Kaktusová královna noci: hlavní odrůdy a možnosti péče

Selenicereus validus je botanický název pro sukulenty známé domácím pěstitelům jako královna nočního kaktusu. Díky legendám je to zajímavé už proto, že málokdy kvete, ale pokud dá květinu, pak je neuvěřitelně atraktivní. Je škoda, že taková krása žije jen velmi málo, jen jeden den, aby se z následujícího dne stala pichlavým a nevzhledným kaktusem.

Původ

Tato rostlina patří do rodu Selenicereus, morfologicky se slovo skládá ze dvou stonků: „selen“, což znamená Měsíc, a cerius, což znamená „podobně jako vosková svíčka“. Proto se kaktusu selenicereus někdy říká „měsíční svícen“.

V noci kvete neuvěřitelně krásná květina, proto se jí někdy říká „měsíční kaktus“

Pochází z vlhkých a stinných lesů Střední a Jižní Ameriky, distribuovaných na pobřeží Kuby, v Mexiku, na ostrovech Jamajky. Díky silným náhodným kořenům vytvořeným na tenkých výhoncích mohou tyto kaktusy „šplhat“ po stromech a růst i na strmých skalách.

Zajímavý. Královnu noci popsali ve svých uměleckých dílech mnoho spisovatelů a básníků. Například kaktus se stal hlavním „hrdinou“ stejnojmenného příběhu Afanasyho Feta (1876) a básně Michaila Savoyarova „Revoluce u Aptekarského“ (únor 1918).

Hlavní typy

Kromě královny nočního kaktusu má rod Selenicerius asi 25 dalších druhů, které mohou růst na stromech, na kamenech a na zemi. Liší se jak vzhledem, tak kvetením. Více slavných pěstitelů květin:

  • Selenicereus grandiflorus (selenicereus grandiflorus) - to je velmi „královna noci“, nejslavnější druh - Grandiflorus, skutečná pýcha každého pěstitele. Tento kaktus nemá velmi atraktivní plíživé výhonky, ale je vynikajícím květinovým vzhledem s jemnou vůní připomínající vanilku. Tento pohledný muž kvete v noci, příjemný pro oči od soumraku do rána, pak oslnivě bílý jediný květ vadne. V přírodě může Selenicereus velkokvětý střídavě kvést v několika pupenech. Můžete je tedy obdivovat několik nocí;
  • Selenicerius pteranthus - další druh tohoto kaktusu, který se nazývá „princezna noci“, se od „královny“ liší nedostatkem aroma. Stejně jako předchozí rostlina má i tento kaktus stejné propletené větve pokryté houževnatými trny. I vnitřní kultura má tak dlouho propletené větve, že je někdy obtížné je utvářet a udržovat ve správné formě;

Královna noci a pteranthus se liší velikostí květu, může dosáhnout průměru 30 cm

  • Selenicereus Honduran - extrémně vzácný v domácím květinářství a vzácný exemplář i ve sbírkách botanických zahrad. Kaktusový květ má průměr 20 cm, je krásný a ušlechtilý. Odborníci z Moskevské farmaceutické zahrady dosáhli nejen kvetení v botanické zahradě, ale také opylování plodem. Mimochodem, honduraský Selenicereus dává neobvyklou vůni a chuť ovoce;

Takto vypadá ovoce

  • Selenicereus ve tvaru háku - tento druh má největší květy, jejich průměr dosahuje 40 cm, stonek rostliny je 4-5 žebrovaný, obklopený zahnutými procesy;
  • Selenicereus anthonyanus - další druh, v ruštině zní jako Selenicereus Anthony, se vyznačuje neobvyklým řezem výhonků. Jsou vyřezávané, poněkud připomínající rybí kostru. Proto název přeložený z latiny zní jako „rybí kost“.

Zajímavý. Největší kaktus, královna noci, kvete v botanické zahradě Botanického ústavu Ruské akademie věd v Petrohradě koncem května - začátkem června. Nazývá se také cactus macdonaldiae, selenicereus paní MacDonaldové (tento název dostal na světě slavná „královna noci“). Během období květu dokáže rozdat sto nádherných pupenů, z nichž polovina se otevírá pro potěšení návštěvníků slavné zahrady.

Domácí péče

Sláva tohoto kaktusu je ve větší míře spojena s neobvyklostí květu. Stalo se módní přijít do botanické zahrady zachytit okamžik, který přichází jednou za rok. Popularita roste také mezi fanoušky pokojové květinářství. Péče o něj není příliš obtížná, ale musíte vytvořit podmínky pro kvetení rostliny.

Teplota

Teplotní podmínky pro udržení závodu se zcela shodují s podmínkami středního Ruska. V zimě je spící, takže nejlepší teplota pro něj je plus 15 stupňů nebo o něco vyšší. Je také důležité, aby kaktus netoleroval průvan a prudkou změnu režimu údržby.

Barva Anthonyho kaktusového květu s vícebarevnou barvou je podobná akvarelu

Pokud bude kvést, musíte ho obzvláště chránit - při prudké změně teploty a dalších nepříznivých podmínkách může kaktus velmi rychle odhodit pupeny.

Osvětlení

Stejně jako jiné druhy kaktusů, i Seleniceriuses milují světlo, takže je lze bezpečně umístit na nejlehčí okenní parapet bytu. Rostliny netrpí slunečním zářením a nespálí se ani pod přímým paprskem. V zimě je vhodné prodloužit denní dobu na 10 hodin instalací zdroje umělého osvětlení v blízkosti kaktusu.

Vlhkost vzduchu

V místnosti, kde kaktus roste, není nutné udržovat žádnou zvláštní vlhkost. Obyčejný byt je docela vhodný pro normální růst rostliny. Abyste zabránili hromadění prachu na procesech, doporučujeme je pravidelně otírat vlhkým hadříkem.

Priming

Půda pro takové rostliny se prodává hotová, na obalu je uvedeno „Pro sukulenty a kaktusy“. Pokud si směs připravujete sami, musíte si uvědomit, že půda by měla být lehká, dobře propustná pro vlhkost a vzduch.

Pro mnoho metrů dlouhé kaktusové řasy v domě je někdy obtížné vytvořit všechny podmínky, ale nádherné kvetení stojí za námahu.

Abyste zabránili hnilobě v hrnci, můžete přidat hrst drceného uhlí.

Zalévání

Pro kaktus je mnohem horší, pokud je zaplaven než ne. Stejně jako ostatní sukulenty je tento druh kaktusu schopen tolerovat určitý nedostatek vlhkosti v půdě. Ideální je, když rostlinu zaléváte poté, co se na povrchu půdy v květináči vytvoří suchá kůra. Nadměrné záplavy mohou vést k destruktivní hnilobě. Zalévejte kaktusy vodou při pokojové teplotě, nejlépe měkkou.

Top dressing

Hnojiva pro tuto rostlinu se také prodávají hotová. Přináší se během období květu, ale jindy intenzivně rostoucí kaktus potřebuje neustálé podpůrné krmení. Proto se doporučuje aplikovat hnojiva dvakrát nebo třikrát měsíčně, s výjimkou zimního období (trvá od listopadu do března), kdy kaktus potřebuje odpočinek.

Výběr sedadla

V přírodě je tato rostlina epifytická, to znamená, že se šíří a vyvíjí a připojuje se k jiným rostlinám nebo skalnatým povrchům. Proto by vertikální podpora byla ideálním umístěním pro pichlavý, rozvětvený květ. Existuje také metoda pěstování ampelů.

Důležité! Kaktusová šťáva může způsobit závažné alergické reakce, takže se častěji používá v homeopatii, při použití nízkých dávek.

Kaktusová královna noci je zajímavá rostlina pro vnitřní květinářství. Vyznačuje se vysokou dekorativností květin, plody lze ochutnat. Před více než stoletím byla tato rostlina popsána také jako látka posilující lidský organismus. V lidovém léčitelství se tedy používá jako lék na léčbu srdečních chorob a některých dalších zdravotních problémů.

V zásadě je považován za terapeutický extrakt ze selenicerius jako součást hotových přípravků na anginu pectoris. Je pravda, že oficiální medicína zpochybňuje účinnost léčby srdečního selhání tímto způsobem.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada