Květina Hippeastrum - domácí a venkovní péče

Hippeastrum je převážně brazilská květina, která láká svými květenstvími. Získal si srdce mnoha zahradníků a milovníků pokojových rostlin. Jeho dlouhé párové listy, vycházející z cibule, obklopují 50 cm stopku s deštníkovými květenstvími, překvapující různými barvami. Existuje několik stovek odrůd rostliny, které se liší tvarem a barvou okvětních lístků.

Pravidla péče o hippeastrum

Květ hippeastrum lze pěstovat jak v květináči na parapetu, tak na otevřeném poli. Hlavní věc je, že klima odpovídá potřebám rostliny.

Kvetoucí hippeastrum

Pokud je uchováván v pokojových podmínkách, není nutné jej často přesazovat - stačí jednou za 3 roky. Časté transplantace poškozují žárovku.

Vrchní obvaz a hnojiva

Režim krmení přímo závisí na vegetačním období květu. Po skončení období nečinnosti se na půdu aplikují minerální hnojiva, která přispívají k rychlé a správné tvorbě listů. Po objevení se čtvrtého listu začíná období tvorby a rozkvětu květu, pro které jsou vhodná univerzální hnojiva, která jsou na obalu označena „pro kvetoucí rostliny“. Když žárovka vystřelí šíp, je čas změnit krmení ve prospěch formulací potaše a fosforu.

Důležité! Varování na balených koncentrátech a doporučené dávkování nelze ignorovat, jinak rostlina zemře na chemické popáleniny.

Režim zavlažování

Kvalita půdní vlhkosti závisí také na období vývoje rostliny: dokud nekvete, je zřídka napojena v malých porcích. Péče o hippeastrum začíná po spícím období, kdy rostlina uvolnila první listovou šipku. K probuzení obvykle dochází v lednu.

Důležité! Zalévání hippeastrum je nemožné, aby se vlhkost dostala na žárovku, jinak rostlina zemře. Je bezpečnější nalít vodu do podnosu, na kterém hrnec stojí, ale tato metoda je relevantní pro dospělé rostliny, jejichž kořeny vyrostly až na samé dno hrnce.

Když se první stopka objeví po třetím listu, musíte zalévat hojněji po celou dobu kvetení.

Voda bez pádu na žárovku

V srpnu, kdy rostlina dokončí své kvetení, přejde do režimu hibernace a již nepotřebuje zalévat.

Pěstování půdy

Hippeastrum je cibulovitá rostlina; pro svůj zdravý vývoj je nutná výživná půda, která se nedrolí, má sypké složení. Žárovka také vyžaduje kyselost - musí být neutrální nebo zásaditá. Ideální volbou pro pěstování bude hotová zalévací půdní směs pro cibulovité rostliny. Obsahuje všechny potřebné živiny, kromě toho je celkem lehký a sypký. Je nemožné zasadit rostlinu do jílovité půdy - cibule bude hnít.

Dodatečné informace. Pokud se půda, ve které bylo rozhodnuto květinu zasadit, postupem času ztěžkne a ztratí svou drobivost, lze do jejího složení přidat kokosové vločky.

Hrnec na hippeastrum

Při výběru hrnce je důležité věnovat pozornost hloubce palety - musí být vhodná pro zalévání dna a dno hrnce musí mít dostatečný počet otvorů, kterými bude vlhkost vstupovat do země. Nedoporučuje se pěstovat rostlinu v květináči s mělkým podnosem.

Hrnec s paletou

Samotný hrnec by neměl být příliš široký a hluboký, jinak by kořeny vyvíjející se z cibule nemohly dosáhnout mokrého dna hrnce. Prioritou je mít výrobky vyrobené z přírodních materiálů, jako je hlína nebo keramika, protože mají schopnost dýchat. Pokud je rostlina již zasazena v plastové nádobě, měla by se půda kolem cibule často kypřit, aby mohl proudit vzduch ke kořenům.

Teplota a vlhkost doma

Pro Hippeastrum jakéhokoli druhu domácí péče neznamená speciální indikátory vlhkosti vzduchu. Jsou blízko průměrného bytu, takže se nemusíte obávat dalšího postřiku nebo jiného zvlhčování. Pohodlné prostředí pro člověka je skvělé pro udržení rostliny.

Jak upravit dobu květu

Často existují vzorky hippeastra, které nekvitnou. To neznamená, že květinářství dostalo nemocný exemplář. Hippeastrum nemá žádné nekvitnoucí odrůdy, byly chovány chovateli ne z lásky k zelenému listu, ale k vytvoření různých barev pupenů a okvětních lístků.

Když hippeastrum roste na otevřeném poli, začíná pro něj zimní období v jeho přirozeném prostředí. Přichází chlazení, není zalévání. Žárovka vrhá listí a usíná a získává sílu pro příští sezónu. S příchodem jara se vrací příjemná teplota vzduchu a dostatečné osvětlení. Rostlina se probudí, objeví se první listy a stopka.

Důležité! Rostlina nevytvořila vhodné podmínky pro hibernaci, proto hippeastrum nekvete.

Domácí péče Hippeastrum, která neposkytuje změnu teplotního režimu, není schopna pochopit posloupnost ročních období, a proto není možné předpovědět období jeho kvetení a někdy na něj dokonce úplně počkat. V srpnu, když rostlina dokončí svůj poslední cyklus kvetení a odhodí listy, by měla být cibule umístěna na chladném a tmavém místě. Vynikající volbou by byla uzavřená skříň na nevytápěné lodžii. Tam by měla rostlina spát dva až tři měsíce.

Po návratu na teplý parapet se žárovka začne probouzet a jistě vás potěší svými květenstvími. To je vše, co potřebujete vědět o hippeastrum, jak se starat o jeho kvetení. S takovou změnou teploty může rostlina žít několik cyklů - až čtyři. To znamená, že bude kvést několikrát a potěšit se svými gramofony po dobu dvou týdnů pro každý cyklus.

Během kvetení a po něm

Je třeba si pamatovat, jak se správně starat o hippeastrum během jeho období květu, aby se nezkrátila doba jeho obdivování. Po probuzení ze spánku je rostlina v příznivých podmínkách, kde se teplota vzduchu blíží 22 ° C. Neměl by být přemisťován na chladnější místo, je důležité udržovat stálost prostředí.

Probuzení žárovky

Vzhledem k tomu, že teplota vzduchu mimo okno je často mnohem nižší než teplota v místnosti, nestojí za to dát probuzenou květinu na okenní parapet, jehož okno je otevřeno pro ventilaci místnosti, protože proudy studeného vzduchu se zpomalí vegetační procesy, po kterých to snad nebude fungovat ...

Kolem probuzené žárovky by nemělo být mnoho dalších větších rostlin blokujících světlo, jinak se šíp začne protahovat a vynakládat energii na růst, což způsobí, že kvetení bude slabé a krátkodobé.

Pozornost! Rostlina by měla mít dostatek světla, aby neztrácela energii bojem za osvětlení.

Asi po dvou týdnech byly gramofony příjemné svou barvou, kvetení končí. Žárovka je výrazně zmenšena a ztenčena. Pokud je období spánku stále daleko, musí být pečlivě napájeno zaléváním dna. Je schopen kvetení několikrát do roka, s dostatečným množstvím živin v půdě.

Možné potíže s péčí

Stejně jako mnoho vnitřních cibulovitých rostlin je i hippeastrum náchylné k poškození škůdci.

Poškození žárovek červenou houbou

Nemoci

Rostlina může bolet z elementárního nedostatku světla, a proto její dlouhé elastické listy zožltnou, živiny z cibulky se nespotřebovávají, což vede k rozpadu celého kořenového systému.

Škůdci

Mezi nebezpečné a populární škůdce patří:

  • červená houba;
  • padlí;
  • pochva.

Pokud je dodržen režim zavlažování a rostlina je udržována v dostatečné vzdálenosti od sousedů, je možné se vyhnout seznámení s jakýmikoli škůdci.

Pozornost! Při prvních projevech poškození listové desky parazity stačí k jednorázovému postřiku alkoholovým roztokem rychlé ošetření květu.

Pokyny k chovu

Reprodukce je možná několika způsoby, v závislosti na tom, kolik nových rostlin potřebujete získat.

Žárovky

Poté, co hippeastrum rozkvetlo, vše, co musíte udělat, je přesadit dětskou cibuli z dospělé rostliny. Stane se samostatnou květinou, bude schopná kvést již ve 3 letech.

Semena

Není snadné získat odrůdové rostliny ze semen, protože většina zástupců jsou směsi. Chcete-li získat požadovanou odrůdu klíčením semen, je nutné během období kvetení opylit pupeny vatovým tamponem. Když jsou odrůdová semínka svázána, budou schopna kvést ve stejných odstínech jako mateřská rostlina.

Pěstování jakéhokoli druhu hippeastrum na parapetu nebo na zahradě je touhou mnoha pěstitelů květin. Kvete více než jednou za sezónu, pokud mu poskytnete náležitou péči. Rostlina přejde do hibernace sama a probudí se s příchodem tepla. Barevné deštníky jistě ozdobí váš domov, aniž by vyžadovaly zvláštní pozornost.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada