Kvetoucí kaktus: nezbytné podmínky doma

Kaktusy jsou jedinečná rodina rostlin. Rostou v poušti nebo v horách, kde prakticky není vegetace, a ohromují svou rozmanitostí tvarů a velikostí. Tělo kaktusu může být sférické, ve formě disků, může mít podlouhlé stonky. Téměř všichni jsou sukulenty. Jejich zesílené masité části jsou přizpůsobeny pro akumulaci a skladování vody. To pomáhá rostlině přežít v extrémních, extrémně suchých pouštních podmínkách nebo v horských výškách. Většina druhů kaktusů je pokryta trny, což jsou vysoce upravené listy. Trny plní ochrannou funkci a chrání rostlinu před býložravci.

Druhy kvetoucích kaktusů

Mammillaria je jedním z druhů představujících kaktusovou rodinu, jejíž neobvyklé formy dobývají zahradníky. Hlavním rozdílem mezi zástupci Mammillaria je absence žeber. Jsou nahrazeny tuberkulózami, díky nimž dochází k zadržování vlhkosti a odrazu slunečního světla. Mammillaria žije na rozsáhlém území od jihu Spojených států po střední část Latinské Ameriky. Tento druh kaktusu má více než 200 registrovaných zástupců. Všechny druhy Mammillaria najdete v botanických zahradách a sklenících pěstitelů kaktusů.

Mezi nejneobvyklejší příklady patří:

Mammillaria Luthi. Kaktus se skládá z několika hruškovitých hlav tmavě zelené barvy. Malé trny jsou roztroušeny po těle. Luthiiny květiny jsou nahoře. Obvykle se jedná o 2-3 fialové květy s bělavým jádrem a jasně žlutými tyčinkami. Průměr květů je malý - asi 3 cm.

Mammillaria Luthi

Mammillaria Wilda. Hlavním rysem Wildy je přítomnost mnoha stonků tmavě zelené barvy, jejichž průměr je 1–2 cm. Celá stonka je pokryta krátkými bělavými zlatými trny. Když kaktus začne kvést, je doslova pokrytý středně velkými bílými nebo světle žlutými květy s citronově zbarveným jádrem. Roste velmi rychle díky dětem, které se kolem ní tvoří.

Mammillaria Wilda

Mammillaria Baum. Kaktus tohoto druhu je keř světle zelených sloupů, pokrytý bělavými měkkými trny. Roste v hejnech. Během kvetení jsou keře pokryty žlutými květy vyzařujícími aroma.

Mammillaria Bauma

Mammillaria Bokasana. Jedinečnost tohoto druhu Mammillaria spočívá v jeho válcovitém kmeni, pokrytém tuhými hákovitými ostny a dlouhou bělavou hromadou, díky níž se sférický stonek jeví jako modrošedý. Jedná se o krátký kaktus, dorůstá až 6 cm.

Mammillaria Bokasana

Je zajímavé sledovat, jak kaktus kvete. Téměř na samém vrcholu kvetení probíhá ve formě věnce z bílo-růžových malých květů.

Vlastnosti kvetoucího kaktusu

Aby kaktus kvetl, musí být vytvořeny podmínky blízké jeho přirozenému prostředí. Pro začínajícího pěstitele kaktusů to může trvat roky. Aby kaktus kvetl, musíte se o něj nejen starat, ale také znát všechny složitosti technologie péče o tuto vrtošivou květinu. Například ne všechny odrůdy kaktusů kvetou za rok. Existují druhy, které musí dorůst až pět let, aby mohly světu odhalit své jedinečné květiny.

Doba květu

Kvetoucí kaktusy doma jsou nejpříjemnějším okamžikem pěstování kaktusů.Zkušení pěstitelé květin poznamenávají, že zástupci čeledi kaktusů kvetou v různých dobách. Někteří vyhodí květinu v jarních měsících druhého nebo třetího roku života. Schlumbergerův vánoční kaktus nebo Decembrist (populární jméno) kvete v zimě. Obecné kvetení keře trvá dva měsíce (prosinec a leden), zatímco život jedné květiny je několik dní.

Ve sbírkách kaktusistů jsou druhy kaktusů s různým obdobím květu. Patří mezi ně dlouho papilární Mammillaria. Je pokryta mnoha podlouhlými bradavkami (bradavky) tmavě zelené barvy. Kvete ve velkých citronově žlutých květech. Mammillaria Zeilman je považována za jednu z nejrozšířenějších ve sbírkách kaktusů. Má dlouhou dobu květu. Existují také druhy, které s kvetením nijak nespěchají.

Kolikrát během života kaktus nese ovoce

Někteří mohou být překvapeni otázkou plodů kaktusů v domnění, že jen kvetou. Obyvatelé Jižní Ameriky a Afriky však plody kaktusů používají ve své každodenní stravě. Jsou konzumovány všechny jejich části: stonky, semena a plody. Celkově existuje více než 170 druhů plodících kaktusů.

Plody Decembristu

Například na Rozhdestvennik zygocactus měsíc po květu, pokud došlo k opylování, se mohou objevit zelené plody.

Je třeba poznamenat! Je velmi obtížné získat opylování, pokud jsou decembristé stejné barvy. Pokud jsou v okolí zygocactus různých barev, je nejpravděpodobnější opylení.

Zrání nastává během 5-7 měsíců. Plody se promění v šťavnaté světlé rubínové bobule. Chuť bobulí s kyselostí, uvnitř jsou malá semínka.

Ovoce je kaktus s botanickým názvem Hilocereus nebo Dračí srdce, jak se mu říká lidově. Plodí od května do listopadu a produkuje až 6 plodin za sezónu. Plody hilocereu váží mezi 150 gramy a 1 kilogramem.

Dračí srdce

Neméně známá je odrůda kaktusů zvaná žlutá Pitaihaya. Je šťavnatý a má jemnou chuť. Pitaihaya se lidově nazývá Královna noci. Jeho hlavním dodavatelem je Kolumbie. Vzhledem je Královna noci jednoduchý krytý kaktus, ale je neobvyklý tím, že jeho květiny kvetou v noci a do rána chřadnou. Mnoho botanických zahrad nabízí speciální noční prohlídky pro ty, kteří chtějí vidět květ Pitaihaya.

Důvody, proč kaktus nekvete

Květinářství, kteří se kaktusy zabývají již řadu let, na základě svých vlastních zkušeností poznamenávají, že existují druhy kaktusů, které v přírodě vůbec nekvetou. Proto při nákupu kaktusu musíte zjistit jeho název a přečíst vše, co je o něm napsáno, ve zdrojích pro jeho kultivaci, konzultovat s odborníky.

Druhým důvodem, proč kaktus nekvete, může být nesprávná péče o něj. Může to být z jiného důvodu. To je, když kaktus neprošel spícím obdobím. Podle odborníků je toto období jiné pro africké a jihoamerické kaktusy. Pro některé je spícím obdobím zima, pro jiné léto. Při nákupu kaktusu si musíte ujasnit, ke kterému druhu zakoupený exemplář patří.

Naroubované kaktusy

Dalším stejně důležitým důvodem, proč kaktus nechce kvést, může být příliš prostorný hrnec nebo zalévací půda, která není pro kaktus vhodná.

Pozornost! Chcete-li získat kvetoucí kaktus, doporučují kaktusisté roubování řezu z kvetoucí rostliny na nekvetoucí řez. Například peyresquia může sloužit jako pažba a kvetoucí epiphyllum může sloužit jako potomek. Nejlepší ze všeho je, že vakcína se zakořenila, pokud se provádí v zimě.

Proč kaktus dává dítěti, a ne kvete

Vzhled dětí na kaktusu naznačuje, že půda je přesycená dusíkem. Kaktusisté poznamenávají, že v hnojivech by měl být přítomen draslík a fosfor, aby se podpořilo kvetení. Pokud pravidelně odstraňujete děti z kaktusu, je to pro něj důvod pro ještě větší srandu. V tomto případě kvetení nepřichází v úvahu. Veškerá energie kaktusu bude směrována k vegetativní reprodukci.Kaktusisté upozorňují začátečníky, že kaktusy, které jsou zasazeny od dětí 3. generace a pěstovány ze semen, zpravidla nekvete.

Pro vaši informaci. Když se kaktusy pěstují na parapetech městských bytů, nedostávají potřebné spektrální složení světla a požadovanou intenzitu, což vede k růstu vegetativních orgánů, ale ne kvetení.

Péče o kaktus doma

Kaktusy ve vnitřní květinářství jsou poměrně běžnou kulturou. Téměř každý dům má počítač, poblíž něj je hlavní absorbér škodlivého záření - kaktus. Mnoho lidí však zapomíná, že je třeba se o ně starat. Při nákupu kaktusu musíte studovat podmínky jeho údržby, aby vypadal zdravě a krásně. Doporučuje se skupinové umístění kaktusů. Když se vyvinou v takové skupinové kolonii, je pozorován jejich jednotný a harmonický růst.

Kaktus v bytovém designu

Pro úspěšné pěstování kaktusů v domě je třeba mít na paměti, že na jejich vývoj mají vliv faktory, jako je osvětlení, teplota, vlhkost vzduchu, složení půdy a zalévání. Sezóna provádí určité úpravy všech těchto parametrů. Vegetační období kaktusu trvá od března do září. Zimní odpočinek budou měsíce od října do února.

Teplota

Životní aktivita kaktusu závisí na teplotním režimu. Během vegetačního období není kaktus ovlivněn malými teplotními výkyvy od 26 do 28 ° C. Pokud se však okolní teplota zvýší na více než 30 ° C, metabolické procesy probíhající v rostlině se začnou zpomalovat. Kaktus upadá do stagnace, přestane růst a odhodí pupeny.

Během zimního období je pro většinu kaktusů teplotní rozsah od +10 do + 15 ° C.

Každý to má druh kaktusu, bude se lišit:

  • Zimování Mammillaria a Echinopsis proběhne dobře při teplotě + 12-15 ° С.
  • Rebucia, Atrophytum a Echinocerius zimují při teplotách od +8 do + 10 ° C.
  • Nižší teploty od 0 do + 5 ° С dobře snášejí Neoessia a Ecobaria.

Jak kaktusisté poznamenávají, při takových teplotách během zimního období dochází k důležité fázi rostliny - kladení pupenů. V pohodlných podmínkách tráví sukulenty veškerou svou sílu na růst.

Poznámka! Pokud kaktus nekvete, musíte jej na zimu umístit na zahřátý balkon, což způsobí nepohodlí, což znamená možnost pokládání pupenů.

Osvětlení

Jasné rozptýlené světlo je nejlepším osvětlením pro téměř všechny zástupce druhu Cactus. Pokud je osvětlení nedostatečné, vede to k roztažení rostliny bez ohledu na její tvar. Barva kaktusu zbledne a není třeba snít o tom, že takový kaktus bude kvést.

Při nadbytku světla se rostlina „opálí“ na straně obrácené ke slunci. Proto by kaktusový hrnec neměl být umístěn v blízkosti okenního panelu. Okno během jasného slunce by mělo být zastíněno všemi možnými způsoby. Přesunutí kaktusové nádoby se nedoporučuje. Je to pro něj stresující. Díky tomu mohou být všechny pupeny a květiny vyhozeny.

Vlhkost vzduchu

V místnosti s kaktusy je žádoucí udržovat mírnou vlhkost. Nemají rádi horký dusný vzduch. Je nutná ventilace, ale bez průvanu. Květinářství doporučuje postříkat rostlinu v ranních a večerních hodinách. Je lepší použít jemný sprej, který nad kaktusy vytvoří mlhu připomínající podmínky života v přírodě.

Zalévání

Názor, že sukulenty nepotřebují systematické zavlažování, je mylný. Nadměrné zalévání je pro ně destruktivnější než suchá půda. Aby kaktus v létě kvetl, nepotřebuje hojné zalévání, stačí jej zalévat jednou týdně vodou několik dní usazenou. Země by neměla být zaplavena vodou, pouze je navlhčen kus země. Na podzim se interval mezi zaléváním zvyšuje. Zalévat by se měla pouze úplně suchá půda.

Zalévání kaktusů

Během období nečinnosti kaktus přestává absorbovat vlhkost z půdy, takže jeho přebytek může vést k hnilobě kořenů. Země musí být v zimě úplně suchá. Lehká hydratace se provádí jednou za měsíc.

Jakmile se začne zvyšovat denní doba, je třeba kaktus probudit z hibernace pokropením horkou vodou, jejíž teplota není vyšší než 50 ° C. Po týdnu je třeba kaktus hojně zalévat. Po tomto postupu přepněte na letní režim zavlažování.

Pokojové rostliny, včetně kaktusů, jsou řádně ošetřovány a prospívají a vzkvétají. Negramotná péče, zejména zalévání studenou vodou, suchým vzduchem, nesprávnými teplotními podmínkami a nedostatkem světla, se stane hlavní příčinou nemoci. Nesmíme zapomenout pravidelně kontrolovat kaktusy.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada