Květina Gloriosa: příklady domácí péče a výsadby

Nerealisticky krásná rostlina, která si skutečně zaslouží být nazývána královnou mezi kvetoucími vinicemi. Celá gloriosa je krásná: květina nemá žádné analogické tvary, listy jsou bohaté barvy a také zajímavé svou strukturou. Mírně vychýlené okvětní lístky pupenu vytvářejí umělý plamen na výhoncích samotné květiny.

Odrůdy

Gloriosa Rothschild (Gloriosa rothschildiana)

Předpokládá se, že tato rostlina liany pochází z Afriky. Rychle se rozvíjející výhonky, které se krouží kolem mříže, tvoří zajímavou květinu v podobě koše.

Gloriosa

Gloriosa Rothschild má neobvyklou barvu květů - nažloutlou s načervenalými tahy. Tento zástupce rodiny neklade žádné zvláštní požadavky na péči, jedinou nuancí je jeho nesnášenlivost vůči přímému slunečnímu záření.

Gloriosa simplex

Tento zástupce kvetoucích vinic se liší od svých příbuzných v rodině s hustým výhonkem, který se velmi silně rozvětvuje. V některých případech prostá gloriosa vyrostla o více než 3 metry. Listy jsou jasně zelené, kopinaté, v gloriose, květy se podle popisu skládají ze šesti okvětních lístků, v srdci je přibližně stejný počet tyčinek. Každý okvětní lístek má svůj vlastní jedinečný mírně zvlněný tvar.

Gloriosa Daisy

Druh gloriosa Daisy není moc jako ostatní zástupci kvetoucích vinic.

Rostlina je roční, květy jsou spíše jako heřmánkové pupeny, pouze barva okvětních lístků odráží květy gloriasis. Výška rostliny nepřesahuje 1 metr.

Gloriosa superba

Z ostatních členů rodiny je tento druh nejvíce dekorativní. Raději roste na jílovitých půdách. Rostlina může dosáhnout výšky 2-2,5 metru. Má lesklé listy.

Příprava na zimování

Z dutin se objevují pupeny nádherné gloriosy, okvětní lístky mají jasně červený odstín, mají vlnitý tvar. Také se jí říká luxusní gloriosa.

Gloriosa Citrin

Odrůda byla vyšlechtěna na základě druhu Rothschild gloriosa. Rostlina se liší od svého předchůdce objemnějšími květy citronové barvy, na jejich základně jsou různé načervenalé pruhy.

Domácí péče

Květina má výrazné spící období, proto při plánování růstu doma je třeba vzít v úvahu, protože je to důležité pro vývoj rostliny. Doslova pár dní po skončení kvetení se rostlina začíná připravovat na zimování.

Anténa postupně začíná mizet a poté odumírat. Po dokončení přirozených procesů přípravy květin by měly být hlízy odstraněny z půdy a uloženy na chladném místě. Je vhodné je umístit do krabice s pilinami. Tato vlastnost rostliny vám umožňuje pěstovat ji nejen v místnosti, ale také na otevřeném poli.

Důležité! Pokud je rostlina ponechána v klidu v květináčích s půdou, nebude odpočívat a začne znovu růst. To způsobí, že květina bude slabá a nebude kvést a ovlivní to také stav listů.

Při skladování hlíz je nutné kontrolovat teplotní režim (neměl by být vyšší než 10 stupňů, ale nižší než 7) a vlhkost (měla by být střední) v místnosti.

S přihlédnutím k nuancím péče bude rostlina po dlouhou dobu potěšena svým zajímavým kvetením.

Osvětlení

Tato květinová rostlina potřebuje dobré osvětlení. Kvete pouze v létě, proto byste měli být opatrní při umístění na okno - přímé sluneční světlo může poškodit pupeny a listy. V poledne stojí za to zastínit révu.

Teplotní režim

Pro normální vývoj vinné révy je nutné udržovat optimální teplotu v místnosti: od 20 do 26 stupňů. Rostlina také netoleruje průvan, stojí za to to zvážit při výsadbě na otevřeném prostranství nebo položení hrnce na balkon.

Vlhkost vzduchu

Každý den je nutné nastříkat místnost, kde roste gloriosa, výsadba a domácí péče zahrnuje udržování optimální vlhkosti pro rostlinu. Listy vinné révy lze stříkat, ale na květiny by se nemělo dostat, aby se na ně dostala voda - gloriosa na to špatně reaguje.

Zalévání

Zalévání rostliny během období aktivního růstu je nutné každých pár dní; během období květu může být zapotřebí častější zalévání. Kvetoucí vinná réva je napojena usazenou vodou z vodovodu, ale je lepší použít dešťovou vodu.

Důležité! Blíže ke spícímu období klesá frekvence zalévání; během zimního období nejsou rostliny vůbec zalévány.

Květinová podpora

Vyžaduje podporu pro Rothschild gloriosa. Výsadba a péče o rostlinu zahrnuje podvazek během reprodukce a aktivního růstu, když se rostlina začne vlnit.

Transplantace rostlin

Spící období pro rostlinu končí v posledních dnech února - začátkem března. V tuto chvíli je nutné hlízy pečlivě zkoumat. S prvními známkami probuzení pupenů jsou rostliny přesazeny do nové nádoby.

Ochotný. Během období aktivního růstu konzumuje gloriasis velké množství živin z půdy, takže je nutné je pravidelně doplňovat, aby se rostlina cítila pohodlně.

Pro transplantaci stojí za výběr nádob, které nejsou příliš hluboké, ale protáhlé. Je žádoucí, aby průměr byl mezi 14 a 18 centimetry. Připravený substrát se nalije do nádoby, hlíza rostliny se vysadí do hloubky 3 cm.

Transplantace Gloriosa

Na dně nádoby musí být drenáž. Po úplné transplantaci je nutné rostlinu uvázat, aby se rychleji vzpamatovala a začala růst.

Metody reprodukce

Pro chov se používají dva způsoby množení: semena a hlízy.

Semena

Můžete si pěstovat gloriosu ze semen doma. Tato metoda je poměrně pomalá metoda chovu, ale je docela efektivní, dokonce i pro produkční účely.

Sekvenování:

 • Nejprve budete muset ručně opylovat květiny rostliny;
 • Zralá semena jsou zaseta do výživné půdy (složení je popsáno výše);
 • Plodiny se postříkají vodou;
 • Poté jsou nádoby s plodinami pokryty fólií a umístěny do teplé místnosti. Teplota tam musí být udržována od 22 do 25 stupňů Celsia;
 • Po vzejití sazenic se polyethylen odstraní;
 • Po dalším týdnu se rostliny ponoří, každý budoucí keř se vysadí samostatně.

  Šíření semen

Hlízy

Velké hlízy gloriosa jsou rozděleny na několik částí a poté přesazeny do nových nádob s čerstvou půdou. Před výsadbou jsou místa řezu ošetřena popelem (drceným dřevěným uhlím).

Sekvenování:

 1. Je vybrána zdravá hlíza. Anténní část je odstraněna.
 2. Sazební materiál je rozdělen na malé kousky 2-3 cm.
 3. Fragmenty hlízy jsou zasazeny do připravené nádoby se substrátem, klíčky.

Důležité! Pro reprodukci je připravena speciální půda. Je smíchán z trávníku (1 díl), humusu (2 díly), písku (0,5 dílu) a listové zeminy (2 díly).

 1. Poté je nutné výsadbový materiál a substrát pokropit vodou.
 2. Připravené výsadby pro klíčení jsou pokryty polyethylenem a umístěny do místnosti, kde je udržován tepelný režim na 20 stupňů.

Šíření hlíz

Pravidelně je nutné kontrolovat vzhled kořenů a sazenic, v případě potřeby nastříkat mladé rostliny a substrát. Sazenice v prvním měsíci jsou velmi křehké, takže je budete muset svázat.

Pokud se staráte o gloriosu podle všech doporučení, s přihlédnutím ke všem nuancím, rostlina se snadno přizpůsobí svému stanovišti a bude po mnoho let potěšena kvetením a novými výhonky.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada