Květina gerbera domácí - domácí péče

Tato úžasně krásná rostlina dorazila do Evropy z břehů jižní Afriky. Kultura je nenáročná, ale domácí péče o gerbery doma ocení a odmění majitele svěžím dlouhým kvetením.

Jak vypadá gerbera uvnitř?

Ve svém přirozeném prostředí dosahuje květina působivých velikostí. Velké květenství gerbery vypadá jako zahradní heřmánek, ale pouze s jasnými okvětními lístky teplých odstínů. Odrůdu s dvojitými květy z dálky lze zaměnit za aster.

Vnitřní gerbery

Kultura patří k vytrvalým rostlinám kompozitů. Pro vnitřní pěstování chovatelé chovali vnitřní gerberu - kompaktní keř vysoký ne více než 0,3 m.

Květy pěstované pro domácí použití se liší tvarem květenství a odstíny okvětních lístků. Ale základní struktura všech zástupců tohoto druhu Astrovů je stejná.

Vnější znaky gerber

SpecifikacePopis
ZastavitJediný, zkrácený, silný stopek, jehož průměrná výška je 20-25 cm
ListyVelký, podlouhlý, pubertální, světle zelený. Shromážděno v kořenové zásuvce. Desky s cirkulárním řezem mají vroubkované vlnité okraje
KvětinyVelký, až do průměru 5 cm, v podobě jasně barevného koše. V odstínech jsou téměř všechny barvy duhy (kromě modré). Pokud jde o počet a umístění okvětních lístků, květenství v gerberách je jednoduché, dvojité a polodvojné. Některé odrůdy mají světlé jádro (obvykle žluté), jiné mají tmavé jádro.
OddenekSilný, skládající se z velkého počtu vláknitých kořenů

Po odkvětu rostlina dává semeno-ovoce, jehož za 1 rok může být 300 až 500 malých zrn. Mohou být shromažďovány pro následnou reprodukci nových keřů.

Domácí kultivary

Holandský botanik Reman přinesl do Evropy Jamesonovu gerberu. Byla to ona, která se stala předchůdcem moderních odrůd květin v květináčích. Celkově je v přírodě více než 80 druhů gerber. Doma se pěstují hybridní odrůdy chované chovateli. Aby je Jameson získal, byl původně zkřížen s jinou odrůdou - gerberou zelenolistou.

Gerbera Jameson

Předkové domácích gerber

PohledJak to vypadá
JamsonZkrácenou stonku byliny lze jen těžko vidět za hustou růžicí peckovitě rozřezaných listů. Košíky heřmánku různých odstínů mohou být malé - průměr 4 cm, nebo velké - asi 15 cm
Zelené listyListy jsou trochu jako pampeliška - desky jsou stejně dlouhé, zubaté. Jejich povrch je drsný a tvrdý. Holé, pubertální stonky mohou dosáhnout výšky 1 m. Na koruně se tvoří velké květenství s jemnými růžovými úzkými okvětními lístky

Alcor a Aldebaran, které se vyznačují úzkými listy a malými květy; Díky křížení druhů mají pěstitelé možnost užít si různé odrůdy domácí gerbery. Nejoblíbenější jsou:

 • Vega, Megar a Jupiter mají také úzké talíře, ale květenství je středně velké;
 • festival se vyznačuje krátkými stonky s velkými květenstvími různých odstínů;
 • také vyniká gerbera Durora (další hláskování - Durer), představovaná jasnou vícebarevnou na krátkých stoncích.

Mezi odrůdami mixu najdete odstíny pro každý vkus: světlé karmínové a červené, šeříkové a krémové, lososové a žluté, jemné bílé. Tvar okvětních lístků je také různorodý: jehlovitý, zaoblený, se zvlněnými špičkami.

Jaká je popularita

Otázka „proč je gerbera v květináči tak populární“ ani nestojí za to hledat odpověď - vše je již zřejmé:

 • při péči o gerberu nejsou žádné potíže - jedná se o nenáročnou rostlinu;
 • na léto lze domácí keře bezpečně přesadit na zahradní postele - snadno se přizpůsobí novým podmínkám;
 • rostlina je jasná, dekorativní, schopná kvetení po dlouhou dobu.

Poznámka! I kompaktní stonky lze použít k řezání do kytice. Bude stát ve váze po dlouhou dobu, aniž by ztratila svěžest.

Péče o pokojovou gerberu

Pěstování této pokojové rostliny je potěšením. Ale navzdory toleranci kultury vůči nepříjemnostem je lepší vytvořit pro gerberu pohodlné podmínky. Majitel z toho bude mít prospěch pouze poté, co obdržel jasný svěží květinový keř.

Kam v domě

Oblíbenými místy gerbery v bytě jsou dobře osvětlené parapety. I když přímé sluneční světlo může rostlině ublížit. Nejlepší volbou jsou okna směřující na východ nebo na západ. Pokud ji musíte udržovat na jižním parapetu, pak by mělo být v poledne okno zastíněno.

Rostlina miluje čerstvý vzduch a nebojí se průvanu. Proto v létě mohou být hrnce s gerberou přeneseny na dvůr. Pokud nemáte vlastní pozemkové vlastnictví, pak je balkon perfektní.

Poznámka! Na uzavřené lodžii se gerbera bude i v zimě cítit pohodlně v klidu, pokud je teplota udržována alespoň na + 12 °.

Výběr hrnce pro výsadbu

Hybridní odrůdy se dodávají do květinářství v přepravních kontejnerech. Nejsou vhodné pro trvalé pěstování. Proto, když jste si doma pořídili novou rostlinu, musíte ji okamžitě přesadit do vhodné nádoby.

Nádoba by měla být prostorná, aby se oddenek během růstu nestlačil a nepřesahoval hrnec. Ale neměli byste brát příliš velkou nádobu.

Pod paprsky slunce

Ke stimulaci aktivního kvetení se doporučuje každý rok znovu vysazovat gerbery. V tomto případě se další hrnec vezme více než předchozí v průměru pouze o 2-3 cm, pokud jde o hloubku, optimální parametr je 30 cm.

Teplota

Rodák z Afriky miluje teplo, ale nemůže vydržet extrémní teplo. Jarní a letní teplota v místnosti se udržuje v rozmezí 22-24 ° С, na podzim je snížena na + 14 ° С, v zimě - do + 12 ° С.

Důležité! Během období květu by neměly být povoleny ostré změny teplotních ukazatelů dne a noci.

Osvětlení

Gerbery jsou rostliny s krátkou dobou denního světla - ne více než 12 hodin. Proto v létě, kdy slunce vychází brzy a zapadá pozdě, keře prakticky nekvete, ale zvyšují zelenou hmotu.

V zimě naopak gerbera vyžaduje další osvětlení, které zajistí zářivky zaměřené na parapet. Stejná svítidla budou vhodná kdykoli během roku, pokud je květina umístěna na severním okně.

Zalévání

Tropická rostlina nemá ráda sucho, takže by měla být spousta vody. Ale v takovém množství, že vlhkost je zcela absorbována do půdy a nestagnuje na povrchu, jinak spodní listy začnou hnít a keř onemocní.

Studená voda může také podkopat imunitu rostliny. Proto berou pouze teplou tekutinu (+ 20 ° C), měkké složení, filtrovanou nebo usazenou.

Jak jemně zalévat rostlinu

V horkém období se zalévání provádí denně, v zimě - podle potřeby. Pokud je obtížné určit množství vlhkosti potřebné pro rostlinu, doporučuje se nalít vodu do pánve po 15-20 minutách a odstranit přebytek.

Vlhkost a postřik

Pokud gerbera roste v domě, péče znamená zvýšenou vlhkost v místnosti. Voda by neměla padat na listí, proto je postřik z lahve s rozprašovačem vyloučen.

Pokud není možné zvlhčovač zakoupit, můžete si v blízkosti parapetu umístit širokou nádrž na vodu nebo ponechat v pánvi vlhké oblázky.

Priming

Pro exotiku je nejvhodnější půda s úrovní ph 5-6 jednotek. Ze zakoupených substrátů je vhodná půda pro růže. Můžete si také vyrobit domácí směs listů, rašelinové půdy a písku (ve stejném poměru). Doporučuje se přidat na zem nasekanou borovou kůru.

Top dressing

Péče o domácí rostliny gerbery si klade za cíl udržet vitalitu keře. Jeho doba květu je dlouhá, proto je vhodné aplikovat komplexní sadu hnojiv po celou sezónu:

 • od dubna do konce srpna - každé 2-3 týdny;
 • v době odpočinku vrchní oblékání jednou za měsíc.

Minerální komplex pro gerbery

Jakmile gerbera kvete, upřednostňují se hnojiva s vysokým obsahem draslíku. V zimě by měl ve složení převládat dusík.

Organická hnojiva by se neměla používat, aby nedošlo ke spálení kořenů rostliny. Z minerálů se nejlépe hodí Biosad, Forte atd.

Gerbera kvete

Jak vypadají květiny tropické rostliny, je popsáno výše. Zvláštní pozornost by měla být věnována samotnému procesu vůně keře. Biologické cykly gerber závisí na délce denního světla:

 • pokud je příliš krátká, rostlina přejde do klidového stavu (během zimních měsíců);
 • s trváním více než 12 hodin se keř zabývá růstem zeleně (od jara do konce léta);
 • pupeny se objevují v srpnu a gerbera hojně kvete až do konce listopadu.

Nezkušení zahradníci se snaží v zimě udržovat kvetení. Ale za takových podmínek nebude Bush trvat déle než 2 roky. Bez spánku bude vyčerpaný a zemře.

Důležité! Zvadlá květina je vylomena a úplně odstraní stonku z hnízda. Tím zabráníte hnilobě rostliny a zajistíte vývoj nových pupenů.

Proč nekvete?

I při dobré péči doma gerbera v květináči potěší květinami pouze první 3-4 roky života. Pak intenzita pučení klesá nebo je zcela vyčerpána (to je vlastnost rostliny).

Poznámka! Pokud keř není omlazen rozdělením na části, přestane kvést. Poté budete muset rostlinu nahradit čerstvější.

Existuje další důvod pro nedostatek barev - keř nasměroval všechny své síly k vybudování zeleně ve špatnou dobu. To může být vyvoláno vysokým obsahem dusíku v půdě nebo příliš velkým hrncem.

Jak se vnitřní gerbera reprodukuje

I když víte, jak se správně starat o gerberu v květináči, musíte se naladit na to, že keř nakonec zemře. Proto byste se měli postarat o to, jak svou oblíbenou rostlinu šířit včas.

Klíčící semena

Výsev Gerbery se provádí v březnu pomocí nádob nebo sazenic (pod fóliovým krytem). Jakmile se na sazenicích objeví 2-3 listy, rostliny se ponoří. Když se vytvoří 5. list, sazenice se usadí v samostatných květináčích. Země je okamžitě hojně napojena, za měsíc bude nutné nakrmit sazenice.

Poznámka! Reprodukce semeny gerbery nezajistí zachování mateřských charakteristik odrůdy.

Zakořenění řízků

Řezání je pracnější a méně spolehlivé. Aby se keř mohl takto rozmnožovat, musí mít zdravé kořeny. Budeme muset odříznout kousek oddenku stonkem z mateřské rostliny.

Stonka je řezaná a zanechává 1-2 listy. Je nutné zkrátit o 1/3 a destičky. Okamžitě jsou zasazeny do samostatného květináče a pokryty skleněnou nádobou. Stonka se denně větrá a kontroluje se vlhkost půdy. Pokud je suchý, přidejte do pánve vodu.

Reprodukce gerber

Když se na stonku objeví nové listy, Gerber musí být zcela otevřený.

Průvodce zaléváním

Pokud přišla potřeba omladit rostlinu, vyjme se z květináče a keř se rozdělí na části. Tento postup se nejlépe provádí po květu, před spaním. Plánovaná roční výsadba do větší nádoby se provádí na jaře. Současně dodržují algoritmus krok za krokem:

 • vrstva expandované hlíny, rozbitých cihel nebo mletých kamenů se vloží do nového hrnce;
 • rostlina je opatrně odstraněna ze staré nádoby metodou překládky a přemístěna společně s hliněnou hrudkou;

Důležité! V procesu přesazování je důležité nepoškodit kořeny, jinak gerbera onemocní nebo nebude přijata vůbec v novém květináči.

 • prostor mezi hliněnou hrudkou a stěnami je vyplněn čerstvým substrátem.

V procesu transplantace

Zbývá zalévat rostlinu a dát ji na své trvalé místo. První dny po transplantaci vyžaduje keř zvláštní pozornost.

Možné narůstající problémy

I nenáročná gerbera může onemocnět. Rostlina signalizuje svůj zdravotní stav vnějšími znaky.

Rostoucí problémy

názevDůvody
Listy zežloutnou, chřadnou
Rostlina vrhá pupeny
· Přebytek nebo nedostatek vlhkosti;
Porážka plísňovými chorobami
Listová deska zbledneDíky velkému množství slunečního světla ztrácí zelená svoji jasnost
Bush je příliš napnutýRostlina postrádá denní světlo

Gerbera je nemocná

Jakékoli porušení režimů povede k nemoci. Nenáročná gerbera může trpět:

 • padlí a hnilobný šedý povlak (důvodem je špatné větrání a zamokření);
 • fusarium a pozdní plíseň, vyvolané porušením teploty a světelných podmínek;
 • invaze mšic, molic a roztočů, které se objevují se zvýšenou suchostí.

Ošetření se provádí fungicidy. Škůdci se potýkají s insekticidy.

Po prostudování tématu péče o gerberu bude snadné ji vypěstovat. Aby byl keř skutečnou výzdobou interiéru, doporučuje se zasadit rostlinu v květináčích stejného stínu jako květenství na stoncích.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada