Diplomy (mandeville) - pěstování a péče doma

Diplademia se u pěstitelů květin stále vyskytuje jen zřídka, protože je stále málo známá. Květina má dekorativní vzhled a jemné půvabné květy, které hustě osprchují rostlinný keř. Tato květina pochází z tropických lesů, proto vyžaduje pečlivou pozornost a kvalitní péči.

Mandeville-diplodenia - královna vnitřních lián

Diplademia je také známá jako Mandeville. Stalo se to proto, že byly současně a nezávisle objeveny dvěma různými vědci. Nejprve se věřilo, že se jedná o dvě různé rostliny, poté vyřešili zmatek a spojili je do jednoho rodu, ale názvy této rostliny mají stále dvě.

Diplomy doma

Tato okrasná rostlina patří do čeledi kutrovy. Střední a Jižní Amerika je považována za jeho vlast. Je známo více než 40 druhů mandeville. V závislosti na podmínkách pěstování může z diplodesy vyrůst kvetoucí keř nebo se z něj může stát okrasná rozvětvená réva.

Stonky kvetoucích vinic mohou dorůst až 4 m. Listy jsou husté, lesklé a mírně protáhlé, jsou tmavě zelené barvy. Květy se mohou lišit v barvě od bílé po červenou. Skládají se z pěti velkých okvětních lístků uspořádaných do tvaru kužele.

Na jedné lianě může růst až padesát květů. Velikost každého z nich je 5-12 cm, po rozkvětu květiny žije nejméně 14 dní. Některé odrůdy dipladenia mají příjemnou vůni.

Je třeba si uvědomit, že tato rostlina, i když je velmi krásná, je přesto jedovatá. Šťáva je pro něj nebezpečná. Proto by se neměl používat v domácnostech, kde žijí domácí mazlíčci nebo malé děti.

Dipladenia volná

Používá se jako vnitřní nebo zahradní květina. Květiny vytvářejí příjemnou vůni. Délka stonků dosahuje 4 m. Listy zelenošedé barvy jsou až 15 cm dlouhé, velikost květů 5 cm, bílé nebo krémové barvy.

Poznámka! Tato odrůda se vyznačuje dobrou mrazuvzdorností. Při pěstování na zahradě v chladném počasí vrhá listí. Při použití doma během období spánku je tato réva zelená.

Bolivijský diplom

Tato réva s tenkým růžovým stonkem a malými listy (až 4 cm dlouhými) má krásné růžové květy. Rostou ve formě květenství 5-8 kusů.

Diplomy: domácí péče

Mandeville, diplomacie je královnou vnitřních vinic, ale pouze správná péče vám umožní vidět luxusní tropický květ.

Volba půdy pro dipladinii

Je nutné připravit půdu, která bude uvolněná a bude snadno procházet vodou a vzduchem pro kořeny rostliny. Aby se to zajistilo, zamíchá se do země písek nebo drobky z červených cihel.

Půda musí nutně obsahovat úrodnou vrstvu. V této funkci lze použít humus, půdu ze skleníku nebo ze skleníku, kde se dříve pěstovaly okurky. Je možné zakoupit zakoupenou půdu pro diplom.

Luxusní tropické květiny

Režim napájení a krmení

V divokém prostředí roste diplomacie v tropickém deštném pralese. Proto je pro ni důležité zajistit podobné podmínky i tam, kde bude růst. K zajištění konstantní vlhkosti vzduchu je nutné pravidelně stříkat na žebřík. Můžete jej také umístit na paletu s malým množstvím navlhčeného štěrku. Jak schne, neustále se přidává trochu vody. Je obzvláště důležité to udělat v období, které začíná otevřením pupenů a končí poklesem okvětních lístků diplofenizace.

Důležité! Když tato réva kvete, potřebuje zalévat, což by se mělo stát dvakrát týdně. Jakmile horní 2 cm půdy vyschnou, je nutné znovu přidat vlhkost.

Tato réva je velmi náročná na kvalitu vody, kterou přijímá. Za tímto účelem je nutné používat pouze filtrovanou, převařenou a chlazenou vodu.

Mandeville má rád minimální obsah vápna ve vodě. Pokud sbíráte vodu z deště na zavlažování, pak se dobře hodí pro dipladenii. To však bude případ pouze v případě, že je voda shromažďována z venkovských oblastí.

V zimě potřebuje rostlina také zalévat, ale přijde čas na to, za předpokladu, že je půda po předchozím navlhčení a poté ještě tři dny zcela suchá.

K zajištění vhodného vzduchu pro rostlinu lze použít zvlhčovač. Doporučuje se však, aby toto procento bylo 70%.

Důležité! V přírodních podmínkách roste liana v kyselých půdách. Proto se doporučuje přidat do vody trochu citronové šťávy nebo octa. V druhém případě musí pach před použitím zmizet.

Tato rostlina potřebuje krmení během jarního a podzimního období. V této době je nutné květinu hnojit 4krát za měsíc. Pro dipladenia je vhodné jakékoli komplexní hnojivo pro květiny. Je třeba mít na paměti, že dusíkatá hnojiva podporují růst listí a stonků a draselná a fosforová hnojiva podporují tvorbu květů.

Požadavky na osvětlení místa

Tato rostlina preferuje dobré světlo, ale netoleruje přímé sluneční světlo. Dobrou volbou pro ponoření by bylo za slunečného dne stinné místo.

Pro pěstování květiny se doporučuje zvolit východní stranu bytu. V teplé sezóně se diplomatická rodina bude na balkoně cítit pohodlně.

Květiny na balkóně

Diplomy: pěstování a péče o zahradu

Pokud květinář zahájil tuto rostlinu ve svém domě, musí si pamatovat, že péče o diplom musí být pečlivá a včasná.

Je obvyklé ořezávat rostlinu v říjnu a listopadu. V takovém případě musíte rostlinu pečlivě prozkoumat a odstranit všechny staré větve. Květiny v zahradě aktivně rostou pouze na mladých výhoncích.

Důležité! Musíte věnovat pozornost starým výhonkům, které se nerozvětvily. Je třeba je zkrátit o 2/3 původní délky. Pro ty, kteří se již rozvětvili, musíte po vidličce prořezat. V tomto případě odřízněte polovinu nebo třetinu zbývající části větví.

Pěstování a péče o dipladenii doma naznačuje, že prořezávání je důležité nejen pro zajištění růstu rostlin, ale také pro vytvoření krásného keře.

Je třeba si uvědomit, že šťáva z této rostliny je jedovatá. Veškerá práce s ním proto musí být prováděna v rukavicích.

Je nutné pěstovat vinnou révu pomocí podpory. Doporučuje se, aby jeho výška byla jeden a půlkrát větší než u dospělé rostliny.

Výsadba v květináčích

Tato úžasná rostlina bude vypadat krásně, pokud bude pěstována v závěsném květináči. Musí se znovu vysadit nejméně jednou za dva roky.

Pokud si na jaře všimnete, že kořeny procházejí drenážními otvory, je čas přesunout květinu do nového sázecího stroje. Pokud kořeny nevyčnívají, není transplantace v tomto roce nutná.

Pro výsadbu musíte připravit vhodnou zeminu. Mělo by se skládat z humusu, listnaté půdy, písku, rašeliny a trávníku. Nejvhodnějším obdobím pro vysazení diplomu je jaro.

Diplomy v krajinářském designu

Teplotní režim

Během jarní a letní sezóny bude nejpříjemnější teplota pro rostlinu 25 ° C nebo vyšší. V zimě se doporučuje udržovat jej na 15 ° C.

V létě je důležité květině zajistit větrání. Je-li to možné, je vyveden na balkon nebo umístěn vedle domu. Je třeba si uvědomit, že sluneční paprsky dopadající na listy mohou způsobit popáleniny. Proto je důležité zajistit rostlině stínování v takové době.

Pokud diplomatická rodina roste v bytě, musí zajistit pravidelné větrání. V tomto případě je nutné vyloučit možnost průvanu.

V péči o květ diplodenie hraje důležitou roli teplo. Čím více je, tím šťavnatější a jasnější jsou květiny, tím aktivněji se tato réva vyvíjí.

Vzhledem k tomu, že denní světlo je v zimě mnohem kratší, rostlina začíná usínat. V této době bude pro jeho pohodlnou existenci vyžadována nižší teplota. Je však třeba dbát na to, aby teplota vzduchu neklesla pod 13 ° C.

Diplomy: nemoci a škůdci

Příliš mnoho vlhkosti může způsobit hnilobu kořenů. To by nemělo být povoleno. Zalévání by mělo být hojné, ale ne nadměrné. Nejvhodnější doba pro zvlhčení nastává, když začne vysychat vnější vrstva půdy, ve které je tato réva zasazena.

Živý plot

Proč diplomacie nekvetou

Když diplopie v domě roste, je podle všech pravidel nutná kultivace a péče, jinak nebude možné dosáhnout kvetení.

Ačkoli je možné tuto rostlinu vysadit na otevřeném terénu, je třeba mít na paměti, že je velmi citlivá na nízké teploty. Když se objeví otázka, proč diplofenie nekvete, může být jednou z odpovědí příliš nízká teplota.

Jak zajistit, aby diplopie kvetla doma

Může se stát, že tato rostlina vůbec neprodukuje květiny. V tomto případě lze předpokládat, že mu chybí živiny získané krmením. Pokud je o rostlinu řádně postaráno, lze ji rozkvétat.

Někdy je důvodem to, že rostlina potřebuje více světla. V tomto případě je důležité vyhnout se přímému slunečnímu záření.

Proč listy diplodenie zežloutnou a spadnou

Někdy můžete vidět, že listy zežloutnou a zvlní se, poté uschnou a spadnou. Důvodem může být nadměrné zalévání. Nadměrná vlhkost způsobuje onemocnění rostlin.

Pokud réva během zimy zamrzne, může to také vést ke žloutnutí a opadávání listů.

Při napadení škůdci budete muset použít vhodné insekticidy.

Poznámka! Někdy se listy intenzivně rozpadají, když jsou porušena základní pravidla péče. Obvykle může být příčinou špatné zalévání, nedostatečné krmení a příliš suchý vzduch.

Diplomy: reprodukce

Dipladenia lze množit pomocí semen nebo řízků.

Pro výsadbu semen musí být teplota vzduchu nejméně 29 ° C. Půda by měla být volná a mírně kyselá. Je zvlhčený, ale ne nadměrně. Zajistěte bohaté, ale rozptýlené osvětlení.

Klíčení semen může trvat až čtyři měsíce. Pěstování ze semen je mnohem pracnější než použití řízků pro tento účel.

Diplomatická květina

Propagace řízky

Pro šíření diplopie řízky musíte na jaře nebo v létě odříznout výhonky vinné révy. V prvním případě budou stále zelené, již v létě lignifikované.

Každý řez by měl mít jeden kmenový uzel, 3 až 5 listů. Větvičky, aby se rozmnožila květina, musí být odříznuty pod ostrým úhlem a ošetřeny růstovým stimulantem.

Poté je musíte zasadit do země. Půdní směs pro pěstování by měla sestávat z rašeliny, písku a rašeliny.

Stonku zakryjte sáčkem nebo sklenicí (například nádobou vzhůru nohama) a umístěte ji na místo, kde lze udržovat teplotu 25 ° C. V takovém případě musí být celofán na chvíli odstraněn, aby se provedlo větrání.

Po uplynutí měsíce nebo měsíce a půl dojde ke kořenům.

Dipladenia je krásná okrasná rostlina. Je však třeba se o něj náležitě starat. Pokud bude provedena správně, tato rostlina potěší pěstitele svou krásou po mnoho let.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada