Vnitřní hortenzie - domácí péče

Když je okenní parapet bytu vyzdoben hortenzií v květináči, atmosféra celé místnosti nabývá zvláštního pozitivu. Velkolepé jasné, barevné květenství se rozveselí a pomáhá zapomenout na obtíže minulého dne. Prostory, kde se rozhodli zasadit hortenzie, okamžitě zaujmou útulný vzhled a jasně naznačují přítomnost stylové hostesky, která je šťastná, spokojená a úspěšná.

Pro každého, kdo chce mít barevný okenní parapet a chce si vyzdobit svůj domov, je hortenzie tou nejlepší volbou. Domácí péče doma je pro běžnou ženu v domácnosti docela možná. Můžete si vybrat barvu pupenů podle svých vlastních preferencí:

  • světle růžová;
  • bohatý karmínový;
  • modrý;
  • šeřík;
  • béžový.

Barva, kterou hortenzie potěší, závisí nejen na odrůdě, ale také na složení půdy. Hladkou změnou kyselosti podkladu pomocí hnojiv dosáhnete v krátké době požadovaného odstínu.

Hortenzie roste dobře v nádobách doma

Dodatečné informace. Chovná hortenzie významně zlepšuje emoční stav hostesky, může zvýšit sebevědomí.

Původ a vzhled vnitřních hortenzií

Při správné péči může rostlina dosáhnout výšky jednoho metru. Vnitřní nebo venkovní hortenzie je keř. Hrnkový exemplář se od zahradního příbuzného liší pouze menší velikostí. Během období květu mnozí vidí podobnost tohoto typu keřů s nevěstou - jemná krajka slavnostních šatů okamžitě přijde na mysl.

Některé poddruhy s malými listy vypadají obzvláště působivě během aktivního růstu a kvetení.

Kulovité květenství hortenzie stromů

Listy jsou šťavnaté zelené, oválného tvaru, zesílené směrem k rukojeti. Jsou umístěny na stoncích a mají zoubkovaný okraj. Květenství má často tvar koule, někdy se zdá, že je někdo tonizoval, aby získal takový správný tvar. Jeden keř kvete několika krajkovými kuličkami najednou, díky čemuž je vzhled ještě slavnější.

Popis květiny

Samotné květenství může být tří typů: corymbose, racemose a sférické. Větší květy jsou umístěny na okrajích scutellum, jsou sterilní. Blíže ke středu - malé, ale po jejich kvetení se semena objeví. Každý stonek, po celé jeho délce, kde jsou umístěny listy, je během období květu korunován jasnou a svěží čepicí. S každoroční transplantací rostlina potěší více násilnými barvami. Hortenzie obvykle kvetou od června do října, přičemž u každé odrůdy jsou specifické rozdíly. Avšak při předčasné transplantaci nebo kvůli nedostatku dobře připraveného zimování se může režim kvetení ztratit v domácí kráse, kvůli čemuž se spící období přesune do léta a fáze aktivního růstu a kvetení bude v lednu.

Pozornost! Takový posun ve fázích růstu a vývoje rostliny negativně ovlivní nepokoje a barvu kvetení.

Druhy a odrůdy hortenzií pro vnitřní pěstování

Několik desítek odrůd bylo vyšlechtěno s vlastními vlastnostmi a charakteristickými rysy.Cílem chovatelů je vždy vzhled a tvar květenství. Zelená část hortenzií nemá téměř žádné rozdíly mezi odrůdami, kromě velikosti listu.

Nejexotičtější odrůdou byl jasmín, který lze odlišit kvetením - je velmi podobný rostlině stejného jména.

Kompaktní

Odrůda dostala svůj název pro omezení výšky keře. Za nejpříznivějších podmínek nebude tento druh růst nad 50 cm. Patří do třídy paniculate. První květenství se objevuje v první třetině léta, má bílou barvu s perleťovým odstínem. Na konci léta získávají barvicí pigmenty sílu a získávají bledě růžový odstín, který potěší až do prvního mrazu.

Bílá hortenzie

Zajímavý. Olistění odrůdy je také menší než u ostatních zástupců krásné rostliny.

Madame E. Muyer

Odrůda je známá svou zimní odolností, kterou ji milují zahradníci severozápadního regionu a středního Ruska, kteří ji pěstují ve svých zahradách. Vnitřní příbuzný velkolisté madame Emily má také velkou zelenou část. Horní část listů je lesklá, spodní část má jemnou srst. Kvete ve sférickém tvaru, objevuje se ve druhé polovině července a trvá do září.

Evropa

Odrůda této odrůdy domácí hortenzie je také velkolistá. Listy jsou pokryty středně velkými třásněmi. V závislosti na kyselosti půdy se barva květenství může lišit od fialové po fialově červenou. Nejčastěji má nerovnoměrně se šířící modré tóny.

Pozornost! Velmi vlhkou odrůdou je vhodné mulčovat květináči dekorativní kůru, aby se vlhkost rychle neodpařovala z horních vrstev půdy.

Souer tharese

Odrůda je známá svými bílými květenstvími, které za určitých podmínek mohou získat lila nebo světle modrý odstín. Chcete-li zachovat sněhově bílé květy, měli byste pečlivě sledovat kyselost půdy. Pokud hladina PH začne indikovat kyselou půdu, květenství se začne měnit ze sněhově bílého odstínu na růžovou.

Červený pocit

Odrůda získala své jméno pro jasné barvy kouzelných koulí: od vínové po šťavnatou malinu. Díky vysoké kyselosti půdy získávají květiny bohaté vínové tóny, téměř fialové. Červená senzace umístí své akcenty na jakýkoli parapet.

Ramars Mars

Tato odrůda je oblíbená pro svou lila-modrou barvu během období kvetení. V průběhu času kuličky ztmavnou, když se aplikují určitá hnojiva, mohou získat šeříkový odstín.

Je třeba poznamenat! Věk rostliny také ovlivňuje barvu - čím starší je rostlina, tím blíže k šeříku se barva ukáže.

Earley Blue

Kvetení této odrůdy láká krásným plynulým přechodem ze světle zelené na šťavnatě modrou. Změna barvy proběhne hladce během jedné letní sezóny.

Hydrangea Earley Blue

Goliáš

Velké rostliny jsou odolné, kuželovité květenství. Hrnková hortenzie je miniaturní kopií jejího velkého příbuzného, ​​její květy tvoří stejné podlouhlé kužele, jeden na každém výhonku, převážně bílý, který může získat růžový odstín.

Převod po zakoupení

Můžete přesadit hortenzii až poté, co vybledla a již byla každoročně prořezávána. V této době se rostlina připravuje na spící období, zastaví svůj růst. Pokud byla rostlina zakoupena na podzim, dva týdny poté, co se hortenzie objevila doma, může být pečlivě transplantována do trvalého hrnce. Potřebuje dva týdny odpočinku, aby se přizpůsobila nové místnosti, teplotě a pohybu vzduchu.

Co je potřeba k přistání

Nový hrnec by měl být o 3-4 cm širší než ten předchozí. Kořeny jakéhokoli druhu hortenzie se vyvíjejí více horizontálně než do hloubky, takže hluboké květináče pro ni nejsou vhodné.

Je nutné zvýšit kapacitu každý podzim, což umožní kořenovému systému růst a vyživovat rostlinu během období aktivního kvetení.

Optimální umístění

Aby bylo zajištěno hojné a pravidelné kvetení, měla by květina stát na dostatečně osvětleném místě, aniž by byla vystavena přímému slunečnímu záření. Pokud má místnost, kde bude hortenzie žít, východní nebo západní okna, měla by být umístěna ne na parapetu, ale v blízkosti okna, na vnější straně tylu. Přijme tedy dostatek světla a její listy nebudou trpět agresivním sluncem.

Na severním nebo jižním okně lze pokojovou krásu bez obav umístit listím přímo na parapet.

Proces výsadby krok za krokem

Transplantace by měla začít přípravou hliněné směsi. Složení půdy by mělo obsahovat písek a rašelinu, jejich celkový podíl by neměl překročit 1 díl, ve vztahu k půdě, která vyžaduje 2 části. Ujistěte se, že jste na dno nového hrnce umístili drenáž. Je nepřijatelné zahrnout humus do složení substrátu.

Postup transplantace krok za krokem:

  1. Připravte si nádobu vyloženou drenáží.
  2. Zalévání půdy rostlinou stále ve starém květináči usnadní proces překládky při zachování hliněné hrudky.
  3. Otočte květináč, opatrně jej vyjměte, přidržte jej za stonky a okamžitě jej položte do nového hrnce.
  4. Vyplňte mezery mezi oddenkem a stěnami nádoby substrátem, aby nezůstaly žádné vzduchové mezery.
  5. Na konci transplantace hojně zalévejte.

Dodatečné informace. Transplantace hortenzie na jaře může ovlivnit její kvetení, pro které byla rostlina zakoupena. Po ztrátě biologického rytmu bude hortenzie transplantovaná na jaře kvést až do příští zimy.

Reprodukce vnitřních hortenzií

Nové rostliny můžete získat jak řízky, tak klíčením semen. První metoda umožní získat hotový dětský výhonek za 3 týdny, druhá možnost je vhodná pro ty, kteří chtějí získat mnoho nových kopií současně.

Hortenzie se může také množit rozdělením keře, což je zvláště důležité pro podzimní transplantaci. Oddělená část může být zasazena do malého sázecího stroje, který odpovídá velikosti hliněné kómy.

Výstřižky

Řezy vnitřní hortenzie vyžadují domácí péči za stejných podmínek jako dospělá rostlina. Řezání můžete dosáhnout odříznutím vrcholků stonku o velikosti 5–6 cm. Výsledný budoucí výhonek se umístí do zvlhčené písčité směsi a přikryje se filmem odříznutým průhlednou lahví nebo nádobou, čímž se vytvoří efekt skleník.

Propagace řízky

Zakořenění může trvat dva týdny až měsíc, poté mohou být klíčky zasazeny do květináče.

Pěstování ze semen

Poté, co jste se rozhodli získat rostlinu ze semen, musíte být připraveni na to, že rychlost klíčení hortenzií se často blíží pouze 60% z celkového počtu. Semeno není namočené ve vodě ani zahloubené do půdy, ale je umístěno na připravenou půdu, jejíž složení je vhodné pro dospělou rostlinu. Výsev je pokrytý sklem nebo hustým průhledným polyethylenem. Sazenice musí být každý den otevřeny pro větrání, aby se zabránilo rozpadu, plísňové infekci nebo odumření klíčků. Po objevení dvou pravých listů mohou být sazenice vysazeny v květináčích.

Pozornost! Zalévání by mělo být prováděno přísně stříkáním z lahve s rozprašovačem denně.

Chovatelé poznamenávají, že klíčky vyrůstající z nevytvrzených semen jsou náchylnější k chorobám než jiné.

Péče o vnitřní hortenzie

Je třeba pečovat o hortenzii v květináči, stejně jako o volného příbuzného v zahradě, zajištěním úplné izolace od průvanu, jinak listy začnou chřadnout, až do smrti rostliny, bez možnosti jakékoli resuscitace.

Režim zavlažování

Zalévání jakéhokoli druhu hortenzie by mělo být pravidelné, aby se zabránilo vysychání půdy. Voda musí být bráněna při pokojové teplotě. Během období květu je třeba zalévání zvlášť pečlivě sledovat.

V zimě je také nutné zvlhčení půdy, protože kořeny by neměly vyschnout ani v době klidu.

Top dressing

V létě hortenzie naléhavě potřebuje minerální hnojiva. Během zalévání můžete navíc přidat malé množství manganistanu draselného, ​​který ochrání kořeny před infekcí. Bez hnojení nemusí rostlina přejít do fáze květu a zůstat jen zeleným keřem.

Během kvetení

Kvetoucí hortenzie by neměly být přesazovány, aby nedošlo k narušení přirozeného životního cyklu květu. Teplota vzduchu v místnosti, kde žije rozkvetlá kráska, musí být udržována v rozmezí od + 18 ° C do + 22 ° C. To jsou indikace, které jsou pohodlné pro všechny stupně.

Během odpočinku

Když hortenzie ustoupila, musí být přemístěna na místo, kde se vzduch neohřívá nad +9 a neochladí se pod +5. Pokud květina zůstane na parapetu po celou zimu při pokojové teplotě, nebude se cítit zimovat a v nové sezóně již nebude kvést. U bytů může být místem, kde bude hrnec celou zimu stát s výhodou budoucího kvetení, balkon nebo nevytápěné schodiště.

Hortenzie nekvete

Příprava na zimu

Před zimováním jsou všechny nemocné nebo slabé výhonky odříznuty, takže není šance infikovat celou rostlinu jako celek, protože léčba je složitý proces a ne vždy končí pozitivním výsledkem. Vyrovnávací nádoba s rostlinou jakéhokoli typu a věku je přenesena na chladné místo, kde výhonky nebudou vyfouknuty větrem a vystaveny mrazu.

Během období spánku potřebuje hortenzie prořezávání mrtvých květenství.

Pěstování odrůd vnitřní hortenzie znamená dávat na parapet radost a jasné barvy. Vnitřní hortenzie nevyžaduje doma komplexní péči a je připravena ohromit svými odstíny. Dodržování jednoduchých pravidel pro teplotní režim a frekvenci zavlažování zajistí svěží kvetení téměř celé léto a celé podzimy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada