Nemoci kaktusů: běžné nemoci a způsoby jejich léčby

Nemoci kaktusů jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi, nižšími houbami, mykoplazmaty a viry. Některá onemocnění se dají snadno vyléčit, ale větší počet z nich, i při včasné léčbě, může vést ke smrti kaktusu a nejčastěji postihují vzácné a drahé druhy sukulentů.

Běžné nemoci kaktusů

Nemoci, které se vyskytnou bez jakýchkoli příznaků, jsou považovány za zvláště nebezpečné. Protože je velmi obtížné je odhalit a bez včasného a správného ošetření rostlina jednoduše zemře.

Různé nemoci kaktusů

Ale pozorný květinář, který se neustále stará o své zelené mazlíčky, si stále bude moci všimnout, že s rostlinou něco není v pořádku.

Mělo by se upozornit:

 • oslabení nebo úplná absence růstu, zejména během aktivního vegetačního období na jaře;
 • výskyt vrásek na stonku nebo změna jeho barvy;
 • nedostatek kvetení nebo odhazování pupenů;
 • umírání a sušení výhonků;
 • tvorba trhlin a různých skvrn na stonku.

Suchá hniloba

Často si můžete všimnout, že se na kaktusu objevila suchá hniloba, příčinou jejího vzniku jsou plísňové houby. Pokud kaktus začne vysychat a má matné stonky, je to jasný signál, že ho zasáhla suchá hniloba.

Zbavit se takové nemoci je poměrně obtížné, diagnóza se často stanoví v poslední fázi onemocnění. Aby se zabránilo tvorbě suché hniloby, stojí za to použít jako profylaktické činidlo různé fungicidy. Nejlepší je zpracovat rostlinu 3-4krát ročně.

Suchá hniloba

Černá hniloba

Mamilaria neboli černá hniloba se jeví jako malé hnilobné skvrny černé barvy. Zpravidla se tvoří v areolech a vyvolávají z nich následné spadnutí trní. Toto onemocnění může nastat po transplantaci rostliny do půdy kontaminované spóry hniloby. Také se může objevit černá hniloba po zamokření půdy nebo nedostatečném osvětlení, zejména v zimě, nebo v důsledku mechanického poškození.

Hniloba stonku

Plísňové onemocnění obvykle postihuje stonky mladých rostlin. V důsledku porážky jsou stonky silně ohnuté a kaktus může spadnout, na jeho povrchu se objeví sametově zelený květ a plíseň. Tato deska není nic jiného než zrání spór hub. Trvá jen několik dní, než houba zabije mladé kaktusy.

Toto onemocnění se dobře vyvíjí při nízkých teplotách vzduchu a velmi vysoké vlhkosti. Zachránit rostlinu před takovým onemocněním nemá smysl, protože k infekci zdravých tkání dochází velmi rychle a celý kořenový systém a kmen mohou hnit.

Hniloba stonku

Mokrá hniloba

Rhizoctonia nebo mokrá hniloba se velmi často vyvíjí na mladých sazenicích nebo řízcích. Nemoc se vyvíjí velmi rychle, šíří se od kořenů až k vrcholu rostliny a vede k její smrti. Existuje malá šance na záchranu rostliny před takovým onemocněním, pokud jsou všechny postižené oblasti odstraněny ihned po detekci a zbývající zdravé části rostliny jsou transplantovány do nového napařeného substrátu.

Hnědá hniloba

Při hnědé hnilobě se na stoncích tvoří ztmavnutí, která pocházejí ze základny nebo z míst, kde jsou nezhojené rány. Následně kmen změkne, uvnitř se vytvoří viskózní hmota, která připomíná želé.

Důvody, proč kaktus zhnil:

 • Přebytečná vlhkost v půdě. Stává se to při nadměrném zalévání a teplotě studeného vzduchu v místnosti.
 • Vysoká vnitřní vlhkost.

Padající trny

Jedním z důvodů, proč z kaktusu začínají padat trny, je silné zamokření půdy. Během období spánku, kdy květina potřebuje chladný vzduch, by měla být půda v květináči zalévána velmi zřídka nebo vůbec.

Důležité! Pokud v zimě, během období spánku, je kaktus hojně napojen, kořenový systém začne hnít a trny spadnou.

Během aktivního vegetačního období potřebuje sukulentní hojné zalévání, ale je nutné jej zalévat až po úplném vyschnutí půdy v květináči, protože v horkém létě může být kaktus silně zaplaven. Pokud se vlhkost neustále hromadí v kořenech, povede to k jejich hnilobě a odpadnutí všech trní. Je nutné tento problém vyřešit transplantací květu do nové půdy a zavedením zavlažovacího režimu.

Padající trny

Špinění

Kaktusové skvrny jsou způsobeny různými viry a bakteriemi. A důvodem jejich vzhledu jsou špatné podmínky rostliny. Nejprve jde o účinek studeného vzduchu, pokud v zimě kaktus stojí na parapetu často větraného okna, a je proto v zóně neustálého průvanu. Vysoká vlhkost v kombinaci s chladným vzduchem v místnosti také nepříznivě ovlivňuje rostlinu. Chcete-li zachránit květ před skvrnami, musíte jej přeskupit na pohodlnější místo a věnovat náležitou péči.

Na kaktusech se často objevuje skvrnitá rez, která na stonku působí ve formě rezavých krust nebo pruhů. Příčinou tohoto onemocnění může být spálení sluncem nebo vniknutí studené vody na stonku, stejně jako prudký pokles teploty vzduchu v místnosti. Pokud se takové skvrny již objevily, je obtížné je odstranit, protože se začínají šířit do dalších částí stonku a jsou stále rozsáhlejší.

Skvrnité rezavé a žluté

Žloutnutí

Kaktus zožltne, když je v půdě nedostatečné množství živin, stejně jako při bakteriálním nebo virovém onemocnění. Žloutnutí kaktusu zpravidla začíná na špičkách výhonků a na vrcholu rostliny. Pokud šťavnatost zežloutla, může to být způsobeno virem zvaným „žloutenka“ a na tuto nemoc neexistuje žádný lék. Může zmizet velmi rychle nebo může trvat měsíce nebo dokonce roky.

Žloutnutí stonků

Fusarium

Toto onemocnění je způsobeno houbami čeledi Fusarium a velmi často postihuje spojené sukulenty. K šíření dochází postupně, nejprve houby infikují kořeny, poté se dostanou do vodivého systému, dosáhnou vrcholu a kaktus uschne. Pokud je na stoncích kaktusu viditelný růžový nebo fialový květ, jeho stonky se zvrásnily a začaly klesat dolů, je to jasná známka Fusarium. Při řezání je na stoncích vidět vínově hnědá vodivá nádoba.

K této nemoci přispívá nadměrná vlhkost půdy a vysoká vlhkost vnitřního vzduchu. Co dělat, když kaktus začne hnít - co nejdříve vyjměte květinu z květináče a odřízněte celou shnilou část kmene, zpracujte řez dřevěným uhlím, osušte ho a znovu zakořente.

Důležité! Spory fusaria mohou snadno proniknout do jakýchkoli ran a poškození stonků.

Při nadměrném zalévání a nízké teplotě v místnosti se pravděpodobnost tohoto onemocnění zvyšuje.

Mealybug

Pokud je na kaktusu viditelný bílý květ nebo tečky, které vypadají jako chmýří, je to jisté znamení, že na rostlinu zaútočil mealybug. Za příčinu výskytu tohoto škůdce se považuje nesprávná péče, infekce z jiné rostliny nebo průnik kontaminovanou půdou.

Poškození Mealyworm

Možnosti léčby

V závislosti na typu onemocnění může existovat několik možností léčby.

Odřízněte kořeny

Jak zachránit kaktus, pokud začne hnít zdola, sled akcí:

 1. Odřízněte všechny kořeny, které jsou vážně poškozené nebo úplně shnilé.
 2. Opláchněte zbývající zdravé kořeny v roztoku manganistanu draselného.
 3. Posypeme sírovým práškem nebo práškem z dřevěného uhlí.
 4. Suší se 2-3 dny a visí ve vzpřímené poloze.
 5. Vezměte nový dezinfikovaný hrnec, nalijte do něj dušenou půdu a zasaďte kaktus.
 6. Jakmile je rostlina zasazena, nemusí být po dobu 3-4 týdnů vůbec napojena.

Odřízněte kořeny

Abyste se takovým problémům v budoucnu vyhnuli, musíte dodržovat všechna pravidla zavlažování.

Dodatečné informace! Houby mají různé úpravy, ale každá z nich bude postupovat více, pokud je květina v chladné místnosti a v tuto dobu je venku zamračeno nebo prší.

Přesměrování

Pokud kořen kaktusu zhnil, co dělat v tomto případě:

 1. Odřízněte shnilý kus a pečlivě sledujte, aby byl řez zdravý a čistý.
 2. Stonek musí být mírně „naostřený“, jako tužka, aby později bylo vhodnější jej zasadit do země.
 3. Řez ošetřete drceným aktivním uhlím.
 4. Nechte dobře zaschnout zajištěním ve svislé poloze nebo položte na plastový kelímek.
 5. Počkejte, až vyrostou mladé kořeny. Proces je poměrně zdlouhavý, může trvat déle než deset dní.
 6. Když se objeví kořeny, zasaďte do země sazenice pro kaktusy.
 7. Voda pouze přes paletu. 10 minut po zalévání vypusťte veškerou vodu ze skla.

Re-root proces

Příště jej můžete zalévat až po 3–3,5 týdnech.

Další způsob, jak oživit kaktus, pokud zhnil:

 1. Odřízněte veškerou rozpadlou část kaktusu.
 2. Sušte 3-4 dny, během této doby by měl být řez utažen.
 3. Ošetřete stimulantem růstu kořenů a vložte do sklenice vody. Potřebujete dostatek vody, abyste pokryli řez o 2-3 centimetry.
 4. Asi po 1-2 týdnech se objeví nové kořeny, když dosáhnou délky 1 cm, může být rostlina přesazena do nové připravené půdy.

Takto transplantovaný kaktus nemůže být krmen hnojivy po dobu jednoho roku.

Transplantace kaktusu

Za přítomnosti škůdců nebo chorob stojí za to přesadit květinu do nového květináče s novou půdou.

Přenesení do nového banku

Kaktus hnije zdola, co dělat, v tomto případě:

 1. Vytřepejte kaktus ze starého hrnce, pečlivě prozkoumejte kořen a samotný kmen.
 2. Odřízněte zaschlé a poškozené kořeny, pokud je stonek poškozený, je třeba ho nařezat na zdravou tkáň a místo řezu posypat drceným aktivním uhlíkem.
 3. Dále musí být květina dobře opláchnuta v horké vodě (50-55 stupňů) a přidána k ní fungicid nebo insekticid.
 4. Sušíme 3-5 dní na slunci ve svislé poloze a s dobře rozloženými kořeny.
 5. Zasazujte do země tak, že stonek umístíte svisle do květináče a posypete půdou přes kořeny. Je velmi důležité zajistit, aby země nedosahovala nad límec kořene.

Po takové transplantaci kaktusu musí být asi 3-5 dní udržován v částečném stínu bez zalévání.

Poznámka! Při výsadbě je důležité zajistit v květináči dobrý odtok a do půdy přidat hodně písku.

Prořezávání postižených oblastí

Jak zachránit kaktus, pokud je ovlivněn houbovou hnilobou:

 • Pokud je postižen kmen kaktusu, odřízněte postiženou oblast nožem a ošetřete ji sírou.
 • Pokud je zasažen vrchol, musí být odříznut na zdravou tkáň a samotná rostlina by měla být použita jako podnož pro roubování.
 • Pokud je na kaktusu hniloba, dezinfikujte rány dřevěným uhlím nebo aktivním uhlím nebo jej ošetřete zářivě zelenou barvou.

Během léčby hub je nutné vyloučit postřik vodou; k tomuto účelu je lepší použít fungicidní roztok.

Léčba léky

Se suchou hnilobou, hnědou skvrnou a pozdní plísní je nutné pravidelně (1-2krát za měsíc) ošetřovat rostliny fytoncidy a insekticidy.

Pokud má kaktus měkkou a vodnatou hnilobu, co dělat:

 • Uzdravte všechna zranění na kmeni kaktusu.
 • Dodržujte správný režim péče.
 • Rostlinu ošetřujte fungicidy jednou za 1–2 týdny.

Další péče o kaktus

Po uzdravení rostliny, aby v budoucnu neměla žádné zdravotní problémy, je nutné vytvořit příznivé podmínky pro uchování.

Teplota a vlhkost

U kaktusů pocházejících z pouště je nutné zajistit dostatečné množství slunečního světla. Cítí se dobře, když jsou umístěny na přímém slunečním světle, ale v létě v poledním horku je stále lepší je zastínit, aby nedošlo k popálení.

Letní teploty jsou preferovány nad 26-28 ° C. Vlhkost potřebují alespoň 40-50%. preferovaná teplota vzduchu v zimě není vyšší než 15-18 ° C. Většina odrůd (kromě hustě pubertální) snadno snáší pokles teploty až o + 5 ° C. U lidí z tropů je vyžadováno jasné, ale rozptýlené světlo a vlhkost nejméně 60%.

Zalévání

V zimě kaktusy spí a přezimují. Během tohoto období rostliny nepotřebují časté zalévání. Zalévání kaktusů stojí nejvýše jednou za dva týdny a v malém množství. S příchodem jara se množství zalévání postupně zvyšuje a v létě se zalévá poměrně často (jednou za 3-4 dny). Od října by mělo být zavlažování opět omezeno. Voda by měla být používána pouze teplá a čištěná.

Jak pochopit, že kaktus po zimě vyschl

Nejprve se na stonku objeví suché skvrny, květ ztratí své dekorativní vlastnosti a nakonec úplně zemře. Pokud kaktus naroste i trochu, objeví se na něm nová trny a všechny zelené tkáně zůstanou naživu, je v dobrém stavu. Pokud je stonek tvrdý a půda v květináči je velmi suchá, pak kaktus jasně umírá na sucho, zvláště pokud se nachází v oblasti aktivního slunečního světla.

Zalévání přes paletu

Půda

Pro kaktusy pocházející z pouště potřebuje půda lehkou, volnou a vlhko propustnou půdu. Pro tropické sukulenty musí být půda vzdušná, lehká a mírně kyselá. Půda by měla mít dobrou drenáž ve formě malých oblázků, keramzitu nebo drcených cihel. Půda musí obsahovat písek, rašelinu a dřevěné uhlí.

Nemoci kaktusů a jejich léčba doma vyžadují zvláštní pozornost, protože jejich další osud bude záviset na včasné pomoci poskytované zelenému zvířeti. Abyste se dokázali vypořádat s chorobami a škůdci, musíte vždy rychle reagovat, a ještě lépe, potlačit jejich vzhled řádnou péčí o svého milovaného pichlavého přítele.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada