Echinocactus gruzoni: příklady domácí péče

V domácí květinářství se pěstují různé druhy pouštních kaktusů, například Echinopsis, Achinocereus, Ferocactus, Rebutia. Kaktus ježka neboli Echinocactus patří do rodu kulovitých pouštních kaktusů.

V přírodě existuje několik druhů Echinocactus:

 • Echinocactus Gruzoni;
 • Echinocactus Rainbow;
 • Echinocactus vodorovně;
 • Echinocactus Parry.

Echinocactus

Rostlina byla poprvé objevena v Mexiku v 19. století. Sukulentní byl pojmenován podle Hermana Gruzona, inženýra, průmyslníka, filantropa a slavného kaktusisty 19. století.

Popis

Rostlina se také nazývá zlatý sud, zlatá koule. Sukulentní dostal své jméno díky sférickému tvaru stonku v mladém věku a ve tvaru zralého věku. Podle vědců mohou kaktusy žít až 500 let.

Dřík má žebrovaný povrch. Žebra jsou hustě pokryta bílými nebo světle žlutými trny. S věkem získávají trny světle hnědou barvu. Barva stonku je tmavě zelená.

Velké pubertální areoly v horní části stonku se spojily a vytvořily krásnou žlutou čepici. Z každé areoly vyrůstají dva typy trnů: centrální a radiální. Střední rostou až do 5 cm, radiální - až 3 cm Trny, v závislosti na typu kaktusu, mohou být rovné a zakřivené.

Poznámka! Kořeny rostliny jsou krátké a nacházejí se blízko povrchu půdy.

V jejich přirozeném prostředí může výška sukulentů dosahovat průměru 3 ma 1 m, v domech jejich průměr nepřesahuje 40 cm.

Rostlina má několik odrůd, které se navzájem liší délkou, tloušťkou, barvou a tvarem trnů.

Například Echinocactus grusoniivar intertextus má krásné zakřivené trny, Echinocactus grusoniivar subinermis má naopak velmi malé trny, Echinocactus grusonii f. monstruosa se liší tím, že roste různými směry, má krátké žlutavě bílé trny a třásně.

Odrůdy Echinocactus Gruzon

Echinocactus Gruzoni červená

Květinářství prodávají kaktusy Gruzoni s červenými trny. Tato barva jehel je pro kaktus nepřirozená. Získává se umělým tónováním pomocí potravinářských barviv, která se přidávají do písčité půdy.

Při zalévání sukulentní absorbuje barvivo a jehly postupně získají požadovanou barvu. Jehly jsou tedy zbarveny nejen červeně, ale také jasně žlutě, modře a zeleně. Plné barvení trvá několik let.

Pokud se k tónování použije potravinářské barvivo, nepoškodí to zdraví rostliny.

Pozornost! Pokud je barvivo odstraněno z půdy, trny v průběhu času znovu získají svou přirozenou barvu.

Domácí péče o Echinocactus Gruzoni

Sukulentní Echinocactus se snadno udržuje. Proto je mezi pěstiteli květin docela žádaná.

Osvětlení

Rostlina potřebuje dobré osvětlení, proto jsou květináče umístěny na jižní nebo jihovýchodní parapety. Nebojí se přímého slunečního záření. Pokud však osvětlení nestačí, může to vést k pádu trní. Místo padlých vyrostou nové, ale budou tenčí a bledší než jejich předchůdci, samotná rostlina ztratí svůj krásný vzhled.

Po zimním období spánku se nedoporučuje okamžitě instalovat květináč na jižní parapet, protože přímé sluneční světlo může spálit kmen.Sukulentní se postupně učí slunci. Proto je na jaře nutné kaktus zastínit.

Vlhkost a teplota

Kaktus je teplomilná rostlina, avšak pokud teplota okolí stoupne nad 30 ° C, rostlina zpomalí nebo přestane růst. Optimální teplota pro echinocactus grusonii během vegetačního období je 20–25 ° C.

Echinocactus nemá rád příliš vysoké teploty

Sukulentní rostlina je poměrně náročná na vlhkost a dobře se vyvíjí na suchém vzduchu. Ve velmi horkém létě je však vhodné kaktus pravidelně stříkat vodou z rozprašovače.

Rovněž musíte pravidelně umístit rostlinu pod sprchu, abyste odstranili prach, který se hromadí mezi jejími okraji.

Zalévání a hnojení

V létě je rostlina napojena nejvýše jednou týdně. Je lepší, když se zalévání provádí ponořením hrnce do nádoby s usazenou teplou vodou. Poté nechte přebytečnou vodu odtéct do pánve. Aby kořeny nehnily, je z pánve také okamžitě odstraněna voda.

Během vegetačního období se rostlina jednou za měsíc krmí. Pro tyto účely se v obchodě nakupují speciální kompozice určené pro kaktusy. Obsahují minimální množství dusíku. K tomu se používají hnojiva: Gilea, Stimul, Flovit a další.

Přezimování

Jak se starat o Echinocactus v zimě? Zima je čas, kdy přichází spící období pro kaktus, takže teplota v místnosti je snížena. Mělo by být v rozmezí od +10 do + 15 ° С.

Pozornost! Nízké teploty jsou pro rostlinu nepřijatelné.

Pokud je hrnec na podlaze, musíte jej izolovat od studeného krytu. Květinu můžete nainstalovat na dřevěné lamely nebo pod ni umístit hadr. Pokud tak neučiníte, mohou kořeny zmrznout.

Osvětlení se ani během tohoto období nesnižuje. Na podzim se zalévání provádí jednou za měsíc, v zimě je zastaveno. Během tohoto období se také neprovádí krmení.

Výsadba a přesazování

Kaktus se transplantuje podle potřeby, nejméně 1krát za 2 nebo 3 roky.

Pozornost! Při přesazování se musíte pokusit nezranit kořeny. Sukulentní rostlina je velmi náchylná k poškození kořenů.

Je lepší vzít mělký květináč. Jeho velikost by měla být o 3-5 cm větší než ta stará. Nejlepším obdobím roku pro přesazení je jaro.

Pro pěstování kaktusů se půda kupuje buď hotová, nebo si půdní směs připravují samy.

Složení půdy:

 • 2 hodiny půdy
 • 1 lžička písku;
 • 1 h. Listnatá země;
 • 0,5 hodiny jemného říčního štěrku nebo cihel.

Do směsi můžete také přidat drcené uhlí. To ochrání šťavnaté kořeny před napadením houbami.

Transplantace Echinocactus Grisoni

Před přesazením rostliny je vhodné dezinfikovat půdu a květináč. Za tímto účelem se půdní směs umístí do pece na půl hodiny, nádoba se několikrát přelije vroucí vodou.

Transplantační postup:

 1. Odstraňte kaktus z nádoby. Prozkoumejte kořenový systém. Odstraňte shnilé a odlomené kořeny. Práškově poškozené oblasti s drceným aktivním uhlím. Poté se kaktus umístí do suché nádoby po dobu 3 dnů. Během této doby se řezy zahojí na kořenech.
 2. Naplňte nádobu drenážní vrstvou o tloušťce 1 - 2 cm. Jako drenážní materiál je vhodný expandovaný jíl, malé kamínky, rozbitá cihla.
 3. Naplňte malou vrstvu půdy.
 4. Umístěte kaktus do hrnce a narovnejte jeho kořeny.
 5. Kořeny zakryjte půdou. Hrncem mírně zatřeste, aby se půda rovnoměrně rozložila mezi kořeny. Půdu lehce zhutněte.
 6. Doplňte malou vrstvou malých kamenů.
 7. Umístěte hrnec do tlumeně osvětlené místnosti. Udržujte teplotu v rozmezí od 24 do 27 ° С. Začněte zalévat po půl měsíci.

Echinocactus kvetou

Kaktus začíná kvést koncem jara - počátkem léta ve věku více než 20 let. Kromě toho, Grusonův Echinocactus vstupuje do období květu, pokud je průměr stonku alespoň 40 cm.

Echinocactus květiny

Pupeny jsou obvykle vytvořeny v horní části stonku, někdy mohou být uspořádány do několika úrovní. Kaktus kvete jedinými žlutými, růžovými nebo červenými květy ve tvaru zvonů.

Květinová trubka je krátká, s plstěným okrajem. Okvětní lístky jsou úzké, také pokryté třásněmi. Délka květu je až 7 cm, večer se květ zavírá.

Po opylování místo květů se tvoří nepoživatelné tmavé čokoládově hnědé plody.

Možnosti chovu

Sukulentní rostliny se množí semeny a kojenci. Druhá možnost je jednodušší. Děti se však v Echinocactus objevují jen zřídka. K tomu obvykle dochází, když je špička kaktusu poškozena.

Semena echinocactus

Dítě je nejprve pečlivě odděleno od rodiče, poté je zasazeno do připravené nádoby.

Semena

Chcete-li chovat kaktusy se semeny, musíte:

 1. Semena namočte na několik hodin do vody a poté na 10 minut do slabého roztoku manganistanu draselného.
 2. Připravte nádobu. Klíčení vyžaduje širokou a mělkou krabici nebo pískový hrnec.
 3. Semena položte na navlhčený písek a trochu je posypte pískovou vrstvou o tloušťce 1-2 mm. Nádobu zakryjte plastovým sáčkem.
 4. Aby semena normálně vyklíčila, je důležité zajistit pravidelné větrání skleníku. Zalévání se v tuto chvíli neprovádí.
 5. Sazenice se objeví během 20-30 dnů.
 6. Mladé sukulenty se potápějí a pěstují v samostatných květináčích.

S řádnou a neustálou péčí o Echinocactus, rostlina potěší své majitele krásným vzhledem a krásnými květinami.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada