Bělení stromů na jaře - ošetřování ovocných stromů od škůdců

Zahradníci mají po zimě horké období. Určitá práce je naléhavá, například vybílení stromů na jaře. I když si tuto povinnost splní včas, mnozí to dělají jen ze zvyku, dělají mnoho chyb a vylučují blahodárný účinek.

Proč jsou stromy nabílené

Mnoho lidí žijících ve městě i na venkově má ​​nejasnou představu o tom, proč jsou stromy bělené. Většina věří, že se to děje jednoduše pro krásu. Částečně mají pravdu, ale stále existují důležitější důvody pro léčbu kmenů.

Správně bělené dřevo

Proč jsou kmeny stromů nabílené:

 1. Sluneční ochrana. Přímé paprsky jsou nebezpečné pro kůru, která pod jejich vlivem praskne. Proto jsou kmeny stromů ošetřeny kompozicemi přesně bílé, odrážející světlo, barevné schéma. Je pozoruhodné, že v zimě není slunce účinnější než v létě, takže je důležité chránit stromy po celý rok.
 2. Ochrana před škůdci. Mnoho zahradníků na vlastní kůži ví, jak často na kůru ovocných stromů útočí hmyz a hlodavci. Bělení odpuzuje škůdce.
 3. Ochrana proti teplotním extrémům. Denní teplo a noční chlad způsobují deformaci a praskání kůry, což často vede k vniknutí různých druhů infekcí do kmene. Whitewashing pomáhá posílit kůru, zabraňuje praskání a má antibakteriální vlastnosti.

Důležité! Je nutné stromy za bílého počasí vybělit, aby se aplikovaná kompozice měla čas chytit.

Kdy bělit stromy

Mnoho lidí věří, že bělení stromů se provádí pouze brzy na jaře. Ve skutečnosti je jarní ošetření kmene určeno pouze k obnovení vrstvy kompozice, která byla během zimy mírně smyta. Pro mnohé je skutečnou zprávou skutečnost, že hlavní práce se provádí na podzim.

Právě v zimním období potřebuje strom obzvláště ochranu. V únoru, kdy se slunce již znatelně zahřívá a v noci stále ještě existují silné mrazy, začíná nejnebezpečnější období. Během dne může v kufru začít proces toku šťávy, večer kapalina zmrzne a poškodí kůru. Proto je důležité bělit předem, na podzim. Pokud to nebude provedeno, kmeny budou muset být zpracovány v zimě, v prosinci až lednu.

Načasování bělení stromů na podzim

Nejlepší je provést podzimní zpracování v říjnu až listopadu, kdy se listy již rozpadly a dlouhé deště zůstaly pozadu. Je nutné zvolit suchý, chladný den, kdy bude teplota vzduchu udržována na úrovni 2-3 ° С.

Důležité! Při práci nemusíte litovat řešení, aby nezůstala vybělena ani jedna prasklina v kůře. Rovněž není nutné příliš silně rozmazávat kmen, jinak se vápno rozpadne. Nejpravděpodobnější je zakrýt stonek prostředkem ve 2-3 dávkách.

Jak bělit kmeny stromů

Není těžké vybílit strom - stačí vzít štětec a aplikovat ošetřovací směs na kmen. Doporučuje se malovat přes stonek od samého dna, jít 2 cm hluboko do půdy, ke kořenům, k prvním větvím.Je vhodné manipulovat s ovocem ze stříkací pistole, ale tím se zvýší spotřeba vápníku.

Měli byste neukládat bělení - nepřinese požadovaný výsledek.

Potažení poloviny hlavně bělením se nepovažuje za účinné.

Vápno pro bělení stromů

Ochrana před škůdci a chorobami je hlavní věc, pro kterou jsou stromy bělené. S touto funkcí dělá vápno vynikající práci. Řešení založená na tom se snadno používají, použité komponenty se nevyznačují vysokou cenou. Do kompozice se zpravidla přidává kaseinové lepidlo (nebo PVA), aby lepidlo lépe drželo, a síran měďnatý (jako antiseptikum).

Ke zpracování velkého stromu budete potřebovat asi 1 kg vápna. Nedoporučuje se zpracovávat mladé stromy s tak agresivním složením.

Je možné bělení vodou ředitelnou barvou

K barvení kmenů jsou docela vhodné vodní barvy. Vyznačují se vyšší cenou a snadným použitím - není třeba přidávat žádné další komponenty. Považují se však za ne tak efektivní jako řešení na bázi vápna.

Bílá pro stromy

Ve specializovaných prodejnách najdete různé přípravky na vápno: od akrylové po křídové. Do jejich složení se přidávají látky s reflexními a antibakteriálními vlastnostmi, což umožňuje řešit několik problémů najednou.

Důležité! Mnoho zahradníků používá osvědčenou lidovou metodu ochrany stromů - zakrytí kmene mluvčím z hlíny a divizny.

Jak ředit vápno pro bělení

Vápno je dobře známé nejen stavitelům, ale i zahradníkům. Tato látka se často používá k ošetření dospělých kmenů stromů. Jeho antibakteriální vlastnosti umožňují chránit stonek a větve před invazí patogenních mikroorganismů.

Chmýří vápno

Jak přesně pracovat s vápnem závisí na jeho typu.

Jak zabránit odplavení vodního kamene

Aby vápno dlouho nesmylo stromy, budete muset do vápna přidat další komponenty. U směsí na ošetření stromů existují 2 hlavní možnosti:

 1. 1 kg vápna a 2 kg jílu na 10 litrů vody. V této kompozici hraje hlína roli ustalovače.
 2. 3 kg vápna, 300 g vitriolu a 200 g kaseinového lepidla na 10 litrů vody. Lepidlo ulpívá na kůře a brání stékání směsi pod sněhem a deštěm.

Jak chovat hašené vápno (chmýří)

Chmýřové vápno je hašený druh vápna, které lze prodávat jako těsto nebo prášek. Zředí se v poměru 2: 1, to znamená, že na 1 kg sypké nebo pastovité směsi se odeberou 2 litry vody. V tomto případě se voda nalije opatrně, po částech, důkladně promíchejte kompozici. Měli byste získat konzistenci zakysané smetany.

Jako další komponenty můžete použít:

 • Lepidlo (200 g), působící jako lepidlo;
 • Mýdlo na prádlo (40 g ve formě hoblin) ke zvýšení antibakteriálního účinku;
 • Roztok síranu měďnatého (300 g na 0,5 vody) místo mýdla;
 • Jíl (300-400 g), rozpuštěný ve vodě na konzistenci zakysané smetany, se přidá k roztoku jako lepidlo.

Důležité! Navzdory skutečnosti, že chmýří je hašené vápno, je lepší ho nepoužívat k bělení mladých sazenic tenkou kůrou.

Jak ředit nehasené vápno

Navzdory skutečnosti, že je pohodlnější a rychlejší pracovat s hašeným vápnem, zahradníci často doporučují začátečníkům hasit vápno, nebo ho raději hasit sami. Při dodržování bezpečnostních opatření to není těžké udělat.

Jak uhasit vápno:

 1. Nalijte vápno (3 kg) do kbelíku.
 2. Naplňte jemně vodou (7 l).
 3. Směs se míchá a nechá se stát 1 až 2 hodiny, dokud reakce neskončí.

Když nádoba vychladne (během kalení se uvolňuje teplo), můžete do roztoku přidat další komponenty, stejné jako u chmýří.

Důležité! Práce s vápnem musí být prováděny s použitím osobních ochranných prostředků (rukavice, maska, brýle).

Je možné vybílit stromy křídou

Je docela možné nahradit vápno ve složení bělení křídou.Tato látka má jemnější účinek, proto se často používá k ošetření mladých stromů.

Mezi zahradníky je oblíbená tato směs: 2 kg křídy, 400 g síranu měďnatého, 100 g kaseinového lepidla na 10 litrů vody.

Proces bělení

Se dřevem zacházejte stejným způsobem jako s vápnem, poté kůru očistěte štětcem.

Jiné druhy hubení škůdců

Aby byla kontrola škůdců co nejúčinnější, nestačí pouze bělení. Je také nutné nastavit pasti (zachycovací pásy), hlavní je ošetřit stromy insekticidy.

Jak stříkat stromy na jaře

Před postřikem je kůra stromu očištěna od odlupovaných oblastí, lišejníků a ulpívajících nečistot. Je vhodné to udělat tuhým štětcem. Na zem lze umístit plachtu, která usnadní úklid uvolněných nečistot.

Poté stojí za to prohlédnout hlaveň, zda není poškozená. Pokud jsou otevřené plochy bez kůry, je vhodné je zakrýt zahradním hřištěm.

Pak musíte nosit ochranný oblek nebo staré těsné oblečení s dlouhými rukávy, rukavicemi a maskou. Ujistěte se, že máte klobouk.

Připravte roztok léku podle pokynů a nalijte ho do lahve s rozprašovačem. Postříkejte větve, kmen a kruh kmene a snažte se nic nepropásnout.

Poznámka! Doporučuje se informovat sousedy o prováděných pracích, aby i oni pospíšili stříkat stromy. Společná ochrana zabrání šíření nemocí z místa na místo.

Kdy stříkat

Nezdržujte se zahájením léčby ovocnými insekticidy. Hmyz se probouzí z prvního tepla, takže pokud je jaro dobré, čas na postřik je již v březnu. Nejvhodnější doba pro bělení a stříkání přichází v dubnu.

Maximální efekt lze dosáhnout dvojnásobným ošetřením stromů. První postřik se provádí před rozbitím pupenů, když je teplota vzduchu nastavena na 5 ° C. V této době jsou spory hub již aktivovány.

Druhý postřik se provádí na zeleném kuželu, to znamená, když se pupeny již otevřely, ale listy ještě nekvitly. V této době se probouzejí škůdci požírající květiny.

Postřik brzy na jaře

Na jaře je povoleno kropit ovocné stromy k ošetření ještě dvakrát: ve fázi růžového pupenu a vaječníku, velikosti hrachu. To ušetří plodinu před moniliózou a můrou jablečnou.

Přípravky na postřik stromů

Existuje mnoho léků, které vám pomohou zbavit vaši zahradu škůdců.

Jak stříkat stromy na jaře, nejúčinnější léky:

 • Síran měďnatý. Lze jej nejen přidat k bělení, ale také použít ke stříkání. Vitriol se dobře vyrovná s různými druhy hniloby, strupů, špinění. Železný vitriol má stejné vlastnosti;
 • Močovina (močovina). Často se používá jako hnojivo, ale přináší také značné výhody při hubení škůdců. Bojuje proti kokcomykóze, monilióze, hnilobě;
 • Bordeauxská kapalina. Nezastupitelný pomocník zahradníka, který před kvetením zvládne stromy a keře.

Když víte, jak a kdy na jaře vybělit stromy, můžete úrodu zachránit před mnoha problémy. Vápno se dobře vyrovná se škůdci, chorobami a ničením kůry. Neméně efektivní barvy na bázi křídy a akrylu. Řešení s dalšími komponentami vydrží dlouho a zabrání nemocným stromům.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada