Opuntia fig - popis a péče

Mezi mnoha kaktusy, které se pěstují doma, je nejoblíbenější pichlavá hruška. Domovem rostliny je Jižní Amerika, ale v poslední době se zakořenila na pobřeží Krymu a od té doby tam neustále roste.

Jak vypadá opuncie fíková, do které rodiny patří?

Opuncie indická je exotická rostlina a patří do rodiny kaktusů. Plodina se často pěstuje jako jedlá rostlina a její plody se konzumují. Samotný kaktus je hustá pichlavá stonka, která krásně kvete. Po odkvětu se na trní tvoří červené plody, jejichž maso je sladké a velmi šťavnaté.

Plod indické opuncie

Opuntia může být ve formě keře se vztyčenými nebo plíživými výhonky. Někdy se rostlina dokonce vyskytuje ve formě stromu. Pupeny s trny jsou umístěny podél obvodu kaktusu. Masité a husté listy se rychle rozpadají.

Fíkový výřez z opuncie

Běžné odrůdy

Opuntia má mnoho odrůd a typů, ale nejoblíbenější jsou:

 • Berger - rostlina přesahuje metr na výšku, její stonky jsou hranaté, jasně zelené. Trny žluté barvy jsou umístěny v celé oblasti stonků.
 • Gosselina - vyznačuje se velkými žlutými květenstvími. Listy mají několik odstínů: od zelené po modrou se stříbřitým květem.
 • Malosrstý - tento kaktus se nachází v mnoha domácnostech, vyznačuje se mnoha měkkými žlutými jehlami po obvodu rostliny.

Léčivé vlastnosti

Opuntia má řadu prospěšných vlastností pro lidské tělo:

 • zmírňuje zánět;
 • snižuje aktivitu krevních destiček;
 • pomáhá v boji proti nadváze, používá se při hubnutí;
 • extrakt ze semen rostlin pomáhá snížit proces stárnutí pokožky.

Stručně o historii vzhledu

Tento kaktus byl aktivně používán lidmi po mnoho let. V současné době je opuncie krmivem pro zvířata a vyrábí se z ní také barvivo. Ve 20. století se kaktus dostal do Austrálie, kde se rychle rozšířil po celém kontinentu. Kráva měla obzvláště ráda tuto rostlinu, ale začaly umírat na kaktusové štětiny vstupující do jejich střev. Z tohoto důvodu se farmářům nelíbil kaktus a pokusili se ho porazit chemickými prostředky.

Důležité! Výsledkem bylo, že motýli můry pomohli vynést pichlavou hrušku, které na počest toho dokonce postavili pomník.

Vlastnosti péče o rostlinu doma

Pro vývoj a kvetení rostliny je nutné vytvořit optimální podmínky.

Teplota

V létě není teplota pro kaktus tak důležitá, může se dobře přizpůsobit. V zimě by značka teploměru neměla stoupnout nad 6 stupňů Celsia, jinak se opuncie roztáhne a bude ošklivá.

Osvětlení

Opuncie miluje hodně světla, ale rostlina by neměla být vystavena přímému slunečnímu záření. Pro aktivní růst vyžaduje kaktus světlo po celý rok.

Hustá výsadba opuncie fíkové

Zalévání

Zalévejte rostlinu opatrně. Pokud je v půdě nadměrná vlhkost, kořenový systém začne hnít. Zalévání se provádí podle potřeby - když ornice již vyschla, můžete začít zvlhčovat.Vodu je třeba bránit a je lepší, když je měkká a mírně okyselená. Pro tyto účely se používá citronová šťáva.

Poznámka! Zalévejte rostlinu do podnosu, abyste nezískali vodní kámen.

Priming

Kyselost půdy by neměla překročit 6,5 pH, měla by být dobře propustná a sypká. Směs humusu, trávníku a písku je dokonalá. Nezapomeňte na drenáž, protože se používá keramzit, oblázky nebo rozbitá cihla. Opuntia dobře roste v hotové komerční půdní směsi pro kaktusy a sukulenty.

Top dressing

Kaktus můžete krmit od jara do podzimu, a to podle pokynů. Postačí 1 aplikace speciálních formulací pro sukulenty měsíčně. V zimě je přísný zákaz oblékání.

Vlastnosti péče v zimě, období spánku

Pokud byl kaktus vysazen na otevřeném terénu, musí být pro zimní období pokrytý slámou nebo jehlami. Během období spánku je rostlina poněkud zdeformovaná, ale neměli byste se bát. Na jaře bude opět docela atraktivní. V zimě se neaplikuje žádný vrchní obvaz a nezalévá se.

Kvetoucí jedlý kaktus

Kdy a jak kvete

Opuntia kvete brzy na jaře a končí toto období počátkem podzimu. Je extrémně obtížné dosáhnout rozkvětu kaktusu doma, nebo spíše nemožné. Popis rostliny naznačuje, že kvete v různých barvách: od malých po velké. Můžete počítat s výskytem nádherných květin, pokud je v létě příležitost vzít si do zahrady nebo na dvůr hrnec kaktusu. Po odkvětu rostlina produkuje šťavnaté, sladké plody, které chutnají trochu jako fíky.

Jak se rozmnožuje fíková opuncie

Existují pouze dva způsoby šíření opuncie a nejčastěji se používá vegetativní.

Klíčící semena

Semenná metoda reprodukce je možná nejnáročnější. Před výsevem je třeba pichlavá semena otřít brusným papírem nebo pilníkem na nehty. Poté se materiál na několik hodin naplní vodou. Půda pro výsadbu by měla sestávat z perlitu, univerzální půdy a dřevěného uhlí. Semena se zasadí do půdy a trochu se do ní vtlačí. Výsadby musí být navlhčeny slabým roztokem manganu a pokryty sklem nebo fólií. Nádoby vyvětrejte ráno a večer. Je důležité, aby půda nebyla suchá nebo příliš vlhká.

Poznámka! Sazenice se mohou objevit déle než jeden měsíc, měli byste být trpěliví.

Zakořenění řízků

Vegetativní způsob šíření kaktusů je přijatelnější. Stonku lze kdykoli odstranit, ale nejlépe je zasadit ji na jaře nebo v létě, kdy je rostlina na svém maximálním vývoji. Segment se odřízne a nechá se několik dní sušit. Poté se řízky o třetinu prohloubí do směsi připravené půdy pro kaktusy a písek. Výsadba musí být napojena, ale zakořenění může nastat po několika týdnech nebo dokonce měsících.

Existuje další způsob zakořenění. Na jedné straně segmentu jsou odstraněny trny a tato strana je prohloubena do země. Dále byste měli zalévat půdu kolem řezu. Kořeny se vytvoří po celé jeho ploše. Když je patrný začátek růstu kaktusů, můžete snížit zálivku a nechat půdu několik dní vysychat.

Převod

Opuntia má extrémně choulostivé kořeny, takže je lepší znovu nepěstovat. To by mělo být provedeno pouze v případě, že jeho hrnec je již malý pro kaktus. Kultura se pěstuje v hliněných nebo terakotových květináčích. Takový materiál zabrání stagnaci vlhkosti v kontejneru a nedojde k poškození kořenů.

Důležité! Je lepší provést transplantační postup v rukavicích, abyste se nezranili. Kaktus je opatrně odstraněn z hrnce a poslán do nové nádoby metodou přenosu, přičemž musí být držen základnou.

Možné rostoucí problémy a nemoci

Jakékoli problémy, které se vyskytnou během pěstování opuncie, nějakým způsobem souvisejí s nesprávnou péčí o ni. Hlavní problémy a jejich řešení:

 • Pokud se výhonky scvrkly a staly se letargickými, pak rostlině zjevně chybí vlhkost, stojí za to revidovat její zavlažovací režim.
 • Vytvoření suchých světelných skvrn na segmentu naznačuje vysokou vlhkost nebo náhlé změny teploty.
 • K rozvoji hniloby kořenů dochází v důsledku nadměrné vlhkosti a dusíku v půdě. V tomto případě lze na výhoncích pozorovat tvorbu světlých skvrn, které brzy ztmavnou.
 • Pokud jsou na segmentech viditelné malé světlé skvrny, znamená to vývoj bílé plísně. K onemocnění dochází kvůli obsahu rostliny v podmínkách vysoké vlhkosti a ošetření musí být prováděno fungicidy.

Výsadba opuncie, první výhonky

Škůdci

Škůdci často napadají opuncie. Pokud to udělá kořenový nematod, rostlina může brzy uhynout. Postižené oblasti kaktusu musí být odstraněny, kořeny musí být na několik minut ponořeny do vroucí vody a rostlina musí být postříkána roztokem dřevěného uhlí. Poté může být kaktus zasazen do nové sterilní půdy.

Znamení a pověry

Předpokládá se, že jakýkoli kaktus je schopen absorbovat škodlivé elektromagnetické vlny, které vycházejí z elektrických spotřebičů. Opuntia chrání dům a všechny jeho obyvatele před negativitou. Existuje také verze, že kaktus přežívá z domova všech mužů, takže za starých časů nebyla taková rostlina pěstována v domě s mladými dívkami.

Divoký růst opuncie

Několik začínajících pěstitelů květin ví, o jakou rostlinu se jedná - pichlavá hruška. Při správné péči bude kaktus potěšit svým dekorativním efektem po mnoho let.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada