Cactus Lophophora Williamsii - výsadba a péče doma

Hladké severoamerické kaktusy Williams Lophophore, známé také jako peyote, pocházejí z hor Spojených států a Mexika a lze je pěstovat doma. Tyto rostliny se již dlouho používají v šamanských praktikách indiánských kmenů. Vyznačují se přítomností alkaloidů v jejich šťávě, které mají povzbuzující, hojivé a ve velkém množství halucinogenní účinky. Hlavní účinnou látkou je meskalin, který je v řadě států zakázán, ale kvůli jeho zanedbatelnému množství v kaktusech pěstovaných ve vnitřních podmínkách a také díky dlouhému období růstu rostlin vám legislativa Ruské federace umožňuje na 2 kopie lophophora.

Jak vypadá Williamsův lophophore, do které rodiny patří?

Mezi botanickými společenstvy neexistuje jednotnost, pokud jde o to, kolik druhů má rodina kaktusů Lophophora; jejich počet se podle různých zdrojů pohybuje od 2 do 5. Nejznámější z nich je Lophophora Williamsii, která má nejvyšší obsah meskalinu.

Lophophore kaktus doma

Také v rodu byly tyto druhy identifikovány jako:

 • Lophophora Diffusa;
 • Lophophora Alberto-vojtechii;
 • Lophophora Koehresii;
 • Lophophora Fricii.

Lofofora Williams navenek představuje podlouhlý kulovitý a sametově hebký stonek modrozelené barvy, dosahující až 12-15 cm v průměru a až 7 cm na výšku.

Kaktus může být hřebenovitý, klamný, huňatý, stejně jako konvexní pět a žebrované tvary. Areoly mohou uvolňovat svazky s různým počtem slaměných chlupů, v závislosti na vzorku a stáří rostliny. Objemný kořen tuřínu má průměr shodný s kmenem (s přihlédnutím ke všem mladým povrchovým procesům) a roste déle než délka kmene.

Dodatečné informace! Během období sucha se kořeny rostlin druhu Lophophora Williamsii zmenšují, kvůli čemuž nadzemní část kaktusu ztrácí turgor a částečně jde do půdy.

Vlastnosti domácí péče

Kaktus lophophore lze snadno pěstovat v domácím prostředí a poskytnutí podmínek nezbytných pro zdravý růst nebude vyžadovat zbytečné náklady a pozornost. Druhy lophophore Williams získávají od 5 do 10 mm růstu ročně. Vzhledem k tomu, že orgány činné v trestním řízení mohou zajímat pouze kaktusy pěstované v přirozeném prostředí, je pěstování této rostliny docela přijatelné. Tento kaktus je pro sběratele dostatečně zajímavý.

Pozornost! Rostliny do 3 let se každoročně přesazují.

Teplota

V létě jsou pro tuto odrůdu kaktusů teploty v této sezóně ve středním pásmu zcela normální. Mez přípustných hodnot je 40 ° C.

Během vegetačního období je Williamsův lofofore vhodný pro teploty středního pruhu

V zimě začíná Cactus Lophophora Williamsii spící období. V této době se za požadovanou teplotu považuje teploměr s hodnotou od 10 do 12 ° C.

Osvětlení

Nedoporučuje se vystavovat kaktus přímému slunečnímu záření kromě jara; po zbytek roku vyžaduje dobré rozptýlené osvětlení.

Na jaře se rostlina přizpůsobuje zvyšující se sluneční aktivitě, zatímco umístění květináče přímo na slunce je možné pouze po výrazném jarním bobtnání povrchu kaktusu.

Poznámka! Pokud povrch lophophora začne získávat červený odstín, znamená to spálení sluncem. V takovém případě by se denní osvětlení mělo okamžitě snížit.

Zalévání

Frekvence a množství zalévání závisí na ročním období, stavu půdy a teplotě.

 • Od konce září do setu turgoru na konci března nelze rostlinu zalévat, jinak začne lophophora hnít.
 • V létě se provádí poměrně časté zavlažování, které je dostatečné k zabránění vysychání půdy.
 • Zbytek času by měl být kaktus napojen nejdříve po výrazném vyschnutí substrátu, to je přibližně každé 2 týdny.

Stříkání

Lofofora Williams se postříká teplou vodou. Pro zachování krytu areol se doporučuje zdržet se postřiku; během horkého období může být na rostlinu pravidelně stříkána vlhkost bez hromadění kapaliny v oblastech její nadzemní části.

Vlhkost vzduchu

Podmínky domácího prostředí jsou pro kaktus dostatečné; pro jeho přirozený a zdravý růst nejsou nutná zvláštní opatření zajišťující vlhkost.

Priming

Rostlina je zasazena do volného substrátu s dobrou propustností a kyselostí 6-7 pH. Půda by měla být 1/3 směsi půdy s výživnými organickými látkami a 2/3 drenážních přísad. Selektivně se používá první komponenta:

 • sodná půda;
 • černá půda s kompostem;
 • černá půda s opadavým humusem.

Lofofor Williams v přírodní půdě

Pro uvolnění složek podkladu jsou vhodné:

 • mramorové třísky;
 • cihlové štěpky;
 • Hrubý písek;
 • perlit.

Top dressing

Od dubna do září je rostlina oplodněna každý měsíc tekutým krmivem pro kaktusy. Během těchto měsíců prochází lophophore vegetačním obdobím a mimo něj se nedoporučuje používat hnojiva.

Vlastnosti péče v zimě a během odpočinku

Před a po vegetačním období tento kaktus nepotřebuje péči a kromě toho poskytuje rozptýlené světlo v místnosti s teplotou 10-12 ° C od začátku zimy.

Kdy a jak kvete

U dospělých jedinců Williamsova lophophora roste většina chloupků v horní části stonku. Ve stejné oblasti se tvoří nové segmenty rostliny a na jaře se tam tvoří poupata.

Doba květu začíná v létě a pokračuje až do začátku podzimu. Na lophophore se objevují polodvojité trubkovité květy s mnoha okvětními lístky. Jejich velikost je asi 2 cm, rostlina kvete v tónech od červené po bílou.

Dodatečné informace! Starší kaktusy mohou produkovat několik květů současně.

Jak se Lophophora Williamsová množí

Rostlina je chována hlavně semeny, používá se také množení postranními výhonky.

Místo vybledlých květů se tvoří růžovočervené bobule stejné velikosti, každá obsahuje v průměru 5 až 10 černých semen, která lze vysévat po celý rok.

Při nákupu semen mohou být k nim připojeny speciální pokyny, v ostatních případech jsou namočeny na několik hodin do destilované vody, vysušeny papírovým ubrouskem a rovnoměrně rozloženy na navlhčený substrát z podílu vermikulitu, dvou podílů listnatého humusu a jedno dřevěné uhlí ve vzdálenosti nejméně 15 mm od kapacity hranice.

Klíčení bude trvat 3 až 7 dní a nezbytné podmínky předpokládají:

 • dobré rozptýlené osvětlení;
 • zakrytí plastovým sáčkem.
 • teplota od 23 do 25 ° С;
 • ventilace každý den;
 • stoprocentní vlhkost.

Poznámka! Zemní směs pro sazenice musí být před druhým výběrem sterilizována.

Do 2-3 týdnů po vzejití klíčků se provede sběr na vzdálenost 2–3 mm přetažením sáčku přes nádobu přes noc a zalévání dostatečným množstvím, aby půda nevyschla.

Druhý výběr se provádí již v půdě pro dospělé kaktusy, aby se sazenice uzavřely. Zalévání je omezeno, dokud Země nevyschne. Když rostliny rostou v průměru 1,5-2 cm, jsou usazeny samostatně.

Během vegetativního rozmnožování na podzim jsou vypěstované řízky opatrně odříznuty od hlavního stonku, řez kmene by měl být jeden den usušen na vzduchu. Mladé výhonky jsou umístěny na perlit bez zalévání a udržovány za podmínek stejných jako u dospělých lopophorů během období spánku.Na jaře uvolňují kořeny, poté jsou usazeny v květináčích.

Převod

Pro tyto kaktusy jsou vhodné nádoby s velkými prsy s očekáváním mohutných a hluboce rostoucích kořenů. Hrnce musí být dobře odvodněné; kostní moučka může být také přidána do substrátu v poměru 10 g na 10 l objemu.

Jak roste Williamsova kořen Lophophora

Po výsadbě rostliny je půda pokryta jemným štěrkem v tenkých vrstvách a pokrývá také kořenovou část lophophora.

V prvních třech letech se pokojová rostlina přesazuje každé jaro. Poté by měla být frekvence postupně snižována opětovným vysazováním lofofory každé 2-3 roky.

Možné rostoucí problémy a nemoci

Williamsovy lophophoreové kaktusy téměř nikdy neochorí a jsou zřídka napadeny parazity. Odchylky růstu jsou ve většině případů způsobeny nesprávnou péčí.

Škůdci

Pokud se na rostlině najde roztoč, šupinatý hmyz nebo červenka, musíte zkontrolovat podmínky pro uchování kaktusu, paraziti jsou odstraněni standardními prostředky.

Odchylky růstu

Pokud rostlina vypadá svěšeně a na stonku nebo na jeho kořenech se objevují měkké hnijící skvrny, znamená to přebytek vlhkosti nebo zalévání během období klidu. V tomto případě se používá očkování.

Pomalý nebo zastavený růst, stejně jako absence mladých výhonků, svědčí o zimním zalévání nebo nedostatku vlhkosti získané v létě.

Nedostatek osvětlení během vegetačního období a teploty nad doporučené teploty v zimě deformují tvar stonku lophophora.

Tento exotický obyvatel podhůří Mexika a jižních Spojených států je extrémně nenáročný na péči. Lofofora Williams se snadno pěstuje a množí. S výhradou nejjednodušších podmínek uchovávání se tato rostlina bude moci stát ozdobou jakékoli sbírky kaktusů, domácího skleníku po mnoho let a na parapetu bude vypadat dobře.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada