Zahradní hortenzie - výsadba a péče na otevřeném poli na Uralu

Hortenzie je nádherná květina, kterou nebude těžké vypěstovat ani pro nejzkušenějšího zahradníka. To do značné míry vysvětluje jeho vysokou poptávku.

Původ příběh

Hortenzie jako druh rostla zpět v třetihorách, kdy byla většina severní polokoule pokryta neproniknutelnými lesy. Nešlo o jeho kultivaci. Výkopy na Aljašce a v některých částech Spojených států ukázaly, že květina úspěšně rostla před více než 40-70 miliony let.

Hortenzie mají širokou škálu barev.

Hortenzie se do Evropy dostala až na počátku 14. století. Zpočátku květina začala růst pro bohaté a ušlechtilé segmenty populace. Existovala ve dvou variantách: bílá a šarlatová.

Dnes existuje více než 70 odrůd hortenzie, je k dispozici pro výsadbu téměř v každém regionu s úrodnou půdou.

Popis květiny

Ti, kteří se zajímají o výsadbu zahradní hortenzie a péči o venkovní prostředí na Uralu, dobře vědí, jak tato květina vypadá. Mluvíme o trvalce, která může dorůst až do výšky 2 metrů. Rostlina má jasně zelené vejčité listy a vztyčenou stonku.

Květy mohou být různých odstínů: od bílé po jasně fialovou. Jsou vytvořeny na koncích výhonků a jsou tvarovány do krásných květenství ve formě čepic. Hortenzie kvete v červenci a srpnu.

Květenství hortenzie může mít nejen sférický tvar

Složité klimatické podmínky již dlouho nebránily pěstování květů. Květ hortenzie na Uralu se v posledních letech poměrně aktivně pěstuje. Aby se květina cítila pohodlně v poměrně drsném podnebí, je důležité zvolit správnou odrůdu pro výsadbu.

Odrůdy laty pro Ural

Při hledání odpovědi na otázku, která hortenzie je lepší pěstovat na Urale, se doporučuje věnovat pozornost následujícím panikulárním odrůdám.

Dart's Little Dot

Tato panicle hortenzie je optimální pro výsadbu a péči na otevřeném poli na Uralu. Můžete si ji dokonce zasadit do květináče, pokud si přejete. Je to poměrně nízký keř, vysoký až 1 metr, s bledě růžovými květenstvími.

Dart's Little Dot

Období květu této uralské hortenzie klesá v létě (červenec a srpen), často se změní na podzim, pokud je září relativně teplé.

Kyushu

Další vynikající odrůdou hortenzie na Uralu pro pěstování v zahradě je Kyushu. Jedná se o třímetrový keř s nádhernou korunou. Květenství odrůdy je bílé, které blíží podzimu světle růžový odstín.

Péče o odrůdu nebude obtížná. Hortenzie dokonale snáší chlad i sucho. Hlavní podmínkou pro plné kvetení je dostatečné množství vlhkosti.

Vanilla Fraise

Vanilkové hranolky jsou také skvělé pro pěstování v drsném podnebí. Jedná se o silný keř, který dorůstá až dva metry. Kvete velmi dlouho: od června do října. Květy jsou obvykle bílé a na konci období květu zčervenají.

Vanilla Fraise

Tento typ hortenzie je velmi populární a je široce používán pro dekorativní účely.

Unikátní

Panicle hortenzie Unic patří také k mrazuvzdorným odrůdám a je jednou z nejoblíbenějších květinových odrůd. Jeho výhodou je, že dobře roste a vyplňuje veškerý dostupný prostor. Odrůda Unique se často používá k vytváření živých plotů. Hortenzie kvete bílými květenstvími až do konce září.

Odrůdy stromů pro Ural

Pro výsadbu v oblasti Uralu jsou některé odrůdy hortenzie podobné stromům dokonalé.

Annabelle

Stromovitá hortenzie Annabelle je keřovitý keř, jehož výška může dosáhnout jednoho a půl metru. V této velkolisté hortenii, když jsou zasazeny na Uralu, květy začínají kvést blíže ke středu léta a kvetou až do konce září.

Annabelle

Díky dobrým indikátorům mrazuvzdornosti vytrvalá rostlina bez problémů přežije i velmi silné mrazy a může zdobit domácí předměstské oblasti a květinové záhony po dobu nejméně 40 let.

Sterilis

Hydrangea Sterilis je další úspěšná odrůda pro Ural. Odrůda se vyznačuje vysokou mírou přežití řízků a rychlým růstem s minimální péčí. Květenství této hortenzie může mít průměr až 30 centimetrů. Vzhledem k tomu, že kvetení trvá od července do října, se Styrilis může stát skutečnou ozdobou krajinářského designu.

Hayes Starburst

Hydrangea Hayes Starburst je keř, jehož výška se může pohybovat od 1 do 3 m. Květenství může být sférické, ploché pyramidální nebo sférické. Hlavní charakteristikou odrůdy je vysoká zimní odolnost. Rostlina je schopná přežít mrazy až do -35 stupňů.

Výše uvedené odrůdy se neomezují pouze na ty odrůdy hortenzie, které mohou růst na Uralu. Stejný seznam může zahrnovat odrůdy Mirage, Pink Diamond, Nikko Blue a řadu dalších. V tomto případě lze květenství vybrat v jakékoli barvě. Může to být modrá, bílá, růžová, červená nebo dokonce dvoubarevný květinový kultivar.

Transplantace na otevřeném terénu

V otevřeném terénu by měla být hortenzie vysazena na jaře. V závislosti na regionu se doba výsadby může značně lišit.

Sazenice hortenzie před výsadbou na otevřeném terénu by měly mít čas na posílení

Co je potřeba k přistání

K přesazení rostliny do země nestačí jen čekat na jaro. Je důležité zvolit správné časové období. Pro Ural je nejvhodnější konec dubna nebo začátek května. Výsadba bude vyžadovat životaschopnou sazenici, úrodnou půdu a minimální inventář zahradního nářadí.

Kde je lepší zasadit

Pro výsadbu hortenzií byste měli zvolit mírně vlhký pozemek. Přestože je rostlina považována za milující vlhkost, netoleruje stagnaci vlhkosti dobře.

Místo přistání by mělo být mírně zastíněno. Optimální je, aby ji slunce osvětlovalo pouze ráno nebo večer. Během dne bude rostlina pohodlnější v částečném stínu.

Proces výsadby

Výsadbová jáma musí být připravena předem: nejméně měsíc předem, ale lépe na podzim.

Algoritmus akcí je dále přibližně následující:

  1. Zalévat díru hojně.
  2. Umístěte sazenici do středu otvoru.
  3. Rozložte kořeny rostliny.
  4. Naplňte díru zeminou z horní úrodné vrstvy, smíchanou s kyselou rašelinou.
  5. Zhutněte Zemi.
  6. Zalévejte semenáček hojně.

Důležité! Rozložení půdy v jámě pro výsadbu by mělo být prováděno rovnoměrně. Měli byste se zejména pokusit vyhnout se mezerám mezi kořeny rostliny. To umožní dosáhnout nejrychlejšího možného přizpůsobení hortenzií novému místu růstu.

Reprodukce

Šíření hortenzie lze provést dvěma hlavními způsoby:

  • z řízků;
  • ze semen.

Výstřižky

Nejlepší čas na roubování je uprostřed léta, kdy se na rostlině začnou objevovat pupeny.Řezy by měly být odříznuty z mladých rostlin, přičemž listovou část stonku odřízněte párem pupenů. Řízky by měly být umístěny do roztoku stimulujícího růst kořenů, aby do něj nepadaly listy. Řízky lze zasadit, když je kořenový systém dostatečně vyvinut.

Semena

Semena hortenzie nevyžadují žádnou předsazbu, takže je lze zasít do krabic přímo z obalu. Po zasetí musí být krabička pokryta polyethylenem nebo sklem. Navzdory skutečnosti, že sazenice objeví za 20 dní, do dvou let je bude třeba pěstovat doma a vysadit na zahradě až ve třetím roce.

Semena hortenzie

Vzhledem ke složitosti a době trvání se tato metoda používá jen zřídka. Většina zahradníků dává přednost řízkům.

Péče o hortenzie

Nejsprávnější odpovědí na otázku, jak pěstovat hortenzii v zahradě na Uralu, je poskytnout rostlině náležitou péči. V tomto případě není nutné otevírat Ameriku. Rostlinu stačí pravidelně nakrmit, přidat a správně se připravit na zimu.

Zalévání

Hortenzie je rostlina milující vlhkost, proto potřebuje bohaté zalévání, zejména v létě a v teple. Rostlina by měla být napojena přímo pod kořenem, aby se zabránilo vniknutí vody na listy a květiny.

Top dressing

Hortenzie by měla být krmena třikrát ročně: na jaře, v létě a na podzim. První krmivo by mělo obsahovat dostatek dusíku pro vytvoření zdravých listů. Jako druhé je optimální zelené organické hnojivo, například infuze kopřivy.

Prořezávání květenství je povinný podzimní postup

To umožní rostlině kvést rychleji. Pokud jde o podzimní hnojiva, měla by obsahovat draslík, který umožní hortenzii přežít i tu nejdrsnější zimu.

Příprava na zimu

Příprava hortenzií na zimu nutně zahrnuje odstranění všech vybledlých květenství. Souběžně s tím se provádí ředění a sanitární prořezávání.

Ačkoli jsou uralské zimy kruté, není nutné zakrývat hortenzie stromů a lat. Mráz v pohodě přežijí. Musíte jen pobuchnout každý keř

Hortenzie je skvělou volbou pro každého zahradníka. Rostlina je tak rozmanitá, že je možné ji zasadit alespoň na místě, aby bylo možné objevit nové odrůdy a užít si jejich úžasnou krásu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada