Kaktusové ovoce: popis druhů a jejich výhod a škod

Pro většinu lidí je kaktus trnitá rostlina, která nemá nic společného s vařením. Může zdobit parapet nebo počítačový stůl v bytě, ale nic víc. Existují však druhy sukulentů, jejichž plody jsou nejen jedlé, ale také chutné.

Nejoblíbenější jedlé kaktusy

Zjistit, které odrůdy kaktusů můžete jíst, se mnohým může zdát zajímavé.

Některé plody kaktusu jsou docela jedlé.

Mammillaria

Ovoce kaktusu Mammillaria je docela jedlé. Tento červenoplodý kaktus se konzumuje většinou čerstvý. Jeho bobule se vyznačují kyselou sladkou chutí, připomínající dřišťál. Mammillaria má řadu léčivých vlastností.

Zejména pravidelná konzumace jejích plodů má pozitivní vliv na ledviny.

Plody Mammillaria navenek připomínají dřišťál

Bobule jsou na rostlině uchovávány po celý rok, proto zde není pochyb o sezónnosti. Tento jedlý kaktus (jeho ovoce) se často používá k výrobě džemů nebo konzerv.

Schlumberger

Mnoho lidí zná Schlumbergerův kaktus, který se kvůli době jeho kvetení lidově nazýval Decembrist. Ne každý ví, že tento ovocný kaktus lze jíst.

Plody Schlumbergeru vypadají trochu jako šípky

Při křížovém opylování rostliny se na květinách začínají tvořit bobule, které vypadají velmi podobně jako divoká růže. Jejich zrání trvá několik měsíců, tyto kaktusové plody jsou docela jedlé. Doporučuje se jíst je čerstvé.

Opuncie

Dalším jedlým kaktusem je Opuntia. Jeho domovinou je severní Afrika, zejména Tunisko. Jeho druhé jméno je Barbary obr. Sukulentní květy až třikrát ročně. Plody jsou tvořeny na okrajích plochých listů a jsou hruškovitého tvaru. Průměrná velikost plodů Opuntie je asi 7 cm, barva její slupky se může lišit od nažloutlé až tmavě červené, v závislosti na odrůdě Opuntie. Totéž platí pro buničinu rostliny - může to být žlutá, zelená, bílá, červená nebo dokonce fialová. Chuť plodů opuncie připomíná kříženec jahod a kiwi. Bobule se konzumují čerstvé nebo se z nich připravují konzervy, džemy a nápoje. U polotovarů lze také použít stonky kaktusů.

Jiné typy

Mezi jinými druhy jedlých kaktusů stojí za pozornost:

 • Pitahaya. Pitahaya je jiné jméno - dračí ovoce, roste v tropech a je známo mnoha. V poslední době lze ovoce dokonce najít v domácích supermarketech.

Plody Pitahaya mají kyselou chuť a mají nízký obsah kalorií. Tento kaktus by se měl jíst syrový a chlazený. Pitahaya se často používá k výrobě vína, džusů a řady dalších nápojů.

 • Grandiflorus. Dalším jedlým kaktusem je Grandiflorus nebo Silenicereus. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že kvete obzvláště krásně, ale pouze na jednu noc. Sukulentní roste hlavně v Kolumbii, odkud se úspěšně dováží do mnoha zemí. Plody kaktusu jsou poměrně velké (asi jako jablko), chuť je nasládlá. Nejčastěji se konzumují čerstvé.
 • Ripsalis. Ripsalis je znám mnoha milovníkům indoorových květinářství. Ve vlasti sukulentů v Brazílii je kaktus ceněn, a to i pro své hojné plody. Plody Ripsalis navenek připomínají bobule, podle chuti - angrešt.Výhody z nich jsou minimální, nepředstavují žádnou zvláštní chuťovou hodnotu, proto se používají hlavně jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Příklady plodů opuncie

Plody pichlavých hrušek používaných k jídlu nejsou svým vzhledem stejné. Například u malosrstých druhů rostlin jsou plody červené, u Lindheimerovy opuncie - fialové s bílým vrcholem, u některých jiných odrůd - žlutozelené. Jediné, co mají všechna tato ovoce společná, je originální exotická chuť.

Chuťové kvality

Plody opuncie se také nazývají kaktusový obr. Maso ovoce je šťavnaté a má příjemnou sladkokyselou chuť, kterou si někteří spojují s jahodami, jiní s kiwi a další s hruškami. Povrch rostliny je tvrdý a pokrytý jehlami.

Plody Opuntia jsou velmi osvěžující

Exotické ovoce najdete v obchodech s potravinami v mnoha zemích. Na podnos s ovocem se obvykle umístí speciální drapák, pomocí kterého je ovoce odebráno.

Důležité! Pokud vezmete ovoce holýma rukama, můžete si vážně ublížit - jehly se zaseknou do kůže.

Jak vytáhnout jehly

Za žádných okolností se nedoporučuje dotýkat se jehel na plodu opuncie. I když jsou malé, jsou velmi bolestivé. Pokud se tak stane, že se trny zaryly do kůže rukou, budete muset postupovat podle těchto kroků:

 1. Pečlivě prohlédněte své ruce, abyste pochopili, na kterých konkrétních místech kaktus zanechal stopu.
 2. Opatrně odstraňte všechny jehly pinzetou.
 3. Ošetřete ruce alkoholem

Důležité! Jehly by měly být odstraněny přes umyvadlo. Bude tedy snazší je umýt vodou a nikde jinde nebudou plakat.

Jak jíst ovoce

K očištění plodů od jehel byste měli používat gumové rukavice. Předtím stojí za to namočit bobule ve studené vodě nebo je opláchnout pod tekoucí vodou silným tlakem. Provedení popsaných manipulací vymyje nejmenší jehly. Po umytí ovoce důkladně osušte papírovou utěrkou. V některých zemích se praktikuje zmrazení opuncií - poté se jehly snadno setřou a omyjí. Ovoce můžete také spálit na ohni, jako je tomu u jatečně upravených těl kuřete, abyste odstranili zbývající peří.

Poté zbývá jen oloupat ovoce.

To bude vyžadovat:

 1. Ořízněte konce ovoce;
 2. Bobule nakrájejte podélně;
 3. Oloupejte dužinu.

Výhody a poškození těla

Plody kaktusu mají velké množství užitečných vlastností:

 • posílit imunitní systém díky vysokému obsahu vitaminu C;
 • zlepšit trávení díky obsahu dostatečného množství vlákniny;
 • posílit kosti a zuby díky bohatému obsahu vápníku;
 • snížit váhu;
 • zlepšit funkci srdce.

Ovoce prakticky neublíží. Jedinou výjimkou jsou přítomnost alergických reakcí a individuální nesnášenlivost.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada