Roubování stromů na jaře, způsoby roubování ovocných stromů pro začátečníky

Není žádným tajemstvím, že letní obyvatelé a zahradníci, kteří na svém pozemku vysazují ovocné stromy, sní o zahradě, která potěší množstvím ovoce. Nakoupené sazenice však ne vždy splňují očekávání. Zahradníci nezoufají, situace se dá vždy napravit. Na zesílených kmenech můžete očkovat řízky požadované odrůdy a časem získat dobrou sklizeň.

Amatérští zahradníci, kteří vytvořili skutečné kouzelné zahrady s několika odrůdami ovoce na jednom kmeni, jsou vždy připraveni podělit se s začínajícími zahradníky o tom, jak sázet stromy, a triky tohoto postupu.

Postup očkování

Očkování je zajímavá a vzrušující aktivita. Hlavní věcí je nepřehánět to: neočkovat na ovocných stromech odrůdy neslučitelné se zásobou. V tomto případě strom začne bolet, listy se zmenšují a časem odumírá.

Proč roubovat ovocné stromy

Roubování stromů je vegetativní způsob množení rostlin. Pokud chce zahradník omladit staré nebo nemocné ovocné stromy, je očkování nezbytné. V tomto případě sazenice opakuje nejlepší vlastnosti mateřské rostliny. Alternativně je na jednom kmeni vysazeno několik odrůd, aby se ušetřilo místo na zahradě.

Co je podnoží a potomek

Pro pěstování nových rostlin jsou zahradníci naočkováni pomocí potomka a podnože. Jednoduše řečeno, jedná se o implantaci tkáně jedné rostliny do tkáně druhé.

Hlavní strom, na který budou odřezky nebo pupeny naroubovány, se nazývá kmen. Proto se pupeny a řízky z jiného stromu nazývají potomci.

Zahradníci doporučují pečlivě prostudovat vlastnosti a vlastnosti rostlin před roubováním. Nemůžete kombinovat dvě rostliny podle libosti. Musí mezi nimi existovat rodinné spojení, takže před roubováním stromu byste měli zjistit, které podnože jsou pro tento postup vhodné.

Očkování pěstované rostliny ve volné přírodě

Pracovníci školky nemají absolutně přesné informace o požadované kompatibilitě, ale roubování je považováno za úspěšné, pokud jsou na stejný druh rostlin naroubovány různé odrůdy. To znamená, že musíte zasadit odrůdu jablek na odrůdu jablek a odrůdu hrušek na odrůdu hrušek. Existují určité výjimky. Například štěp stonku švestky se dobře zakoření na třešňové švestce, stonek citronu - na hořkém pomeranči.

Pozornost! Při vytváření druhů okrasných rostlin lze roubovat vzdálené příbuzní plodiny.

Jak vybrat akcie

Podnožka je vybrána tak, aby byla kompatibilní s odrůdou, která má být naroubována. To je základ budoucího stromu, na kterém se bude rozvíjet řez kultivované odrůdy. Vývoj a plodnost, jakož i chuťové vlastnosti ovoce, závisí na správně zvolené zásobě.

Podnoží může být zlomený strom, který si uchoval svoji vitalitu, pařez s dobrými kořeny nebo divoký druh příbuzného stromu. Stonka se dobře zakořenila na stromu starém více než dva až tři roky.Má vyvinutý kořenový systém, který dodává jídlo řapíku naroubovanému na něj.

Jak si vybrat potomka

Štěp by měl být zvolen tak, aby odpovídal odrůdovým kvalitám, jako je výnos, mrazuvzdornost a odolnost vůči chorobám. Zkušeným zahradníkům se doporučuje brát odrůdy, které odpovídají rostoucím regionům, jako potomka.

Přípravu potomka si můžete udělat sami.

Příprava řízků

Čas na přípravu řízků pro roubování je konec podzimu a konec zimy. Zahradníci v zásadě dávají přednost podzimní sklizni řízků po pádu listů, s nástupem prvního mrazu. V této době dochází k dezinfekci z mikrobů a hub, rostlina vstupuje do fáze úplného klidu.

Nejlepší řízky

Při podzimní sklizni jsou vybrány řízky mladého rodícího stromu. Obvykle je jeho věk od 3 do 7 let. Stonka může mít délku ne více než 40 cm. Její průměr je asi 5-7 cm. Měla by mít růst a 4 vyvinuté pupeny. Vzdálenosti mezi uzly jsou krátké. V malém stonku příroda investovala schopnost porodit plnohodnotný strom s přenesenými mateřskými vlastnostmi.

Pokud nebylo možné připravit řízky na podzim, stříhají se brzy na jaře. Příznivým obdobím je březen-duben, v závislosti na oblasti, kde naroubované rostliny rostou. Dobré výsledky přináší letní roubování ovocných stromů zelenými řízky. V létě se řízky před roubováním stříhají. Pro začátečníky doporučují zkušení zahradníci odřezky ze stromů, které jsou pravidelně prořezávány.

Pozornost! Pro roubování řízky musí být řízky řezány ze strany koruny stromu, obrácené k jihu, z výhonků střední vrstvy.

Očkovací nástroje a spotřební materiál

K přípravě a provedení očkovacího procesu jsou zapotřebí určité zahradnické nástroje. Patří mezi ně nůž příslušného tvaru, který vám umožní provést požadovaný řez. Pro různé typy roubování existuje speciální vybavení a všechny druhy nožů, ale ne kuchyňský nůž, který bez dostatečně ostré čepele může poškodit kůru stromu. Kvalita očkování závisí na noži.

K přípravě odřezků se používají zahradní nůžky - zahradnické nůžky, díky nimž je proveden hladký a čistý řez. Pro roubování za kůrou se používá speciální pučící nůž, ve kterém je další čepel k oddělení kůry.

Očkovací zařízení

Pro vázání roubované oblasti se používá speciální páskovací materiál: elastické roubovací pásky, pučící záplaty. Místa řezů jsou mazána pomocí světlo propustného plastického maziva pomocí roubovacích pásků.

Optimální načasování očkování

Kdy je nejlepší sázet stromy? Na základě zkušeností zahradníků je lepší očkovat v teplém období, kdy je největší pravděpodobnost dobrého štěpení řezu a utažení rány z řezu. Zahradníci říkají, že roubování stromů se nejlépe provádí na jaře. Nejlepší data a časy pro očkování jsou v květnu. V tomto okamžiku dochází ve stromu k toku mýdla. Pokud se stonka nezakořenila, je možné postup opakovat znovu v letních měsících: červenec-srpen.

Rada. Profesionálové také upozorňují začátečníky na používání lunárního kalendáře, který označuje nejpříznivější čísla pro tento postup.

Metody roubování ovocných stromů

Před zahájením postupu pro roubování ovocných stromů doma se musíte seznámit s pravidly jeho provádění.

 Důležité! Je nutné rychle provést zbarvení rostlin, aby nedošlo k vystavení řezů ve spionálních lokalitách vlivu vnějších faktorů.

Dobrý výsledek lze očekávat, když jsou mladé stromy roubovány s dobrým ročním růstem. Zahradníci s rozsáhlými zkušenostmi v barvení doporučují roubovat na strom odrůdy se stejnou dobou zrání.

Pokud odrůdy dozrávají v různých časech, existuje šance získat sklizeň těchto plodů, jejichž doba zrání je dříve. Sklizeň s pozdním zráním nemusí být vůbec získána. Zahradníci doporučují roubovat silně rostoucí odrůdy do spodní části kmene a slabě dorůstající do horní části.

Roubované silné a nízko rostoucí odrůdy na strom

Než začnete roubovat ovocný strom, musíte si prostudovat a pochopit, která metoda je pro strom nebo keř nejlepší, jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Za kůru

Nejjednodušší očkování je pro kůru. Nejlepší ze všeho je, že se zakoření během pohybu šťávy, v měsíci dubnu až květnu. Poté je kůra snadno oddělitelná od dřeva. Hlavní věc je provést správný šikmý řez v rukojeti. Je vyroben ostrým nožem, který vytváří ideální povrch pro spojení kambia podnože a potomka. Dále se obalí filmem.

Boční řez

Toto zbarvení se provádí na straně větve nebo sazenice. Výhodou tohoto typu zahradníků je časné plodení. Například mladý strom přináší svoji první sklizeň za 5-7 let, takto naroubovanou - za 2-3 roky.

Štěp do bočního řezu

Toto roubování používají zahradníci k vyrovnání jednostranných typů korun.

Do rozštěpu

Zahradníci štěpují štěrbinu a používají tuto metodu k obnově svých zahrad. Horní část je odříznuta od stromu, spodní část je odříznuta. Do štěrbiny je vložena stopka potomka. Čas očkování je jaro.

Dodatečné informace! Pro tento typ roubování je průměr potomstva a podnože irelevantní a neovlivňuje výsledek roubování. Je lepší očkovat v rozštěpu společně. Druhý pár rukou pomůže vložit stopku do připravené štěrbiny.

Páření

Tento typ roubování se používá, když jsou podnože a výhonky poměrně tenké a stejné tloušťky. Obě větve jsou řezány šikmo pod stejným úhlem, řez je stejně dlouhý.

Páření

Spojením řezů se provede vinutí, které fixuje obě větve. Kopulace se obvykle provádí v dubnu.

Ablactation

Ablace se dnes používá jen zřídka, i když se jedná o jednoduchou metodu očkování. Pro ni je kůra odstraněna z pažby a potomstva a větve jsou aplikovány na sebe. Spojení je zabaleno speciálním materiálem a pokryto smolou nebo plastelínou.

Pučící

Nejběžnější metodou je pučení zdravé ledviny kůrovým štítem s rukojetí. Nejvhodnějším obdobím pro začátek jsou letní měsíce: od poloviny července do poloviny srpna. Pupen se obvykle zakoření na podzim, na jaře příštího roku vyraší.

Schéma začínajícího procesu

Tento typ očkování vyžaduje minimum očkovacího materiálu.

Roubování řezu vrtačkou

Podstata takového očkování spočívá ve vyvrtání díry do velkého stromu pomocí vrtáku o průměru 8 mm do hloubky 4 až 5 cm. Je přijata vhodná větev stejného průměru se čtyřmi pupeny. V něm je kůra očištěna od okraje, který bude vložen do vyvrtaného otvoru.

100% míra přežití řízků

Výsadba by měla být taková, aby neloupaná kůra šla trochu do díry.

Jak dlouho vakcína zakoření

Aby se roubovaný odřezek zakořenil na nové rostlině, musí dojít k výměně šťáv mezi ní a hlavní rostlinou. Potomci se nejúspěšněji zakořenily během pohybu šťávy. Toto období spadá na jaře a počátkem léta.

Pokud dojde k zbarvení v jarních a letních měsících, můžete po několika týdnech pozorovat otok pupenů na potomstvu, což naznačuje, že se vitální aktivita rostliny zesílila. Například při tónování očima se můžete po 12-15 dnech ujistit, že kukátko zakořenilo, zatímco řapík zmizel, a musíte uvolnit páskování.

Není těžké malovat rostliny. Hlavní věcí je řídit se radami a vzít v úvahu zkušenosti zahradníků.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada