Ficus - domácí péče, nemoci fikusu

Ficus je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Hlavními důvody pro tento výběr zahradníků jsou nenáročnost rostliny, její krásný vzhled a prospěšné vlastnosti, které květina má.

​​Ficusová transplantace po zakoupení do hrnce

Pokojové nebo dekorativní květiny nevyžadují složitou údržbu. Dodržováním několika tipů je možné vypěstovat zdravý a vysoký strom. Pravidla péče o fíkus závisí na odrůdě, proto stojí za to zjistit při nákupu, ke kterému druhu rostlina patří. Například pestré se mírně liší od hladkých listů.

Fíkus květ

Po zakoupení musí být rostlina přesazena. Pokud to neuděláte včas, květina může přestat růst a vyvíjet se a brzy úplně zemře.

Co je potřeba k přistání

K přistání budete potřebovat:

 • Hrnec. Může to být plast, keramika nebo dřevo. Nový hrnec by měl být o 4–5 cm větší než starý po okraj.
 • Odtoková podšívka. Tento faktor by neměl být přehlížen, protože pomocí drenáže se přebytečná voda nehromadí na dně a brání procesu hniloby kořenového systému. K obložení jsou vhodné všechny dostupné prostředky: obyčejná keramzit, oblázky, jemně rozbitá cihla, dokonce i pěnové koule.
 • Půda. Ficusová půda se prodává jako hotová směs v květinářství, je naplněna potřebnými minerály a prvky pro vývoj květin.

Odvodnění pro pokojové rostliny

Důležité! Na doporučení zkušených květinářů a květinářů by měly být upřednostňovány keramické hrnce s drenážními otvory. Prostřednictvím nich bude přebytečná voda odtékat do podšálku.

Jak si vybrat nejlepší místo

Ve volné přírodě roste fikus v teplých koutech naší planety, zejména v Indonésii, Africe, u pobřeží Tichého a Indického oceánu. Pokojové rostliny, stejně jako jejich tropičtí příbuzní, raději rostou na slunné straně. Doma k procesu kvetení nedochází.

Nejlepší místo pro rostlinu:

 • teplý;
 • lehké a slunečné;
 • prostorný.

Důležité!Ficus nelze udržovat na přímém slunečním světle, protože poškozuje strukturu listu. V extrémních případech jednoduše vyschne.

V horkém období můžete květinu vyvést na ulici nebo na balkon, kde bude ztmavena. Slunce naplní listy barvou a dá jim barvu.

Fíkus s tmavě zelenými listy, například gumovitý, odolnější vůči změnám teploty a světla. Zatímco trpasličí druh ztrácí svou pestrou barvu a snáší změny počasí docela tvrdě.

Proces výsadby krok za krokem

Plná péče spočívá v napájení, krmení, teplotních a světelných podmínkách, transplantaci. Brzy na jaře se nazývá vhodné období pro transplantaci. V období až 3 týdnů po manipulaci může fíkus odhodit všechny své listy, takže reaguje na stres. Je to pro něj naprosto normální stav.

Stojí za to vědět!Je zakázáno přesazovat výhonek ihned po zakoupení. Rostlina by si měla na nové místo zvyknout 2-3 týdny.

Aby fikus snášel proces adaptace méně bolestivě, je zakryt plastovým sáčkem. Tato metoda vytvoří skleníkový efekt a rostlina bude pohodlnější.

Jak zasadit fíkus, pokyny krok za krokem:

 1. Navlhčete půdu asi 24 hodin před přesazením.
 2. Na dno hrnce nalijte drenážní směs (keramzit, oblázky) do vrstvy nejvýše 2 cm.
 3. Posypte nahoře malým množstvím půdy připravené předem.
 4. Opatrně a pomalu odstraňte květ ze starého hrnce. Chcete-li proces urychlit, můžete klepat po stranách hrnce.
 5. Pečlivě prohlédněte kořen fikusu. Přesazovat lze pouze zdravé kořeny. Zraněná místa mohou být pokryta prachem z dřevěného uhlí.
 6. Umístěte květinu jemně do nového květináče.
 7. Zakryjte boky požadovaným množstvím půdy.
 8. Samotnou půdu lehce zalijte teplou, usazenou vodou, aniž byste se dostali na rostlinu.
 9. Umístěte fíkus do světlé a teplé místnosti.

Všechny květiny mají prospěch z transplantace každé 3-4 roky. To je předpoklad pro dlouhověkost, zdraví, růst a vývoj jakékoli pokojové květiny. Na jaře a na podzim musíte udělat vrchní obvaz, abyste zlepšili růst a zdraví.

Proces přesazování fikusu do nového hrnce

Reprodukce fikusu

Ficusy jsou různých typů - Guma, Benjamin, Elastic, Lyra, Binnedika. Každou odrůdu lze množit dvěma způsoby: řízky a pěstováním z listu. Před zahájením procesu pěstování nové květiny odborníci doporučují věnovat pozornost několika poznámkám:

 • volí teplé období - pozdní jaro nebo léto je perfektní;
 • nově zasazená rostlina je umístěna ve stínu, protože netoleruje velké množství slunečního světla;
 • před provedením řízků musíte vědět, že mladé výhonky se nezakládají.

Propagace řízky

Můžete použít řízky ze středu výhonku nebo z vrcholu. Abyste oddělili řezání od hlavního dříku, je lepší použít ostrou čepel. Je předsterilizován.

Můžete řezat libovolnou délku řezu, ale předpokladem je přítomnost internodu. Bez toho se nový list neobjeví. Optimální velikost stonku fíkusu se pohybuje od 11 do 15 cm, může mít 5 až 7 listů. Stonka se může zakořenit ve vodě nebo v zemi.

Scion s hotovým kořenovým systémem

Proces reprodukce ve vodě:

 1. Okraj stonku z mléčné šťávy důkladně opláchněte pod tekoucí studenou vodou. Tato šťáva může bránit rychlému vytvoření fikusu.
 2. Ponořte špičku řezu do láhve teplé a čisté vody. Listy by se neměly dotýkat vody.
 3. V této poloze by měl být řez na slunném místě po dobu 2-3 týdnů.
 4. Když se objeví první kořeny, rostlina se přesadí do připravené půdy. Lehce mrholte.

Po 3 týdnech bude první výhonek viditelný. Výhonek připravený k výsadbě lze umístit do vysokého květináče s tenkým hrdlem.

Zakořenění řízků v zemi:

 1. Stejně jako v předchozím případě je plátek důkladně omyt z mléčné šťávy pod tekoucí vodou.
 2. Okraj nechejte 30-40 minut zaschnout.
 3. Několik otvorů je vyrobeno v plastovém kelímku.
 4. Zasazené a pokryté zemí až do začátku krku. Pro urychlení zakořenění můžete zasadit výhonek do zakoupené směsi půda - půda.
 5. Není třeba zalévat. Zakryjte plastovým sáčkem nahoře.

První listy se objeví během 3-4 týdnů po výsadbě.

Zajímavé vědět!Pokud byla reprodukce provedena na jaře, pak na konci léta můžete rostlinu přesadit do většího květináče.

Roste z listu

Existují dva způsoby, jak pěstovat plnohodnotný fíkus z listu:

 • pěstovat kořenový systém ve vodě;
 • okamžitě spadnout ze země.

První způsob, jak správně zakořenit ficusy, je ten nejjednodušší a nejpracovnější. V tomto případě je stonek umístěn ve vodě tak, aby se nedotýkal samotného listu. Pro rychlý účinek můžete upustit několik kapek Ficus Growth Booster.

Po 2 týdnech se začnou objevovat první kořeny. Nestojí za to je hned vysadit. Nemusí se vyvíjet v zemi, ale jednoduše hnisat. Proto byste měli vypěstovat 1,5-2 cm kořene a poté jej přesadit do volné půdy.

List, který se zakořenil ve vodě

Druhá metoda trvá déle.Tato metoda spočívá v zasazení pouze nařezaného listu přímo do země. Zkušení pěstitelé doporučují držet sekání ve vodě s růstovým aktivátorem alespoň 12 hodin před výsadbou. Pokud není čas čekat, můžete přidat aktivátor ve formě prášku přímo do půdy.

List je zabalen a lehce svázán stuhou nebo nití. Do vytvořené trubky se jako podpora vloží dřevěná hůl. Řezání je ponořeno do země spolu s pupenem. Po 3-5 týdnech se nevlastní syn začne rozvíjet.

Ficus: domácí péče

Jak se správně starat o fikus doma? Tato květina miluje teplo, dobré osvětlení a neustále zvlhčenou zemi. Líbit se mu je snadné.

Jak zalévat fikus

Spotřeba vody fikusem se liší s přihlédnutím k těmto faktorům: povětrnostní podmínky, roční období, věk rostlin, stav půdy, úroveň a fáze vývoje, přítomnost chorob.

Zajímavé vědět!Květinářství doporučuje zalévat mladý fíkus, když je půda hluboká 2 cm. Jak zkontrolovat? Na dotek. Stačí ponořit prst do země: pokud je půda suchá, nebude se držet a bude to první známka toho, že je nutné zalévat.

V létě je zbývající voda, která je odváděna odtokem, ponechána v jímce. V zimě se naopak kapalina vypouští.

Na velkých fíkusových listech se doma usazuje prach a špína, po zalévání je vždy musíte otřít.

Postřik je snadný způsob čištění listů

Zajímavé vědět!V letní sezóně lze velké fíkusy postříkat vodou z postřikovače.

Top dressing

Rychlý růst rostlin začíná brzy na jaře a pokračuje až do poloviny podzimu. V této době je fikus oplodněn každých 15-17 dní. Musíte střídat minerální a komplexní doplňky. Za měsíc tedy květina obdrží jednu i druhou. V květinářstvích je obrovský výběr organických hnojiv pro fikusy.

Zalévání různými druhy přísad může být pouze půda, je zakázáno se dostat na listy. Takové směsi mohou zanechat popáleniny na vnější straně listu.

Nedoporučuje se krmit pouze přesazené nebo nové květiny. Půda obsahuje dostatečné množství stopových prvků, přesycení jen poškodí.

Mladé květiny jsou během období aktivního růstu krmeny hnojivy s vysokým obsahem dusíku. Podporuje ekologizaci a sytost barev.

Příprava na zimu

Ficus je tropická rostlina, která se používá k ohřátí, i horkému podnebí. Kruté zimy Ruska jsou pro ně těžké. Péče o chladnější měsíce roku by měla být odlišná.

Během topného období vlhkost v místnosti klesá, což může nepříznivě ovlivnit celkový stav fíkusu. Ke zvýšení vlhkosti v místnosti se zařízením je nainstalován přenosný zvlhčovač. Jeho práce bude užitečná nejen pro fikus, ale také pro osobu.

Mrazení je běžným problémem pěstitelů květin v zimě. Jakékoli květiny by měly být odstraněny z podlahy a přesunuty na izolované parapety.

Ficus na parapetu

Pokud je strom vysoký, je izolován samotný hrnec půdy. K tomu můžete dát noviny, časopisy, pěnu. Cílem je chránit kořeny před zamrznutím.

Návrh je další příčinou smrti rostlin. I sebemenší proudění studeného vzduchu může mít nepříznivý vliv na fikus.

Stojí za to věnovat pozornost tomu, aby se listy nedotýkaly studených povrchů, skla skla. Výsledkem bude zkroucení listu, hnisání a smrt celého květu.

Nemoci a škůdci fikusu

Ficus nevyžaduje velkou údržbu. Ale v případě nedodržení výše uvedených pravidel může květina uschnout nebo vyschnout. Nemoci fikusu se mohou projevit v důsledku nesprávné péče, houbových infekcí a napadení hmyzem.

Zajímavé vědět!Houby nebo infekce jsou způsobeny hlavně otevřenými okny. Spory hub, nesené větrem, se usadí na listí a začnou ho ničit.

Krátký seznam nemocí:

 1. Plíseň je běžné onemocnění charakterizované bílým prachem na listech, který lze vypláchnout mýdlovou vodou. Ve vývojové fázi je květina zcela ovlivněna a zbavuje se listů.
 2. Cerkosporóza je plísňové onemocnění. Známkou infekce jsou hnědé a černé skvrny na vlhké straně listu a příčinou je vysoká vlhkost.
 3. Šupinatý hmyz je hmyz, který infikuje a jí vnitřní rostliny.

Listy jsou ovlivněny Cercospora

Proč listy fíkusu zbarvují žlutě

Listy ztrácejí svůj přirozený zelený odstín z následujících důvodů:

 1. Pokud nejsou dodržována pravidla osvětlení.
 2. Pokud je vzduch v místnosti delší dobu suchý.
 3. Úžeh.
 4. Nedostatek výživných hnojiv. Staré listy zežloutnou a nové opadnou.
 5. Půda je příliš mokrá. Květina je jednoduše zaplavena a listy začnou hnít.
 6. U starých fíkusů mohou listy zežloutnout - to je normální.

Nejčastěji stačí odstranit příčinu, aby listy přestaly žloutnout.

Jak oříznout fikus, aby byl nadýchaný

Prořezávání fíkusů pomáhá koruně růst krásně a objemně. Jedná se o delikátní záležitost, takže všechny použité nástroje musí být sterilní. Než začnete formovat korunu, musíte pečlivě prostudovat celkový vzhled fikusu.

Odříznutí apikálních výhonků stimuluje vývoj postranních pupenů. Musíte odříznout pouze nad pupenem, rovnoměrně mladou stonkou. Pokud je stonek tlustý, je nejlepší jej oříznout šikmo.

Z rány vytéká šťáva, otřete ji vlhkým a čistým hadříkem, dokud se nezastaví. Poté posypte řez dřevěným uhlím.

Důležité!Při přesazování květů neřezávejte. Bude to pro rostlinu příliš velké a stresující.

Při správné a vysoce kvalitní péči dá fíkus šťavnaté listy, které vyzdobí interiér, potěší oko a pomohou s jejich užitečnými funkcemi. Je to fikus, který má schopnost filtrovat vzduch a přeměňovat ho na cukr a aminokyseliny. Proto nejen potěší svým krásným vzhledem, ale přinese také mnoho výhod.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada