Reprodukce phalaenopsis doma: příklady dětí a řízků

Orchidej Phalaenopsis pochází z jihovýchodní Asie a vyskytuje se také ve vlhkých lesích Austrálie a Filipín. Tato rostlina je epifyt, protože se často vyskytuje na stromech a dokonce i na kamenech. Celkově je známo 70 druhů Phalaenopsis, květina je oblíbená mezi pěstiteli květin, díky svému neobvyklému a krásnému květu se navíc orchidej reprodukuje poměrně snadno a snadno se o ni stará. Jak propagovat orchidej Phalaenopsis je podrobně popsán v článku.

Šlechtitelské metody Phalaenopsis

Ve volné přírodě se rostlina množí semeny nebo kojenci. Reprodukce orchideje Phalaenopsis doma ze semen je téměř nemožná, docela úspěšně se používají jiné metody.

Phalaenopsis ve volné přírodě

Stačí dodržovat některá důležitá pravidla, jak snadné je šířit Phalaenopsis.

Kořeny

K šíření orchideje kořeny nejsou vyžadovány žádné speciální dovednosti. Nejprve byste měli odstranit rostlinu z půdy, uvolnit kořeny z půdy a poté:

 • pomocí sterilního nože odřízněte části kořene, 2 pseudobulbs na klíček;
 • posypeme řez dřevěným uhlím;
 • každou řezanou část zasaďte do samostatného hrnce.

Chcete-li rychle získat zdravou plnohodnotnou rostlinu se silnými kořeny, stačí ji stříkat dvakrát denně, dokud se neobjeví skutečné listy.

Děti

Nejjednodušší způsob, jak reprodukovat Phalaenopsis, je pomocí dětí. 2 měsíce po skončení kvetení je nutné odříznout postranní výhonky, které vyrostly na stopce. Může se také vytvořit výhonek na spodní části listů rostliny. Nejlepší je provádět jigování, když se vytvoří pár listů a vzdušné kořeny vzrostly na 5 cm.

Důležité! Pokud se dítě rozrostlo, pak může jeho ukládání nepříznivě ovlivnit mateřskou rostlinu.

Po řezu se dítě nechá jeden den uschnout, poté se zasadí do substrátu pro orchideje a vytvoří se skleník. Mělo by být udržováno na teplotě 22-250 ° C.

Výstřižky

U této metody je nutné odříznout stonek rostliny, rozdělit ji na životaschopné řízky a odříznout horní část. Řezy jsou ošetřeny fungicidem. Řízky se vyklíčí v malém sphagnu, zvlhčí se a vytvoří se skleníková atmosféra s teplotou asi 260 ° C.

Péče o řízky

Stopka

Jak snadno se phalaenopsis šíří stopkou? Poté, co orchidej vybledla, následuje:

 • odřízněte stopku u kořene;
 • nakrájejte na kousky tak, aby každá obsahovala spící ledvinu;
 • ošetřte řízky z obou stran dřevěným uhlím (lze je nahradit aktivním uhlím);
 • vložte do malého skleníku na sfagnu.

Řízky budou klíčit poměrně rychle, pokud se teplota trvale udržuje alespoň na 250 ° C a dostatečná vlhkost.

Řezaný stopku můžete také dát do vody, do které byla přidána hnojiva. Umístěte jej na slunné místo a pravidelně jej stříkejte doktorem Foleym. Díky těmto akcím se probudí všechny spící ledviny a děti vyrostou.

Domácí podmínky pro chov

Je obtížné množit Phalaenopsis doma; správná péče o rostliny pomůže minimalizovat rizika.

Důležité! Pro rozmnožování byste si měli vybrat pouze zdravé a silné rostliny.

Dodržování teplotního režimu, požadované vlhkosti a velkého množství ultrafialového záření pomůže při pěstování orchidejí doma a jejich reprodukci.

Vlhkost vzduchu

Ideální vlhkost vzduchu pro Phalaenopsis je 70%, odchylky mohou být od 50% do 80%. Pokud je vlhkost nižší než 30%, pravděpodobnost rozkvětu rostliny se sníží nebo orchidej přestane kvést úplně.

Orchidej vzdušné kořeny

Při postřiku květu existuje možnost onemocnění houbami různé etiologie. Pro udržení požadované vlhkosti vzduchu by měl být v blízkosti rostliny vytvořen stálý zdroj vlhkosti, může to být otevřená nádrž, například akvárium. Kromě toho se používá další skvělý způsob:

 • štěrk by měl být nalit do hluboké pánve;
 • nahoře položte hrnec s rostlinou;
 • naplňte pánev vodou tak, aby se nedotýkala dna hrnce.

Pozornost! Phalaenopsis se bojí průvanu, dokonce i z klimatizace.

Teplota

Kromě vlhkosti by měla být v místnosti udržována konstantní teplota, pak orchidej bude pravidelně kvést, zůstane zdravá a potěší svou krásou. Nejlépe se udržuje v místnosti při 280 ° C. Je přípustný krátkodobý pokles na 160 ° C a zvýšení na 320 ° C.

Pokud rostlina nekvitne, pak lze vzhled stopky stimulovat snížením teploty vzduchu na 120 ° C po dobu nejvýše 2 týdnů a jejím zvýšením na 200 ° C. Orchidej snáze snáší vyšší teploty než nižší teploty.

Doba květu

Pokud nejsou dodrženy podmínky pro udržení orchideje, rostlina nemusí vůbec kvést. Podle základních pravidel bude Phalaenopsis kvést nejméně jednou ročně, v závislosti na rozmanitosti a podmínkách zadržení, a častěji. Samotné kvetení trvá nejméně 2 měsíce, maximální stonek květu potěší své majitele po dobu šesti měsíců.

Možnosti výsadby dětí

Pěstování květin není obtížné, například rozmnožování orchidejí dětmi je tou nejjednodušší věcí. Při oddělení dítěte od mateřské rostliny Phalaenopsis může být orchidej vážně poškozena, proto je třeba dodržovat několik důležitých pravidel:

 • pokud je dítě odděleno od stopky, měl by být ponechán alespoň 1 cm od dříku;
 • oddělující se od kořenů je nutné zkontrolovat přítomnost kořenů u dítěte;
 • při oddělení vrstvy od paždí listů je nutné zachytit 1 cm matečné rostliny.

Důležité! Při jakémkoli oddělení místa řezu je nutné ošetřit aktivním uhlím.

Další péče o děti

Ve všech případech, bez ohledu na to, jak je dítě odděleno, musí být výhonek umístěn ve skleníkových podmínkách, přičemž se udržuje požadovaná teplota a vlhkost, dokud se nevytvoří plnohodnotný kořenový systém. Ke zakořenění rostliny se používá mech, který pomáhá udržovat potřebnou vlhkost a zároveň se vyhýbá nadměrnému podmáčení.

Phalaenopsis kvetení doma

Po vytvoření silných kořenů a dvojice skutečných listů je orchidej zasazena do hrnce na trvalém místě.

Možné chyby při chovu

Při chovu Phalaenopsis je lepší nepoužívat metodu dělení kořenů, v případě tohoto typu orchideje je to nejúspěšnější metoda.

Pokud je orchidej nemocná, je lepší nepoužívat rostlinu k reprodukci. I když v některých případech je možné uložit jedinečný vzorek pomocí metody šlechtění ve vodě.

Důležité! Pokud nástroj nesterilizujete a nezpracujete plátky orchidejí, rostlina zemře.

Péče o Phalaenopsis není obtížná, ale rostlina je velmi náročná na podmínky zadržení. Se správným přístupem můžete doma vypěstovat celý skleník jedinečných orchidejí. Květina Phalaenopsis, jejíž reprodukce doma probíhá poměrně rychle a jednoduše, je velmi krásná, zbožňují ji pěstitelé květin: profesionálové i amatéři.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada