů. V překladu z němčiny zní název květiny jako „Peterovy klíče“ nebo „Klíče nebeské“.

Žluté květenství

Domácí péče

Vytrvalá prvosenka, jejíž výsadba a péče trvá trochu času, potěší svěží kvetení až do začátku léta. Rostlina vyžaduje určitou teplotu vzduchu a pravidelné zalévání, je také nutné zvolit správnou půdu pro výsadbu.

Vlhkost vzduchu

Procento vlhkosti vzduchu pro prvosenku ve skutečnosti nezáleží, rostlina se zakoření v suchých i vlhkých místnostech. V horkém období mohou listy vyschnout, aby se tak nestalo, je nutné je každý den zavlažovat usazenou vodou z rozprašovače.

Teplota

U prvosenky je důležité dodržovat teplotní režim, květina netoleruje dobře. Ideální teplota vzduchu pro prvosenku je 15-18 ° C, v létě by měla být do 20 ° C. V chladném období by měla rostlina stát v chladné místnosti, na lodžii nebo na balkoně. Pokud je květináč na parapetu, je lepší zvolit pokoje s okny orientovanými na západ, sever nebo východ.

Květina na parapetu

Důležité! V horkém období by primrosy měly stát na parapetu v místnosti orientované na sever nebo na východ. Pokud to není možné, je lepší prvosenku z okna odstranit.

Zalévání

Během období květu vyžaduje prvosenka hodně vlhkosti, je třeba ji pravidelně zalévat. Půda v květináči by měla být vždy vlhká, bez přebytku. Petrklíč netoleruje velké množství vody, která stagnuje. Pravidla zavlažování:

 • Na podzim a na jaře je rostlina napojena každý druhý den, množství vody závisí na objemu hrnce. Nalijte vodu po částech, dokud nebude půda vlhká;
 • V zimě je rostlina napojena každé 2-3 dny nebo po vysušení půdy;
 • V horkém období jsou petrklíče zalévány každý den;
 • Voda na zavlažování by se měla několik dní usazovat v otevřených nádobách. Nepoužívejte okamžitě vodu z vodovodu;

Zemská směs

Petrklíč, jehož domácí péče zahrnuje zalévání a krmení, by měl být zasazen do speciální směsi půdy. Půda pro prvosenku by měla být výživná a volná. Na dně nádoby je položena drenážní vrstva z malých oblázků nebo vermikulitu o výšce 1-2 cm. U půdní směsi je nutné smíchat ve stejném poměru:

 • Listová půda;
 • Písek;
 • Rašelinová půda.

Pro výsadbu prvosenky odrůdy Obkonika musíte navíc přidat 1 díl sodné půdy.

Dokud se pupeny nevytvoří, půdu nelze oplodnit, protože začnou růst pouze listy. Hnojivo se aplikuje po celou dobu kvetení, každých 7-10 dní. Jako vrchní obvaz se používá jakékoli tekuté komplexní hnojivo pro kvetoucí rostliny. Musíte jej použít v malém množství.

Poznámka! Před použitím musí být písek dekontaminován, aby nedošlo k poškození kořenového systému květu bakteriemi a parazity. Může být kalcinován nebo ošetřen roztokem manganu.

Transplantace rostlin

Vnitřní prvosenka se prodává v malých nádobách, musí být přesazena ihned po zakoupení. Také dospělé rostliny starší 3–4 let jsou přesazovány na nové místo.

K transplantaci prvosenky je důležité zvolit správný hrnec, jeho objem by měl být 2-3krát vyšší než horní část rostliny s listy. Ve spodní části hrnce by měly být otvory pro únik přebytečné vody. Můžete si koupit hotovou půdu pro prvosenku nebo si ji vyrobit sami smícháním písku, rašeliny a listnaté půdy ve stejném poměru.

Jak transplantovat:

 1. Pečlivě rostlinu vykopejte. Pokud jsou kořeny propletené, není třeba je rozmotávat, stačí setřást přebytečnou půdu. Prvosenky mají tenké a křehké kořeny, které se snadno lámou;
 2. Odtok je položen na dno hrnce, tloušťka vrstvy je od 1 do 3 cm, v závislosti na velikosti hrnce;
 3. Na horní straně drenážní vrstvy je nutné vyplnit 3-4 cm připravené půdy a zhutnit ji rukama, aby se kořeny rostliny nedotýkaly drenáže;
 4. Rostlina musí být umístěna v květináči pokrytém po stranách zeminou. Není třeba hutnit půdu;
 5. Květinu je třeba zalévat usazenou vodou. Půdu lze zhutnit a usadit se, v tomto případě je nutné přidat další pozemní směs.

Kořenový systém prvosenky

Poznámka! Nedoporučuje se zasadit prvosenku ihned po zakoupení, protože změna místa a půdy je pro rostlinu stresující. Květina by měla strávit několik dní na nové návštěvě, teprve poté může být transplantována.

Metody reprodukce

Majitelé prvosenky mohou snadno šířit rostlinu různými způsoby. Purpurová i žlutá pokojová prvosenka může být množena semenem nebo rozdělením rostliny na části.

Semena

Pěstování ze semen se běžněji používá u petrklíčů rostoucích v zahradě. Doma potřebujete dostatek času na to, aby semeno vyklíčilo. V červnu až červenci musíte zasadit semena, jak to udělat správně:

 1. Nejprve musíte připravit nádobu na výsadbu, měla by být nízká;
 2. Nádoba je naplněna zeminovou směsí určenou k výsadbě prvosenky. Výška vrstvy by měla být 2-3 cm;
 3. Semena prvosenky jsou malá a není třeba je hluboce zakopávat. Stačí je postavit na zem a trochu je zkrotit;
 4. Nádoba je pokryta fólií nebo plastem a umístěna na chladném místě. Teplota by měla být mezi 15-19 ° C.

Klíčky v zemi

Půda v květináči by měla být vždy vlhká, ale ne promočená. Každý den musíte fólii odstranit, aby se půda mohla větrat semeny. První výhonky se objeví za 14-20 dní.

Poznámka! Semena prvosenky v průběhu času ztrácejí klíčivost, takže je třeba je vysadit ihned po sklizni.

Rozdělením keře

U pokojových rostlin se nejčastěji používá vegetativní rozmnožování. Rostlina je spolu s kořenovým systémem rozřezána na několik částí. Lze rozdělit pouze dospělé petrklíče staré nejméně 3–4 roky. Jak to udělat správně:

 1. Rostlina je opatrně vytažena z hrnce, přebytečná půda je otřesena;
 2. Opláchněte kořeny studenou tekoucí vodou a položte na suchý hadřík.Přebytečná voda by měla odtékat;
 3. Pomocí ostrého nože je keř rozdělen na 2-3 části. Každý kus by měl mít 1 růstový bod - horní část hlavního výhonku;
 4. Řezy musí být okamžitě ošetřeny práškem z dřevěného uhlí.

Všechny odříznuté části keře musí být okamžitě zasazeny do země, jinak by mohly vyschnout.

Poznámka! Petrklíč s dvojitými květy nelze vypěstovat ze semen, množí se pouze vegetativně.

Vynucení prvosenky

Vynucení je proces zrychlení růstu rostlin. U kvetoucích se provádí do 14. února a 8. března, kdy se poptávka po květinách několikrát zvyšuje.

Mnoho květináčů

Pro vynucení jsou vhodné petrklíče vypěstované ze semen; jejich věk musí být nejméně 2 roky. Pokud byla květina množena dělením, musíte použít rostliny starší než 3 roky. Destilace se provádí v několika fázích:

 1. Prvosenky se vysazují na otevřeném terénu ve vzdálenosti 15-20 cm mezi sazenicemi. Půda by měla být bohatá na humus, pozemek o rozloze 50 m² je oplodněn 3-4 kg superfosfátu a 1 kg síranu draselného. Dále můžete přidat 100–150 kg kompostu nebo hnoje;
 2. V dubnu až květnu je třeba sazenice jednou nakrmit tekutými hnojivy. Vhodná je směs vody a hnoje v poměru 10: 1;
 3. Před nástupem mrazu jsou pouliční petrklíče vykopány společně s velkým kusem země;
 4. Vykopané rostliny se vysazují do připravených nádob nebo ihned do nádob, ve kterých zůstávají. Naplňte květináče směsí písku a rašeliny nebo směsí zeminy pro opětovnou výsadbu pupalky dvouleté. Není nutné živit půdu, jinak začnou růst pouze listy;
 5. Vysazené rostliny se skladují v suterénech při teplotě 5–9 ° C. Pokud jsou mrazy slabé, je povoleno skladování ve venkovních krytých sklenících, které jsou na zimu posypané suchým listím;
 6. Od konce ledna do začátku února se rostliny přemístí do osvětlené místnosti, teplota vzduchu by měla být v rozmezí 17 ° C. Během týdne je prvosenka zalévána každé 2 dny malým množstvím vody, předchozí zavlažovací režim je postupně obnoven.

Některé odrůdy kvetou v dubnu, jiné začínají kvést v únoru. Na jaře mohou být tyto petrklíče vysazeny na místě, po několika letech mohou být znovu použity k vynucení.

Petrklíčů jsou květiny, které se stejně dobře zakořenily v různých podmínkách, včetně doma. Pokud je prvosenka správně ošetřena, bude dlouho potěšit svým vzhledem, jasným zbarvením a příjemnou vůní.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada