Jak propagovat aloe: příklady řízky a jinými metodami

Aloe je rostlina, která je z generace na generaci uctívána v mnoha rodinách jako rodinný lékař. Je známo již od starověku a je popsáno v dílech mnoha zakladatelů medicíny - Hippokrates, Paracelsus, Avicenna. Zmínila se o něm také pravá bohyně krásy, královna Kleopatra. Jeho šťáva pomáhá při mnoha onemocněních: chrání před běžným nachlazením, pomáhá vyrovnat se s onemocněními žaludku a kožními problémy. Ženy všech věkových skupin z ní vyrábějí masky na obličej, krk, vlasy. Mnoho lidí chce získat takovou květinu, požádat ji o sousedy, přátele, příbuzné. Otázka, jak množit aloe doma, proto neztrácí na důležitosti.

Druhy aloe pro reprodukci

Neexistuje univerzální řešení, jak propagovat aloe jakéhokoli druhu. Metody jsou stejné pro všechny odrůdy. Květinářství zabývající se pěstováním těchto rostlin používá metody, které jsou pro jednotlivé druhy nejvhodnější. Každý si sám vybere, jak chovat aloe ve svém domě.

Mladé výhonky aloe

Veru

Aloe vera je nejoblíbenější domácí druh. Jeho charakteristickými rysy jsou krátká stopka a dlouhé masité listy, shromážděné v rozetách. Listy jsou světle zelené, pokryté bělavými skvrnami a po okrajích mají ostré trny. Prakticky nekvitnou, takže rozmnožování semen je pro aloe vera prakticky nemožné. K reprodukci tohoto druhu aloe dochází nejčastěji apikálním způsobem nebo pomocí výhonků.

Pro vaši informaci! Odrůdy aloe vera se navzájem liší barvou listů v závislosti na místě původu. Všechny mají stejné léčivé vlastnosti.

Aloe vera

Aloe strom

Častěji se mu říká agáve, protože jeho průměrná délka života je prostě úžasná. Jeho hlavní charakteristikou jsou dlouhé, špičaté, podlouhlé listy připojené ke stonku. Díky nim je jasné, jak chovat strom aloe - zakořeněním listu.

Agáve

Aloe pestrá (žíhaná)

Vyznačuje se pestrou barvou dlouhých (až 30 cm) listů, díky nimž dostala květina své jméno. Nejpohodlnější metody chovu: vrcholy nebo sazenice dětí.

Aloe pestrá

Aloe fanoušek

Navenek je to keř s postupně lignifikovanou stonkou. Listy jsou zaoblené, dlouhé (do 30 cm) a široké (do 5 cm). Charakteristickým rysem tohoto druhu je to, jak se fanoušek aloe reprodukuje. Vyznačuje se množením semen, které je u sukulentů vzácné. Kvete poměrně často, s náležitou péčí to dělá každoročně. Šarlatové květy jsou umístěny na dlouhých tenkých stoncích.

Aloe fanoušek

Důležité!Každý se sám rozhodne, jak množit aloe, hlavní věcí v tomto procesu není poškodit dospělou rostlinu - nezanechat na ní poškození. Samotný proces zakořenění je ale velmi jednoduchý, zvládnou ho i začínající pěstitelé.

Možnosti chovu aloe doma

Protože samotný proces reprodukce květin může trvat několik dní, musíte se na to pečlivě připravit. To bude vyžadovat následující materiály:

 • nový hrnec pro výsadbu mladé rostliny. Pokud k reprodukci dochází za pomoci dětí, budou také užitečné nádoby s vodou, ve kterých budou uloženy;
 • priming. Nejvhodnější je univerzální složení zakoupené v obchodě nebo pro sukulenty;
 • špachtle na vykopání klíčků a jejich přesazení do nové nádoby;
 • dezinfikovaný ostrý nůž, který je nutný k odřezávání listů nebo výhonků;
 • stimulátory růstu kořenů, které pomohou urychlit dlouhý proces zakořenění rostliny.

Důležité!Tato sada nástrojů je univerzální, některé metody chovu vyžadují více příloh, jiné méně. Před šlechtěním aloe musíte pečlivě prostudovat vybranou šlechtitelskou metodu a připravit vše, co potřebujete.

Výstřižky

Chcete-li reprodukovat aloe pomocí řízků, musíte postupovat podle následujících pokynů:

 1. Opatrně odřízněte stopku ostrým dezinfikovaným nožem. Dobře poslouží nůž nebo zahradní nůžky.
 2. Musíte pouze opatrně stříhat nepoškozený výhonek na jeho samém základně. Po dobu 5-7 dnů by měla být stopka umístěna na místo, kde nebudou dopadat sluneční paprsky a kde bude vlhkost vzduchu nejméně 50% (například ve skříni), dokud se na místě řezu nevytvoří průhledný film .
 3. V připraveném hrnci musí být vytvořeny drenážní otvory, dole je nutná drenážní vrstva.
 4. Po vyschnutí řezu je třeba jej ošetřit popelem z dřeva a prohloubit do připravené půdy do hloubky 4-5 cm, půda by měla být mírně vlhká.
 5. Je lepší, když se listy nedotýkají ornice, jinak by mohly hnít.

Poznámka! Šíření aloe tímto způsobem lze provádět kdykoli během roku, ale je nejlepší zvolit letní sezónu, během tohoto období bude proces snazší a rychlejší.

Řez stonku

Semena

Metoda rozmnožování semen je doma nejvzácnější, častěji ji volí masoví producenti. Proto je pro tuto metodu lepší koupit hotový materiál v obchodě. Ale pokud se vám podařilo nezávisle sbírat semena z kvetoucích sukulentů, je to také skvělé. V obou případech musíte při klíčení semen postupovat podle pokynů krok za krokem:

 1. Semena jsou zaseta do připravené půdy. Je lepší, když se jedná o hotovou půdu pro sukulenty, protože semena se v ní rychleji zakoření. Jsou prohloubeny 3 cm do půdy, přičemž mezi nimi je vzdálenost 1,5 cm.
 2. Půda je navlhčena usazenou vodou a pokryta filmem, který musí být denně zvednut kvůli ventilaci.
 3. Nádobu se semeny je třeba uchovávat na teplém místě (s teplotou nejméně 22 ° C) a zalévat stříkací lahví, protože ornice vysychá.
 4. Jakmile se objeví výhonky, film se odstraní. Dále musíte počkat na první 2-3 listy a přesadit rostliny do samostatných nádob.

Naklíčená semena aloe

Vrchol

Existuje další možnost zakořenění aloe - pomocí špičky. Tato metoda může poranit dospělou rostlinu, ale díky ní se mladé výhonky rychle přizpůsobí novým podmínkám, díky nimž bude následovat rychlý růst. Sekvence přistání je následující:

 1. Horní část je pečlivě rozřezána tak, aby na ní zůstalo alespoň 8 listů.
 2. Výsledný výhonek musí být umístěn ve vodě, do které byl přidán fytohormon, určený speciálně pro klíčení kořenů. V této nádobě musíte držet řezaný vrchol po dobu 40 minut.
 3. Umístěte řez do vody při pokojové teplotě a umístěte jej na teplé místo na dlouhou dobu, dokud nová rostlina nebude mít kořeny. To může trvat několik týdnů. Voda musí být pravidelně doplňována, v některých případech měněna.
 4. Přesazování do květináče se provádí pouze tehdy, když kořeny dosáhnou délky 6 cm.

Důležité! Jakmile je špička vyříznuta, lze ji také několik dní uchovávat na tmavém a teplém místě, dokud se nevytvoří kůže. Poté se umístí do sklenice vody, dokud se neobjeví kořeny.

Aloe vrcholy s naklíčenými kořeny ve vodě

Děti

Reprodukce u dětí není typická pro všechny odrůdy aloe.Proto je vhodný pouze pro ty, kteří mají stejná děti. Pokud je důležité, aby se nové sazenice objevily tímto způsobem, je vhodné zvolit stísněnou nádobu pro dospělou rostlinu, aby veškerá její síla nesměřovala k vlastnímu vývoji, ale k formování mladého růstu. Pokud se objeví, jsou okamžitě zasazeny do samostatných nádob, při dodržení následujících pokynů:

 1. Úplně vyjměte celou rostlinu z nádoby, ve které rostla, a vložte ji na papír / ubrousky / noviny. V tomto případě by měla být půda mírně vlhká.
 2. Řez formovaného dítěte je otevřen a šikmo řezán čepelí nebo administrativním nožem. Dobře tvarované kořeny by na dítěti měly zůstat.
 3. Hotové rostliny jsou zasazeny do speciálně připravených malých nádob s navlhčenou půdou a půda je mírně rozdrcena.
 4. Dospělá rostlina se vrací zpět do svého květináče nebo se přesadí do nové.

Důležité! Pokud byly děti odtrženy od dospělé rostliny, nebojte se. Hlavní věc je, že jsou na nich přítomny kořeny. Jsou umístěny v samostatných nádobách stejným způsobem.

Dospělá rostlina s nastupujícími dětmi

Prostěradlo

K omlazení rostliny se často používá metoda množení listů aloe. Vyžaduje zdravé dospělé listy, jejichž délka je nejméně 8 cm. Mateřská rostlina sama o sobě musí být také zcela zdravá. Například pokud se jeho kořeny rozpadnou, reprodukce nemusí fungovat. Ale i tehdy stojí za to vyzkoušet, jestli je to jediná šance na záchranu rostliny. Pro šíření listem musíte provést následující kroky:

 1. Pomocí dezinfikovaného nože s tenkou čepelí odřízněte list, jehož minimální délka je 8 cm. Nůž lze dezinfikovat alkoholem nebo kalcinovat otevřeným ohněm.
 2. Řezané části jsou zabaleny obvazem nebo gázou a umístěny do teplé tmavé místnosti po dobu 2-3 dnů. Význam tohoto umístění je ve vzhledu na řezu průhledného filmu. Pokud se během této doby nevytvořil, můžete tam list nechat ještě několik dní.
 3. Řez je posypán nasekaným dřevěným uhlím nebo postříkán speciálním antiseptikem a zasazen do hrnce s předem připravenou půdou. Zpočátku by měl být hrnec malý, asi 10 cm v průměru.
 4. List je prohlouben o 3-4 cm.
 5. Plavidlo s transplantovaným listem je odesláno do teplé místnosti s dobrým osvětlením, ale bez přístupu přímého slunečního světla.

Odřízněte listy aloe

Poznámka! Listy se nemusí prohlubovat do půdy, můžete je jednoduše rozložit přes její vrchní vrstvu. Při pravidelném hojném zalévání se kořeny rychle objevují samy a jdou do požadované hloubky.

List aloe není pohřben v půdě

Péče po chovu

Jak zakořenit aloe tak, aby po tomto postupu dceřiná rostlina rostla zdravě a převzala velikost mateřské rostliny nebo ji dokonce vyrostla? Chcete-li to provést, musíte dodržovat následující pravidla pro péči o mladé šťavnaté:

 • zpočátku musí být všechny procesy pečlivě chráněny před přímým slunečním zářením a silným přehřátím;
 • v teplé sezóně se mladá rostlina postupně učí na čerstvý vzduch a jasné osvětlení. K tomu je na několik hodin vytažen na balkon, otevřenou terasu, verandu atd. Čas je třeba postupně prodlužovat. Pokud byla rostlina přesazena v létě, lze takové postupy zahájit až od příštího roku;
 • pokud jsou mladé výhonky vysazeny v období podzim-zima, je nutné prodloužit jejich denní hodiny zavěšením speciální lampy;
 • rostlina potřebuje pravidelné zalévání, protože ornice vysychá. Zalévání musí být prováděno takovým způsobem, aby se vlhkost nedostala na listy a nehromadila se v zásuvkách;
 • rostlina by měla růst na větraném místě. Vzduch by však neměl být příliš ochlazován a při větrání je třeba se vyvarovat průvanu;
 • listy musí být pravidelně otřeny čistým hadříkem, aby se na nich nehromadil prach;
 • po 6-9 měsících je nutné provést první krmení rostliny speciálními hnojivy pro sukulenty. Dospělé rostliny by měly být krmeny jednou nebo dvakrát ročně.

Tipy pro začínající pěstitele pro péči a propagaci aloe:

 • pokud první pokus o zakořenění selhal, nezoufejte. Možná došlo k chybě při výběru materiálu nebo byly poškozeny části budoucího závodu. Stojí za to postup opakovat, pokud existuje dospělá rostlina;
 • nejhorší věc, která se s aloe stane, je invaze škůdců nebo chorob. Nejčastěji se jedná o mealybug nebo šupinatý hmyz. Chcete-li se jich zbavit, musíte přesadit rostlinu do nové půdy a dezinfikovat hrnec. Samotná květina musí být omyta mýdlovou vodou nebo speciálním insekticidem;
 • nejdůležitější věcí při chovu šarlatu je dodržovat všechna doporučení a snažit se je neporušovat. Pouze v tomto případě bude vše fungovat.

Poznámka! Šíření aloe je proces, který může každý začátečník v oboru květinářství samostatně provádět.

Všechny odrůdy této rostliny jsou snadno zakořenitelné, ale trvají o něco déle než většina ostatních květů. Stojí to však za to, protože nejen jeho vnější přitažlivost potěší jeho majitele, ale také léčivé vlastnosti téměř všech jeho typů. To se bude líbit zejména mladým rodičům a alergikům, protože je nepravděpodobné, že by takový lék způsoboval vyrážky a vedl nežádoucí účinky. Kosmetický efekt předčí i ta nejodvážnější očekávání.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada