Vavřínový strom - pěstování doma

Bobkový strom je vždyzelený, který lze pěstovat doma v květináči. V otevřeném terénu se v zahradách na jihu Krasnodaru na Krymu nacházejí majestátní stromy a keře. Pěstitelé květin však mohou takový strom pěstovat ve svém venkovském domě. Listy keřů byly dlouho považovány za symboly velikosti a síly.

Původ

Laurel noble pochází z rodu vždyzelených rostlin rodiny Laurel. Odpradávna se lavrushka pěstuje ve většině subtropických zemí. Už tehdy se vědělo, jaké výhody přinášejí semena, listy a plody vavřínu.

Bobkový list, keř

Důležité! Listy a plody se používají ve farmakologii. Po procesu zpracování se získají koncentrované infuze a oleje, které fungují jako silné diuretikum. Rostlina pomáhá nejen při nadýmání a střevní kolice. Je považován za jeden z novějších, mladších nástrojů pro léčbu přetrvávající deprese.

Rostlina byla přivezena ze Středomoří. Existují případy, kdy vavřín žil asi sto let a měl výšku deset metrů.

Popis zařízení

Existují tři typy:

 • Kafr, vyrábí kafrový olej,
 • Ušlechtilý,
 • Azory.

Obsah éterických olejů ve stromu je od 3,5 do 6%. Strom má hustou korunu, která může vypadat jako mocná pyramida. V přírodě vavřín nadále aktivně roste až do výšky 25 metrů. Listy jsou tvrdé a hladké.


Vavřínové ovoce

Když rostlina začne na jaře kvést, pokryje ji květenství v podobě malých mléčných deštníků. Plody dozrávají uprostřed podzimu - jsou to modročerné peckovice.

Životnost vavřínu může přesáhnout tři sta let. Bez náležité péče však začne běhat divoce, vysychat a ztrácí schopnost reprodukce.

Poznámka! Pokud se o strom budete starat špatně, bude na něj zaútočit nebezpečná nemoc - houbovitá houba. Jedná se o malý načervenalý květ, který lze snadno smýt vodou. Vavřín může pokračovat v růstu, ale po nemoci ztrácí svůj dekorativní vzhled.

Pěstování doma

Výstřel z bobkového listu doma je zpravidla vznešený. Funguje skvěle s jinými pokojovými rostlinami. Lze jej také použít jako koření do polévek, knedlíků, hlavních jídel.

Laurel v květináči

Poznámka! Vůně listů má specifický zápach. Stačí tedy jen omylem odtrhnout plechovou desku nebo ji jednoduše otřít, místnost bude naplněna známou jasnou vůní.

Laurel roste dobře v místnosti, je nenáročná a nevyžaduje mnoho úsilí k péči, ale může na to zemřít, pokud na to zapomenete.

Optimální umístění

Pěstování bobkových listů doma by mělo začít hledáním nejlepšího místa. Nejvíce ze všeho je, že rostlina miluje sluneční světlo, i když bude růst ve stínu. Proces růstu a vývoje však bude probíhat mnohem pomaleji.

Důležité! Je nezbytně nutné dát keři příležitost být venku. Nemá strach z průvanů, takže můžete bezpečně povolit otevřená okna dokořán. U vavřínu je nutné časté vysílání. Pokud je to možné, v létě je nejlepší vzít hrnec na balkon nebo ven.

Strom se nebojí teplotních výkyvů.Snáší nízké i vysoké teploty. Cítí se nejlépe s mírně nižšími hodnotami vzduchu, takže doba vypnutí baterie je pro ni nejoptimálnější. V zimě by měl být hrnec umístěn na parapetu, kde je přístup ke světlu a stálá teplota 12 stupňů.

Přistání

Výsadba vavřínu začíná přípravou směsi, do které bude rostlina vysazena.

Měl by sis vzít:

 • Jeden kus písku a rašeliny,
 • Dva kousky listnaté půdy
 • Čtyři části jsou drsné.

Směs se míchá, dokud nejsou složky zcela homogenní, a poté lze rostlinu vysadit. Půda je po výsadbě vavřínu zhutněna a hojně zvlhčena.

Vnitřní bobkový list v květináči miluje sluneční světlo

Hrnec by měl být malý. V procesu růstu a vývoje může být vavřín transplantován do větší nádoby.

Transplantace se provádí jednou za tři roky, protože vavřín roste mírným tempem.

Dodatečné informace. Dospělý strom potřebuje znovu zasadit pouze jednou za čtyři roky. Ornice by však měla být každoročně obnovována.

Reprodukce

Strom vavřínu se může množit následujícími způsoby:

 • Pomocí řezání klíčků
 • Semena,
 • Kořeny.

Přítomnost potomků je také možná. Když je přesazena dospělá vavřínová rostlina, potomci jsou odděleni a pečlivě vysazeni do samostatných nádob.

Vrstvy

Výhonky rostliny jsou velmi pružné, lze je také množit vrstvením. Chcete-li je šířit tímto způsobem, měly by se během zimy prořezávat nízké větve mateřské rostliny.

To se provádí s cílem vzniku nových, mladších a silnějších výhonků na jaře. Měla by být připravena půda, ze které budou následně odebrány vrstvy: zemina, rašelinové hnojivo a štěrk jsou smíchány pro odvodnění ve stejném poměru. Výhonky, které jsou zralé, jsou odstraněny pro letní období.

Zakořeněné řízky vavřínu

Každý výhonek je umístěn ve speciální drážce připravené půdy, poté je zakryt a země je zhutněna. Bobkový list ztuhne v průběhu dvou až tří měsíců, proto by měla být půda po celé toto období navlhčena rovnoměrně.

Jakmile dojde k zesílení, je nutné hrabat zeminu mezi vrstvou a mateřským pouzdrem. Po měsíci sevřete kužel rostoucí vrstvy a opatrně jej odstraňte. Oddenek musí být dobře vyvinutý. Je důležité chránit mladý růst před mrazem a suchem tak, že ho pokryjete slámou nebo látkovým materiálem.

Dodatečné informace. Aby vrstvy nezemřely, mohou být vysazeny ne na otevřeném terénu, ale ve speciálně upravené půdě: jedná se o směs zeminy, rašeliny a drcené kůry. Poté jsou řízky v květináčích až do jara umístěny do skleníku, kde jsou pečlivě vypěstovány a plně ošetřeny.

Výstřižky

Řezy jsou přísně vybírány. Měli by mít tři až čtyři internody. Před výsadbou by měly být krmeny ponořením do roztoku Kornevin, aby dobře zakořenily. Poté jsou spuštěny do nádoby s vodou, kde jsou umístěny, dokud se neobjeví kořeny.

Přidání vavřínových řízků se provádí po výskytu kořenů okamžitě do směsi písku, rašeliny a listové zeminy. Poté je půda dobře navlhčena a rostlina je pokryta průhledným víčkem.

Důležité! Po štěpování se ujistěte, že jste mláďata vyvětrali. Jinak kořeny, které se právě objevily, začnou hnít, rostlina zemře.

Nejaktivnějším obdobím rozmnožování vavřínu je jaro.

Pěstování ze semen

Chcete-li šířit vavřín semínkem, musíte být trpěliví a získat určité dovednosti.

Výsev začíná brzy na jaře v lehké půdě, semena jsou rozložena do hloubky jednoho a půl centimetru. První klíčení semen se zpravidla vyskytuje až po dvou měsících.

Dodatečné informace. Při nákupu semen v obchodě byste měli pečlivě prostudovat datum jejich balení. Semena vavřínu se vyznačují tím, že v krátké době ztratí schopnost klíčit.

Vznikající klíčky nemusí zakořenit. Ze 100 procent případů může přežít jen polovina. Ke zvýšení tohoto procenta se často používají speciální hormonální léky. S nimi se zrychluje proces tvorby a formování kořenového systému.

Péče o venkovní stromy

Laurel noble klidně snáší suché časy. V době horka byste však neměli zapomínat na zalévání a stříkání stromu.

Dodatečné informace. Je nutné omezit saturaci půdy v zimě - to negativně ovlivní rostlinu, protože půda je dobře navlhčena vodou ze sněhu. Zalévání je v létě hojné, mírné na jaře a na podzim.

Zalévání podle ročních období:

 • Léto - jednou týdně,
 • Zima - až dvakrát za měsíc,
 • Pokud jsou mladí ve skleníku nebo v chladném domě (teplota vzduchu - až +5 stupňů), nastává postřik pouze teplou vodou.

Prořezávání je důležitou součástí péče o vavřínový strom. Provádí se na podzim. Vzhledem k tomu, že korunka je neuvěřitelně silná, může mít během procesu řezání absolutně jakýkoli tvar.

Dodatečné informace. Dospělý strom se stane po několika letech svého života. Proto příliš časté prořezávání mladých rostlin nedává smysl.

Laurel noble vyžaduje pečlivou péči o škůdce. Nejčastěji jsou to listy, které jsou ovlivněny šupinatým hmyzem. Je vidět lehký, lepkavý povlak, který se na slunci leskne. Zároveň se zdá, že strom má ochrannou funkci a začíná uvolňovat éterické oleje.

Nejprve se prozkoumá spodní část listoví, protože právě to obývají nebezpeční škůdci. Při stříkání stromu jej mírně nakloňte do strany, abyste zabránili vniknutí chemikálií na zem.

Nemoci vavřínu se zpravidla vyskytují v důsledku nesprávné péče o něj. Když listí začne žloutnout a vysychat, vzduch znamená, že je příliš suchý. Listy se také mohou začít vlnit - to také hovoří o důvodu intenzivního tepla a nedostatku vlhkosti.

Režim zavlažování

Květy vavřínu mají velmi rádi, když jsou stříkány z rozprašovače. Strom také vítá přítomnost vlhkého vzduchu - takže je pro něj snazší zbavit se prachu, který zakryl listy. Rostlinu je dobré sprchovat jednou týdně - pomáhá chránit vavřínu před mnoha malými škůdci, jako jsou roztoči.

Vavřínový strom venku

Pokud jde o zalévání, neměl by být příliš horlivý. Strom nemá rád příliš vlhkou půdu. Ale neměli byste ji vysychat do půdy.

V zimě by mělo být zalévání mírné - dvakrát až třikrát týdně. Pokud je možné snížit tok tepla v bateriích, udělejte to. Je důležité sledovat, aby rozklad oddenků nezačal.

Top dressing

Před krmením jsou splněny následující podmínky:

 • Země musí dobře procházet vzduchem a vodou, abyste ji mohli uvolnit,
 • Hnojiva musí být organická, minerální. Na jaře a v létě se půda hnojí jednou za 2 týdny, na podzim, v zimě - jednou za měsíc.

Je nutné krmit strom na začátku února, kdy vavřín začne aktivně růst. Okamžik odpočinku nastává v říjnu.

Při správném postupu hnojení začne rostlina aktivně kvést a množit se semeny.

Listy na stromě se mění jednou za čtyři roky. Aby z nich bylo pikantní koření, kolekce začíná v polovině podzimu a pokračuje až do prvního mrazu. Listy jsou také uloženy po dobu čtyř let.

Kvetení Laurus Nobilis (vavřín ušlechtilý)

Pokud je strom přes zimu zmrzlý, pak listy nebudou pro příští sezónu tak jasné a barevné. Sbírka obvykle zahrnuje listy vzrostlých stromů, které jsou již tři roky staré.

Okamžitě jsou řezány mladými výhonky. Proces sušení probíhá přirozeně ve stínu: větve jsou položeny blízko sebe. Listy vysychají dostatečně rychle, do jednoho týdne. Pak jsou zabaleny pro skladování v papírových pytlích nebo nádobách.Předpokladem je sběr listů pouze za suchého počasí.

Laurel noble - strom neuvěřitelné krásy a výhod. Pokud se naučíte, jak se o něj správně starat, pak potěší své majitele po celý rok zářivě zelenými listy, v létě bude pokryta krásnými květinami.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada