Nízko rostoucí keře - kvetoucí a okrasné listnaté pro zahradu

Živý plot je krásná a oblíbená funkce designu krajiny. Výška zeleného plotu závisí na velikosti území a funkčním účelu: podměrečné keře (50 cm) jsou vhodné pro tvorbu zelených hranic, jehličnatých nebo listnatých rostlin s výškou 150-200 cm nebo více - pro bydlení stěny nebo nízké ploty.

Rada. Při vytváření krásného plotu byste se měli rozhodnout také mezi rychle rostoucími nebo pomalu rostoucími rostlinami. V druhém případě je roční růst 50 cm vysoký, růst zelené zdi trvá desetiletí, ale ploty se ukázaly být krásné a odolné. Rychle rostoucí možnosti (růst 2 m / rok) jsou ideální pro volné ploty.

Kompaktní keře pro línou zahradu

Podměrečné keře pro obrubník

Vytrvalé okrasné listnaté keře vhodné pro vytváření obrubníků jsou:

 • poddimenzovaný dřišťál;
 • rododendron;
 • zimostráz;
 • skalník;
 • zimolez;
 • Karagan;
 • Štěstí je euonymus.

Výběr nenáročných rostlin bude zpestřen barvením keřů, mochny, mahonie, mandlí, rybízu a angreštu, sněhových bobulí, spiraea, chaenomeles.

Letničky budou žít krátký, ale pulzující život. Plodiny jsou levné a krásně kvetou. Hrany se každoročně obnovují, aby se vytvořily čerstvé kompozice krásných rostlin. Níže je uveden malý seznam nejlepších odrůd:

 • měsíčky s dvojitými a jednoduchými květy;
 • slunce milující nasturtium;
 • verbena odolná vůči suchu;
 • ageratum s úžasnou modrou barvou;
 • zemní kryt iberis;
 • stříbřitý cineraria;
 • bujný argiranthemum (správné pěstování a péče doma umožňuje, aby roční dosáhl velikosti keře).

Dekorativní okraj podměrečných keřů

Celkový dojem z uměleckého díla závisí na tom, jak rám odpovídá obrázku. Hraniční květiny vytvářejí jakýsi rám, který hraničí s květinovými záhony, cestami, postelemi v zahradách s geometrickým uspořádáním. V zahradách v přírodním stylu se však obrubníky vůbec nepoužívají. Jako oplocení lze použít cihly, pásky nebo ploty. Je to otázka vkusu. Použití čerstvých květin tam, kde je to vhodné, je vždy působivé.

Jaké keře se používají k výrobě živého plotu

Při uspořádání živého plotu na místě je třeba objasnit důležitý bod: keře porostou volně nebo v určitém tvaru. V domácích zahradách je stříhaná verze běžnější.

Skupinu volně rostoucích okrasných listnatých a kvetoucích rostlin do zahrady tvoří šeřík, zimolez, chubushnik, hortenzie stromová, japonská kdoule, ovocné mandle. Hloh, snowberry a elderberry jsou výhodně umístěny.

Rada. Nejlepším řešením by bylo vytvořit dekorativní plot z rostlin různých výšek, s výjimkou vystavení živého plotu.

Horní vrstva plotu (až 3 m) umožní vytvoření lipy nebo habru s hustou, snadno tvarovanou korunou. Krajinní designéři často tvoří živý plot s javorem, moruší a drsným jilmem. Z evergreenů jsou nejvhodnější:

 • thuja western harmonicky doplňující zahradní design;
 • jalovec - vždyzelený odolný proti suchu;
 • tisové bobule - odolná rostlina na úrodných a vlhkých půdách;
 • smrk rostoucí na mokré zemi, ve stínu.

Je vhodné tvořit ploty střední výšky s keři černého skalníku, luční, ptačí zobu, červeného a bílého drnu. Někdy je nutné vytvořit ostnatý plot. Společný dřišťál, losa úzkolistá, pyracantha pomůže zvládnout tento úkol.

Svěží šeříkový plot

Nízko rostoucí listnaté keře jsou vhodné pro vytvoření trvalého stříhaného okraje: zimostráz, magnólie cesmína, tužebník a kdoule japonská. Stále zelené ploty jsou tvořeny thujou a smrkem.

Vytrvalé keře pro severní oblasti

Okrasné keře pro Sibiř

Keře hortenzie, falešné oranžové, měchýř, trávník, mochna, dřišťál, weigela a deytsii jsou nejoblíbenější okrasné keře na Sibiři. Většina plodin je v chladném období na určité úrovni poškozena. Nízko odolné, ale rychle se zotavující jednotlivci (hortenzie, spirály, chubushnikové) jsou vhodné pro úspěšnou výsadbu na podzim. Zimně odolné odrůdy (bublinkové, derainové) se také snadno vyrovnají s podzimními výsadbami. Budleya, calicanthus, cistus, karyopteris, cesmína, zimostráz jsou nejoblíbenější trvalky, které úspěšně rostou v severních oblastech země.

Okrasné keře pro Ural

Životnost dekorativních podměrečných a středně velkých keřů pro Ural je zajištěna rozvinutým kořenovým systémem, předčasným ukončením přívodu dusíku, výsadbou podél svislých úkrytů před větrem a důkladným zabalením agrofibrem na zimu.

Hodnocení nenáročných keřů pro severní regiony je vedeno:

 1. Zimolez (latinský název - Lonicera) je horolezecká, voňavá kultura se spárovanými bílými květy.
 2. Jalovec je nejlepším vzorkem pro rámování trávníků nebo cest a hodí se k řadě zahradnických plodin.
 3. Rowan, vytváří úžasnou symbiózu s jedlemi a smrky.
 4. Daurian rododendron, který přitahuje oko na jaře růžový květ.
 5. Dřišťál Thunberg.
 6. Šípkový.
 7. Bush mochna.

Pod rouškou horských reliéfů středního Uralu se úspěšně rozvíjejí druhy uvedené výše, stejně jako rodné hrozny, mrazuvzdorná drn, kalina, spirea a hloh. Na jihu je možné chovat snowberry, chubushnik, forsythia.

Malebný dekor uličky na Uralu

Důležité! Mezi keři pro výsadbu na Uralu budou nejlepší volbou staré osvědčené odrůdy chované v Rusku a zvyklé na zimní mrazy.

Kvetoucí keře pro Ural

Na Uralech se pro letní chaty pěstují teplomilné vytrvalé keře a stíny milující kvetoucí rostliny. Následující plodiny jsou pro náročné povětrnostní podmínky nejnáročnější:

 • budlei - keře vysoké 2-3 m s růžovým, fialovým, bílým kvetením;
 • spirea - nenáročný jedinec se vzdušnými čepicemi během kvetení;
 • Calicant, potěšující okolí květinami leknínů;
 • pupalkový (pupalkový keř) je nejodolnějším a nenáročným druhem v rodině 140 odrůd;
 • ibišek je okrasný keř s jasně velkými pupeny;
 • krokusy - fialové cibulovité květy;
 • muscari, oživující hranice s bílými, modrými, fialovými pupínky;
 • plíživé, vztyčené odrůdy keřů argiranthemum, působivé s různými kvetoucími žlutými, bílými a růžovými odstíny;
 • Vápník podobný čínským lucernám;
 • weigela se šťavnatými zelenými listy a bílo-růžovými pupeny;
 • mandle jsou rostlina milující světlo, která žije až 130 let;
 • jasmín je vlastníkem lákavé vůně.

Mezi krásnými a nenáročnými kvetoucími keři se zahradníci spoléhají na skalník, žlutý jasmín a červený dřišťál.

Keř a trvalka mixborder

Kompetentní výběr kvetoucích keřů, dekorativní trvalky pro mixborders se provádí s přihlédnutím k výšce, kořenovému systému rostliny, období květu a barvám. Příjemný dojem vytvářejí záhony postavené na kontrastech fialové a žluté, červené a zelené, modré a oranžové. Při výsadbě stačí správně vytvořit akcenty s velkými pupeny a doplnit kompozici s malokvětými jedinci kontrastního odstínu s malými skvrnami.

Monochromatické mixborders založené na trojité paletě barev s plynulým přechodem odstínů vypadají rafinovaně a hluboko. K oživení černobílé se používají bílé květy. Zelené listy zároveň hrají důležitou roli v designu mixborderu a podporují nádheru a dekorativnost květinové zahrady. S cílem usnadnit práci na vypracování jasných a elegantních kompozic navrhují návrháři krajiny použití hotových mixborderových schémat.

Voňavá květinová zahrada

Kostra kompozice je 2-3 trpasličí jehličnany (3), mochna (1) a lomikámen Ferdinanda I. (4).

Úspěšná kombinace letniček a trvalek

Poté jsou rostliny seskupeny. Hybridní, svěží, klínovitý, panikulární, pižmový lomikámen je zasazen pod čísly 5, 6, 7, 8 a 9. Zpeřené hřebíček (10) dodá keřům jemné barvy a zvláštní aroma. Kamenná růže (11) se stane vrcholem květinového záhonu, Thunberg dřišťál (2) se stane elegantním okrajem.

Jednostranný mixborder

Vytvoření luxusní kompozice, která může zdobit jednu stěnu budovy nebo plotu, vyžaduje dodržování správné sekvence výsadby:

 1. Krabička ve tvaru kužele (9) je umístěna na straně květinové zahrady.
 2. Clematis (14) poskytne pozadí červeného nebo bílého záhonu.
 3. V intervalu mezi plamének a zimostrázem se organicky vejdou kultury střední výšky: hatyma (13), echinacea (12), dekorativní cibule (6), verbena (8), korejská máta (11).

Profesionální mixborder

 1. Stříbrné tóny pelyňku (10) dodávají lehkost a vydávají zimostráz.
 2. Před květinovou zahradou stojí za to místo pro lofant anýzový (7), čaj Kuril (5), pelargonium (3), majestátní pelargónie Endress (1), alchemilku (2) a coreopsis (4).

Květinová zahrada pro začátečníky

Jednoduché a univerzální schéma, ztělesněné v jednostranném a oboustranném provedení, si zaslouží pozornost začínajících zahradníků.

Všestranná květinová zahrada založená na voňavých květinách a keřích

Rafinovaný jasmín se stane kosterním keřem mixborderu (1). Pivoňky (2) a floxy (3) budou rozloženy vpravo a vlevo. Lilie (4) a Houston Ageratum (5) poskytnou střední vrstvu středně velkých plodin. Z nízkých rostlin na vytvoření hranice bude přijatelnou volbou mořský lobularia (7), turecký karafiát (8).

Mixborder s hortenzií

Vynikající hortenzie je úžasně kombinována s majestátními a jednoduchými rostlinami, což vám umožňuje vytvářet mixborders radikálně odlišných stylů. Princip organizace živého lemování hortenzie zahrnuje výsadbu vytrvalých zahradních keřů s vhodným obdobím květu: topol, malé okvětní lístky, daziphora. Mixborder bude rozjasněn plodinami v chytlavých barvách s dlouhým kvetením, například Gaillardia, Coreopsis, Rudbeckia.

Mixborder s hortenzií a jehličnany

Kombinace jehličnatých stromů s hortenzií vytváří pocit dokonalé čistoty na pozadí ušlechtilé zeleně nebo studené modré. Jemné nadýchané květiny v okolí thuja jsou skvělým nápadem pro vytvoření spiknutí ve středomořském stylu. Odvážnějším řešením by byla kombinace bílé hortenzie, duhovky, západního jalovce, bublinkových a plíživých květin.

Mixborderové schéma s hortenzií a jehličnany

Luxusní azalka, jiřiny a růže jsou také dobrým společníkem hortenzií se stálezelenými keři. Jehličnany pomáhají listnatým odrůdám překonat různé nemoci a zabránit výskytu škůdců. Současně mají thuja, smrk, jalovec otevřený kořenový systém, k výsadbě dochází na jaře.

Půdopokryvné keře

Půdopokryvné (plíživé) keře organicky doplňují krajinný design zahrady, vytvářejí zelený nebo pestrý kryt, částečně zabraňují růstu plevelů a zdobí území.

Světlo milující keře

Jak si vybrat trvalku pro kontinuální dekoraci osvětlených ploch do výšky 15-30 cm:

 • Sedum jsou podměrečné keře, které vyplňují popředí květinových záhonů a teras z dekorativního kamene s malými květenstvími žlutých, bílých, růžových a červených tónů.
 • Arabis, pokrytý bílou a růžovou barvou (jednoduchou a froté), po dobu 14 dnů dává zvláštní atmosféru skalkám, květinovým zahradám, hranicím.
 • Bylinné karafiáty jsou reprezentovány rozsáhlými zelenými a šedo-modrými koberci zdobenými růžovými, bílými, červenými květy v skalkách a květinových záhonech.

Výzdoba skalnaté zahrady se světle milujícími plíživými rostlinami

 • Omlazující v létě zdobí krajinu bílými a červenými květy. Zelené a fialové listy připomínají malé růže, které se táhnou podél mohutných náměstí.
 • Zvony, trvalka keřů aster, tymián s malými květy tvoří velké shluky skalních zahrad a předních květinových záhonů.

Výsadba trvalek ve stínu

Potřeba vysadit trvalky odolné vůči stínu nastává, když je nutné skrýt dutiny pod stromy, na svazích a v roklích, na zatemněných cestách. Popředí stínových kompozic obvykle zdobí mince podobné loosestrife, plíživé houževnatosti (průměrná výška keřů je 10-15 cm). Výsadba vegetace s výškou 30-50 cm s nádhernými listy je vhodnější pod stromy. Oblíbené jsou hostitelé se zelenými, modrými, žlutými a bíle ohraničenými listy s průměrem růžice 40 - 150 cm.

Lancety a pomněnky pokrývají půdu až do 30-40 cm kopinatými nebo srdcovitými listy se šedými pruhy a skvrnami. Badan vytváří souvislou podlahu ve stínu a na slunci, kvete růžovými pupeny. Astilbe zvládá úkoly zakrývání rostlin. Květinářství ocení dlouhý, svěží květ (od bílých po červené tóny) a toleranci odstínů.

Praktické doporučení. Nenechte se unést rozmanitostí. Módní novinky kompaktních keřů často vypadají přirozeně v kompozicích zasazených do skupin několika vzorků. U malé zahrady (do 10 akrů) je vhodné seskupovat plodiny stejného typu na místa o ploše 0,5–1,5 m².

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada