Croton - reprodukce doma

Neobvyklá barva rostliny může být ve formě keře nebo dokonce stromu. Croton nebo codiaum je milován svými jasnými listy a barevnou paletou - od žluté po karmínově-vínovou. Listy mají zajímavý tvar, husté a lesklé, s jasnými žilkami, které vypadají jako kresba na listu.

Croton: chov doma

Doma se chovem tohoto milovníka teplých ostrovů zabývají zkušení chovatelé a pěstitelé květin. Tato exotika má kvůli svému charakteru špatnou pověst. Květinářství musí vědět, co kroton miluje a nelíbí, jak se množí, jak je odříznut, jaký druh půdy je potřeba, aby plně rostl. Rostlina vyžaduje velkou pozornost:

 • s nedostatkem světla ztratí dekorativní barvu listů;
 • na jasném slunci se listy spálí;
 • průvan a změny teploty způsobují, že se zbavuje listí;
 • půda by v květináči neměla vyschnout a potřebná vlhkost je 60%.

Tento keř pohltil veškerou podzimní náladu

Jemný kroton se množí několika způsoby, vyžaduje trpělivost, protože tato květina sama neroste příliš rychle. Tuto exotiku lze množit semeny, řízky, listy, vzduchovými vrstvami.

Jak šířit kroton semeny

Semena Croton lze zakoupit v květinářství nebo si je můžete sbírat sami. Ze zkušeností chovatelů musíte sbírat semena domácích krotonů, abyste měli dvě rostliny obou pohlaví a opylovali je. Semena bez takových manipulací mají špatnou klíčivost, proto tato metoda není úspěšná.

Domácí semena si zachovávají své vlastnosti po dobu jednoho roku. Je však lepší je zasít ihned po dozrání. Před setím je důležité provést ošetření proti plísním a infekcím, například pomocí epinu. Chrání semeno před škůdci a chorobami a také podporuje růst. Namočte na dvě hodiny a poté okamžitě do půdy.

Položte půdu ve vrstvách - expandovanou hlínu, pak zeminu (je možné rašelinu) a nahoře písek. Posypte semínka nahoře pískem a umístěte na teplé místo. Zalévání výhradně paletovou metodou. Topení by mělo být také zespodu, hrnec nahoře zakryjte fólií nebo sklem, ale každý den větrejte.

Důležité! Je důležité nevystavovat sklenice semen extrémním teplotám a průvanu.

Po prvních výhoncích by se měl čas na větrání postupně prodlužovat, aby si klíčky zvykly na přirozené podmínky růstu.

Po několika dnech bude možné vyhodnotit klíčivost semen, když se probudí a začnou se otevírat. První listy se objeví až po měsíci, po třetím listu můžete klíčky zasadit do samostatných nádob. Řezné rozměry 10 cm nebudou dříve než za 4 měsíce.

Croton roste pomalu a od prvních dnů narození života v semeni vyžaduje každodenní pozornost.

Listy

Pokud odtrhnete krotonový list ze stonku a vložíte ho do vody nebo do půdy, zakoření se. Ale proces chovu se tím zastaví. Nové natáčení nebude uvolněno, protože vyžaduje bud.

Proto je pro šíření listu potřeba malá část výhonku a pupen, odkud vyroste nový život. Jediným rozdílem od jednoduchých řízků je, že takový kousek pro šíření nemusí být špičkou výhonku. Pomocí této metody lze z jednoho řezaného řízku získat několik rostlin.

Na řezaných řízcích nezapomeňte nechat jeden list a pupen, velikost stonku je asi 4-5 cm.Vylučenou šťávu setřete z obou stran a dřík nechejte dvě hodiny schnout. Poté vložte do teplé vody a udržujte teplotu, dokud se kořeny neobjeví na 25 stupních. Pokud dojde k teplotním výkyvům, kořeny se neobjeví.

Když kořeny rostou ve vodě 3-5 cm, je nutné zasadit výhonek.

Jak šířit kroton doma řízky

Řezy již mají složenou stonku, na rozdíl od šíření listů, kde musíte počkat na probuzení pupenu. Kořeny se neobjevují tak rychle, ale rostlina bude silnější a silnější.

Je nutné odříznout vrchol stonku dlouhý 10-12 cm

Postupná příprava řezu k výsadbě:

 1. Řez musí být proveden jedním pohybem ostrým nožem.
 2. Ořízněte odříznuté místo na mateřské rostlině dřevěným uhlím, prořezávání dá podnět k rozvětvení výhonku.
 3. Na řezaných řízcích se místo řezu promyje vodou a ošetří dřevěným uhlím.
 4. Dřík by měl být po řezání vystaven působení vzduchu po dobu dvou hodin.
 5. Sejmeme spodní listy a horní rozkrojíme na polovinu, aby na tyto plechové desky nevznikaly žádné síly.
 6. Řezání vložíme do sklenice vody a udržujeme teplotu vody na 25-27 stupních.

Je důležité vědět! Pokud teplota během chovu krotonů klesne pod 25 stupňů - růst kořenů se zastaví, pokud vzroste na 30 - vyvinou se nemoci a houby.

Stonku lze okamžitě zakořenit ve směsi písku a rašeliny ve stejném poměru. Jak pro něj co nejpohodlněji zakořenit kroton - v balíčku. Vyrobený skleník zrychlí růst a vytvoří potřebné vlhkostní podmínky. Květina musí být spolu s nádobou vložena do sáčku s otvory pro vstup čerstvého vzduchu.

Důležité! Dodržování teplotního režimu je jednou z důležitých podmínek pro úspěšný vývoj budoucího stromu.

Vrstvení vzduchu

Reprodukce krotonu doma pomocí vzduchových vrstev je nejúčinnější. Tato metoda se na první pohled může zdát komplikovaná. Ve skutečnosti je to rychlý způsob, jak získat silnou a zdravou rostlinu, protože všechny síly pro vývoj kořenového systému jsou převzaty z mateřské květiny. Když je kořenový systém plně vytvořen, květina bezbolestně přenáší oddělení od mateřského kmene a pokračuje v aktivním růstu listů.

Pro zakořenění vzduchovými vrstvami je vybrán výhonek, který již získal tvrdou kůru. Plocha o délce dvou centimetrů musí být odkryta z tvrzené kůry ostrým nožem, ale bez poškození bílého středu.

Ošetřete holou mezeru stimulantem růstu, obalte ji mokrým mechem sphagnum a zajistěte tuto strukturu vzduchu vakem nebo fólií tak, aby zůstala vlhkost uvnitř zavěšeného hrnce. Horní část vaku musí být zajištěna s možností další vlhkosti během procesu růstu.

Kořeny se objeví z holých oblastí za měsíc, ale musíte počkat na jejich intenzivní růst, aby rostlina po prořezání mohla dále růst sama

Pohodlnějším způsobem je dát broušené sklo nebo plastovou láhev na holou část kufru a zajistit ji páskou nebo fólií. Naplňte šálky rašelinou a počkejte, až se objeví kořeny.

Rovněž vrstvení vzduchu lze dosáhnout vykopáním holé části kmene v půdě. Chcete-li to provést, musíte snížit výhonek a zafixovat ho v zemi pomocí samostatného hrnce.

Transplantace dospělých a sezení batolat

Po zakoupení krotonu z obchodu je důležité jej co nejdříve přesadit. Dospělá rostlina se přesazuje jednou za 2-3 roky. Mladá rostlina vyžaduje každoroční výměnu půdy. Řízky se vzhledem kořenů o délce až 5 cm vyžadují zakořenění ve výživné půdě.

Podklad

Crotonová půda potřebuje volnou a lehkou hmotu, protože rostlina nemá ráda vlhkost, ale nebude tolerovat stagnaci vody v půdě. Země musí být výživná. Dobrá kombinace může být získána smícháním ve stejných částech:

 • humus;
 • blbá země;
 • listová půda;
 • písek
 • rašelina.

Vhodný je také univerzální podklad, do kterého budete muset přidat třetinu písku.Před použitím musí být půda ošetřena manganistanem draselným a vysušena.

Důležité! Pro zdravý vývoj květu během transplantace musíte změnit drenážní vrstvu, udělat novou alespoň 2 cm.

Hrnec

Croton je jednou z těch rostlin, které mají plné ruce práce s pěstováním kořenů ve velkém květináči, dokud nezakryjí celou jeho plochu. Proto by měl být hrnec malý, bez ohledu na to, jak divně to může vypadat ve srovnání s velikostí keře, který z něj vyrůstá.

Velikost květináče by měla volně pojmout všechny kořeny květu + 1 cm volného prostoru kolem pro půdu.

Hliněné a plastové hrnce jsou dobré pro codiaum. Přítomnost drenážního otvoru je důležitá, stojatá voda je příčinou smrti.

Je důležité vědět! V březnu je lepší přesadit dospělou květinu metodou překládky.

Po přesazení je nutné umístit květináč na teplé místo, udržovat vlhkost a zavlažovací režim.

Croton je obtížné transplantovat, proto je během tohoto období nutné mu co nejvíce zajistit pohodlné podmínky.

Na otázku, jak transplantovat nemocného krotona, je odpověď zcela zřejmá. Zkušení milovníci květin doporučují vyléčit ji a poté ji přesadit.

Jak ořezávat kroton, aby byl nadýchaný

Pohledný muž roste ve formě keře nebo stromu, v průběhu času na jeho výhoncích staré listy suché a spadají, výhonky se táhnou a ztrácejí svůj dekorativní efekt. A samotná květina v průběhu let neroste tak aktivně a hustě. Prořezávání se provádí především ke stimulaci růstu, získání nových forem keře, obnovení výhonků a řízků.

Chcete-li donutit codiaum k rozvětvení, musíte sevřít všechny výhonky.

Vytvoření plnohodnotné koruny pro tento strom musí být provedeno postupným prořezáváním:

 • po 1,5 roce je rostlina sevřená, aby probudila postní pupeny a vytvořila nové výhonky;
 • ve věku 2 let se prořezávání provádí částečně a reguluje se růst nových výhonků - úprava růstu výhonků pomůže vytvořit krásný a požadovaný tvar koruny;
 • ve věku 5 let se provádí plnohodnotné prořezávání: zde není kladen důraz na tvorbu koruny, ale spíše na stimulaci růstu, protože v tomto věku květina začíná zpomalovat růstové procesy.

Crotonové ořezávání by mělo být prováděno ostrým, opracovaným nástrojem v jednom pohybu pro každý řez. Několikrát po zákroku ošetřte místa řezu dřevěným uhlím. Po prořezání nechte rostlinu odpočinout, vložte ji do částečného stínu, omezte zálivku.

Důležité! Po prořezání nelze rostlinu postříkat - místa řezu mohou hnít.

Správná péče o každou rostlinu zaručuje zdravý a krásný vzhled. Croton odpoví vděčně paletou jasných barev svých úžasných listů. Je důležité přistupovat k péči o rostlinu s láskou, abyste v domácnosti vytvořili teplo a pohodlí.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada