Mandarinkový strom - domácí péče

Indická mandarinka je jedním z nejběžnějších citrusových plodů pěstovaných amatérskými pěstiteli květin. Ještě před několika stoletími ji pěstovali jen nejbohatší úředníci středověké Číny. Nyní v Rusku se objevilo velké množství odrůd a odrůd rostlin, které jsou příjemné pro oko.

Toto je rostlina patřící k Rutovům. Je to vždy zelené. Doma z toho můžete sbírat dobrou sklizeň. Zkušení amatérští zahradníci vyzvednou až 70 šťavnatých a chutných plodů z jednoho stromu. Při správné péči domácí mandarinky potěší oko několik měsíců, počínaje podzimem.

Jak mandarinka roste v přírodě

V přírodě roste ve formě malého stromu vysokého 2 až 4 m. Rodnou zemí rostliny je jihovýchodní Asie. Kachnička mandarínská dozrává pomalu - průměrně asi 9 měsíců. Na plantážích lze z jednoho stromu sklízet až 50 kg lahodného sladkého ovoce.

Vnitřní mandarinka

Listy rostliny jsou oválné, poněkud špičaté, husté, se silnou kůží. Po celý rok se jejich zelená barva nemění.

Zajímavý. Každý list žije v průměru asi 4 roky.

Stromy kvetou po celý únor - duben. Plody dozrávají od listopadu do prosince. V tropickém pásmu kvetení pokračuje několikrát do roka.

Mandarinka v přírodě

Mandarinka je nejodolnější vůči mrazu. Nejodolnější odrůdy odolné vůči chladu jsou schopny odolat teplotám až 8 stupňů pod nulou. Při silnějších mrazech rostlina zemře.

Pokud se milovník pokojových rostlin rozhodne pěstovat strom mandarinky, domácí péče nebude obtížná.

Popis květu rostliny

Během období květu se na stromě tvoří kartáče 5-6 sněhově bílých květů. Tvoří se v listových pazuchách. Květy mají velmi příjemnou a silnou vůni, připomínající vůni bergamotu.

Květy jsou o něco menší než u citronu, ale mají podobný tvar, barvu a aroma. Během kvetení vypadá strom velmi krásně a okouzlující. Jeho koruna je hustě pokryta bílou.

Typy, varianty pro místnosti

Pro pěstování rostlin v místnosti je vhodných několik odrůd. Všechny jsou dokonale přizpůsobeny růstu domácnosti.

Calamondin

Je to krásná vždyzelená rostlina získaná křížením kinkanu a mandarinky. Další jméno je Citrofortunella. Je nutné pěstovat citrusový strom na dobře osvětlených parapetech, stejně jako v zimních zahradách a sklenících. Jako krajinný strom se Calamondin používá pouze v subtropických oblastech. Doma může rostlina dorůst až 1,5 m.

Navzdory skutečnosti, že se jedná o rostlinu milující světlo, nemá ráda přímé paprsky poledního slunce. Pokud je příliš mnoho světla, listy zblednou. Pokud toho není dost, listy začnou padat. Proto je třeba v podzimním nebo zimním období mandarínkový strom dodatečně zvýraznit. Celková doba denního světla by v tomto okamžiku neměla být kratší než 12 hodin.

Calamondin vnitřní

V létě se Calamondin cítí dobře na zastíněné terase nebo balkonu.

Domácí Pavlovský

Jiné názvy odrůdy jsou Bitter Orange, Pomeranets, Bigardia. Odvozeno od pomela a hybridních mandarinek. Odrůda je ideální pro vnitřní pěstování. Rostlina produkuje velmi chutné a šťavnaté ovoce.

Ve vnitřních podmínkách dorůstá až 1 m. Větve jsou tenké a dlouhé. Listy jsou podobné těm, které rostou na společné mandarínce. Mají malý řapík, lesklý, s hustou kůží. Květy jsou velké, až do průměru 3 cm, shromážděné v paždí. Okvětní lístky jsou bílé, pupeny jsou namalovány v krásném světle fialovém odstínu.

Plody domácí mandarinky jsou kulaté a poněkud zploštělé, váží až 80 g. Kůra se snadno oddělí od dužiny a voní jako mandarinka.

Domácí Pavlovský mandarinka

Tato odrůda mandarinky vyžaduje dostatek slunečního světla. Bez něj se strom nevyvine. V zimě se musíte postarat o umělé osvětlení.

Výročí

Odrůda je výtvorem sovětských chovatelů křížením mandarinky Unshiu a hybridní oranžové. Liší se poměrně velkým a chutným ovocem. Ve vnitřních podmínkách roste asi o 1,5 m. Od běžného pomeranče se liší přítomností oranžové perutýn.

Špatně plodím. Plody jsou dostatečně velké, s vynikající chutí. Kůra ovoce je hustá, připomínající pomeranč. Listy jsou silné, s tvrdou kůží.

Vzhledem ke své velké velikosti je odrůda mandarinky Jubilee problematická při pěstování na parapetu. Rostlina potřebuje více místa.

Kovano-Vasya

Jedná se o jednu z nejběžnějších odrůd vnitřních mandarinek. Zeměmi původu jsou Čína a Japonsko. Nějakou dobu se tyto stromy aktivně pěstovaly na kavkazském pobřeží Černého moře.

Doma je to poměrně kompaktní rostlina, vyznačuje se bohatým plodem.

Zajímavý. V bytě rostlina zřídka roste nad půl metru.

Koruna rostliny je široká, někdy dokonce sférická. Je hustě pokryta krásnými světle zelenými listy. Kůra je hnědá, je na ní patrná malá drsnost. Listy jsou velmi husté, se silnou kůží, špičkou na obou koncích. Řapíky jsou na rozdíl od jiných odrůd mírně protáhlé. Na větvích nejsou trny.

Mandarin Forged-Wasse

Již ve věku 2 let rostlina kvete a přináší ovoce. Uvnitř může kvést několikrát do roka. V tomto případě lze současně pozorovat kvetoucí korunu, pupeny a dozrávající plody. Tato mandarinka kvete velmi hojně.

Císař

Odrůda má vysoký výnos. Doma roste strom asi metr. Navzdory tomu je schopen produkovat chutné a šťavnaté ovoce. Při správné péči může kvetení nastat několikrát ročně. Hlavními podmínkami jsou dostatečná úroveň osvětlení a optimální pokojová teplota.

Unshiu

Vlasti této mandarinky je Japonsko, Filipíny. Existuje velké množství hybridních poddruhů. Liší se velikostí rostlin, velikostí pupenů, počtem květů ve vaječníku. Ve vnitřních podmínkách výška stromu nepřesahuje jeden a půl metru.

Unshiu mandarinka

Poznámka! Po celý život jsou keře neustále v aktivním stavu.

Květy této odrůdy jsou bílé, pětilisté. Nejaktivněji se tvoří při teplotě 18 stupňů. V zimě může být rostlina v chladnější místnosti. Pokud je v zimě vysoká teplota, nepřinese ovoce.

Císařský

Odrůda se podobá císaři. Produkuje velké a šťavnaté ovoce. Strom se ve vnitřních podmínkách dobře zakoření a při správné péči dorůstá více než metr.

Odrůdu Imperial lze úspěšně pěstovat doma na parapetu. Strom krásně kvete a vytváří lahodné šťavnaté plody. Vhodné pro dekoraci interiéru.

Shiva Mikan

Strom je rychle rostoucí, kompaktní, s krásným tmavě zeleným listem. Plody jsou malé, s charakteristickou sladkokyselou chutí. Doma se používá jako okrasná rostlina. Má velmi svěží a bujnou barvu.Péče o rostlinu je snadná.

Citrofortunella

Citrofortunella je stejná jako Calamondin. Obě rostliny mají přesně stejné vlastnosti.

Péče o mandarinky

Mandarinkový strom vyžaduje náležitou péči. Potřebuje příjemnou teplotu, přiměřené zalévání a výživnou půdu.

Pozornost! Nebojte se zvýšení teploty vzduchu. Mandarinka vydrží teploty vzduchu až do 40 stupňů. I za těchto podmínek pokračuje tvorba plodů.

Režim zavlažování

Zalévejte tuto pokojovou rostlinu, jak ornice vysychá. Nesmí se nechat hliněná kostka úplně vyschnout. Je nutné sledovat plnění půdy vodou každý den, zejména v létě.

Zalévání chlorovanou vodou z vodovodu může u citrusových plodů vyvolat rozvoj špinění. Ideální možností pro zavlažování je voda ze studny, pramene. Dešťová voda by se neměla používat, protože obsahuje velké množství škodlivých nečistot. Voda připravená pro zalévání mandarinky musí být chráněna nejméně jeden den. V zimě je vhodné vodu mírně ohřát na 30 stupňů.

Vnitřní mandarinku je třeba stříkat denně. Tento postup odstraňuje prach z listů, osvěžuje je a podporuje větvení. Jednou za měsíc je korunka ošetřena mýdlovou pěnou pomocí vatového tamponu. Je to profylaxe proti škůdcům.

Mandarinka po postřiku

Pozornost! Mýdlová voda by se neměla dostat do půdy. Postřik v horkém odpoledni může listy spálit.

Top dressing

Vnitřní mandarinka by se v zimě neměla hnojit. Na jaře a v létě se to dělá každé dva týdny. Ke krmení rostliny se používá hnojivo mandarínského typu. U citrusových rostlin je třeba zakoupit speciálně připravené substráty.

Během kvetení

Během kvetení potřebují domácí mandarinky dostatek slunečního světla. Hrnec s ním lze umístit na jižní nebo jihovýchodní okno. V jasných jarních nebo letních poledních hodinách potřebuje vnitřní mandarinka stínování. Pokud se hodiny denního světla postupně zkracují, pak je vhodné použít umělé osvětlení.

Během pučení by nemělo být povoleno prudké zvýšení teploty. Strom se bude při pokojové teplotě cítit skvěle. Relativní vlhkost je také nesmírně důležitá. Pokud je místnost suchá, měla by být na parapet umístěna nádoba s vodou. Pomůže vytvořit optimální obsah vlhkosti.

Během odpočinku

V zimě by měla být rostlina umístěna v místnosti s nižší teplotou - od 10 do 14 stupňů. Spící období je nutné, aby rostlina přinesla ovoce. V zimě by měl být také snížen počet zalévání, aby se zajistilo, že půda není suchá.

Pokud na stromě v zimě dozrávají mandarinky, odpočinek tento proces nenarušuje. Po dobu jednoho až dvou měsíců nemůžete rostlinu doplnit lampou.

Spící období přispívá k tomu, že hned na jaře bude mandarinka kvést.

Příprava na zimu

Na podzim je časté zavlažování nepřijatelné, ale půda musí být udržována vlhká. Pravidelný postřik se provádí méně často. Všechny sušené listy a poškozené stonky by měly být oříznuty.

Doporučuje se provádět preventivní ošetření vnitřní mandarinky proti šupinatému hmyzu, roztočům, červům a mšicím. Tímto způsobem můžete dosáhnout zdravě vypadající rostliny.

Pěstování mandarinky z kosti

Čtenáři mají zájem dozvědět se, jak pěstovat mandarinky ze semen doma. Je snadné vypěstovat mandarinku z kosti. Pro pěstování silného stromu je nutné dodržovat doporučení pro výsadbu a péči o sazenici.

Podmínky pro klíčení semen

K pěstování semen je nutné semena nabobtnat. Chcete-li to provést, namočte je na několik dní do gázy. Tkanina by měla být vlhká, ale ne úplně naplněná vodou.Semeno by mělo klíčit na teplém místě a pokud možno za dobrého osvětlení.

Fáze klíčení semen mandarinky

Po vstupu do vody začne semeno mandarinky bobtnat, poté se v něm vytvoří kořenový pupen a výhonek. Je těžké předem odhadnout, jak dlouho klíčí semena: 2 týdny nebo měsíc.

Před vzejitím musíte sledovat vlhkost půdy. Optimální teplota je od 20 do 25 stupňů. Hrnce by neměly být ve skleníku, protože klíčky budou muset být kondicionovány v místnosti.

Mandarinkový výhonek

Jak si vybrat ovoce

Chcete-li zasadit mandarinku, musíte si vzít semena ze všech hybridních odrůd dostupných na trhu. Ve většině případů jejich semena rychle klíčí.

Důležité! Semena by neměla být příliš tenká a suchá. Po konzumaci mandarinky musíte okamžitě umístit kost do země.

Příprava místa pro výhonek

Mandarinkový výhonek by měl být na parapetu na slunné straně. Mělo by zde být teplo, bez průvanu. Někteří pěstitelé se ptají, proč jsou průvany škodlivé. Faktem je, že při změně teploty rostlina onemocní. Za těchto podmínek je mnohem obtížnější klíčit semeno.

Příprava půdní směsi

Půda by měla být neutrální a obsahovat humus. Mandarinky nemají rádi kyselou půdu, navíc by neměly obsahovat rašelinové nečistoty. Při absenci humusu bude stačit písek a nekyselá půda.

Výběr hrnce

U mladých mandarinek může jako první hrnec sloužit plastový kelímek. Když se objeví čtvrtý list, musí být rostlina přesazena do většího květináče. Musí mít otvor pro odtok vody. Ve stejném věku můžete rostlinu naroubovat a štípnout.

Režim zalévání sazenic mandarinek

Sazenice mandarinek je třeba zalévat denně. Půda by měla být neustále vlhká, neměla by být zaplavována nebo přesušena.

Malá mandarinka

Dodržováním pokynů krok za krokem pro péči o mandarinky můžete ve svém domě vypěstovat vynikající rostlinu. Květináři, který se o něj bude řádně starat, si užije krásnou barvu a lahodné domácí ovoce.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada