Udělejte si sami odtok pro vnitřní rostliny

Pro zdravý vzhled a elegantní kvetení je nutné se o rostliny starat. Při výsadbě květin v květináčích je důležité pečovat o drenážní vrstvu, aby rostliny rostly aktivně a nebyly náchylné k chorobám.

Proč potřebujete odvodnění pro pokojové rostliny

Díky přítomnosti drenážní vrstvy se vnitřní rostliny mohou vyvíjet mnohem aktivněji. Existují dva typy odvodnění:

 • mírný;
 • rychle.

Odtokový systém

Při pěstování orchidejí a sukulentů lze upřednostňovat malé květináče s 5 až 6 otvory. Substrát se nalije do nádoby, smíchá se s říčním pískem a drcenou cihlou. Rostliny vyžadující vlhkou půdu by měly být zasazeny do nádob s 1-2 otvory. Současně se do nádoby nalije rašelinový substrát.

Okrasné plodiny, jejichž kořenový systém je docela dobře vyvinutý, vyplňují téměř celý objem nádoby. V tomto případě budete potřebovat hrnec s minimálním počtem otvorů. Jako drenážní systém jsou oblázky nalité do vaniček perfektní.

Přítomnost drenážní vrstvy v květináčích umožňuje:

 • opustit každodenní zalévání výsadby;
 • usnadnit transplantační proces;
 • zabraňují stagnaci vlhkosti v půdě, okyselení půdy a hnilobě kořenového systému.

Další prvky drenážního systému

Kromě sypkých materiálů obsahuje drenážní systém:

 • přítomnost drenážních otvorů na hrnci;
 • uvolňování přísad do směsi půdy, což dává půdě lehkost a uvolnění.

Použití hydroponie znamená nahrazení drenáže substrátem. V tomto případě by všechny hrnce měly mít odvodňovací otvory. Pro každou dekorativní kulturu je vhodné zvolit rozměrové charakteristiky a počet otvorů jednotlivě.

Přítomnost plastové a polymerní nádoby umožňuje nezávisle upravit počet drenážních otvorů. Při nákupu keramického nebo terakotového květináče je důležité nejprve posoudit odvodňovací kapacitu, protože již nelze přidávat otvory.

Odkaz! Minimální velikost odtokového otvoru by měla být více než 0,5 cm, příliš velké otvory by měly být zakryty malým kouskem oka.

Který odtok je nejlepší pro vnitřní květiny

Níže jsou popsány nejoblíbenější materiály drenážního systému.

Drcený kámen, oblázky a štěrk

Použití středně velké frakce oblázků, drceného kamene nebo štěrku vám umožní získat vynikající drenážní systém pro okrasné plodiny. Uvedené materiály jsou ideální pro malé pěstitele, u nichž se pěstují rostliny, které není nutné často přesazovat. Nevýhody těchto materiálů zahrnují jejich velkou hmotnost.

Odvodnění pro okrasné plodiny

Vermikulit a perlit

Perlit má spolu s vermikulitem řadu pozitivních vlastností, jmenovitě:

 • sterilita;
 • nízká tepelná vodivost;
 • odolnost vůči infekci.

Kvůli uvedeným pozitivním vlastnostem pěstitelé květin často používají vermikulit a perlit k vytvoření drenážní vrstvy.Vzhledem k přítomnosti materiálů v půdě lze poznamenat, že neexistují žádné známky okyselování půdy a růstu plísní.

Poznámka! Nevýhody materiálů zahrnují jejich vysoké náklady. Perlit a vermikulit si můžete koupit v jakémkoli oddělení velké květinářství.

Drenážní materiály

Jaké další materiály lze použít při vytváření drenážního systému? Co může nahradit odvodnění květin doma? Tato otázka pěstitele květin často znepokojuje. Níže uvedené informace vám pomohou vybrat nejvhodnější materiál pro vytvoření drenážní vrstvy.

Expandovaná hlína

Lehké porézní stavební výrobky patří mezi nejoblíbenější drenážní materiály dostupné v každém supermarketu. K vytvoření drenážní vrstvy se doporučuje použít střední část pěnových a vypálených jílovitých částic. Velikost střední frakce je v rozmezí 5-20 mm.

Hlavní výhodou expandované hlíny je schopnost akumulovat vlhkost a schopnost ji podle potřeby vrátit. Přítomnost expandovaného jílu v půdě vám nedovolí starat se o udržení optimální vodní bilance. Zkušení květinářství navíc zdůrazňuje takové výhody drenážního materiálu, jako jsou:

 • nízké náklady;
 • malá hmotnost;
 • dlouhá životnost.

Poznámka! Expandovaná hlína je vybavena schopností měnit acidobazickou rovnováhu půdy. Tato vlastnost může negativně ovlivnit zdraví květin.

Agronomové doporučují vyplnit povrch půdy malou vrstvou expandovaného jílu, aby se zabránilo přehřátí Země a zabránilo se nadměrnému odpařování. Současně je důležité nezakrývat povrch země velkou vrstvou expandovaného jílu, aby nedošlo k narušení výměny vzduchu a nevyvolávání vzhledu plísní.

Rozbitá cihla

Jíl je součástí červených cihel. Proto bude takový materiál vynikajícím analogem expandované hlíny. Nejčastěji není nalezení červené cihly na soukromém dvoře obtížné. Květinářství ji často používá k vytvoření drenážního systému pro pokojové rostliny.

Drenáž

Keramické střepy

Keramické střepy jsou spolu s střepy nádobí nejdostupnějším materiálem pro vytvoření drenážního systému. Mezi hlavní výhody rozbitého nádobí patří:

 • malá hmota;
 • nedostatečná schopnost absorbovat a zadržovat vlhkost.

Poznámka! Nevýhodou tohoto materiálu je přítomnost ostrých rohů. Při práci s úlomky se můžete zranit. Nejlepší je provést postup v těžkých rukavicích.

Jak vypustit pokojové rostliny

Jakmile květinářství rozhodne, která drenáž je nejlepší pro pokojové květiny, můžete začít připravovat sázecí nádoby a pokládat drenážní vrstvu.

Postup instalace krok za krokem

Před zahájením práce je třeba dezinfikovat všechny nástroje, které budou použity při pokládání drenáže pro pokojové rostliny vlastními rukama.

Pak jednají v následujícím pořadí:

 1. Nádoby na výsadbu květin se otírají suchým ručníkem.
 2. V případě použití drceného kamene nebo expandované hlíny stojí za to materiál umýt pod tekoucí vodou, dezinfikovat a po zakrytí malou vrstvou na papíře vyschnout venku.
 3. Vysušený materiál se v malé vrstvě rozprostírá do nádob na výsadbu. Při výběru tloušťky drenážní vrstvy stojí za zvážení typ rostlin, které plánujete pěstovat. Díky velkému počtu drenážních otvorů na dně nádrže se můžete omezit na 1-1,5 cm drenážní vrstvy. Pokud je na květináčích vytvořen pouze 1 otvor, doporučuje se zvětšit tloušťku podestýlky na 3 cm.
 4. Odtokový materiál je v nádobě rovnoměrně rozložen.
 5. Při použití jemného odvodnění se na materiál přelije 15 mm zeminy.Odvodnění pro pokojové rostliny hrubé frakce znamená přidání malého množství hrubého písku.

Nakonec se do hrnců nalije půda a vysejí se semena / sazenice.

Co by se nemělo používat jako drenáž?

Ne každý materiál lze použít k vytvoření drenážní vrstvy. Je nepřijatelné použít jako drenáž:

 • ořechové skořápky;
 • kůra stromů;
 • vaječné skořápky.

Organické materiály přispívají k tvorbě plaku v plísni. Materiál má negativní vliv na kyselé složení půdy, což může vyvolat vývoj různých chorob.

Poznámka! Nedoporučuje se používat písek jako drenážní systém, který vyvolává ucpávání otvorů na povrchu dna nádoby a způsobuje hnilobu kořenového systému. V případě použití oblázků se doporučuje smýt zrnka písku.

Neméně nebezpečné pro rostliny jsou mramorové třísky, které v procesu interakce s vodou přispívají ke změně složení kyselin a ke zvýšení zásaditosti v půdě.

Ořechová drť - nepoužívá se v drenážním systému

Chyby při výrobě drenáže

Pěstitelé květin zbavení zkušeností často dělají chyby při vytváření drenážní vrstvy. Níže jsou uvedeny hlavní chyby, kterým je třeba se vyvarovat při pokládání drenáže:

 1. Ignorování doporučení nepoužívat říční písek vede k ucpání odtokových otvorů zrnky písku.
 2. Použití příliš hrubých frakcí použitého materiálu nepomáhá zadržovat vlhkost. Kapalina proudí do zásobníků.
 3. Použití přírodních materiálů jako drenáže vede k hnilobě kořenového systému rostlin.
 4. Pokud se jako drenáž použije pěna, může se blahobyt zelených ploch zhoršit.

Drenážní kameny pro pokojové rostliny

Místo drceného kamene a štěrku můžete při pokládání drenážní vrstvy použít malé mořské a akvarijní kameny. Materiály jsou schopné vykonávat funkci drenáže a efektivně zdobit povrch půdy v nádobách. Nevýhodou takových materiálů bude vysoká cena.

Správná péče o pokojové květiny vám pomůže vypěstovat zdravé rostliny, které vás každý rok potěší bujným kvetením. Takové květiny vyzdobí jakýkoli interiér a vytvoří pohodlí v bytě.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada