Vnitřní karafiát - domácí péče

Vnitřní karafiát je vytrvalá rostlina, ale pěstuje se hlavně každý rok. Existuje asi 20 hybridních druhů. Obzvláště oblíbená je indická odrůda, která přitahuje pozornost svými jasnými květy, zajímavou strukturou listu a stonku. Chcete-li uvažovat o vzpouře barev pupenů, musíte pečlivě sledovat rostlinu a poskytovat náležitou péči.

Karafiát v květináči - domácí péče

Květina domácího karafiátu je oblíbená mezi pěstiteli květin, protože nevyžaduje zvláštní pozornost. Dostatek zalévání a pravidelné krmení.

Vnitřní karafiát

Zkušení pěstitelé dávají keři krásný tvar. S prořezáváním postranních větví nebudou žádné problémy, protože pokud je půda bohatá na mikroživiny, rychle dorostou.

Dodatečné informace! Aby rostlina vyvinula svěží korunu, musíte opatrně sevřít boční větve.

Karafiát musí zorganizovat správnou teplotu, vlhkost a osvětlení. Zalévejte a pravidelně napájejte pokojovou rostlinu. Pak to odmění bujným a dlouhým kvetením.

 • Teplota

Vnitřní karafiát nemá rád vysoké teploty. Ideální režim je 23–25 stupňů. Pokud snížíte nebo znatelně zvýšíte teplotu, může dojít k problému s růstem a kvetením rostliny. Rostlina samozřejmě nezemře, nebude chřadnout, ale neodhalí své nejlepší vlastnosti.

 • Osvětlení

Vnitřní karafiáty mají velmi rádi světlo, takže květináč by měl být instalován na parapetech na jižní straně. Přímému slunečnímu záření by neměly bránit záclony nebo jiné hrnce. Chcete-li zvýšit stupeň osvětlení v zimě, musíte nainstalovat zářivku.

Osvětlení pro květinu

 • Zalévání

Květina miluje intenzivní zalévání. Je nutné sledovat suchost půdy v květináči. Jakmile půda vyschne, musíte okamžitě začít zavlažovat.

Poznámka! Voda musí být předem usazena a má pokojovou teplotu.

V takovém případě by neměla být půda stlačována nebo podmáčena. Aby nedošlo k vytvoření takového efektu, musíte vytvořit drenážní vrstvu.

 • Stříkání

Po horkém dni - večer je bezpodmínečně nutné nastříkat hřebíček stříkací lahví. Navlhčete nadzemní část a poté ji otřete hadrem.

Během chladného období není postřik nutný.

 • Vlhkost vzduchu

V létě by měla být vlhkost v blízkosti vzorku vysoká. To je možné díky každodennímu postřiku večer a během dne je třeba instalovat poblíž nádobu s vodou.

V chladném období není nutné zvyšovat vlhkost.

 • Priming

Ideálním substrátem pro hřebíček je směs rašeliny, trávníku a listové půdy. Doporučený poměr je 1: 2: 1.

Nejprve musíte ošetřit Zemi antiseptickým roztokem, abyste zabili patogeny.

Karafiátový substrát

 • Top dressing

Svěží kvetení je možné pouze za podmínky pravidelného krmení. Zřeďte komplexní minerální hnojiva ve vodě a postříkejte půdu roztokem.

Procedura se provádí jednou za 10 dní. Přímé hnojení půdy lze provést 30 dní po přesazení.

Vlastnosti péče v zimě, během odpočinku

Zima je spícím obdobím pro vnitřní karafiáty. Rostlina do té doby úplně vybledla, takže květiny a sušené pupeny by měly být odstraněny.

Pokud je vybrána obzvláště milující odrůda, musíte pro další osvětlení pravidelně zapínat zářivky. Během období spánku by mělo být zastaveno hnojení půdy a „koupání“. Během tohoto období jsou všechny procesy zpomaleny a rostlina nevyžaduje zvláštní pozornost.

Karafiát před zimou

Kdy a jak kvete

Mnoho pěstitelů pěstuje takovou plodinu právě kvůli její schopnosti dlouho kvést. Někdy mohou být termíny sníženy kvůli nesprávné nebo špatné péči.

 • Druhy květin

V závislosti na vysazené odrůdě mohou pupeny viset, zvedat se a tvořit květenství. Rozlišujte mezi plnými a heřmánkovými pupeny s otevřeným jádrem.

 • Květinové tvary

Tvary květů jsou velmi rozmanité. Ve většině případů jsou pupeny froté pom-pom s mnoha okvětními lístky různých barev a velikostí.

Rozmanitost květin

 • Kvetoucí období

Domácí karafiáty v květináči potěší kvetení po dlouhou dobu - proces trvá šest měsíců.

První pupeny se začínají objevovat již v polovině března a vyblednou až při prvním mrazu. Právě tato vlastnost tolik přitahuje milovníky květin.

 • Změny v péči během kvetení

Je nutné rostlinu intenzivně zalévat a hnojit. Pokud je půda suchá nebo vyčerpaná, kvetení se zastaví - pupeny začnou mizet a vysychat.

Prořezávání

Pokud je instance v dobrém stavu, není oříznutí obtížné.

Abyste usnadnili zalévání a hnojení půdy, musíte zajistit normální přístup k půdě. K tomu může dojít, pokud jsou boční procesy oříznuty včas. Je nutné odstranit větvičky, které narušují normální péči. Plátky musí být ošetřeny antiseptikem.

Jak se vnitřní karafiát znásobuje

Používá se několik variant množení rostlin - vše závisí na odrůdě a typu květu. V zásadě se k chovu používají semena - to je nejjednodušší volba. Pokud mluvíme o vytrvalé odrůdě, pak je reprodukce možná rozdělením keře, vhodné jsou také řízky.

Klíčící semena

Níže je uveden základní příklad toho, jak si můžete doma pěstovat karafiát ze semen:

 1. Připravte substrát a nádobu.
 2. Vytvořte malé drážky hluboké 2 mm.
 3. Umístěte semena a vykopejte.
 4. Navlhčete půdu rozprašovací lahví.

Pokud byla zakoupena dobrá semena, první výhonky se objeví 14. den.

Reprodukce karafiátu semeny

Pro referenci: mnozí se snaží zorganizovat pěstování pouličních karafiátů Shabo ze semen doma, ale neuspějí. Faktem je, že tento druh není příliš vhodný pro vnitřní chov. Je lepší zvolit odrůdy pokojových hřebíčků.

Transplantace hřebíčku

Ujistěte se, že hrdlo stonku lícuje se zalévací půdou. Pokud se něco změní, je nutná změna půdy a kapacity.

Algoritmus transplantace krok za krokem vypadá takto:

 1. Připravte substrát a nádobu.
 2. Na dno nádoby položte drenážní vrstvu.
 3. Vytvořte vrstvu z půdy.
 4. Navlhčete půdu postřikovačem.
 5. Nastavte klíček.
 6. Posypeme zeminou.
 7. Zajistěte minimální zalévání.

Během období zakořenění byste neměli nádobu vystavovat otevřenému slunečnímu světlu - pokud rostlina nezemře, s největší pravděpodobností uschne.

Možné narůstající problémy

Péče o karafiát v květináči doma, i když to vyžaduje malé úsilí, může stále způsobovat problémy. Rostlina může být letargická nebo může postupem času žloutnout. Mnoho problémů nastává s pupeny během kvetení a vegetačního období.

 • Kapky pupeny a listy

S nedostatkem živin v půdě mohou být pupeny a listy vylučovány. Nedostatek zavlažování je také významným důvodem tohoto chování.

Choroby rostlin

 • Listy zblednou

Domácí hřebíček může vyblednout, počínaje listím, pokud dojde k infekci padlí. Listy začínají ze spodní strany bělit a mohou infikovat zdravé sousedy na parapetu.

 • Konce listů suché

Hroty na listech mohou vyschnout, pokud se otevře krk stonku. Stejný účinek může nastat při spálení sluncem.

 • Spodní listy padají

List může spadnout z nižších vrstev, pokud majitel květiny příliš často zalévá nebo se voda dostane na povrch listových desek.

Škůdci

Spider roztoči často napadají domácí karafiáty. Méně často dochází k napadení mšicemi.

Během tohoto období dochází ke změnám v pouzdře, což výrazně zhoršuje vzhled a může způsobit smrt vzorku.

Je vhodné přemístit infikovanou rostlinu od zbytku a poté ji ošetřit mýdlovou vodou.

Pozornost! Je důležité zajistit, aby mýdlo nepronikalo do země, ke kořenům. Mýdlový roztok může být ponechán na listech po dobu několika hodin, poté opláchnut.

Zdravý vzhled rostlin

Další problémy

Dekorativní květina může zemřít, pouze pokud není řádně ošetřena. Problém může nastat, pokud neošetřujete v případě nemoci nebo přítomnosti škůdce.

Chcete-li svůj domov vyzdobit originálními barvami, měli byste zvolit právě takovou kulturu. Rostlina není náladová, kvete dlouho a prakticky se nezhorší. Je snadné množit květinu; můžete použít metodu dělení keřů, řízků nebo výsevu semen.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada