Myrtle tree - jak užitečná je myrta v bytě

Myrta je rostlina, o které existuje mnoho legend vysvětlujících její podobu na Zemi. Jeden z nich říká: když byl vyloučen z ráje, vzal Adam na zemi myrtovou větvičku a vyrostl z ní myrtový strom, který mu připomínal rajskou zahradu.

Co je myrta? Název rostlina získala díky vysokému obsahu éterických olejů, což je význam řeckého slova „myrta“ - „balzám“ nebo „kadidlo“.

Myrta je strom nebo keř, který se vyznačuje ladnou formou a úžasnou vůní, která vzbuzuje velký zájem pěstitelů květin a obdivovatelů umění bonsají.

Zimování na otevřeném poli je možné pouze v teplých oblastech, proto se v Rusku pěstuje myrta vnitřní.

Původ a vzhled stromu myrty

Středozemní moře je považováno za rodiště myrty (Myrtus). Patří do čeledi Myrtaceae.

Jeho divoké odrůdy rostou v Itálii, Francii, Španělsku, Řecku, severní Africe. Rostlina se nachází v zemích amerického kontinentu, Austrálie, Asie a na Azorech.

Myrta v bonsajovém stylu

Rostlina je zástupcem flóry pomalého vývoje - roční růst nepřesahuje 15 cm.

Ve volné přírodě je tento strom vysoký až 5 metrů. Myrta jako domácí květina obvykle dorůstá až 60 cm, méně často dosahuje výšky 1 metru.

Myrtle je vždyzelená rostlina s celými, protilehlými smaragdově zbarvenými listy s malými žilkami obsahujícími éterický olej s nádhernou vůní.

Bílé květy, shromážděné v krátkých shlucích květenství, mohou tvořit svazky nebo růst osaměle.

Místo květů se na podzim objevují kulaté plody, obvykle tmavě modré barvy. Někdy jsou plody nažloutlé a bělavé. Uvnitř jsou semena nepravidelného tvaru, ze kterých lze vypěstovat nový strom.

Něha květu je ohromující

Malý květ s pěti sněhově bílými lístky a zlatými tyčinkami má neuvěřitelnou vůni.

Druhy a odrůdy myrtového stromu

Existuje 20 až 40 druhů a více než 100 odrůd myrty. Většina z nich se pěstuje v botanických zahradách po celém světě.

Pro pěstování doma se častěji používá odrůda - obyčejná myrta, nejnáročnější z nich.

Vlastnosti, které rostlina přitahuje, jsou vysoká dekorativnost, aroma, léčivé vlastnosti a schopnost pěstovat bonsai strom.

Bažina myrta (Сalyculata)

Marsh myrta je vždyzelený keř vysoký až 1 metr. Populární jméno je Kassandra.

Koruna se šíří, stonky jsou rovné. Na větvích jsou malé šupiny. Listy jsou malé, připevněné na krátkých řapíku. Sněhově bílé květy se shromažďují v racemózních květenstvích. Liší se přizpůsobivostí ruské mrazivé zimě. Oblíbeným stanovištěm jsou rašeliniště. Očekávaná délka života je až 50 let.

Dodatečné informace. Listy a výhonky obsahují jed. Je přísně zakázáno je používat jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Myrta pestrá (Variegata)

Vyznačuje se pestrými listy, ohraničenými skvrnami a čárkami jantarového odstínu, jejichž jas závisí na osvětlení. Pestrá myrta se cítí skvěle venku i uvnitř.

Když se vytvoří příznivé podmínky, začne kvést malými květy béžových a sněhově bílých odstínů se zlatými tyčinkami. Používá se pro sestavování květinových aranžmá.

Neobvyklá květina v bahenní myrtě

Vydává úžasnou vůni, ničí choroboplodné zárodky a neutralizuje oxid uhličitý. Je považován za symbol plodnosti.

Myrtle Hymen

Vždyzelený keř byl pojmenován na počest Boha manželství, druhé jméno je Nevěstino štěstí. Symbolizuje mládí a krásu. Mladí lidé, kteří plánovali panenskou blanu, si navzájem dávali větvičky myrty. Má malé smaragdově zbarvené listy ve tvaru lancety. Ve volné přírodě dorůstá jako pokojová rostlina až 5 metrů vysoká - ne více než 1 metr. Kvetoucí větvičky se používají ke zdobení svatebních kytic.

Svěží květ odrůdy Hymeni

Citrónová myrta

Liší se vůní citronu. Ve volné přírodě se vyskytuje v tropickém pásmu australské pevniny. Je široce používán při vaření pro přípravu sirupů, omáček, dresinků a nápojů. Sušené listy se používají jako koření a koření.

Myrtle Communis nebo obyčejný (Communis)

Myrtle Communis patří k okrasným plodinám. Dominuje v stálezelených dubových lesích Středomoří v blízkosti houštin keřů. Vypadá to jako malý vždyzelený strom vysoký až 5 metrů.

Zajímavý! Jednotlivé podlouhlé listy jsou umístěny na čtyřbokých stoncích. Kvete hojně sněhově bílými velmi voňavými květy, umístěnými na krátkých hroznech.

Myrta velkolistá

Variace běžného poddruhu. Myrta velkolistá má antimikrobiální účinek. Ničí bakterie a patogenní bakterie. Používá se při léčbě a prevenci:

 • chřipka;
 • bolesti v krku;
 • zánět vedlejších nosních dutin;
 • prostatitida;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu.

Roste až 4 metry. Stonky jsou čtyřboké, lesklé listy jsou naproti, až 5 cm dlouhé se špičatými okraji. Na dlouhých stoncích rostou malé květy s pěti sněhově bílými lístky. Zlaté tyčinky jsou uspořádány symetricky.

Myrtle Alhambra

Přitahuje svým dekorativním vzhledem. Vhodné pro venkovní pěstování a jako pokojová rostlina. Používá se k vytváření kompozic. Upřednostňuje jasná, osvětlená místa.

Bílé plody myrty Alhambra

Kvetení nastává na jaře. Sněhově bílé květy jsou miniaturní se silnou vůní. Na jejich místě se vytvářejí oválné semenné lusky, na rozdíl od jiných druhů mají sněhově bílou barvu.

Myrtle Tarentina (Tarentina)

Trpasličí forma běžného poddruhu. Kvete hojně s miniaturními voňavými sněhově bílými květy, shromážděnými v květenstvích.

Málolisté, listy ne delší než 1,5 cm, protáhlé s ostrými zubatými okraji, umístěné na krátkých smaragdových řapících.

Tato flóra rychle roste. Ve volné přírodě přesahuje 5 metrů, ve vnitřních podmínkách dosahuje 1 metr. Dobře reaguje na sluneční světlo, pravidelné zalévání a stříkání.

Africká myrta (Myrsina)

Africká myrta je mylně klasifikována jako člen rodiny Myrtle, ačkoli patří do rodiny Myrsinoideae. Mají vnější podobnost, ale při bližším zkoumání se zjistí jiný tvar listů, květy jsou menší a liší se od myrty.

Správný název pro dvojníka je africká mirsina. Plocha růstu:

 • Africký kontinent;
 • Čína;
 • Himaláje.

Mirsin Afrikana z rodiny Mirsinovů

Existují keřovité a stromovité formy myrsiny, existují rozmanité, které vyžadují dobré osvětlení.

Výhonky jsou načervenalé. Malé eliptické listy jsou na horní straně tmavě zelené, na spodní straně světle zelené.

Tam jsou ženské a mužské květiny.První jsou menší s bílými, světle fialovými nebo růžovými okvětními lístky. Muži - v šeříkových tónech s jasně červenými prašníky.

Na podzim vytvořené fialové bobule, masité ve formě kuliček, obsahují 1 semeno. Visí na větvích po dlouhou dobu a zachovávají si svůj dekorativní efekt.

Přesazování myrty po nákupu do květináče

Myrta zakoupená v obchodě vyžaduje zvláštní pozornost. Jakákoli změna scenérie je stresující. Pro myrtu je výběr správného prostředí nezbytný pro růst.

Rostlina je umístěna do karantény na dva týdny, aby se přizpůsobila novým podmínkám. V tuto chvíli je nutné provést ošetření možných škůdců komplexním pesticidem.

Poznámka! Stříkání by mělo být prováděno v nebytových, dobře větraných prostorách, s výjimkou kontaktu s potravinami, zvířaty a lidmi.

Naléhavá transplantace zakoupené květiny je nutná ze dvou důvodů:

 1. Půda použitá k umístění rostliny před prodejem je často nedostatečná a může obsahovat škodlivé nečistoty.
 2. Myrta byla zakoupena v přepravním kontejneru, který není vhodný pro vývoj květin.

Co je potřeba k přistání

Tato rostlina nemá ráda velké květináče, musí být přemístěna do květináče, který má stejnou velikost jako sklad, aby kořenový bal vyplnil celý vnitřní prostor nádoby.

Důležité! Velikost květináče by měla odpovídat kořenovému balu myrty.

Je nutné připravit půdu pro výsadbu, po správném určení složení a poměru složek. Mírně kyselá půda mu vyhovuje. Můžete použít komerčně dostupnou vždyzelenou směs nebo si ji můžete připravit sami.

Existuje několik možností složení půdy.

První:

 • trávník - 1 díl;
 • humus - 1 díl;
 • rašelinová půda a písek ve stejném poměru - 1 díl.

Druhý:

 • písek - 1 díl;
 • humus - 2 díly;
 • hlinitá půda - 2 díly;
 • trávník - 2 díly.

Jednoduchá skleníková půda bude stačit.

Do myrtové půdy lze přidat hydrogel, který udrží vlhkost. Je nutné připravit materiál na odvodnění, doporučuje se použít perlit a expandovanou hlínu.

Dodatečné informace. Nejlepšího účinku se dosáhne, když se do půdy zamíchá perlit a vermikulit.

Optimální umístění

V domě by bylo vhodným místem okenní parapet směřující na západ nebo na východ. Toto uspořádání bude splňovat požadavky na světelné a teplotní podmínky.

Dodatečné informace. Na vzhled bude mít vliv nedostatečné osvětlení: podlouhlé stonky, vybledlé malé listy. Při nadbytku světla listy zežloutnou a zvlní se.

Myrtle průvany nejsou děsivé; časté vysílání to udělá dobře. Aby bylo zajištěno proudění čerstvého vzduchu, je užitečné v létě myrtu přenést na balkon nebo do zahrady a postupně si ji zvyknout na nové místo.

Proces výsadby krok za krokem

Výsadba se doporučuje 2. nebo 3. den po zalévání, kdy je kořenový bal suchý (je snazší jej vyjmout z nádoby).

Sekvenování:

 1. Opatrně vyjměte keř (strom) z květináče.
 2. Je-li to možné, vyčistěte kořeny Země.
 3. Zamotané a suché kořeny opatrně ořízněte.
 4. Na dno nádoby položte drenážní vrstvu.
 5. Posypeme připravenou myrtovou půdou vrstvou 2-3 cm.
 6. Umístěte sazenici svisle.
 7. Směs naplňte hrnec a lehce zhutněte půdu kolem kmene.
 8. Voda hojně, po chvíli odstraňte přebytečnou vodu z pánve.

Transplantace - odstranění staré půdy, prořezávání suchých kořenů

Důležité! Límec kořene musí zůstat nad úrovní terénu.

Dospělá rostlina se přesazuje každé 3-4 roky, přičemž se každoročně volí větší nádoba, mladá sazenice.

Aby nedošlo k poškození kořenů, používají metodu překládky: přesazují se do jiné větší nádoby spolu s obsaženou půdní směsí a přidávají čerstvý substrát.

Reprodukce myrty

Reprodukce kopií se provádí dvěma způsoby:

 • pomocí semen;
 • řízky.

Metoda používající řízky je považována za výhodnější, protože když se ze semen získá nová rostlina, mohou se ztratit odrůdové vlastnosti.

Výstřižky

Operace se provádí v lednu až únoru nebo v červenci. Chcete-li úspěšně zakořenit, vyberte mladé pololignifikované vrcholové a boční odřezky o délce 6-9 cm, spodní listy jsou odstraněny, zbývající jsou zkráceny.

Řez je ošetřen přípravkem, který stimuluje tvorbu kořenů. Zasazeno do země, napojeno. Nádoba je umístěna na stinném místě pokrytém sklem nebo fólií, které je nutno pravidelně odstraňovat kvůli větrání. Kořeny se objeví za dva až tři týdny.

Důležité! Po měsíci se zakořeněné řízky přesadí do samostatných nádob a dobře se zalijí.

Ze semene

Mělká nádoba je naplněna navlhčenou směsí rašeliny a písku v poměru 1: 1. Rozlijte fungicidním roztokem. Semena rovnoměrně rozetřete po povrchu a přikryjte tenkou vrstvou stejné zalévací směsi. Nádobu zakryjte sklem nebo fólií. Umístěte na chladné místo s teplotou do 19 ° C. Plodiny jsou pravidelně větrány a v případě potřeby napojeny. Sazenice se objeví za 1-2 týdny.

Vznik sazenic ze semen

Po vytvoření dvou pravých listů se ponoří do samostatných nádob naplněných půdní směsí pro myrtu. Růst sazenic začíná nějakou dobu po přesazení.

Péče o myrtu

Myrtle je pokojová rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči doma, ale stejně jako jiné rostliny musí vytvářet příznivé podmínky pro svou existenci.

Osvětlení je jedním z nejdůležitějších faktorů normálního vývoje. Světlo by mělo být jasné, ale rozptýlené. Intenzivní vystavení přímému slunečnímu záření je pro něj nebezpečné.

Myrtle by měla být uchovávána při teplotě:

 • na jaře a v létě - 18-20ᵒС;
 • v zimě - ne více než 10ᵒС.

Čerstvý vzduch má příznivý vliv na stav květu, proto se doporučuje časté větrání místnosti, kde myrta roste. Miluje vlhký vzduch, listy by měly být stříkány každý den, zejména v horkých dnech. Na jaře, v létě a na podzim je potřeba hojné zalévání, rostlina se zalévá, jakmile ornice vyschne. V chladném období je zalévání omezeno, je však třeba dbát na to, aby země nevyschla. Současně by neměla být povolena stagnace vlhkosti, což může vést k hnilobě kořenů. Nepravidelné slabé zalévání způsobí vysušení nejen listů, ale i stonků.

Myrta nevyžaduje komplexní péči, dobře reaguje na hnojení, krmení je nezbytné pro růst a kvetení.

Režim zavlažování

Pro zavlažování používejte pouze měkkou, dobře usazenou, alespoň jeden den vodu. Během vegetačního období (jaro-léto-podzim) zalévejte hojně, jakmile vrchní vrstva země vyschne. V zimě je zalévání méně intenzivní, musíte se ujistit, že půda nevyschne.

Důležité! Stagnace tekutiny je kdykoli nepřijatelná.

Chcete-li oživit myrtu, je-li hruda v nádobě suchá, je rostlina s nádobou ponořena do vody. K udržení vlhkosti vzduchu se postřik provádí z rozprašovací lahve pomocí vody pro zavlažování.

Top dressing

Od jara do podzimu se rostliny pravidelně krmí jednou týdně pomocí hnojiv pro pokojové rostliny nebo komplexních minerálních hnojiv. Pro svěží kvetení jsou nutná fosforová hnojiva; pro dobrý růst stromů jsou nutná dusíkatá hnojiva. V zimě není nutné žádné další krmení.

Během kvetení

Je důležité vědět, jak se během období květu starat o myrtu. Pro svěží kvetení je myrta umístěna do stísněného květináče nebo je vyloučen proces prořezávání, používá se hnojení hnojivy s vysokým obsahem fosforu, po kterém bude vypadat skvěle.

Poznámka! Kvetení obvykle začíná na konci jara nebo v létě a trvá téměř 2 měsíce. V této době se zvyšuje objem vody pro zavlažování a frekvence stříkání.

Během odpočinku

Rostlina se přemístí na chladné místo s teplotou až 10 ° C, ale ideální místo by bylo světlé místo, prosklený balkon. V tuto dobu je rostlina napojena jednou týdně, aby se zajistilo, že vrchní vrstva půdy nevyschne. Květinu nemůžete nakrmit nebo oplodnit nejvýše 1krát za měsíc nebo po 5 týdnech. Je-li hrnec instalován v teplé místnosti, je nutné jej nastříkat. K odlupování listů dochází, když je rostlina horká. S nástupem jara bude obnovena nádhera keře.

Příprava na zimu

Aktivní růst v zimě zpomaluje, začíná období odpočinku. Rostlina se na to připravuje postupně:

 • snížit teplotu obsahu;
 • snížit objem a frekvenci zavlažování.

Pro vaši informaci. To neplatí pro vzorky mladší než 3 roky, které jsou ponechány na teplém, osvětleném místě.

Jak správně stříhat myrtu

K vytvoření krásné koruny používají prořezávání. Nejlepší je to udělat brzy na jaře nebo po skončení období květu. V létě můžete odstranit několik větví navíc. Koruna získá pyramidový tvar, pokud rostlina není odříznuta. Myrtle dobře snáší prořezávání, strom může mít jakýkoli geometrický tvar.

Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout:

 • prořezávání;
 • poleva.

Tvorba koruny prořezáváním

Sevřením můžete dosáhnout rozvětvenější, bujnější koruny, ale zároveň počet květů prudce klesá díky tomu, že jsou odstraněny poupata. Tuto metodu lze použít po celý rok.

Rostlina méně trpí prořezáváním, je lepší ji provádět na jaře. Oříznutím postranních výhonků se vytvoří strom, který oříznutím vrcholových výhonků získá myrtu ve tvaru keře.

Dodatečné informace. Během formování mladé rostliny se nedoporučuje řezat korunu - to má špatný vliv na její vývoj.

Myrtle je květina, péče o kterou doma není příliš zatěžující. Pozornost bude reagovat na voňavé aroma a krásu koruny.

Kromě estetického potěšení má domácí květinová myrta řadu užitečných vlastností a léčivých vlastností. Je považován za symbol znovuzrození, čistoty, mládí, plodnosti, slávy, úspěchu v životě, a proto je od starověku obdařen magickými vlastnostmi. V každém případě tato samorostlá rostlina vyzdobí dům a vytvoří v rodině atmosféru klidu a míru.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada