Proč Decembristovy listy chřadnou a padají - co dělat

Decembrist nebo Schlumberger je epifytický kaktus, který, když se pěstuje doma, kvete v prvním měsíci zimy, pro který dostal své jméno. Tato rostlina je nenáročná na podmínky pěstování, ale existují určitá pravidla péče, která nelze porušit. Někdy chyby květinářství vedou k tomu, že Decembrist začíná mizet, co dělat v tomto případě závisí na hlavním důvodu.

Decembrist má problémové listy - jaké by mohly být důvody

Pokud se listy rostliny staly letargickými, pak je to alarmující příznak. Tento stav může být vyvolán nejen nemocí Decembrista, ale také dalšími faktory. V takovém případě musíte okamžitě přijmout naléhavá opatření k záchraně květiny. Musíte jednat v závislosti na hlavním důvodu, který by mohl vést ke ztrátě turgoru.

Decembristovy pomalé listy jsou znamením, které nelze ignorovat

Provokující faktory:

 • rozpad kořene;
 • vývoj nemocí;
 • poškození škůdci;
 • nekonzistence podmínek pěstování.

Poté, co je možné zjistit, proč květina Decembrist chřadne doma, můžete zahájit léčbu. Proto by každý květinář měl vědět, co v dané situaci dělat a jaké další příznaky mohou být.

Nemoci

Pokud nebudou dodržována pravidla péče, imunita rostliny se výrazně sníží. V této souvislosti se zvyšuje jeho citlivost na účinky infekcí, které mohou být přenášeny půdou.

Běžná onemocnění, která mohou způsobit ztrátu turgoru a vést k tomu, že Decembrist začne zbavovat listí:

 • Pozdní plíseň. Toto onemocnění je charakterizováno výskytem hnědošedých skvrn na spodních listových segmentech Decembristu. Jejich charakteristickým rozdílem je přítomnost bílého okraje kolem okraje. Postupně se skvrny zvětšují a nemoc se šíří zdola nahoru. Výsledkem je, že se živiny nepřenášejí z kořene na vrchol květu, protože postižené oblasti nejsou schopny plnit svou funkci. Výsledkem je, že listy jsou zbaveny výživy a letargické. Dalším příznakem onemocnění je masivní ztráta segmentů.
 • Fusarium. Původcem choroby je houba Fusarium. Během transplantace proniká do otevřených kořenových ran z kontaminované půdy. Fusarium se skládá z vysoce rozvětveného mycelia, které napadá rostlinné buňky. Zpočátku onemocnění postihuje malé kořenové procesy, poté se přepne na velké. Následně onemocnění postihuje límec kořene a zasahuje listy. Dolní jsou letargická a na horních se po okraji objevuje vodnatost. Některé oblasti získávají světle žlutý odstín. Při nízkých teplotách (asi +16 stupňů) se nemoc rychle šíří. Houba uvolňuje toxiny, které vyvolávají hnědnutí a úplné vysušení listů Decembristu.

Charakteristickým znakem poškození je zničení kořenového límce rostliny.

 • Pythium. Toto onemocnění se přenáší kontaminovanou půdou. V důsledku vývoje se kořenový krček rozpadá. Pythium je nejčastěji důvodem, proč Decembrist neroste a jeho listy se stávají letargickými. Při dalším vývoji se na deskách objevují hnědé skvrny, postižené segmenty odpadávají. Nemoc postupuje při vysoké vlhkosti vzduchu a teplotě +26 .. + 30 stupňů.
 • Bakteriální hniloba.Po zasažení se na spodní části rostliny vytvoří hnědá plačící skvrna, která se následně šíří stonkem. V důsledku toho jsou narušeny metabolické procesy ve tkáních, do listů rostliny nelze dodávat živiny a vlhkost. Začnou prudce mizet a pak odpadnou.

Pokud je Decembrist ovlivněn houbovými a bakteriálními chorobami, je nutné provést léčbu v počáteční fázi vývoje

Pokud Decembrist přestal kvést nebo se na něm objevily měkké listy, musíte nejprve pečlivě prozkoumat kořenový límec. V případě zjevných známek poškození je nutné k léčbě použít následující léky:

 • "Rychlost";
 • „Maksim“;
 • "Topas";
 • Energie Previkur.

Pokud postup nepřinese pozitivní výsledek, musí být Decembrist transplantován a zcela nahrazen půdou v květináči a poté znovu nastříkán fungicidem.

Důležité! Je nutné zpracovat jak nadzemní část, tak kořenový systém.

Škůdci

Vadnutí a padání listů může také vyvolat škůdce. Živí se mízou rostliny, takže květina zpomaluje a přestává kvést.

Spider roztoč

Tento škůdce je obtížné vidět pouhým okem. Provokujícím faktorem pro reprodukci je suchý vzduch, vysoká teplota. Lézi lze rozpoznat v počátečním stadiu malými světelnými tečkami podél okraje segmentu. Následně jsou postižené listy pokryty tenkou pavučinou a ztrácejí turgor.

Pozornost! Škůdce se nejčastěji aktivují v zimě, když je zapnuto ústřední topení, nebo v létě během vlny veder.

Pro léčbu Decembristu postiženého roztočem je nutné použít léky, jako je Fitoverm, Aktellik. Zpracování proveďte nastříkáním nadzemní části. To musí být provedeno dvakrát v intervalech 7 dnů.

Mealybug

Je to škodlivý bílý hmyz dlouhý 3–7 mm. Květinová léze může být rozpoznána podle vzhledu lehce načechraného plaku na spojích segmentů. Decembrist také znatelně zpomaluje růst, pupeny chřadnou a odpadávají a na otevřených květinách se objevují hnědé nebo červené skvrny.

V průběhu života mealybug se na listech rostliny tvoří lepkavý hlen, který je pokryt bílým květem. Na tomto pozadí se listy stávají letargickými a mohou spadnout, protože se v nich zpomalují metabolické procesy.

Chcete-li se zbavit škůdce, musíte přijmout komplexní opatření. K tomu se doporučuje nastříkat listy a stonek rostliny některým z následujících přípravků:

 • Inta-vir;
 • Fitoverm;
 • „Fufanon“;
 • Apollo;
 • „Fufanon“;
 • „Rozhodnout“.

Rovněž se doporučuje rozsypat půdní směs do hrnce s pracovním roztokem. Zpracování musí být provedeno třikrát v intervalech 7-10 dnů.

Někdy se na spodní části květu nachází mealybug, který zanechává ovipozici v horní vrstvě půdy

Při hromadné reprodukci pomáhá horká voda problém odstranit. Chcete-li to provést, musíte vyjmout rostlinu z hrnce. Poté opláchněte vodou pod tekoucí vodou o teplotě 45-50 stupňů, dále ručně odstraňte škůdce a důkladně omyjte kořenový systém z půdy.

Poté Decembrist na několik hodin úplně namočte do insekticidního roztoku, nechejte jej zaschnout a poté jej zasaďte do nového substrátu.

Štít

Škůdce se začíná aktivně množit při vysoké vlhkosti vzduchu v kombinaci s mírnými teplotami. Nachází se na spodní straně listů a podél hlavního stonku.

Stupnice vypadá jako malý hnědý hrbolek, který lze snadno odstranit nehtem. Výsledkem je, že se na listech zpočátku objevují žluté skvrny a následně vyblednou. Ovlivněná květina navíc upustí pupeny a přestane růst. Při absenci léčby Decembrist úplně mizí.

Důležité! Nejčastěji šupinatý hmyz napadá rostlinu na podzim, takže během tohoto období je nutné pečlivě prozkoumat Decembristu.

Chcete-li zachránit květinu, když se objeví škůdci, je nutné úplně odstranit zvadlé listy a poté ošetřit rostlinu přípravkem Fitoverm, Aktellik. A navíc substrát rozlijte pracovním roztokem Aktara (1,4 g na 6 l vody). Ošetření rostliny musí být provedeno dvakrát s frekvencí 7 dní.

Půdní vlhkost

Důvodem, proč květina Decembrist doma vadne, může být nesprávná péče, zejména zalévání. Půdu v ​​květináči je nutné navlhčit v závislosti na teplotě obsahu. Je možné určit, zda je třeba Decembristu zvlhčit stavem vrchní vrstvy Země. Pokud je suchý, pak je třeba květinu zalévat.

 • V horkých podmínkách je nutné zvlhčovat 1 až 2krát týdně, v závislosti na rychlosti odpařování vlhkosti.
 • A při nízkých teplotách by měla být zálivka moderována až 1krát za 2 týdny.

Nadměrná vlhkost někdy vede ke zčervenání listů Decembristu. Na tomto základě můžete určit problém. Listy Decembristu zčervenají, co mám dělat v tomto případě? Je nutné upravit režim zavlažování, a pokud to nepřinese pozitivní výsledek, můžete květině pomoci tím, že ji přesadíte do nové půdy.

Je nutné zalévat Decembrist usazenou vodou

Pokud listy ztratily svůj turgor v důsledku vysychání kořenů, pak lze rostlinu obnovit hojným zaléváním v pánvi i postřikem nadzemní části.

Teplota vzduchu

Důvodem, proč listy Decembrist zčervenají a uschnou, může být podchlazení květu. U Decembristu je teplota +14 stupňů považována za kritickou. S ním začínají nekrotické procesy v tkáních rostliny. S dalším poklesem rostlina začíná prudce vadnout. Horní listy zpočátku ztrácejí turgor a pak zbytek.

Květinu můžete uložit pouze zvýšením teploty obsahu na +18 nebo více stupňů při mírném zalévání.

Pouze s vědomím hlavního důvodu, proč listy Decembrist zčervenají a chřadnou, a co dělat v této situaci, lze rostlinu obnovit, jinak zemře.

Zvýšená teplota vzduchu může také vyvolat problém s listy v Decembristu. Při nedostatečném zalévání desky silně odpařují vlhkost a nemohou ji doplňovat. Proto se doporučuje rostlinu během horkého období pravidelně zalévat, aby se zabránilo vysušení zemské kómy. Rovněž byste měli dodatečně ráno nastříkat vzdušnou část, aby květina měla čas absorbovat vlhkost až do večera.

V zimě by květina neměla být umístěna v blízkosti topného systému. Aby se zabránilo horkému vzduchu z baterie do hrnce, doporučuje se položit vrstvu polystyrenu, která je o něco širší než parapet.

Důležité! V létě by měla být rostlina zastíněna před přímým slunečním světlem a nádoba by neměla být přehřátá.

Rozpad kořenů

Stagnace vlhkosti v půdě na úrovni kořenového systému může v Decembristu vyvolat vadnutí listů. Můžete zjistit problém, pokud rostlina sedí nestabilně v půdě a houpá se s malým nárazem, a také pokud ji lze snadno vytáhnout z květináče. K tomu dochází v důsledku smrti kořenových procesů, které nejsou schopny plně fungovat.

Hlavní příčiny rozpadu:

 • nedostatečný počet drenážních otvorů v květináči;
 • chladný obsah květin v kombinaci s bohatým zaléváním;
 • přítomnost průvanů v místnosti;
 • používání těžké půdy k výsadbě, zadržování vlhkosti.

Rozpad kořenů vede k prudkému vadnutí listů

Zařízení můžete oživit, pokud byl problém identifikován v počáteční fázi. V tomto případě se doporučuje omezit zálivku a rozlití podkladu pracovním roztokem přípravku Maxim nebo Previkur Energy.

Pokud byl rozpad kořenů zjištěn pozdě, pak jediným způsobem, jak zachránit květinu Decembrist, je vykořenit apikální segmenty. K výsadbě řízků je nutné smíchat listovou půdu s říčním pískem v poměru 1: 1.

Pro referenci! Zakořenění můžete urychlit pomocí „Kornevin“ nebo „Heteroauxin“. K tomu je třeba při výsadbě spodní špičky segmentů práškovat přípravkem a poté zasadit do půdy.

Další možné problémy

Pokud nebylo možné zjistit důvod, proč Decembristovy listy začervenaly a začaly mizet, měly by být zváženy další možnosti.

Možné problémy:

 • Nadměrné hnojení. Decembrist patří do kategorie domácích květin, které snášejí nedostatek živin lépe než jejich přebytek. Zvýšená koncentrace hnojiv má depresivní účinek na kořeny rostlin a spaluje je. V tomto případě rostlina odhodí pupeny a její listy se stanou letargickými. Ke krmení se doporučuje používat hnojiva určená pro kaktusy, přičemž se uvedená dávka sníží na polovinu.
 • Stísněný hrnec. Pro plný růst a vývoj musí být Decembrist pravidelně transplantován. V průběhu času kořeny rostliny nádobu úplně naplní, v důsledku čehož se voda nemůže hromadit v substrátu. Proto rostlině chybí vlhkost mezi zaléváním a v důsledku toho její listy začnou mizet.
 • Nedostatek výživy. Nedostatek fosforu v půdě může také vyvolat ztrátu turgoru. Musíte správně krmit Decembrist. Během období aktivního růstu zelené hmoty je nutné používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku a od podzimu převést rostlinu na fosfor-draselné látky, které posílí imunitní systém a zlepší kvetení.

Včasné přesazení pomáhá zabránit vadnutí listů

Když víte, proč může květina Decembrist doma vadnout, můžete zjistit příčinu a provést odpovídající léčbu. Musíte však jednat rychle, protože oslabená rostlina může zemřít. Aby se v budoucnu zabránilo opakování podobné situace, je nutné dodržovat jednoduchá pravidla péče a pravidelně zkoumat Decembristu. Čím dříve je problém zjištěn a vyřešen, tím menší poškození způsobí rostlině.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada