Jak často zalévat kaktus: počet opakování a možnosti doma

Historickou domovinou kaktusů jsou pouštní země Střední Ameriky a tropy. Rostlina, zvyklá na extrémní teplo a dlouhodobý nedostatek vlhkosti, se neliší ve zvláštní náladě péče, spadající na parapety. Ale pro pohodlný růst a kvetení potřebuje vytvořit správné podmínky. Jak často zalévat kaktus, jaký druh vody používat a co by se mělo řídit při budování zavlažovacího režimu?

Vlastnosti a pravidla pro zalévání kaktusu

Bez ohledu na účel, pro který byl kaktus zakoupen - pěstování velkého množství, zdobení parapetu několika květináči nebo jako dárek milované osobě - ​​musíte si pamatovat pravidla péče a zalévání. Jedná se o kompetentní strategii a systematičnost, která zajistí aktivní růst, kvetení a vzhled nových výhonků pro další transplantaci.

Kaktusy na parapetu

Při zalévání sukulentů kvetoucích odrůd je obzvláště nutné být opatrný, protože nedostatek nebo nadbytek vlhkosti může negativně ovlivnit včasný vzhled zdravého pupenu.

Pokud si jako domácí rostlinu vybíráte sukulenty, neměli byste je brát na lehkou váhu a zavírat oči před pravidly zalévání. Při použití nesprávné vody, nadbytečného hnojiva nebo nesprávné techniky zavlažování může rostlina v krátké době zemřít.

Jak často zalévat

Četnost zalévání domácího kaktusu přímo závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitější jsou popsány níže.

Typ rostliny

Prodejce o tom musí informovat a poskytnout pokyny pro péči o konkrétní odrůdu. Například pokud je budoucí mazlíček přivezen z pouště, nebude příliš rozmarný a milující vodu. Takové rostliny potřebují minimální zavlažování jednou týdně a půl, a to i tehdy - pouze v horkém létě.

Důležité! Sukulenty přinesené z tropů milují vysokou vlhkost, takže potřebují častější zalévání v zimě i v létě.

Není nic jednoduššího než návod, jak polít Decembrist nebo opunci - nebojí se vody v jakémkoli množství. Mammillaria je také nenáročná rostlina.

Sukulentní umístění

Pokud umístíte rostlinu doma na okno umístěné na slunné straně nebo vedle výkonné baterie, topení, větrání počítače nebo notebooku, bude to vyžadovat více vlhkosti. V chladnějších, méně osvětlených oblastech zalévejte stále méně často.

Materiál hrnce

I tak malý detail ovlivňuje frekvenci. Keramické a hliněné květináče mírně absorbují vlhkost, takže bude zapotřebí častějšího a intenzivnějšího zalévání. S plasty a sklem je mnohem méně problémů.

Kaktusový věk

Pokud je rostlina velmi mladá, utrácí více živin z vody a substrátu pro svůj vývoj a kvetení. Proto potřebuje více vlahy než jeho starší bratři.

Různé druhy kaktusů vyžadují různé frekvence zalévání

Životní cyklus

Když rostlina začíná své vegetační období, to znamená, že aktivně začíná růst a v kvetoucích odrůdách se objeví vaječník, musíte se připravit na časté zalévání. Obvykle jde o období od pozdního jara do pozdního podzimu.

Kvůli přemístění šťavnatého do jiného prostředí může jeho přirozený cyklus zabloudit a vegetační období začíná v zimě. Změnu chování je třeba pečlivě sledovat, aby rostlina nebyla vlhká, což je v tuto chvíli zásadní.

Stav podkladu

Jedná se o samostatnou a velmi důležitou otázku při pěstování zdravého a silného kaktusu, protože většina takzvaných univerzálních substrátů pro skladování ve skutečnosti obsahuje mnoho složek nebezpečných pro rostlinu. Někdy kvalita půdy jednoduše zanechává vše, co si přejete: pevná rašelinová hmota nedodává vodu kořenům a spousta sypkého písku nebo jílu naopak vede k jejich rozpadu.

Pozornost! Zalévání kaktusu a jeho frekvence závisí také na kvalitě vody a přísadách v ní. Stanovení optimální frekvence může nějakou dobu trvat, než zjistíte absorpci vlhkosti a sukulentní zdraví.

Jaká voda zalévat kaktus

Dokonale čistá voda v moderním světě, zejména v megacities, je legendou. Většina pokojových rostlin se časem přizpůsobí a dobře reaguje na běžnou vodu z vodovodu. Ale sukulenty kvůli zvláštnostem svého původu bolestně reagují na špatné chemické složení vody. Jak můžete zlepšit výkon a usnadnit zavlažování?

Nejlepším způsobem je použít sebraný déšť nebo roztavenou vodu. Tato možnost však vyžaduje příliš mnoho úsilí a trpělivosti, takže není vhodná pro všechny. Jednodušší nápad je vařit a chladit vodu, aby se snížila tvrdost a snížila úroveň pH. Při zalévání kaktusů se tak můžete vyhnout alkalizaci půdy a negativním účinkům vody na kořenový systém.

Poznámka! Pokud není čas na manipulaci s vodou vůbec, můžete použít běžné domácí filtry nebo sbírat nádobu a nechat ji před zaléváním stát 2-3 dny.

Ke zlepšení kvality vody a výživy můžete použít následující produkty:

  • kyselina šťavelová nebo dusičná (nezapomeňte nechat stát a vypustit sediment);
  • kyselina jantarová (vhodný je pouze jeden procentní roztok);
  • zředěná rašelina;
  • ocet 9% (ne více než čajová lžička na pět litrovou nádobu).

Teplota vody

Všechno je zde relativně jednoduché: v žádném případě by se sukulenty neměly zalévat studenou vodou. Mělo by být při pokojové teplotě a v ideálním případě o něco teplejší než teplota vzduchu. Chlad a přebytečná vlhkost jsou dva hlavní nepřátelé vaší rostliny, ze které kaktusy onemocní a zemřou.

Zdravé kaktusy mají vždy mírně suchou půdu.

Specifika zavlažování v závislosti na ročním období

Ačkoli je nejdůležitějším ukazatelem životní cyklus šťavnatého, je v různých ročních obdobích nutná jiná strategie.

Na podzim

Rostliny obvykle končí vegetační období a připravují se na „hibernaci“. Množství vlhkosti by mělo být sníženo a frekvence zavlažování by měla být minimalizována - stačí jednou za měsíc.

V zimě

Sukulenty skutečně jdou do stavu podobného snu: musí být umístěny na tmavém a chladném místě a zalévání by mělo být omezeno na minimum. Pokud byla na podzim frekvence zalévání kaktusu jednou za měsíc, pak v zimě to bude stačit jednou nebo dvakrát na celou sezónu.

Důležité! Nebojte se, pokud se váš mazlíček mírně zmenší - to je normální chování a vůbec to není známka toho, že se něco stalo špatně.

Na jaře

Jarní probuzení je poměrně pomalé, takže se rostliny do poloviny dubna úplně vrátí do původního stavu. Hlavním znamením, že rostlina vstupuje do vegetačního období, je vzhled nových jehel nahoře a čerstvé zeleně.

Nejprve musíte podklad jen mírně navlhčit, nejlépe horkou vodou. To pomůže rostlině probudit se rychleji. Pokud je slunečné počasí a rostlina je „aktivní“, musíte ji pokračovat v zavlažování postupně ráno po úplném vyschnutí půdy.Poté postupně zvyšujte frekvenci zalévání až jednou za 7-10 dní.

Důležité! V létě by mělo být zalévání kaktusu častější, zejména pokud je na slunci. Ale v deštivých dnech a při vysoké vlhkosti není třeba zalévat - rostlina vezme vše ze vzduchu.

Způsoby, jak zalévat kaktus

Po zjištění závislosti frekvence zavlažování kaktusu na počasí, jeho původu, umístění a dalších faktorech stojí za pochopení technických nuancí problému.

Nemůžeš tak zalévat

Zalévání shora

Nalévejte vodu na hrnec, uchopte stonek a květ šťavnaté. Voda by měla do rostliny proudit z kořene a stonek lze z malého difuzoru postříkat jen mírně, pokud se na něm nashromáždí hodně prachu, písku nebo pavučiny.

Kaktus můžete zalévat shora, ale hlavním úkolem je chránit stonek před zbytečnými kapičkami. K ovládání přívodu vody budete potřebovat malou nádobu na vodu s úzkým hrdlem. Při horním zavlažování se musíte pokusit dát tolik vody, aby byla celá hrudka substrátu v květináči okamžitě nasycena a voda dosáhla ke kořenům.

Důležité! Zavlažování rostliny postupně a v malých dávkách shora se nedoporučuje, protože je mnohem snazší rostlinku přeplnit a vytvořit pro ni nepříznivé podmínky.

Zalévání palety

Tato možnost vyžaduje trochu více přípravy, ale je výhodnější:

  • Je zaručeno, že voda nenarazí na stonek a nepoškodí vývoj a růst sukulentů.
  • Krátký kořenový systém kaktusu dostane lepší a rychlejší krmení.
  • Minerální látky z přísad a substrátu budou mnohem více vyplaveny, což rostlině poskytne příznivé prostředí pro vývoj, reprodukci a kvetení.

Kaktusy v samostatné paletě

Pro zalévání jímky se doporučuje zvolit nízké plastové hrnce s otvory ve spodní části. Je lepší koupit paletu s vysokými okraji, aby se voda nerozšířila po stole a parapetu. Kromě toho může paleta v závislosti na velikosti poskytovat vlhkost z jedné rostliny nebo z velké sbírky kaktusů. Hlavní věcí je nezapomenout, že některé sukulenty mohou potřebovat další krmení nebo naopak méně tekuté, takže je lepší je umístit samostatně.

Během zalévání jímky je nejobtížnější sledovat, kolik vlhkosti se dostalo do každého hrnce, takže pokud jsou kaktusy rozmarné a vyžadují samostatný zavlažovací režim, je lepší neexperimentovat. Pokud je obtížné určit, jak vlhká je půda, má smysl koupit speciální zařízení pro měření vlhkosti a upravit plán půdní vlhkosti podle jeho ukazatelů.

Důležité! Za 20-30 minut po zalévání je nutné z pánve odstranit přebytečnou vodu, aby se zabránilo nadměrné vlhkosti v šťavnatých kořenech.

Při přesazování rostliny musíte půdu po přemístění do jiné nádoby navlhčit a chvíli ji ponechat při dodržení podmínek. Sukulenty zažívají určitý stres, takže mohou konzumovat méně tekutin.

Možnosti zavlažování doma

Jelikož jsou kaktusy poměrně nenáročné rostliny, nevyžadují složitou údržbu. Pro pohodlný proces můžete zakoupit nebo samostatně vyrobit čistý zavlažovací systém, který dodá půdě požadované množství vlhkosti.

Zdravé a krásné kaktusy se správnou péčí

Budete potřebovat malou plastovou lahvičku, která by měla být umístěna nad rostlinou, a malou tubu - lékařskou pro kapátka nebo běžný koktejl. Musíte udělat otvor v uzávěru lahve pomocí šíje a vložit tam tubu. Takové jednoduché zařízení ochrání květiny a stonek kaktusu před nadměrnou vlhkostí a kořeny dostanou požadované množství vody.

Důležité! U rostlin zvyklých na suché prostředí nebude tento způsob zavlažování fungovat.

Je možné, že výběr metody zavlažování kaktusu bude trvat hodně času a provede více než jeden experiment. Ale výběrem jedné zaručeně vhodné metody si můžete ušetřit spoustu problémů.

Při zalévání kaktusu je hlavní věcí nezapomenout, že nemá rád časté zavlažování a potřebuje mnohem méně tekutiny než jiné rostliny. Zavlažovací plán by měl být vhodný pro šťavnatou odrůdu, vlastnosti jejího životního cyklu a roční období.

Během hibernace nezaplavujte kořeny a nezalévejte rostlinu. Stojí za to postarat se o vysoce kvalitní vodu a pečlivě sledovat stav zeleného mazlíčka. Dodržování těchto jednoduchých pravidel umožní kaktusu růst zdravě a potěšit svého majitele po mnoho let.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada