Jak ořezávat dracaena doma

Dracaena, nebo, jak se také nazývá, falešná dlaň, bude růst a rozvíjet se dobře, pouze pokud majitel ví, jak správně prořezat korunu. Postup by měl být prováděn pravidelně. Díky tomu je listnatá část rostliny neustále omlazována.

Prořezávání navíc brání výskytu nemoci. Výsledkem bude, že koruna falešné palmy bude úhledná a vyzdobí jakoukoli místnost. O tom, jak správně oříznout dracaena, se budeme zabývat v článku.

jak růst mnoho vrcholy a dělat dracaena načechraný

Dracaena je rostlina, která si svou nenáročnou péčí podmanila srdce pěstitelů květin.

Dracaena

Dracaena vyzdobí jakýkoli interiér. Pro normální růst této květiny stačí dodržovat tato doporučení:

 1. Před zaléváním se ujistěte, že je půda dostatečně suchá. Za tímto účelem se půda uvolní. Pokud je země mokrá v hloubce tří centimetrů, je lepší se zalévat.
 2. Tyto odrůdy dracaena se širokými listy pijí více vody než odrůdy s úzkými listy.
 3. Květina s pestrými listy dobře poroste, pokud ji umístíte na okno na jižní straně bytu.
 4. Dracaena netoleruje průvany, spalující slunce a hromadění prachu na povrchu listů.
 5. Transplantace mezi květináči by měla být prováděna společně se starou půdou, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Zpočátku květina roste v jednom kmeni a je trochu nudná. Někteří pěstitelé proto dělají korunu nadýchanou. Před vytvořením dracaena musí kmen dorůst nejméně třicet centimetrů. Kmen musí mít průměr nejméně pět centimetrů.

Deset centimetrů horní části květu je odříznuto. Po prořezání dracaeny pro rozvětvení se na kmeni mohou objevit dva nebo dokonce pět nových výhonků. Doporučuje se ponechat tři nejsilnější výhonky, aby se rostlina mohla normálně vyvíjet a neochorět.

Nejoblíbenější odrůdy jsou:

 • Deremskaya;
 • Vonný;
 • Frangrans Compact.

jak rozvětvovat dracaena

Jsou chvíle, kdy se v domě přesouvá květina z místa na místo, dracaena se rozpadá. Nemyslete si, že rostlina je mrtvá. Situaci lze napravit prořezáváním, pomocí kterého se rozvětví a obnoví svěží korunu. Stejný postup lze provést, když listy rostliny náhle začnou vysychat a rozpadat se. Pokud květina nemá jeden, ale několik kmenů, jsou všechny odříznuty a zůstávají malé pařezy stejné výšky.

Rada. Chcete-li získat novou korunu na několika úrovních, doporučujeme řezat větve v různých výškách. Potom se odpovídajícím způsobem objeví ledviny.

První prořezávání dracaeny

První prořezávání dracaeny je nejlépe naplánováno na období od května do června. Tehdy rostlina aktivně roste a rozvíjí se. V blízkosti horního řezu se znovu objeví vrstva. Nové výhonky stimulují rostlinu, aby rychle uzdravila rány a začala růst korunka.

Ledviny se probudily na pařezech

Stává se také, že rostlinu je třeba prořezávat na podzim nebo v zimě. To se stane, když se hlaveň rozbije. Při dobré péči o rostliny je tento problém rychle vyřešen. Hlavní věc je, že vše se děje podle doporučení zkušených květinářů.

Nástroje

Před ořezáváním dracaeny musíte připravit následující předměty a nástroje:

 1. Sphagnum mech. Dokonale absorbuje vodu a udržuje ji v sobě po dlouhou dobu. Můžete jej nahradit mokrými ubrousky, ale budou se muset měnit velmi často.
 2. Zahrada var. Je to užitečné pro ošetření rány, ze které se po řezání uvolní šťáva. Var podporuje rychlé hojení. Pokud tato látka není po ruce, můžete použít voskovou nebo parafínovou svíčku.
 3. Abyste udrželi řez rovný a čistý, musíte si vzít ostrý nůž nebo zahradní nůžky.

Technologie svírání

Výšku ořezu si můžete zvolit podle interiéru. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že nové klíčky se objeví, pouze pokud je rostlina dostatečně světlá. Osvětlení je hlavním požadavkem v procesu ořezávání. Drakana, která stojí na oknech obrácených na sever nebo na východ, je přitlačena co nejníže, aby sluneční paprsky zasáhly místo řezu. Prořezávání dracaeny doma by mělo být následující:

 • Horní část květu by nikdy neměla být odlomena. Je odříznut ostrým pohybem pomocí ostrého nože. Odříznutá část může sloužit jako materiál pro množení rostliny řízky. K tomu je umístěn ve sklenici s vodou.
 • Místo, kde k řezu došlo, je třeba očistit od vznikající šťávy a natřít zahradním lakem nebo jinou vhodnou látkou. Dělá se to opatrně a snažíme se úplně uzavřít všechny póry. V takovém případě musíte zajistit, aby bylo hřiště teplé a nespálilo rostlinu.
 • Každý list na kmeni musí být oříznut.
 • Hlaveň je důkladně nastříkána vodou, aby se obnovila vlhkost, která se odpařila během procesu ořezávání.
 • Kmen je úhledně zabalený mokrým mechem a upevněn nití nebo provázkem. Při péči o rostlinu nezapomeňte mech pravidelně mechovat. Nesmí se nechat úplně vyschnout.

Důležité! Doporučuje se ošetřit pařezy fóliemi, aby se ve vinutí udržovala vlhkost déle.

Dracaena by měla být napojena s mírou

 • Zalévání dracaena musí být provedeno přes paletu.
 • V případě použití igelitového sáčku je nutné jej jednou týdně vyjmout z pařezů a rostlinu vyvětrat. Tímto způsobem nebude řezaný kmen hnisat.
 • Rostlina musí být přemístěna do částečného stínu, aby na ni nespadalo přímé sluneční světlo.

Jak zpracovat řez dracaena po prořezání

Vlhkost se rychle odpařuje řezem na kmeni, takže musí být okamžitě zpracována a všechny póry uzavřeny. Místo zahradního laku můžete použít vosk nebo parafín. K tomu se rozsvítí vosková svíčka a roztavená látka kape na ránu. V tomto případě je třeba dbát na to, aby se parafín nebo vosk nedostal na listy.

Samotný kmen se doporučuje ošetřit růstovým stimulantem. To pomůže probudit spící pupeny a podpoří růst klíčků.

Důležité! Můžete sevřít pouze zdravé rostliny, které dobře rostou a vyvíjejí se.

V tomto případě musí mít kufr výšku nejméně 30 centimetrů.

Jak vypadá dracaena po prořezání

Po oříznutí dracaeny vypadá naprosto neatraktivně. V průběhu času se její koruna stane krásnou a načechranou. Aby se to stalo co nejrychleji, musíte jí vytvořit pohodlné podmínky. Péče by měla být následující:

 1. Polyetylen musí být odstraněn, jakmile se na kmeni rostliny objeví první výhonky. Plátek musí být také otevřený.
 2. Teplota v místnosti se udržuje nejméně dvacet stupňů.
 3. Květina se přenáší na místo, kde je spousta světla, ale není tam žádné přímé sluneční světlo.
 4. Pokud se prořezávání provádí v zimě, je třeba denní hodiny zvýšit na dvanáct hodin. To se provádí pomocí zářivky.
 5. Pro zavlažování používejte pouze usazenou vodu nebo roztok s přídavkem hnojiv. Dracaena je napojena, pouze pokud půda v květináči vysuší nejméně tři až čtyři centimetry.
 6. Nová korunka se pravidelně stříká vlažnou vodou, aby se udržela úroveň vlhkosti. Postřik se provádí jednou za sedm dní pomocí růstových stimulantů.
 7. Hrnec s obnovenou dracaenou musí být pokaždé otočen směrem ke světlu, aby klíčky měly příležitost rovnoměrně se rozvíjet.

Pokud se dracaena natáhla nahoru

Pokud dracaena příliš vzrostla a její vrchol spočívá na stropě, musí být shora zkrácen. Tento postup se provádí v několika fázích. Prořezáváním se rostlina nejen zkracuje, ale také se stává svěží.

Z vysoké dracaeny můžete také získat materiály pro účely reprodukce. Můžete použít nejen horní část, ale také dlouhé části kufru. Jsou umístěny do vody, aby vytvořily kořeny.

Horní část může být zasazena přímo do hrnce. K tomu musí být řez ošetřen přípravkem ke stimulaci tvorby kořenů. Vysazená stopka by měla být pokryta plastovým sáčkem, aby se vytvořil skleníkový efekt.

Svěží koruna dracaena, vytvořená v několika úrovních

Části kmene jsou nakrájeny na malé řízky dlouhé deset centimetrů. Na nich jsou provedeny mělké řezy a zakořeněné. Existují dva způsoby zakořenění:

 • vertikální;
 • horizontální.

Při vertikálním zakořenění je důležité nezaměňovat spodní část kmene s horní. Pro udržení mikroklima zakryjte řízky polyethylenem.

Můžete tak opravit prodlouženou dracaenu a zároveň pěstovat nové rostliny.

Tvorbu koruny dracaena může udělat kdokoli. Rostlina se stává svěží a krásná. K tomu je třeba dodržovat postupné provádění pravidel a doporučení pro úspěšné prořezávání květin.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada