Proč hortenzie paniculata, stromovitá, velkolistá, neroste

Hydrangea je krásný a poměrně běžný zahradní keř. Může růst nejen na zahradě, ale také v květináči. Amatéři i profesionálové se zároveň často potýkají s tím, že hortenzie roste špatně, co dělat, když se její vývoj zastaví, květina neuvolňuje nové výhonky?

Chcete-li tento problém vyřešit, měli byste vědět, proč hortenzie neroste a jak takové problémy řešit.

Běžné příčiny problému

S vývojem květu může být mnoho problémů, hlavním je stav půdy nebo životního prostředí:

 • chladná zima, poleva vrcholků větviček, pupenů;
 • předčasné otevření hortenzie na jaře a neočekávané mrazy;
 • odrůda, která není schopna růst v oblasti výsadby kvůli nevhodnému podnebí;
 • nízká kyselost Země;
 • nedostatečná tekutina, špatné a slabé zalévání;
 • těžká země, špatná propustnost vzduchu;
 • rostlina není oplodněna, nedostatek živin, nekvalitní půda;
 • výskyt škůdců nebo chorob, které inhibují růst rostliny;
 • prořezávání bylo provedeno bez zohlednění pravidel a pupeny keře byly řezány;
 • kořeny hortenzie jsou poškozeny z různých důvodů.

Zahradní hortenzie

Na jaře můžete vidět stav keře. Pokud se rostlina probudí tvrdě, neuvolňuje nové mladé větvičky, pupeny špatně kvetou, květenství se netvoří nebo je jich málo, malé květy, to naznačuje problém, který je třeba naléhavě řešit.

Špatný růst kvůli špatnému stavu kořenů

Jsou to kořeny rostliny, které nesou základní informace o rostlině: pokud jsou poškozené, pak se nadzemní část bude cítit špatně. Hlavní příčiny poškození kořenů jsou:

 • mrazy;
 • škůdci;
 • nemoci (plísňové nebo infekční).

S květinou, která roste doma, je vše jednoduché: stačí ji vyjmout z nádoby spolu s hrudkou země a zkontrolovat stav kořenů. Nejlepší je očistit půdu, opatrně odstranit poškozené a bolavé části, opláchnout čistou vodou. Zalévání slabým roztokem manganistanu draselného bude mít dobrý účinek na kořenový systém vnitřní květiny. Ve specializovaných prodejnách si můžete koupit zesilovač kořenů, který pomůže rostlině.

Hortenzie se po zimování neprobudila

Taková kontrola je doprovázena další transplantací do nové země, několik týdnů po tomto postupu by měl být proveden vrchní obvaz.

Důležité! Při přesazování byste měli být co nejopatrnější s kořeny rostliny a nepoškozovat zdravé silné kořeny, postup by měl být prováděn s minimálními ztrátami.

Proč hortenzie roste na zahradě pomalu, je také vzrušující otázka. V tomto případě se stav kořenů kontroluje trochu jinak. Je nutné odstranit horní vrstvu půdy a zkontrolovat viditelnou část kořenového systému. Pokud je vše v pořádku, nebyly nalezeny nemoci, škůdci a jiná poškození, pak musíte vše pokrýt čerstvou zemí shora, krmit ji hnojivem.

Pokud se zjistí problémy, pak musí být rostlina urgentně ošetřena, aby nakonec nezemřela. Nejjednodušší je vykopat keř a zasadit ho na nové místo do čerstvé půdy.

Špatný růst kvůli nedodržování pravidel prořezávání

Hortenzie tvoří výhonky na loňských výhoncích, což znamená, že při prořezávání byste měli přesně vědět, které větve lze stříhat a které ne. Pokud nezkušený zahradník provede nesprávné prořezávání, nemusíte květiny vidět několik let.

Pravidla prořezávání různých odrůd hortenzie

Při zakrytí rostliny na zimu je navíc třeba věnovat zvláštní pozornost horním částem výhonků. Aby nezamrzly, jsou ohnuty blíže k zemi, kde je lépe zadržováno teplo. Je také důležité zakoupit odrůdy hortenzie, které jsou přizpůsobeny rostoucí oblasti. Rostlina musí mít čas na vytvoření pupenů, v severních oblastech není léto dostatečně dlouhé na to, aby se to stalo.

Špatný růst v důsledku nemoci

Co když hortenzie neroste? Zde mohou být příčinou nejen nemoci, ale také škůdci. Léčba se bude lišit případ od případu. Příčinu lze nejčastěji zjistit pouhým okem, stačí se důkladně podívat na keř: bledé listy, pomalý stav, přítomnost škůdců atd.

Chloróza je onemocnění, které primárně ovlivňuje velikost listů a květenství (stávají se malými) a také zeleň zbledne. To je často způsobeno dlouhodobým růstem na stejném místě. Je užitečné pravidelně užívat Ferovit, Antichlorosis nebo Agricola. Všechny výrobky mají na obalu pokyny, které je třeba přísně dodržovat.

Šedá hniloba je houba, která poškozuje hortenzi, když je zalévána nebo během období silných dešťů. Léčba přípravkem Fundazol pomůže, je také nutné odříznout všechny oblasti, které nemoc poškodila, a spálit je.

Nemocná rostlina

Padlí mohou zničit keř, ve kterém se objevují charakteristické nažloutlé nebo zelené skvrny. Takový keř zemře dostatečně rychle, pokud mu nepomůžete vyrovnat se s nemocí. V tomto případě se používají Skor, Topaz nebo Fitosporin-B.

Stává se, že vysoká teplota je kombinována s vysokou vlhkostí, pak existuje riziko peronosporózy. Pomůže ošetření vodným roztokem síranu měďnatého s tekutým mýdlem v poměru 10 l * 20 g * 150 g.

Keř je ošetřen síranem měďnatým, pokud je nemocný septorií. Onemocnění můžete určit podle hnědých skvrn, které se objevují na listoví. Kroužková skvrna je nejnebezpečnější chorobou, rostlinu již nelze zachránit, nejlépe ji vykořenit a odstranit z místa. Současně odstraňte hrudu Země, ve které hortenzie rostla.

Kromě různých nemocí mohou škůdci velmi zkazit vzhled keře, mezi nimi mšice, roztoči, slimáci a hlemýždi, stejně jako hlístice, zvláště často napadají.

První známky jsou snadno viditelné: listy chřadnou, odpadávají a získávají nažloutlý odstín. Nejjednodušší lidovou metodou je postřik vodným roztokem česneku a tekutého mýdla. Za tímto účelem rozpusťte 50 g mýdla v 10 litrech vody a přidejte 250 g nasekaných stroužků česneku. Po dva dny se tato směs naplní, poté můžete stříkat hortenzii. U hlemýžďů hodně pomáhá Confidor nebo Calypso.

Důvody nedostatečného kvetení u některých druhů a odrůd

Kromě toho, že hortenzie může jednoduše přestat růst, někteří zahradníci čelí skutečnosti, že na keři nejsou žádné květiny. To může znamenat, že rostlina má málo živin, hodně slunce nebo pupeny byly v zimě omrzlé. Nesprávná transplantace může navíc vést k smutným následkům.

Adaptace po vylodění

Pokud byla sazenice vysazena na jaře, pak v prvním roce nemusí zdobit zahradu svým kvetením. To je způsobeno skutečností, že rostlině trvá nějakou dobu, než se přizpůsobí. I když jsou všechny činnosti prováděny správně, všechny kořeny jsou zachovány, zalévání se provádí podle všech pravidel, keř je oplodněn podle norem, to neznamená, že se květiny nutně objeví v prvním roce života .Počkejte trochu do příštího roku a hortenzie vás jistě potěší svými neobvyklými a krásnými květinami.

Neúspěšné místo výsadby sazenic

Hortenzie opravdu nemá ráda přímé sluneční světlo, což znamená, že by měla být vysazena v částečném stínu nebo dokonce ve stínu. Nejlepší ze všeho je, když je keř osvětlen sluncem brzy ráno, zbytek dne je na stinném místě, pak bude růst aktivněji. Jako poslední možnost můžete vytvořit baldachýn, který vrhá stín v nejteplejším čase. Pak už nebude pochyb, proč hortenzie pomalu roste. Pokud je keř po celou dobu ve stínu, může to také způsobit nedostatek květin, proto by místo pro rostlinu mělo být zvoleno obzvláště opatrně.

Důležité! Složení půdy je velmi důležité pro tvorbu květenství. Pokud je kyselost nižší než 6%, keř nebude kvést.

Aby kyselost splňovala požadavky hortenzie, stačí přidat 500 g kapaliny Bordeaux do 10 litrů vody a zalévat keř.

Omrzliny ledvin v zimě

V závislosti na typu hortenzie snáší mráz lépe i horší. Například paniculata je považována za nejvíce mrazuvzdornou, proto ji lze nejčastěji vidět na osobních pozemcích. Stromové a velkolisté nejsou tak dobře odolné vůči mrazu a budou vyžadovat lepší úkryt.

Pozornost! Bez ohledu na odrůdu je lepší mulčovat kruh kmene na zimu humusem nebo rašelinou.

Pokud jsou pupeny poškozeny mrazem, pak hortenzie nemusí na jaře kvést, proto by se k izolaci mělo přistupovat opatrněji, zejména při pěstování jemných odrůd rostliny. Je poněkud obtížnější identifikovat důvod, proč odrůda paniculate hortenzie neroste.

Nedostatek nebo nadměrná vlhkost

Pokud ji nebudete správně zalévat, může také hortenzie kvést. Silné vysychání půdy povede k neformovaným květenstvím, nadměrné vlhkosti - k chorobám rostlin a nedostatku květů.

Výsledek nesprávné péče

V tomto případě by měla být voda dešťová nebo usazená. Díky vysoké tuhosti se také můžete setkat s problémy s růstem a kvetením hortenzií. Kapalina by neměla obsahovat přebytečné vápno, je lepší, když se tyto suspenze před zaléváním usadí na dně nádoby. Za tímto účelem naplňte velkou nádobu vodou a počkejte několik dní. Pak můžete zalévat.

S náležitou péčí a kontrolou chorob bude rostlina každý rok potěšovat svým bujným kvetením a neobvyklými květinami. Stačí pravidelně kontrolovat a v případě potřeby přijmout opatření, pak bude možné pěstovat krásný a velký keř.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada