Květina Pereskia - domácí péče

Pereskia je kaktus, který se rozšířil mezi milovníky domácích květin. Při správné péči rostlina kvete a produkuje malé plody a v některých odrůdách jsou jedlé.

Jak vypadá pereskia, do které rodiny patří

Květy Pereskia jsou členy rodiny Cactus. Za přirozených podmínek jsou distribuovány ve Střední a Jižní Americe ve formě velkého keře nebo malého stromu.

Pereskia pichlavý

Kultura má silné, rovné stonky pokryté trny. Snížené listové desky tmavě zeleného odstínu, když teplota klesne na 10 stupňů, mohou spadnout. S věkem ztrácejí listy jasnou barvu, zblednou.

Běžné odrůdy

Vnitřní odrůdy květin zahrnují následující zástupce:

 • Pereskia pichlavý;
 • Peresky žralok (aculeata);
 • Peresky Godseff (godseffiana).

Důležité! Poslední odrůda se vyznačuje růžovými nebo fialovými spodními listy a růstem až 10 m.

Pereskia Godseff

Pereskia - domácí péče

Pokud chcete pěstovat exotickou rostlinu, musíte dodržovat pravidla péče. Pokud budou porušeny požadavky na obsah, kultura nebude moci normálně růst a vyvíjet se.

 • Teplota

Pro letní období bude optimální teplotní režim pro kaktus 22-23 stupňů. Rostlina musí dostat dostatečné množství čerstvého vzduchu. S nástupem podzimu je povolen pokles teploty až o 15 stupňů.

Důležité! Místnost, kde se květina nachází, musí být pravidelně větrána, aby se zabránilo náhlým poryvům studeného vzduchu.

 • Osvětlení

Kaktus je druh milující světlo, ale přímé sluneční světlo může způsobit popáleniny na listí. Pokud je hrnec na jižní straně, pak musí být okno zastíněno.

Důležité! Nedostatek osvětlení vede k silnému prodloužení stonků a zmenšení velikosti listů. Díky stálému vystavení slunci se listy otupí.

 • Zalévání

Pereskia nevyžaduje neustále vlhkou půdu. V letních a jarních měsících se zalévání provádí po vysušení horní části půdy v krabicích.

 • Stříkání

Krásné a lesklé listy rostliny jsou zachovány pouze pravidelným postřikem. Souběžně je nutné sledovat, aby během postupu nedošlo k navlhnutí zeminy v nádobách.

Postřik vnitřní květiny

 • Vlhkost vzduchu

U listnatého pereského kaktusu nezáleží na určitém obsahu vlhkosti. Květina snadno snáší velmi suchý vzduch.

 • Priming

Při pěstování všech odrůd peresky používají volnou a úrodnou půdu. Když se půda vytváří sama, směs se skládá z humusu, písku, listové a jílovité půdy.

Pro referenci! Zahradníci doporučují koupit hotové kompozice pro kaktusy a sukulenty v květinářství.

 • Top dressing

Zvláštní pozornost je věnována požadavkům závodu na jaře. V tuto chvíli je lepší krmit se speciálním roztokem pro kaktusy: aplikuje se u kořene každé dva týdny.

Důležité! Hnojiva jsou potřebná během vegetačního období a během tvorby pupenů. Postup je kombinován se zaléváním.

Vlastnosti péče v zimě, období spánku

V zimě se květina cítí dobře při teplotě 12 stupňů. Zvlhčování Země se snižuje na jednou za měsíc, počínaje koncem podzimu.

Spící období končí na jaře s příchodem tepla.

Kdy a jak kvete

Majitelé kaktusu mohou přesně říci, jak doma kvete Godseff pereskia: krémové květiny shromážděné v květenstvích se objevují na exotické rostlině.

Pupeny se objevují na začátku léta a do konce srpna mizí. Jiné odrůdy mohou mít květy s bílým, načervenalým, žlutým nebo oranžovým odstínem.

Jak se pereskia množí

Zahradníci používají dva způsoby množení: semeno a řízky. Obě metody pomáhají produkovat zdravé a životaschopné sazenice.

Klíčící semena

Začíná to přípravou krabic naplněných směsí písku a rašeliny. Výsev se provádí brzy na jaře, vysazená semena vyžadují pravidelné zavlažování.

Po výsadbě jsou nádoby pokryty plastovým obalem, improvizovaný skleník je pravidelně větrán.

Důležité! Pokud se o to během tohoto období budete řádně starat, první výhonky se objeví do konce měsíce.

Zakořenění řízků

Pro řízky jsou vybrány zdravé výhonky, postup se provádí na jaře nebo v červnu. Větve jsou nakrájeny na malé řízky, místa řezů jsou ošetřena práškovým uhlím.

Později jsou řízky umístěny do krabic se směsí perlit-rašelina. Krabice jsou pokryty polyethylenem, pravidelně zavlažovány a větrány.

Důležité! Po několika týdnech se objeví mladé výhonky, které se mohou vyvinout bez filmu.

Převod

Transplantační postupy se provádějí každé 2-3 roky, když je hrnec zcela naplněn kořenovým systémem. Mladé rostliny se během růstu přenášejí do nádob s velkým objemem.

Pereskiya po transplantaci

Nemoci a škůdci

Mezi běžné parazity, kteří mohou zaútočit na pereskii, patří:

 • Spider roztoč - porážka kaktusu je určena nejtenčí pavučinou umístěnou na spodních listech. Horní oblasti jsou pokryty malými tečkami, listové desky blednou a ztrácejí svou přirozenou barvu. Důvodem výskytu škůdce je nadměrně suchý vnitřní vzduch a nedostatek pravidelného postřiku. Preventivně otřete listy vlhkým hadříkem a včas odstraňte spadlé desky.
 • Hmyz v kaktusovém měřítku - škůdce je zastoupen malým hmyzem (do 2 mm), s oranžovou nebo žlutou barvou. Hmyz napadá horní části listoví; jeho vzhled lze určit nažloutlými skvrnami. Časem listy spadnou. Léčba spočívá v mechanickém odstranění parazita bavlněnou podložkou namočenou v mýdlové vodě.
 • Mealybug - standardní velikost hmyzu nepřesahuje 4 mm. Škůdce preferují mladé výhonky, v důsledku jejich životně důležité činnosti na listí dochází k pavučině a hromadění lepkavé kapaliny. Květy začínají padat a výhonky jsou silně deformovány. Ošetření spočívá v ošetření zelené části rostliny roztokem mýdla a alkoholu, který se provádí třikrát s intervalem jednoho týdne.

Nesprávná péče o kaktus může vést k onemocnění. Nadměrné zamokření vyvolává hnilobu kořenového systému, následovanou tvorbou šedé hniloby. Terapie zahrnuje snížení frekvence zavlažování, snížení vlhkosti ve vzduchu a opětovné zasazení květiny do květináče s čistou půdou.

Domácí péče o pichlavý nebo Godseffův kultivar zahrnuje mírné zalévání, pravidelné postřikování zelené části rostliny a jarní krmení. V zimě je exotika v klidu a nevyžaduje časté procedury. Dodržování pravidel pomůže pěstovat zdravou rostlinu s pravidelným kvetením.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada