Vnitřní stromy: péče o kávovník Arabica doma

Káva Arabica - pokojová rostlina zdobí interiér bytu. Někteří pěstitelé věří, že zkušený květinář může pěstovat exotiku. Pokud je pěstována káva Arabica pro domácí rostliny, péče není kompletní bez funkcí. Strom vás potěší první sklizní několik let po výsadbě, nebude to bolet trpělivost.

Popis květu domácí kávy

Coffea Arabica je kávovník nebo vytrvalý keř, který patří do rodiny Madder. Rostlina roste na asijském a africkém kontinentu, široce se zabývají pěstováním kávy doma.

Kávovník je dekorací do každého interiéru

Výška kultury dosahuje 1,5 m. Strom má hustou luxusní korunu, listy intenzivní zelené barvy, podlouhlé. Uspořádání kávových listů je na pružných, mírně rozvětvených stoncích opačné. Listová deska je lesklá se zjevnými žilkami. Kořeny arabské rostliny jsou rozvětvené. Centrální kořen je podlouhlý.

Ovoce a květiny mají mimořádný dekorativní efekt. Květy stromu připomínají jasmínové hvězdy s bílými okvětními lístky a atraktivní vůní. Shromažďují se do kartáčů o 3-6 ks. K rozpuštění pupenů dochází na jaře. Káva rychle mizí, po 1 nebo 2 dnech.

Arabský kávový strom

Po 6 měsících se místo květenství tvoří plody, které připomínají podlouhlé načervenalé třešně. Když jsou zralé, ztmavnou a získají černý odstín. V třešni jsou 2 kávová zrna.

Odrůdy kávovníků

Arabica

Pro arabský kávovník jsou preferovány skalnaté kopce, sopečné plošiny, vysočiny. Dospělému jedinci se odebere až 5 kg zrn ročně, což je přibližně 1 kg ovoce. Káva z domácí rostliny se v nádobě cítí skvěle: tvoří strom až do výšky 1,5 m nebo vyrůstá s keřem.

Vytvoření pohodlí a kompetentní péče zajistí, že se získá 500 g plodů z dospělé kultury. Sklizeň kávy není největší, ale to není hlavní účel rostliny Arabica.

Arabská trpasličí káva Albert

Mezi zahradníky je oblíbená trpasličí odrůda Albert, která se pěstuje v interiérech. Elegantní rostlina je vždyzelený strom, který dosahuje výšky 3-5 m. Pokud neporušují pravidla údržby, kvete dvakrát ročně, na jaře a v létě.

Robusta

Nenáročný strom byl objeven v povodí Konga v 18. století. Charakteristické rysy kultury:

 • odolává teplotním poklesům;
 • roste na vyčerpané půdě;
 • přináší bohatou sklizeň.

Robusta se však rozšířila po zničení populací Arabica na Srí Lance rezem listů ve 2. polovině 19. století. Vzhled robustní plantáže sahá až do roku 1900 a je spojen s ostrovem Jáva.

Robustus je přeložen z latiny jako divoký, silný, silný. Je považován za nejlepší přírodní energetický nápoj, ale chuťově nižší než Arabica.

Kávovník není vysoký, připomíná keř vysoký 2-3 m. Pubertální listy jsou sytě zelené, s žilkami. Voňavé kávové květy mají bílou barvu.

Robusta kvete

Zrání zrna probíhá po dobu 9-11 měsíců, pětimetrový strom dává 1,5 kg vonné plodiny za sezónu.

Liberica

Pokud si vyberete kávu doma, pěstování Liberice je dobrou volbou. Zralé plody se liší vzhledem: šarlatový nebo oranžově-sluneční odstín. Listy jsou 40 cm dlouhé, prořezávání napomáhá výškovému nastavení a tvorbě koruny.

Liberica strom

Květenství má bílou barvu, nažloutlé plody mají velké semeno.

Excelsa

Excelsa je od roku 2006 považována za druh Liberica. Ve volné přírodě strom dorůstá až 20 m. Na plantážích se stromy pro pohodlí sběračů kávy stříhají až do výšky 1,5 m.

Široké listy aplikace Excel mají hladké okraje. Jsou o něco tenčí než Liberica, ale drsnější než Robusta. Velké květy rostliny mají kořeněnou vůni.

Na notu. Fazole Excelza mají neobvyklou vůni: bohatou, ovocnější. Mírná chuť, méně hořká než Liberica. Minimální množství kofeinu je 0,7 - 1,5%. Existují odrůdy, které neobsahují kofein a nevyžadují další kofein.

Mezi pozitivní vlastnosti náročného stromu patří nízká náchylnost k škůdcům a chorobám.

Kávovník Excelsa

Rostlina se často používá jako štěp pro jiné odrůdy ke zvýšení vitality.

Pěstování sazenice kávy

Co je potřeba k přistání

Kávovník se pěstuje ve speciální půdě. Kupují si ho v obchodě nebo si ho připravují sami. Budou potřeba následující komponenty:

 • listová půda;
 • rašelina;
 • říční písek;
 • shnilý hnůj.

Dřevěné uhlí je smícháno s nastrouhaným mechem. PH substrátu je 5,0-5,5. Při stříkání je možné do vody přidat pár kapiček octa.

Mladá kultura bude muset být transplantována příští rok, dospělá osoba za 3 roky. Dále se změní horní vrstva půdy. Složení půdy by mělo být kyselé, úrodné, spíše lehké. Je zodpovědný za provzdušňování kořenového systému a prevenci stagnace vody.

Optimální umístění

Ideální pro umístění oken kávovaru na západní a východní straně domu. V letní sezóně se kultura odebírá na balkoně, který je chráněn před větrem a deštěm a také před hořícím sluncem.

Je důležité umístit rostlinu

Časté změny v prostředí, které negativně ovlivňují plodnost, nejsou podporovány. Pokud chcete získat zrna, stromu se nedotknete. Poskytnutí symetrie koruně kávy vyvolává ztrátu úrody.

Pozornost! Nedostatek ultrafialového světla negativně ovlivní růst pokojové rostliny.

Pokud plánujete změnu uspořádání květu na jiný okenní parapet, kde je více světla, jsou přijata následující opatření:

 1. Bush je zabalen gázou.
 2. Útulek je ponechán po dobu 2–4 týdnů, aby si kultura zvykla na nové prostředí a osvětlení.
 3. Žádné popáleniny po sejmutí krytu gázy neznamenají schválení nového umístění.

Káva je jednou z rostlin, které upřednostňují samotu a nemají rádi plodiny v sousedství. Sazenici se hodí samostatný okenní parapet.

Výběr hrnce

Výběr hrnce je dán středním kořenem kávovníku. Velikost nádoby je nejméně o 30% větší než sazenice pro rostlinu, aby se získaly užitečné prvky v dostatečném objemu.

Výběr správného hrnce - skvělý růst kávy

Aby se zabránilo stagnaci vlhkosti, je nutný dobrý odtok. Na dno nádoby je položena expandovaná hlína nebo rozbitá cihla.

Když je rostlina přesazena, hlavní věcí není rušit kořeny, znovu načíst koma, přidat půdu po stranách a nahoře a mírně ji zhutnit.

Chov kávy

Výstřižky

K pěstování kávy se používají řízky. Charakteristické rysy metody:

 • 10 až 15 cm řízky jsou řezány šikmo z kultury dospělých;
 • na obrobku jsou 2 internody;
 • vzdálenost od spodního poupata je 2 cm;
 • listy na sklizeném materiálu jsou rozpůlené, aby nedošlo ke ztrátě vlhkosti.

Jak správně připravit kávové řízky

Pro výhonky budete potřebovat výživnou půdní směs, která zahrnuje rašelinu a zrnitý říční písek. Je užitečné zapálit směs v peci, aby se vyloučily škodlivé mikroorganismy. Každý řez je prohlouben do půdy o 1-1,5 cm, Země je trochu utlačena, napojena a pokryta plastovou lahví, aby se vytvořily skleníkové podmínky. Teplotní režim v takovém skleníku je + 25… + 27 ° C.

Mini skleník vyžaduje pravidelné větrání a zvlhčování. Trvá 4 až 5 týdnů, než rostlina vyvine svůj kořenový systém. Vzhled nových výhonků v kultuře hovoří o zakořenění sazenice. Když se vyvinou 3-4 listy, káva se přesadí do nádoby se standardní směsí půdy.

Důležité! Pokud se káva množí řízky, rostlina kvete v prvním roce. Odstranění květů bude nutné kvůli oslabení keře, což znemožňuje správný vývoj koruny.

Od kosti

Káva se pěstuje pomocí fazolí, které jsou odstraněny z plodného stromu nebo objednány přes internet. Plody stromu se vyznačují vysokou klíčivostí. Doba použitelnosti semen je omezena na jeden rok.

Hustá skořápka semen ztěžuje klíčení. Chcete-li urychlit vzhled klíčků, použijte podrobného průvodce:

 • umístěte semeno na 24 hodin do slabého octového roztoku;
 • ořízněte kůži po celé délce ostrým nožem;
 • klepejte na zrno kladivem, abyste loupali.

Po manipulaci se semena umístí do biostimulátoru za použití Heteroauxin, Kornevin, Ribav-Extra, Ukorenit.

Jsou zasazeny do malé misky, která je naplněna výživným substrátem. Zrna jsou pohřbena plochou stranou o 1,5 cm, půda je navlhčena a pokryta filmem nebo sklem.

Reprodukce kostí

Nádoba se sazenicemi je umístěna na světlém místě, kam nespadá přímé sluneční světlo. Udržujte vlhčení půdní směsi a teplotní režim +25 ° С. Nezapomeňte vysílat každý den. Pokud jsou podmínky splněny, očekává se, že se klíčky vylíhnou po měsíci.

Tvorba prvního páru listů naznačuje potřebu transplantace. Trsání se provádí v malých, ale hlubokých květináčích, jejichž průměr je 7 cm, složení půdy je podobné. S rozvojem a posílením kořenového systému se rostliny po 10 měsících přenesou do nových nádob.

Péče o dospělý kávovník

Režim zavlažování

Při pěstování kávy Arabica pro pokojovou rostlinu péče zahrnuje správné zalévání. Rostlina je náročná na vlhkost během kvetení a plodení:

 1. Je zakázáno zalévat sazenici vodou z vodovodu. Je nutné, aby to stálo 2 dny.
 2. Kultura nemá ráda vápno.
 3. Zvlhčení podkladu v nádobě se provádí kdykoli během roku kapalinou při pokojové teplotě nebo vyšší o 2–3 ° C.
 4. Zbytky z palety jsou po zalévání určitě odstraněny.

V interiéru bude kávovník zbožňovat, pokud bude každý den postřikován vlažnou vodou.

Pozornost! Žloutnutí špiček kávových listů signalizuje suchý vzduch v místnosti.

V zimě nebude kultura tento postup potřebovat. V případě silného prachu otřete listy vlhkou houbou.

Top dressing

Minerální krmivo má na rostlinu příznivý účinek. Jsou přivedeny s příchodem jara a pokračují, dokud není plodnost dokončena. Krmí se dvakrát měsíčně minerálními hnojivy. Vrchní obvaz se provádí rozpuštěním dusičnanu (5 g) a draselné soli (3 g) v 1 litru vody. Jedna dávka pro kulturu dospělých - litrová nádoba. Možné uspořádání minerálních hnojiv s organickou hmotou (hnůj).

Hnojiva pro kávovníky

Včasnost krmiv je stimulátorem růstu stromů a zvyšování keřovosti. Budete potřebovat neustálé svírání postranních výhonků.

Příprava na zimu

Pokud se květina připravuje na zimu, péče zahrnuje:

 1. Umístění kávovníku je na jižní straně. Minimální pokojová teplota je + 15 ° C.
 2. Použití zářivek v oblačných a chladných dnech.
 3. Snížení zálivky v zimě.

Důležité! Nenechte hliněnou hrudku úplně zaschnout.

 1. Přestaňte krmit od října do března.

Pokud je o rostlinu pečlivě postaráno, po několika letech domácí Arabica poděkuje hostitelce aromatickým ovocem a umožní vám pocítit chuť pravé kávy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada