Jak přesadit kaktus: možnosti doma

Pokud kaktus začal růst z hrnce, musíte se postarat o jeho transplantaci. Pro nezkušenou osobu se však transplantace kaktusu může zdát obtížná, protože rostlina je zcela specifická a vyžaduje zvláštní přístup. Proto stojí za zvážení, jak transplantovat kaktus, aby nepoškodil sebe nebo něj.

Podmínky transplantace kaktusů

Samotný postup transplantace by měl být proveden s ohledem na extrémní citlivost rostliny. I malé škrábance během procesu mohou vést ke smrti kaktusu. Pokud je kořenový systém poškozen, například nadměrným podmáčením půdy, může začít proces rozpadu rostlinných tkání, což zase způsobí smrt květu. Proto je třeba s otázkou, jak transplantovat kaktus, zacházet velmi opatrně.

Jak přesadit kaktus

Výběr hrnce

Jedním z hlavních požadavků na květináč je jeho čistota. Všechny nádoby určené k výsadbě kaktusů je nutné umýt v horké vodě mýdlem a kartáčem. Kromě toho se během procesu doporučuje přidat trochu jedlé sody (nebo popela), aby se zabránilo růstu plísní.

Důležité! Po umytí nesmí být v hrncích žádné zbytky mýdla.

Velikost kapacity nezávisí na velikosti stonku, ale na stavu kořenového systému rostliny. Pokud kořen umístěný v novém květináči zaujme přirozený vzhled, konce jsou volně umístěny po celé ploše a neohýbají se, pak je taková nádoba ideální pro přesazení. Pro rostliny s prodlouženými kořeny existují speciální podlouhlé květináče.

Také stojí za to věnovat pozornost materiálu, ze kterého je hrnec vyroben. V poslední době se kamenina považovala za jedinou správnou a vhodnou pro transplantaci kvůli pórovitosti jejích stěn, které umožňují volný průnik vzduchu ke kořenům. Odpařující se voda ze stěn nádrže navíc pomáhá ochladit půdu, což v horkém počasí pomáhá kaktusu snáze snášet teplotní změny.

Avšak pro ty, kteří praktikují jedinou kultivaci, je třeba si uvědomit, že v důsledku odpařování kapaliny bude kaktus potřebovat časté zalévání, což může zase vyvolat alkalizaci půdy.

Dnes si můžete koupit hrnce v různých barvách, tvarech a materiálech. Nejoblíbenější jsou plastové nádobí. Plast je lehčí a snadněji se s ním manipuluje. Husté stěny takového hrnce neumožňují odpařování kapaliny, což vám umožňuje ušetřit na zalévání a také nezhoršuje stav půdy. Kromě toho oddenek neroste ke stěnám a je rovnoměrně rozložen po celém hliněném objemu. Stojí však za to zajistit, aby půda nebyla příliš podmáčená, jinak by oddenek mohl hnít.

Důležité! O drenážní zařízení je nutné se předem postarat. Hrnec musí mít odtokové otvory, které pomohou zabránit stagnaci vody.

Výběr hrnce

Výběr půdy

Pro přesazení kaktusu je vhodný speciální substrát, jehož název je „Pro sukulenty a kaktusy“. Pokud se po nákupu ukázalo, že půda je nedostatečně pórovitá, měl by se k ní přidat písek, malé oblázky nebo cihlové třísky. To vám umožní co nejvíce se přiblížit přirozenému prostředí rostliny.

Pro vaši informaci! Při výběru hotové půdy je nutné pečlivě studovat její složení, protože se může lišit v závislosti na výrobci.

Hlavní složkou substrátu je rašelina. Stojí za to vědět, že na rozdíl od nížinné rašeliny je koňská rašelina bez živin a dlouhodobě zadržuje vlhkost, takže výběr mezi těmito dvěma typy by měl být zastaven na prvním místě. Celkem dobré výsledky ukazují různé směsi těchto dvou druhů rašeliny.

Hotová půda je zpravidla dodávána již s hnojivy (informace o nich jsou uvedeny na obalu). Pokud není půda oplodněna, musíte si navíc dokoupit další hnojení zvlášť.

Někteří lidé nedůvěřují hotovým podkladům, ale raději si půdní směsi vyrábějí sami. Při přípravě půdy je nutné smíchat listnatou půdu s trávníkem a pískem (ve stejném poměru). Tato směs je vhodná pro jakýkoli druh rostlin, avšak nečistoty musí být vybrány již se zaměřením na specifické vlastnosti květu. Například pro rostliny s malými tenkými povrchovými kořeny je vhodnější půda uvolněná oblázky nebo drcenými cihlami (v poměru 1: 1: 1: ½ k hlavním složkám).

Pro kaktusy se silným kořenovým systémem a silnými kořeny je vhodná půda, která bude zahrnovat sod, listnatou půdu a písek v poměru 1,5: 1: 1.

Důležité! 1/10 z celkového objemu půdy by mělo být rozdrceno na dřevěné uhlí. Pro kaktusy, které přirozeně obývají kamenitou půdu, je nejlepší drcený kámen.

Domácí transplantace

Nejoblíbenějšími druhy kaktusů pěstovaných doma jsou Mammillaria a Decembrist (Schlumbergera). Navzdory skutečnosti, že postup pro přesazování těchto květin doma je odlišný, obecně obě odrůdy potřebují speciální substrát, drenáž a správně vybraný hrnec. Níže je uveden podrobný popis toho, jak tyto druhy kaktusů doma přesazovat.

Kdy můžete transplantovat

Ve skutečnosti lze kaktusy znovu zasadit kdykoli během roku. Za nejvhodnější období se však považuje konec podzimu - začátek zimy.

Pokud mluvíme konkrétně o mammillaria, pak existují určité nuance. Mladé květiny se mohou každoročně přesazovat; u dospělých rostlin stačí jedna transplantace každé 2-3 roky. Nejlepší je to udělat na jaře, kdy se kaktus již začíná probouzet, v takovém případě bude pro něj snazší zvyknout si na nové místo.

Nyní musíte rozhodnout o období, kdy je povoleno transplantovat Decembrist. Schlumberger by měl být přesazen poté, co přestane kvést - v posledních únorových dnech. Mladé květiny, jako je mammillaria, lze každoročně přesazovat, dozrávat ne více než jednou za 4-5 let.

Kdy můžete transplantovat

Funkce transplantace

Pro mammillaria jsou vhodné plastové i keramické hrnce. Měla by být vybrána mělká, ale široká nádoba. Na dně nádoby by měla být drenážní vrstva. Nejprve se položí keramzit a poté speciální půdní směs pro kaktusy. Půda musí být porézní a propustná. Vhodné jsou také směsi písku s trávníkem a listnatou půdou (v poměru 1: 2: 2). Je bezpodmínečně nutné přidat do podkladu cihlové třísky. Je také povoleno přidávat dřevěné uhlí, skořápku a vápenec.

Pro přesazení Decembristu jsou vhodné hliněné, keramické, skleněné, dřevěné a plastové nádoby.

Důležité! Je povoleno používat kovové náčiní, ale musí to být prováděno velmi opatrně, protože existuje možnost koroze, která způsobí hnilobu kořenů.

Hrnce by neměly být příliš hluboké, ale široké. Jaký druh půdy je pro Decembristu potřebný a jak jej umístit do kontejneru:

  • na dně by měla být položena expandovaná hlína nebo na ni rozložena vrstva malých umytých oblázků. Pokud jsou složky směsi odebrány přímo z ulice, musí být kalcinovány v peci (několik minut);
  • můžete také přidat část sušeného mletého sphagnum (rašelina nebo bílý mech) do půdy;
  • do předem kalcinovaného písku přidejte listovou zeminu (v poměru 2: 1). Pokud je to možné, mohou být do půdy zahrnuty některé drcené oblázky nebo keramzit, aby byla půda skalnatější.

Po umístění půdy na drenáž můžete začít kaktus přesazovat. V tomto případě je nutné zajistit, aby byly vrstvy přibližně stejné.

Pro vaši informaci! K omlazení oslabené rostliny lze do připravené půdy pro Decembristu přidat jednu část rašeliny.

Zakořenění kaktusu

Před procedurou zakořenění by měla být vybraná stonka (nebo dítě) zpracována, aby byla chráněna před infekcí. Plátky by měly být posypány práškovým uhlím nebo sírou. Poté musí být obložení vysušeno (nejméně sedm dní ve svislé poloze), přičemž je důležité zajistit, aby nevyschlo.

K zakořenění mammillaria je dno hrnce pokryto drenážní vrstvou, poté je přidána čtvrtina půdy pro rostliny a na půdě pro kaktusy zředěná ošetřeným pískem. Poté musíte řezat kořen a posypat ho čtvrtinou písku. Posledním dotekem bude přidání oblázků. Pro lepší zakořenění lze použít řešení stimulující kořeny. Po zpracování směsi roztokem musí být výsadbový materiál umístěn na teplém místě.

Jak zakořenit Decembrist? Chcete-li odpojit vybraný řez, je nutné držet základnu rostliny, přitlačit její konec do prstů a opatrně odšroubovat (ve směru hodinových ručiček) požadovanou část květu. Současně je zakázáno používat nůžky, skalpel, nůž a jakékoli piercing-řezací předměty. Stonka se suší na ubrousku na tmavém místě po dobu dvou dnů. Pak již můžete přistoupit k přímému zakořenění kaktusu. Existují dva způsoby zakořenění - ve vodě a v půdě.

V prvním případě se výhonek umístí do vody (pokojová teplota). Kapalina by měla pokrývat jeden její segment. Když hladina vody poklesne, je třeba ji doplnit, pokud je zakalená, vyměňte ji a opláchněte rukojeť. Po 1-2 týdnech, kdy kořeny dorostou více než 2 cm, mohou být řízky zasazeny do půdy.

Poznámka! Před použitím musí být voda po dobu alespoň jednoho dne odolná vůči chlóru a jeho derivátům. Jinak může mladý kaktus zemřít.

Před zakořeněním kaktusu v půdě musíte důkladně opláchnout a dezinfikovat květináče, ve kterých budou řízky zasazeny. Poté by měla být na dno nádrží umístěna drenážní vrstva a připravená půda. Poté zalijte a ve svislé poloze prohloubte řez do půdy (do hloubky 5 mm). Kaktusu trvá asi 30 dní, než se zakoření.

Zakořenění kaktusu

Přenesení do jiného hrnce

Jak přesadit kaktus do jiného hrnce? Po přípravě květináče a půdy a splnění všech předpokladů popsaných v předchozích částech můžete kaktus přímo přesadit do jiného květináče. To vyžaduje:

  1. vytáhněte květ ze staré nádoby a jemně setřeste kořeny z přebytečné půdy;
  2. držení, přeneste rostlinu do nového květináče. Uprostřed nádoby se doporučuje zasadit kaktus;
  3. držíte kaktus v jedné ruce a sypete čerstvou speciálně upravenou půdu kolem oddenku;
  4. při plnění nádoby není nutné tlačit na půdu. Po několika zavlažováních se část půdy potopí, takže budete muset přidat další zeminu na požadovanou úroveň.

Důležité! Kaktus je trnitá rostlina, takže při jeho vyjímání z květináče je třeba učinit bezpečnostní opatření. Květina by měla být zabalena v novinách, ručníku nebo nějakém druhu látky. To musí být provedeno takovým způsobem, aby jehly nepronikly kůží v jejím vybrání.

Další péče o květinu

Po transplantaci potřebuje kaktus zvláštní péči. To platí zejména pro první měsíc pobytu květu v novém květináči.

Péče o kaktusy

Půda a zalévání

U velkých květin s masivním stonkem musíte po přesazení nainstalovat podporu (po dobu 2-3 týdnů). To umožní, aby kořeny kaktusů rostly aktivněji. Při dodržení pravidel pro přesazování se rostlina dokáže rychle přizpůsobit nové půdě a brzy bude možné podporu odstranit.

Důležité! Okamžitě po transplantaci nelejte vodu. Během 4-5 dnů musí být rostlina ponechána růst trochu silněji.

Top dressing

Je nežádoucí krmit ihned po transplantaci kaktusu. Doporučuje se počkat 2-4 týdny a teprve poté začít hnojit půdu. Mělo by být krmeno jednou za 14-15 dní (s bohatým kvetením - jednou za 10 dní). Krmení květiny by mělo být provedeno až po zalévání.

Vlhkost vzduchu

Květinu zakryjte plastovým obalem, aby nedošlo k dehydrataci. Tím se vytvoří zvýšená vlhkost, při které se rostlina bude moci cítit pohodlněji během absence zalévání.

Osvětlení

Pro normální vývoj potřebuje květina dobré osvětlení. Kaktus je rostlina milující světlo, proto by měla být umístěna na okno orientované na jih. Pokud to není možné, pak může být rostlina umístěna na západní nebo východní parapet. Pokud je kaktus umístěn na severu, je třeba pro něj zajistit další osvětlení.

Samotný postup přesazování kaktusu není tak složitý, jak se na první pohled zdá. Současně není nutné být v této věci profesionálem, protože i začínající zahradník může provést transplantaci.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada