Azalea - domácí péče po zakoupení

Azalka (azalka) je vždyzelený keř a patří do rodiny rododendronů. Rostlina je svěží keř s jemnými květy. Azalka je ozdobou jakéhokoli zahradního pozemku, městského parku nebo květinového záhonu. Vnitřní odrůdy jsou mezi amatérskými zahradníky velmi oblíbené.

Za jakých podmínek je v obchodě chována azalka?

Podmínky v květinářství jsou přizpůsobeny celé řadě okrasných rostlin k prodeji. Každému z nich by měla být poskytována individuální péče doma.

Vnitřní azalka nevyžaduje zvláštní podmínky zadržení

Při nákupu azalky kontrolují podmínky zadržení. Podrobné pokyny pro výběr azalky v obchodě:

 1. Vyberte středně velkou rostlinu. Taková instance se snadněji přenáší a přepravuje.
 2. Půda v květináči je mírně vlhká.
 3. Musíte se ujistit, že listy jsou pevně spojené s větvemi keře, jinak zemře.
 4. Je lepší se rozhodnout pro keř, který nedávno vybledl nebo jen sbírá pupeny. Taková instance se snáze přizpůsobuje doma.

Je důležité vědět! Při pohledu zvenčí by listy zdravé rostliny neměly obsahovat škůdce a stopy jejich přítomnosti (pavučina). Listy azalky by měly být čisté a bez skvrn.

Vzhled zdravé květiny

Jak vybavit azalku doma, aby rostlina snáze snášela adaptační období?

Nákup zdravé květiny je výzva. Rostlina přivezená z obchodu musí projít obtížným adaptačním obdobím. Z toho:

 • Keř není třeba vybalovat z obalu obchodu, zejména v zimě. Květina se snáze přizpůsobí podmínkám místnosti, pokud v balíčku vydrží pár hodin. Zima a podzim jsou nežádoucími obdobími pro nákup azalek.
 • Místo domácího růstu azalky by mělo být dostatečně osvětlené, zatímco květina je zbavena přímého slunečního světla.
 • Pohodlná teplota vzduchu pro udržování pouzdra by neměla překročit +18 ℃.
 • Azalea miluje vlhký vzduch, který je řízen stříkáním a dekorativními zvlhčovači (vnitřní fontána, paleta s mokrou expandovanou hlínou).

Poznámka! Aby se zabránilo rozpadu kořenů, umístí se hrnec s rostlinou na paletu s expandovanou hlínou tak, aby se expandovaná hlína nedotýkala dna nádoby.

Položení květináče na paletu s keramzitem

Azalea domácí péče po zakoupení

Pro zajištění optimální péče o rostlinu se po zakoupení doporučuje zalévat ji roztokem zirkonu. 4 kapky léčiva se rozpustí v 1 litru vody.

Zalévání

Údržba keřů vyžaduje řádné zavlažování. Květina netoleruje zaplavenou i vysušenou půdu. Při instalaci květináče s květinou berte v úvahu jeho blízkost k topným radiátorům. Jejich blízké umístění nepříznivě ovlivní stav půdy.

Doporučuje se zalévat sušenou rostlinu velkým množstvím vody a keř zabalit do igelitového sáčku. Po několika hodinách se rostlina vrátí do předchozí podoby.

V případě pořízení již vysychající rostliny můžete keř spolu s půdou vytáhnout z nádoby a spustit ji do nádoby s vařenou, ale ne horkou vodou po dobu 20 minut, poté ji znovu vrátit do nádoby.

Bush se zemitou hrudou

Azalea květina, jak se starat doma

Pro správnou péči o rostliny potřebujete znát charakteristické problémy vnitřních rododendronů a jejich řešení:

 • azalka netoleruje časté zalévání;
 • není dovoleno zabalit rostlinu ledem nebo sněhem; taková manipulace vážně narušuje teplotní režim květu;
 • zaplavená rostlina může ztratit listy; při přetékání list azalky zhnědne na samém konci;
 • pro zavlažování se doporučuje použít vodu s měkkými vlastnostmi, protože se brání 2-3 dny nebo prochází filtrem;
 • letní postřik se provádí dvakrát (ráno, večer);
 • během kvetení není azalka postřikována, protože rostlina může odhodit pupeny.

Je důležité vědět! Na podzim a v zimě je povrch parapetu studený. V tomto ohledu se pod hrnec azalky umístí ubrousek, aby kořeny nepřechladly.

Zatemněné špičky listů z přetečení

Top dressing

Volba výživy rostlin zahrnuje použití speciálních přípravků pro tyto účely, které se prodávají v květinářství. V létě zahradníci krmí keře dusíkatými hnojivy a na podzim a v zimě přípravky obsahujícími fosfor a draslík.

Chcete-li okyselit půdu, můžete vodu pro zavlažování obohatit několika kapkami kyseliny citronové, ale to by nemělo být prováděno více než třikrát měsíčně. Pokud větve rostliny vadnou, jsou prořezány, aby izolovaly zdravé části.

Převod

Rostlina se nedoporučuje přesazovat ihned po nákupu. Keř se musí přizpůsobit novému umístění. Transplantace je relevantní, když keř potřebuje velkou kapacitu. Při přesazování neodklepávají hliněnou hrudku z kořenů, ale přenášejí květinu do jiného většího květináče spolu s půdou.

Suché kořeny se odříznou, kořenový systém se ponoří do vody a umístí do nové půdy. Hrnec na přesazení je vybrán plochý. Odtok je tvořen na dně nádoby. Je možné vytvořit kyselé prostředí v hrnci umístěním dušené borové kůry na dno. Je lepší použít směs, která je součástí speciálního podkladu.

Je důležité vědět! Během transplantace jsou všechny suché větve a listy odříznuty. Prázdnota v hrnci je zaplněna novou půdou. Zalévání přesazeného keře se provádí až 3. den.

Transplantace rostliny s hliněnou hrudkou na kořenech

Prořezávání, kvetení a rozmnožování

Při přesazování, když keř vybledl, se doporučuje prořezávání keřů. Doba květu azalky je dva měsíce (v zimním období).

Rozmnožování květin se provádí řízky. Řízky se ponoří do stimulačního roztoku, namočí se do manganistanu draselného a ponoří se do země do hloubky 2 cm. Řez se zakryje skleněnou nádobou shora a umístí se na tmavé místo. Stonka se nastříká a udržuje se v teple (+20 ° C), dokud se neobjeví pupeny. Rostlina se poté otevře a umístí do oblasti s rozptýleným světlem.

Zdraví květiny lze zaručit pouze pozorným přístupem k jejímu stavu a péčí o ni poté, co si v domě našla své místo.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada