Melounový strom - jaké ovoce a kde roste

Poptávka po původních rostlinách a exotickém ovoci každým rokem roste. Lidé se zajímají nejen o zkoušení zámořských plodů, ale také o jejich pěstování na vlastní pěst. Meloun nebo pepino je jednou z dostupných možností pro exotické rostliny, které mohou nejen růst, ale také přinést ovoce v ruských klimatických podmínkách.

Co je pepino, jak vypadá plod?

Pepino je malý vždyzelený rodící dřevitý keř patřící do čeledi Solanaceae. Výška rostliny je asi 1,5 m. Kvůli podobnosti chuti s melounem a mangem dostal keř pepina názvy „melounový strom“ a „mangová okurka“. Někdy se keřům kvůli podobnosti tvaru ovoce s hruškou říká „melounová hruška“.

Pepino s ovocem

Je obtížné poskytnout konkrétní popis rostliny, protože každý druh má své vlastní morfologické vlastnosti. Obecně lze říci, že navenek kombinuje znaky různých nočních stínů: stonek je podobný lilku, květy jsou jako brambory, listy připomínají pepřové.

Plody melounu mohou být podlouhlé, kulaté, hruškovitého tvaru, zploštělé. Barva zralého pepina se pohybuje od krémové po jasně žlutou. Kůže může být skvrnitá nebo tmavě pruhovaná. Hmotnost pepina je od 200 do 750 g.

Dužnina ovoce je šťavnatá, bezbarvá nebo nažloutlá, chutná jako meloun s příměsí ananasu.

Důležité! Pepino je nízkokalorické ovoce obsahující vitamíny (C, B1, B2, PP), draslík a železo. Je vhodný i pro kojeneckou výživu.

Pepino lze pěstovat jako skleník i jako pokojovou rostlinu. Jižní Amerika je považována za vlast této rostliny, dnes se často vyskytuje v Chile, na Novém Zélandu a v Peru. Melounová hruška si získává popularitu také v Rusku.

Jmenovec melounového stromu

Melounová hruška (pepino) je často zaměňována s melounem (papája). Lidé často kupují semena papáje s očekáváním, že z nich vyroste pepino. Vzhledem k tomu, že pěstování papáje ze semen doma není o nic obtížnější než melounová hruška, začátečníci vidí výsledek své vlastní práce a jsou překvapeni. Někteří si myslí, že jim byla v obchodě prodána nesprávná semínka, jiní jsou ještě více zmatení a přesvědčují každého, že si vypěstovali pepino.

Rostlina jako Babako je známá pod jménem pětiúhelníkového melounu. Toto je třetí jmenovec pěstování pepina doma, který má své vlastní vlastnosti. Je snadné zaměnit se s exotikou, zvláště když se plody dosud neobjevily.

Než se pokusíte zasadit papáji, měli byste porovnat podle fotografie a ujistit se, že se jedná o semena rostliny papáji. Jinak začne zmatek znovu. Při nákupu je důležité věnovat pozornost označení vaku na semeno, jinak si můžete koupit zcela neznámou rostlinu.

Důležité! Mnoho nezkušených pěstitelů se obává, zda lze semena papáje jíst. Na tuto otázku lze odpovědět kladně: semena z plodů obou těchto stromů jsou jedlá a dokonce užitečná.

Rostoucí funkce

S pěstováním hrušek melounu je spousta problémů - ruské klima rostlině nevyhovuje a vy musíte neustále sledovat teplotu a vlhkost v místnosti.Kolik radosti však můžete zažít, když sami vychováváte exotickou vrtošivou osobu.

Melounový strom ve vnitřních podmínkách

Osvětlení

Pepino miluje světlo a netoleruje průvany, podle těchto ukazatelů je třeba zvolit místo pro jeho pěstování.

Zalévání

Je nutné navlhčit půdu, jak schne, v malých porcích. Pro povrchový kořenový systém melounu je nadměrná vlhkost destruktivní. Pro zalévání musíte použít usazenou vodu při pokojové teplotě, aby se jemné pepino nestalo rozmarným.

Teplota

Optimální teplota pro pěstování melounových hrušek je 20-25 ° C. Kritický bod je 14 ° C, pokud teploměr klesne pod, rostlina může zemřít.

Tvarování a podvazek

Aby se zabránilo lámání a dorůstání tenkých výhonků, musí být svázány. Odborníci doporučují formulovat pepino na 1-2 výhonky. Všichni mladí nevlastní synové musí být opatrně ručně odlomeni. Správně vytvořená rostlina směřující ke slunci produkuje bohaté plody, které mají čas dozrát pod slunečními paprsky a přijímat všechny živiny z několika výhonků.

Půda

Rostlina potřebuje půdu s neutrální kyselostí s malým obsahem dusíku (jinak pepino začne dávat přebytečnou zelenou hmotu na úkor plodnosti). Teplota půdy pro pěstování by neměla klesnout pod 20 ° C.

Top dressing

Jako hnojivo se používají stimulanty růstu nebo roztok drůbežího hnoje. Vrchní oblékání začíná 14 dní po zasazení pepina na trvalé místo a opakuje se jednou za 14-20 dní.

Kvetení a sklizeň

2-3 měsíce po výsadbě začne pepino kvést. Květy šeříku se objevují na tenkých výhoncích, které je vhodné svázat s nejbližším výhonkem, aby se pupeny neodlomily pod tíhou jejich váhy.

Květ

Domácí melounová hruška během kvetení by měla být umístěna na dobře větraném místě a pokusit se vytvořit nejpohodlnější podmínky. S prudkou změnou teploty a vlhkosti může rostlina vylučovat vaječníky a pupeny.

Důležité! Pepino patří k samoopyleným rostlinám, ale může mu „pomoci“ lehkým poklepáním prstem na kolík.

Když se na rostlině objeví vaječníky, měla by se frekvence zavlažování zvýšit. Melounová hruška je šťavnaté ovoce, které vyžaduje velkou vlhkost. Nemusíte však nalévat, jinak může ovoce prasknout.

Pepino dozrává do 2 měsíců. Plody rostou co do velikosti, získávají charakteristickou barvu a aroma. Aby se zajistilo delší skladování, plody se stříhají nůžkami, aniž by se poškodilo spojení s nohou. Pepino se posílá do spodní police chladničky a skladuje se 1 až 2 měsíce, v závislosti na odrůdě.

Odrůdy melounů pro Rusko

Existuje více než 20 odrůd melounové hrušky, ale pouze 2 z nich se nejčastěji používají pro pěstování v ruských zeměpisných šířkách: Consuelo a Ramses. Zahradníci z oblastí s teplým podnebím je dokáží zasadit do otevřeného terénu a získat úrodu.

Odrůda Consuelo

Pepino Consuelo

Odrůda byla zapsána do státního rejstříku v roce 1999 a doporučuje se pro pěstování ve skleníku a na otevřeném terénu.

Pepino Consuelo nevyžaduje sevření vrcholů (neurčité). Fialové stonky, více než 150 cm vysoké, aktivně tvoří nevlastní děti. Listy jsou malé, celokrajné, světle zelené barvy.

Květy vypadají jako bramborové. Okvětní lístky jsou bílé, většinou s fialovými pruhy. Je pozoruhodné, že čistě bílé květy netvoří vaječníky, ale rozpadají se.

4 měsíce po vyklíčení lze sklízet první plodinu. Plody váží od 420 do 580 g. Šupka je hladká, žlutooranžová, s fialovými pruhy a skvrnami. Tvar pepina této odrůdy připomíná srdce s tupým vrcholem. Dužnina ovoce je velmi šťavnatá, sladká, s výraznou melounovou vůní.

Odrůda má vysoký výnos a dobrou klíčivost.

Zajímavý. Ačkoli se pepino nejčastěji označuje jako ovoce, je to z botanického hlediska bobule. Kulinářští odborníci definují melounovou hrušku jako zeleninu spolu s dalšími nočními stíny.

Ramsesova odrůda

Pepino Ramses

Tato odrůda byla také zahrnuta do státního rejstříku v roce 1999. Doporučeno pro pěstování v celém Rusku. Rostlina je neurčitá, s výhonky nad 1,5 m. Výhonky jsou nazelenalé s fialovými skvrnami. Listy jsou střední, tmavě zelené, celokrajné.

Barva a tvar květů je stejný jako u odrůdy Consuelo. Ramses se vyznačuje dřívějším zráním: po 3,5 měsíci. Plody jsou kuželovité, špičaté, váží od 400 do 480 g. Podle státního rejstříku je barva šupky ovoce žlutá, ale podle recenzí je Pepino Ramses často krémově zbarvený fialovými skvrnami.

Kůže je tenká, lesklá. Buničina je žlutá, šťavnatá, s lehkou melounovou vůní.

Tato odrůda je odolnější než Consuelo, má dobré klíčení a při správné péči poskytuje vynikající sklizeň.

Jak pěstovat doma

Existuje názor, že pepino získané odřezky poskytuje větší a sladší ovoce. To lze ověřit osobní zkušeností.

Pěstování pepina ze semen

Protože nadměrné světlo v letních dnech může způsobit odpadnutí vaječníků, je lepší zasít pepino na podzim. Takže rostlina bude mít čas na to, aby se vytvořila, rozkvetla a nasadila plody před nástupem letních slunečných dnů. Semena můžete zasít na jaře, ale v tomto případě budou muset být keře, které vyrostly a vytvořily vaječník, zastíněny.

Často píší o téměř stoprocentní klíčivosti semen pepina. Tato informace byla pravděpodobně spuštěna za účelem inzerce semene, protože odborníci odhadují klíčivost melounových hrušek na 50-60%.

Ne všechny odrůdy pepina mají semena.

Pepino pěstování doma ze semen:

 1. Vyberte nádobu vhodnou pro klíčení, například plastovou nádobu.
 2. Ve spodní části vytvořte otvory. Vložte do nádoby drenáž a vrstvu hrubého písku, předem kalcinovaného v troubě za účelem dezinfekce.
 3. Do nádoby vložte vrstvu výživné půdy. Trochu zatlačte, aby se semena neponořila hluboko.
 4. Rozlijte půdu základovou maltou.
 5. Semena jemně rozetřete po povrchu.
 6. Nádobu zakryjte fólií nebo sklem.
 7. Výsadby jsou denně větrány, podle potřeby navlhčeny stříkací lahví. Během tohoto období je obzvláště důležité dodržovat teplotní režim 25-28 ° С.
 8. Fytolampa nebo jiný světelný zdroj je instalován 10–15 cm od nádoby. Dodatečné osvětlení se provádí nepřetržitě, od setí po sbírání.
 9. Semena se vylíhnou po 7 dnech, ale ne všechny. Některé nemusí klíčit až 30 dní. Jak pepino roste, lampa by měla být odsunuta stranou. Některé klíčky nemohou samy zbavit semeno a hnilobu. Abyste tomu předešli, budete jim muset pomoci odstraněním skořápky čistou jehlou.
 10. Po výskytu třetího listu se sazenice ponoří do samostatných šálků.
 11. Po týdnu se dodatečné osvětlení sníží na 16 hodin.

Pěstování sazenic

Sazenice lze objednat poštou, ale křehké rostliny se k adresátovi pravděpodobně nepoškodí. Je lepší pokusit se je vypěstovat ze semen pomocí výše uvedené metody.

Pokud byla semena zaseta na podzim, pak na jaře by sazenice měly zesílit. Na začátku března se zastaví další osvětlení a rostliny se umístí na parapet.

Sazenice nejsou o nic obtížnější v péči než kterýkoli jiný lilek:

 • Zalévání by mělo být pravidelné, ale ne příliš hojné;
 • Vrchní obvaz se provádí 2 týdny po výběru. Můžete použít komplexní hnojivo naředěné dvojitou dávkou nebo speciální hnojivo pro sazenice. Opakujte jednou za 14 dní;
 • Přenesení do větších nádob se provádí po výskytu 6-8 listů.

Pěstování pepina z řízků

Nevlastní synové vylomení během formace nelze odhodit, ale slouží jako odřezky pro zakořenění. Spodní listy odřezků jsou nakrájeny a umístěny do sklenice vody nebo do lehké půdy.

Pepino nemusíte zakrývat, ale rostliny budete muset často stříkat. S touto metodou šíření rostou kořeny rychle. Pokud je řezání zakořeněno v zemi, musí být vyjmuto společně s hliněnou hrudkou na kořenech a umístěno do hrnce jako takového.

Krájené ovoce

Pěstovat pepino doma, zejména ze semen, není snadný úkol. Přijetí této „výzvy“ z tropů je vzrušující výzva, která zapůsobí na vášnivé milovníky rostlin.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada