Květina vnitřní nevěsty - jak se jmenuje rostlina?

Pokojová květinová nevěsta si získala širokou popularitu u velkého počtu pěstitelů květin díky své přirozené kráse a něžnosti i snadné péči. Nádherné barevné schéma této květiny vám umožní vytvořit úžasné květinové aranžmá, které mohou zdobit jakýkoli parapet.

Jaký druh rostliny

Jemná pokojová rostlina, kterou mnoho pěstitelů květin tolik miluje, se v obyčejných lidech nazývá nevěsta. Tato květina má také zcela vědecké jméno. V biologické příručce se nazývá Campanula, což v překladu znamená „zvon“.

Zvonek bílý v květináči na parapetu

Pokojová rostlina zvonek nebo nevěsta je malá bylinná trvalka, vysoká asi 15 centimetrů. Má plíživé plíživé stonky s dlouhými řapíky s malými (až 5 cm) listy ve tvaru srdce. Povrch listů je světle zelený se zubatými okraji.

Paniculate květenství, květy jsou bledě modré, lila nebo bílé. Tvar květů je pětilistý zvon; jeho tvar je velmi podobný hvězdě. Velikost květů je malá - průměr asi 3 centimetry. U obyčejných lidí se zvonek s bílými květy nazývá nevěsta, jeho odrůda s modrými květy se nazývá ženich. Období bohatého kvetení trvá od prvních červnových dnů do konce října.

Nevěsta a ženich: původ jména

Květina nevěsty a ženicha je jiný druh zvonu nebo zvonice. Získal tak krásné a romantické jméno díky svým jemným květům s nevinnými bílými, jasně modrými, šeříkovými pupeny, které vypadají podobně jako zvony a jsou spojeny s mladým párem milenců.

Odrůdy zvonku bílé a modré

Campanula, ženich a nevěsta, patří k rostlinám z rodu Bellflower, rodiny Bellflower. Vlasti této květiny je Středomoří. Populární pokojová rostlina má tato jména: „nevěsta a ženich“, vnitřní zvonek, „padající hvězdy“.

Dva druhy zvonku v jednom hrnci

Je to jediný druh zvonku, který se pěstuje jako pokojová rostlina. Zvonek se sněhově bílými pupeny patří k odrůdě Alba (nevěsta), s modrými - k odrůdě Maya (ženich). To je to, co lidé říkají, zvonek z zvonice je bílý květ, zvonek nebo ženich z modrého květu. Velmi často jsou zasazeny do jednoho květináče, čímž vytvářejí neuvěřitelně krásnou kompozici.

Základy pěstování a péče

Pokojová nevěsta květina, jak se o ni starat doma, aby byla vždy ve skvělé kondici:

  • Vyberte správné místo pro květinu v bytě;
  • Zajistěte vhodné teplotní a vlhkostní podmínky;
  • Zasaďte do půdy vhodné pro květinu a proveďte hygienické prořezávání;
  • Zorganizujte včasné zalévání a aplikaci potřebných hnojiv.

Výběr místa v domě a osvětlení

Abyste nevěstě a ženichovi zabránili uschnout vnitřní květiny, neumisťujte je na místa s přímým slunečním zářením. Severní strana bytu není vhodná pro zvony. Nejlepší možností pro umístění květiny by byl dobře osvětlený okenní parapet, nejlépe v blízkosti východního nebo západního okna. Umístěním květináče na jižní stranu bytu můžete vyvolat vadnutí listů zvonku.Pokud jsou všechna okna bytu orientována na sever, je nutné květinu zajistit dodatečným nepřetržitým osvětlením.

Mnoho druhů zvonů v květináčích na stole

V létě, když je venku hezké počasí, můžete nevěstu vyjmout na balkon nebo terasu. Během silného deště nebo větru je třeba jej vzít zpět do bytu. S příchodem podzimu musí být zvonek vrácen do údržby místnosti.

Důležité! Během poledního tepla musí být rostlina zastíněna nebo přenesena na chladné místo.

Teplota

Pokojová květinová nevěsta toleruje malé změny teploty v místnosti. I když je v zimě na parapetu chladno (kolem + 14-16 ° C), takové mikroklima této jemné rostlině dokonale vyhovuje. S příchodem jara a v letní sezóně bude pro něj vhodnější teplota asi + 25-26 ° C.

Při ohřívání radiátorů v zimě parapety ohřívají, vlhkost půdy v květináči je značně snížena, je lepší nevěstu umístit do závěsného květináče nebo ji přemístit na jiné místo, například na ledničku, noční stolek nebo stůl v blízkosti okno.

Výběr hrnce

S příchodem jara musí být rostlina přesazena do nového květináče, protože během roku se půda ve starém květináči vážně vyčerpala a ztratila své nutriční vlastnosti. V prvních březnových dnech musí být květina, ženich nebo nevěsta přesazena do nové půdy bohaté na užitečné složky.

Květináč s nevěstou

Přerostlá rostlina potřebuje nový prostorný hrnec, aby kořeny netrpěly těsným prostorem. Po přesazení nebo výsadbě prochází rostlina obdobím adaptace, proto ji musí být odstraněna mimo jasné sluneční světlo a nesmí být po dobu jednoho týdne krmena.

Příprava půdy

Univerzální základní nátěr pro okrasné kvetoucí rostliny lze zakoupit v květinářství. Můžete si také vařit sami. To bude vyžadovat hrubý říční písek, trávník, suchý humus, kompost a listnatou půdu. Všechny komponenty jsou brány ve stejných částech. Po výsadbě je velmi důležité pravidelně uvolňovat půdu v ​​květináči, protože rostlina potřebuje kyslík, což přispívá k aktivnímu rozvoji a rozkvětu zvonku.

Dodatečné informace. Půda pro pěstování zvonku by měla být lehká a snadno uvolnitelná. Obyčejná černá půda pro tak jemnou květinu je příliš těžká.

Zalévání a vlhkost

Campanula nepatří k rostlinám milujícím vlhkost, takže v zimě by měla být napojena nejvýše jednou za dva týdny. Voda pro zavlažování by měla být používána pouze vyčištěná nebo dobře usazená. V létě, zejména když je velmi teplo, je pro zvonek nezbytná dobře načasovaná zálivka. Mělo by to být provedeno, jakmile ornice vyschne. Pravidelně je také nutné stříkat nevěstu, což bude mít dobrý vliv na její vývoj, přestože celkem dobře snáší suchý vzduch.

Svěží nevěsta se zelenými listy

Aktivní sluneční paprsky, příliš mokrá nebo přesušená půda jsou nejhoršími nepřáteli rostliny. Musíte nevěstu zalévat velmi opatrně a snažit se nespadnout na jemné lístky a květiny. Je důležité zajistit, aby nebylo příliš vody. Pro zavlažování můžete použít vodu s popelem zředěným v dřevě - to bude mít dobrý vliv na růst květu a listy budou sytější. Vlhkost v místnosti, kde nevěsta stojí, by měla být alespoň 40%. Chcete-li zvlhčit místnost, musíte použít rozprašovací láhev nebo zvlhčovač.

Poznámka! Při zalévání je důležité nepřehánět to s množstvím vody, jinak nelze zabránit hnilobě kořenového systému.

Top dressing

Použití užitečných vitamínů a minerálů pomůže zajistit, aby rostlina rostla dobře a správně, dodá jí další sílu a stimuluje imunitní systém, takže bude méně nemocná.

Během období aktivního vegetačního období a bohatého kvetení, ke kterému dochází v březnu až srpnu, stojí za to aplikovat hnojení univerzálními komplexy každých 14-25 dní. V zimním období není třeba nevěstu krmit, protože rostlina je ve vegetačním období.

Prořezávání

Aby bylo zajištěno dlouhodobé rozkvět kampanule během vegetačního období, je nutné včas odstranit všechny vybledlé zvony. S příchodem podzimu, kdy se rostlina začne připravovat na zimní odpočinek, musíte odříznout všechny suché, poškozené a protáhlé stonky.

Taková úžasná vnitřní květina jako „nevěsta a ženich“ se může stát ozdobou každého interiéru. Tato nádherná rostlina potěší oko jemnými květy a přinese pozitivní přístup.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada